REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podróż służbowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w zasadach wystawiania faktur w 2021 r.

Zasady wystawiania faktur. Od 1 lipca 2021 r. obowiązują zmiany w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur. Nowości dotyczą uznania za fakturę biletów jednorazowych. Zniesiony został limit 50 km.

Potrącenia alimentów z diet z tytułu podróży służbowych

Od bieżącego roku egzekucji podlega 50% kwot diet przysługujących z tytułu podróży służbowych - jeżeli ma ona na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów. Nadal wolne od egzekucji są zwroty kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków.

Więcej niż jeden środek transportu w podróży służbowej

Pracownikowi należy się zwrot kosztów podróży środkiem transportu wskazanym przez pracodawcę. Czy delegowany może mieć wpisane w rachunku kosztów podróży służbowej dwa różne środki transportu?

Pracownik w podróży zagranicznej - klasyfikacja budżetowa wydatków

Prawidłowe zakwalifikowanie do odpowiedniego paragrafu klasyfikacji budżetowej wydatku związanego z podróżą służbową pracownika może sprawiać trudności. Jak to zrobić?

REKLAMA

Zwrot kosztów podróży pracownika sfery budżetowej 2017 r.

Zwrot kosztów podróży przysługuje pracownikom na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Do pracowników sfery budżetowej stosuje się jednak inne przepisy dotyczące rozliczania podróży służbowej, określone w ministerialnym Rozporządzeniu. O czym musi pamiętać urzędnik wyjeżdżający w podróż służbową?

Ryczałty za noclegi kierowców - skutki wyroku TK

W dniu 24 listopada 2016 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie o sygnaturze akt K 11/15 dotyczącej ryczałtów za nocleg kierowców w transporcie międzynarodowym. Wyrok komentuje Jakub Elegańczyk, prawnik w Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska.

Rozliczenie podróży służbowej odbytej pojazdem pracownika

Pracodawca wskazał na poleceniu wyjazdu służbowego jako miejsce rozpoczęcia podróży służbowej miejscowość oddaloną od miejscowości, w której mieści się siedziba zakładu pracy, o 40 km. Podróż odbywa się pojazdem własnym pracownika.

Nocleg dla pracownika a przychód

Obowiązujące do końca I połowy 2015 roku stanowisko izb skarbowych jednolicie uznawało, że finansowanie kosztów noclegów pracowników nieznajdujących się w podróży służbowej należy kwalifikować jako przychód pracownika ze stosunku pracy. Stanowisko to uległo jednak diametralnej zmianie, wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 roku.

REKLAMA

Jakie należności przysługują z tytułu podróży służbowej

Pracownik został wysłany na weekend w delegacje służbową za granicę. Czy w związku z tym przysługuje mu z tego tytułu dzień wolny od pracy?

Podróże slużbowe - diety krajowe 2016

Diety za podróże służbowe krajowe w 2016 r. nie uległy zmianie w stosunku do ubiegłego roku. Dieta w czasie podróży krajowej wynosi co do zasady 30 zł za dobę podróży.

Kiedy pracodawca ma ograniczoną możliwość wydania polecenia wyjazdu służbowego

Wyjazd służbowy jest realizacją polecenia wydanego pracownikowi, które co do zasady pracownik powinien zrealizować. Odmowa wyjazdu stanowi w zdecydowanej większości przypadków ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika. Niekiedy jednak pracodawca jest ograniczony w swoich uprawnieniach w zakresie wydania polecenia wyjazdu służbowego.

Ewidencja podróży służbowej na koncie Pozostałe koszty rodzajowe

Koszty podróży służbowej ujmuje się na koncie „409 – Pozostałe koszty rodzajowe”. Służy ono w szczególności do ewidencji zwrotu wydatków za używanie samochodów prywatnych pracowników do zadań służbowych, kosztów krajowych i zagranicznych podróży służbowych, kosztów ubezpieczeń majątkowych i osobowych, odpraw z tytułu wypadków przy pracy oraz innych kosztów niezaliczanych do kosztów działalności finansowej i pozostałych kosztów operacyjnych.

Jak wyliczyć dietę z tytułu podróży służbowej

Uprzejmie proszę o opinię prawną w zakresie sposobu naliczania diet z tytułu zagranicznej podróży służbowej. Zależy mi na rozstrzygnięciu czy przekroczenie granicy powoduje przerwanie biegu podróży krajowej, wobec czego za odcinek krajowy powinno naliczyć się dietę w wysokości wynikającej wyłącznie z czasu od rozpoczęcia podróży do momentu przekroczenia granicy kraju? Czy też czas podróży krajowej powinno się liczyć łącznie z odcinkiem powrotnym podróży? Czy może jeszcze inaczej?

Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Do określenia wysokości należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej został upoważniony minister właściwy do spraw pracy.

Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej

Obowiązek zwrotu przez pracodawcę kosztów poniesionych przez pracownika (nauczyciela) w trakcie podróży służbowej wynika wprost z przepisów prawa pracy. Z tego względu wydatki związane z podróżą służbową podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Podróże służbowe nauczycieli bez składek

Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika (nauczyciela) nie podlegają oskładkowaniu do wysokości określonych w rozporządzeniu o podróżach służbowych.

Dowody i ewidencja przebiegu pojazdu

Kwestia dokumentowania kosztów podróży służbowych ma ścisły związek z rozliczeniami podatkowymi każdej delegacji. Dokumentowania nie wymagają wydatki, które są zwracane w formie ryczałtu.

Własny środek transportu w podróży służbowej cz. II

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Na jakich zasadach pracownik może korzystać z własnego środka transportu? Jak wówczas powinno się obliczyć koszty podróży służbowej?

Własny środek transportu w podróży służbowej cz. I

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Na jakich zasadach pracownik może korzystać z własnego środka transportu? Jak wówczas powinno się obliczyć koszty podróży służbowej?

Dieta za krajową podróż służbową pracownika

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Zmianie uległy m.in. wysokości przysługujących diet. Czym jest podróż służbowa i jak poprawnie rozliczać koszty krajowych podróży służbowych pracowników?

Czym jest podróż służbowa pracownika?

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Zmianie uległo rozliczenie krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych. Nowe rozporządzenie określa m.in. wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej.

Zagraniczna podróż służbowa pracownika cz. II

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Jak zatem po zmianach, powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie zagranicznej podróży służbowej?

Zagraniczna podróż służbowa pracownika cz. I

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Jak zatem po zmianach, powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie zagranicznej podróży służbowej?

REKLAMA