REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość budżetowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Doskonalenie nauczycieli za granicą

Doskonalenie zawodowe nauczycieli może odbywać się nie tylko w kraju, ale także za granicą. Okres doskonalenie nauczycieli za granicą wlicza się do okresu zatrudnienia w kraju.

Pakiet przewozowy wszedł w życie - zmiany 2017 r.

Pakiet przewozowy obowiązuje od 18 kwietnia 2017 r. Nakłada on między innymi obowiązek rejestracji cyfrowej przewozu towarów.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych

W I kwartale 2017 r. wzrosły ceny towarów i usług konsumpcyjnych

Zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych - Minister zwierzchnikiem dyrektorów

Dyrektorzy sądów podlegać będą Ministrowi Sprawiedliwości. Prezydent podpisał zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych.

REKLAMA

Zatrudnianie więźniów wzrasta

Program Praca dla więźniów prowadzony jest od kwietnia 2016 r. Po roku okazuje się, że zatrudnienie więźniów wzrosło o 32 proc.

Aktywizacja bezrobotnych 2017 r. - Warmia i Mazury

Dyrektorzy urzędów pracy mają mieć większą swobodę w podejmowaniu pilnych kwestii związanych z rynkiem pracy. Zmiana przepisów ma na celu ułatwienie aktywizacji bezrobotnych.

Pakiet przewozowy uszczelni system podatkowy

Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów 3 kwietnia 2017 r. opublikowana została w Dzienniku Ustaw, a w życie ma wejść po 14 dniach od jej ogłoszenia. Pakiet przewozowy ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego.

Opłata reklamowa 2017 r.

Rada gminy może wprowadzić opłatę reklamową od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Opłata reklamowa może być pobierana jedynie na obszarach, dla których obowiązują zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Celem wprowadzenia takiej opłaty jest stworzenie podstaw do zarządzania krajobrazem.

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2017 r.

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń rodzinnych. Celem zasiłku pielęgnacyjnego jest pomoc w pokrywaniu wydatków związanych z opieką nad niepełnosprawnymi. Długość przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego zależy od orzeczenia o niepełnosprawności, będącego podstawą do tego świadczenia.

Świadczenie rehabilitacyjne 2017 r.

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest wciąż niezdolny do pracy. Warunkiem koniecznym do otrzymania świadczenia są pozytywne rokowania dotyczące odzyskania tej zdolności. Maksymalny czas przysługiwania świadczenia rehabilitacyjnego to 12 miesięcy.

Zasiłek wyrównawczy 2017 r.

Celem zasiłku wyrównawczego jest wynagrodzenie osobie, która poddaje się rehabilitacji zawodowej, występującego w jej trakcie zmniejszenia zarobków. Zasiłek wyrównawczy może być wypłacany w ramach ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, przez okres trwania rehabilitacji. Wysokość zależy od wynagrodzenia uzyskiwanego przez daną osobę w czasie poprzedzającym rehabilitacje.

Zasiłek rodzinny 2017 r.

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje przede wszystkim rodzicom i opiekunom, w określonych przypadkach również osobie uczącej się. Przyznanie zasiłku uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego.

Wyrównanie pensji do wysokości minimalnego wynagrodzenia

Minimalne wynagrodzenia od 1 stycznia 2017 r. wynosi 2000 zł. Pracodawca ma obowiązek podnieść każdemu pracownikowi wynagrodzenie do tej właśnie kwoty. Jak to zrobić?

Pomocnicze działania zakupowe

Zamierzamy przekazać organizację i przeprowadzenie postępowania na zakup wyposażenia jednostce zewnętrznej (kancelarii prawnej). Po nowelizacji przepisów o zamówieniach takie działania to tzw. pomocnicze działania zakupowe. W jakiej formie powierzyć takie działania zewnętrznej kancelarii prawnej? Jaki może być zakres powierzonych czynności?

Podatek od nieruchomości 2017 r.

Podatek od nieruchomości ma charakter lokalny, jest pobierany przez organ samorządu gminnego. Rada gminy w drodze uchwały ustala jego wysokość. Podatek ten został uregulowany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Wynajem hali sportowej - jak rozliczyć VAT

Co po centralizacji VAT zmieniło się w rozliczeniach? Czy za wynajem hali sportowej od szkoły można wystawić fakturę zbiorczą? Kto powinien wystawiać fakturę szkoła czy miasto?

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa

Opłata miejscowa jest nazywana potocznie opłatą klimatyczną. Jest ona pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w miejscowościach, które cechuje szczególny walor krajobrazowy, turystyczny. Natomiast opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych które przebywają dłużej niż dobę w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.

Elektrownie wiatrowe - opodatkowanie

To jak powinny być opodatkowane elektrownie wiatrowe zawsze budziło kontrowersje. Zmiana przepisów o tych budowlach spowodowała, że ponownie poruszany jest ten temat.

Czy będą zmiany w Państwowej Straży Pożarnej?

Zmiana zasad przekazywania pieniędzy przez zakłady ubezpieczeń na cele związane z ochroną przeciwpożarową to jeden z głównych celów nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela 2017 r.

Zasiłek na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi gdy nie wykonywał on wcześniej żadnej pracy na podstawie umów wynikających z Kodeksu pracy. Jest to forma wsparcia finansowego dla początkującego nauczyciela, który dopiero rozpoczyna karierę zawodową.

Świadczenie rodzicielskie 2017 r.

Świadczenie rodzicielskie stanowi formę wsparcia finansowego dla osób, które nie mają możliwości by ubiegać się o zasiłek macierzyński. Zasady przydzielania świadczeń rodzicielskich reguluje ustawa o świadczeniach rodzinnych.

Świadczenie pielęgnacyjne 2017 r.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad wymagającą tego osobą. Na skutek nowelizacji zwiększyła się wysokość tego świadczenia.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Po urodzeniu dziecka istnieje możliwość by starać się o jednorazową zapomogę z tego tytułu. To wsparcie ze strony państwa potocznie nazywane jest becikowym. Kwestie dotyczące procedury i warunków przyznania becikowego zostały uregulowane w rozdziale 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Nauczyciele zatrudnieni poza szkołą – wynagrodzenie

Nauczyciel nie musi szukać zatrudnienia w szkole. Może wybrać inną ścieżkę kariery. Pracy może szukać chociażby w kuratorium oświaty, czy też w urzędach.

Dodatek mieszkaniowy dla nauczyciela

Dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców. Od stanu rodzinnego nauczyciela zależy jego wysokość.

Weryfikacja nakładów na środki trwałe w budowie

Kontrola po raz kolejny zarzuciła jednostce niewłaściwe przeprowadzenie inwentaryzacji salda konta 080 „Środki trwałe w budowie (inwestycje)”. Jak powinna być prawidłowo przeprowadzona i rozliczona ta inwentaryzacja?

Sprawozdanie Rb-WSa i Rb-WSb za 2016 r.

Z niniejszej porady dowiedzieć się można na podstawie jakich danych sporządzić można sprawozdania. Przypomniane zostały terminy sporządzenia oraz przekazania rocznych sprawozdań o wydatkach strukturalnych za 2016 r..

Poprawność sprawozdania finansowego

Ostatni moment na sporządzenie sprawozdania finansowego. Sprawdź czy sporządziłeś go poprawnie. W poradzie można znaleźć informacje jak sprawdzić prawidłowość bilansu, rachunku zysków i strat, jak również zestawienia zmian w funduszu.

Polacy ocenili program 500+

Tylko 8% Polaków jest przeciwna programowi 500+, aż 42% ocenia obecną politykę państwa wobec rodzin dobrze.

Mniej problemów z wystawieniem elektronicznego L4

Lekarze niechętnie wystawiają e-zwolnienia, ponieważ procedury są skomplikowane, zaś wykup e-podpisu za drogi. Czy będą ułatwienia?

100 proc. pensji na L4 dla funkcjonariuszy służb mundurowych i specjalnych

Policjanci, strażnicy graniczni, funkcjonariusze BOR oraz strażacy walczą o zwolnienia lekarskie płatne w 100 proc. Chodzi o L4 wystawiane na okres do 30 dni.

Nowelizacja ustawy górniczej podpisana

Wielkie zmiany dla ok. 10 tys. pracowników kopalń. Ustawa reguluje zasady korzystania z osłon socjalnych. Nowelizacja ustawy górniczej umożliwiła także związkowcom korzystanie z urlopów górniczych.

Weryfikacja rent i emerytur podpisana

To ZUS zdecyduje o wznowieniu postępowania w sprawie przyznania emerytury oraz renty. Podpisana przez Prezydenta ustawa ws. weryfikacji rent i emerytur pozwala na zmianę decyzji bez żadnego ograniczenia czasowego.

Zasiłek wyrównawczy 2017 r.

Prawo do uzyskania zasiłku wyrównawczego należy wyłącznie do pracownika. Powstaje ono od dnia, którym pracownik podjął rehabilitację. Celem tego zasiłku jest wyrównanie utraconego poziomu wynagrodzenia na skutek określonych zdarzeń ubezpieczeniowych.

Zasiłek pogrzebowy 2017 r.

Poniesienie kosztów pogrzebu może zostać zrekompensowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Podstawowym warunkiem jest to by zmarły w dniu śmierci podlegał ubezpieczeniom społecznym, był na emeryturze lub miał uprawnienia do innych świadczeń.

Przestępstwo wyłudzenia VAT-u - zmiany w kodeksie karnym 2017 r.

Przestępstwo wyłudzenia VAT-u stanowi w Polsce ogromny problem dla funkcjonowania gospodarki. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w 2015 r. organy skarbowe wykryły fikcyjne faktury na kwotę prawie 82 mld zł. Rząd chce walczyć z problemem poprzez zwiększenie karalności przestępstw związanych z nieuczciwym fakturowaniem. Jak przedstawiają się świeżo wprowadzone zmiany?

Najwyższy wskaźnik wypadków przy pracy w województwie warmińsko - mazurskim

Zgodnie z raportem GUS wypadkom śmiertelnym w Polsce uległo 239 osób. Wskaźnik wypadkowości w 2016 r. wyniósł 7,07. Najwyższy wskaźnik odnotowano w województwie warmińsko - mazurskim.

W centrum handlowym rozliczysz PIT

W dniu 24 i 25 marca w godz. 12.00 - 20.00 pracownicy urzędów skarbowych pomogą w rozliczeniu PIT-ów. Akcja odbędzie się w aż 72 miastach Polski. Wysyłka PIT-u będzie możliwa wyłącznie w formie elektronicznej - informuje Ministerstwo Finansów.

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa - zmiany 2017

Skład komisji powiększony z 5 do 6 członków, powoływany i odwoływany przez ministra właściwego ds. administracji publicznej. To tylko niektóre zmiany dot. Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej.

Drobne należności budżetowe umarzane

Rozkładanie należności budżetowych lub ich umarzanie stało się faktem. Ustawa o finansach publicznych podpisana przez Prezydenta.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców już od 2018 r.

Zmienią się zasady przyjmowania do pracy sezonowej i krótkoterminowej cudzoziemców. W obecnym stanie prawnym wielu cudzoziemców wykorzystuje oświadczenie oraz polską wizę, która pozwala na pobyt w Schengen i wyjeżdża do innych krajów UE.

Rozliczenia PIT 2017 r.

Nowelizacja ustawy o PIT podpisana przez Prezydenta. Od 15 marca 2017 r. podatnika rozliczy urząd skarbowy.

Zmiany w Prawie pocztowym 2017 r.

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa pocztowego. Prezes UKE co najmniej raz na 5 lat przygotuje analizę rynku pocztowego.

Termin wypłaty nagrody jubileuszowej

Czy nagrodę jubileuszową można wypłacić pracownikowi kilka dni przed uprawnionym terminem?

Czy do sprzedaży przez gminę samochodu do przewozu dzieci można zastosować zwolnienie z VAT?

W 2007 r. gmina kupiła samochód. Celem zakupu był przewóz do szkół dzieci oraz młodzieży. Gmina chce sprzedać samochód. Czy w opisanej sytuacji można zwolnić się z VAT?

Tworzenie harmonogramów w systemie równoważnego czasu pracy

Jakie są zasady tworzenia harmonogramów czasu pracy? Co należy uwzględnić w takim harmonogramie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. Znaleźć można również wzór harmonogramu.

Wymiar urlopu nauczyciela - placówka nieferyjna

Ustalenie wymiaru urlopu nauczyciela w placówce nieferyjnej jest kwestią problematyczną. Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w takiej placówce? W jakim terminie może iść na urlop?

Windykacja należności w gminie

Gmina będąca wierzycielem musi dochodzić wielu należności m.in. podatków od nieruchomości, rolnego, czy też leśnego. Organem egzekucyjnym jest naczelnik urzędu skarbowego. Jak wygląda współpraca między gminą a naczelnikiem urzędu skarbowego? Jak przebiega ścieżka windykacji należności w gminie?

Rezygnacja z ustalenia proporcji przy odliczaniu VAT

Praktyczne trudności w określeniu procentowego udziału wykorzystywania nieruchomości do działalności gospodarczej nie są przesłanką do przyznania gminie pełnego prawa do odliczenia VAT.

Dodatek funkcyjny dla nauczyciela

Wynagrodzenie nauczyciela składa się, poza wynagrodzeniem zasadniczym, z różnych dodatków. Do dodatków nauczycielskich należy dodatek mieszkaniowy, motywacyjny, za wysługę lat oraz funkcyjny.

REKLAMA