Inwentaryzację trzeba przeprowadzić raz do roku
27 wrz 2007
Kierownik jednostki zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości ma obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji środków trwałych na ostatni dzień każdego roku obrotowego.
Udzielanie zamówień przez gminę z pominięciem procedury przetargowej.
26 wrz 2007
W jakich sytuacjach gmina ma prawo zlecać realizację określonych zadań komunalnym osobom prawnym z pominięciem procedury zamówień publicznych i jakie z tego tytułu wynikają uprawnienia dla przedsiębiorcy?
Jakie sprawozdania powinien sporządzać audytor
14 wrz 2007
Do piątego dnia po zakończeniu miesiąca sprawozdawczego audytorzy wewnętrzni jednostek podsektora rządowego muszą przesyłać do Ministerstwa Finansów raport z realizacji audytu.
Ostatni rok obowiązywania podatku od posiadania psów
12 wrz 2007
Z dniem 1 stycznia 2008 r. dotychczasowy podatek od posiadania psów zostanie zastąpiony opłatą od posiadania psów. Obecnie stawka podatku od jednego psa nie może przekraczać w 2007 roku - 53,69 zł rocznie. Natomiast przyszła opłata od posiadania jednego psa nie może przekroczyć w 2008 roku 100 zł rocznie.
Dochody zagranicznych artystów są różnie opodatkowane
04 wrz 2007
Dochody artystów ukraińskich są zwolnione z podatku w Polsce, gdyż w znacznym stopniu są one finansowane z funduszy publicznych. Dochody artystów białoruskich będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.
Jak prawidłowo dokumentować postępowania o zamówienia publiczne
31 sie 2007
Jakie organy, poza prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, mogą kontrolować postępowanie przetargowe? Jakie dokumenty w postępowaniu o zamówienia publiczne należy uznać za najistotniejsze?
Wątpliwości co do bezstronności to podstawa wyłączenia z udziału w postępowaniu przetargowym
24 sie 2007
Sekretarz miasta jest płatnym publicystą lokalnego dziennika. Czy może być on przewodniczącym komisji przetargowej, która rozstrzyga, jaka gazeta wygra przetarg na publikowanie urzędowych ogłoszeń?
Odsetki i zaległości w sprawozdawczości budżetowej
24 sie 2007
Naliczane i zaewidencjonowane na koniec każdego kwartału odsetki za zwłokę od należności podatkowych powinny być wykazane w sprawozdaniu Rb-27S zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu w sprawie sprawozdawczości budżetowej, w kolumnie dotyczącej należności pozostałych do zapłaty ogółem.
Nowe stawki podatków lokalnych na 2008 rok
22 sie 2007
Minister finansów w drodze obwieszczenia opublikował górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych, które będą mieć zastosowanie w 2008 roku. Wszystkie stawki wzrosły.
Za udział w posiedzeniu przysługuje dieta
21 sie 2007
SENTENCJA: O tym, czy dane świadczenie jest dietą, decyduje istota tego świadczenia, a nie jego nazwa. Wynagrodzenia pozaetatowych członków samorządowych kolegiów odwoławczych były - i są nadal - wolne od podatku dochodowego.
Zwrot kosztów delegacji na podstawie umowy o dzieło
15 sie 2007
Jednostka współpracuje z osobą fizyczną na podstawie umowy o dzieło. W umowie tej określono, że jednostka, oprócz wynagrodzenia należnego wykonawcy dzieła, zwraca również tej osobie koszty delegacji (podróży), tj. diety i ryczałty za noclegi. Podróże te są związane z działalnością jednostki (rozmowy handlowe itp.). Czy świadczenia wypłacane wykonawcy dzieła z tytułu podróży korzystają ze zwolnienia od podatku tak jak w przypadku pracowników, czy należy je opodatkować? Czy zwrot kosztów takiej delegacji jest dla jednostki kosztem podatkowym?
Zakładowy plan kont i wykaz ksiąg rachunkowych
13 sie 2007
Jednostka budżetowa ma obowiązek wprowadzenia zmian do zakładowego planu kont, jeżeli wynikają one ze zmian w zasadach wykonywania budżetu, gospodarki finansowej lub sprawozdawczości. Niezbędnymi elementami polityki rachunkowości w jednostkach budżetowych są np. zakładowy plan kont oraz wykaz ksiąg rachunkowych.
Nieoprotestowane w terminie warunki ogłoszenia można kwestionować
13 sie 2007
Niezgodne z prawem wymagania, które nie zostały w terminie oprotestowane, mogą stanowić podstawę do unieważnienia przetargu.
Ekspertyzy, tłumaczenia i analizy na rzecz jednostek budżetowych
09 sie 2007
W przypadku wydatków na tłumaczenia na rzecz jednostek budżetowych, gdy wydatki te są świadczone przez osoby fizyczne w ramach umów zleceń i umów o dzieło, należy je klasyfikować w paragrafie 417 - Wynagrodzenia bezosobowe z odpowiednią czwartą cyfrą dodaną do paragrafu.
Ewidencja środków trwałych w jednostkach sektora finansów publicznych
06 sie 2007
Kiedy pracownik samorządu ma prawo do wcześniejszej emerytury
03 sie 2007
Urodziłem się w 1948 roku. Przez 26 lat byłem zatrudniony w urzędzie gminy na podstawie umowy o pracę. Niedawno znacznie pogorszył się mój stan zdrowia. Słyszałem, że pracownicy gminni, którym lekarz orzecznik ZUS stwierdził niezdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat. Czy w związku z tym będę mógł ją uzyskać po ukończeniu 60 roku życia?
Fundusz nie sfinansuje pensji pracownika
01 sie 2007
Ze środków ZFRON pracodawca nie będzie mógł sfinansować wynagrodzenia pracowników korzystających z turnusu rehabilitacyjnego czy dodatkowego urlopu.
Przesłanki unieważnienia trzeba interpretować ściśle
27 lip 2007
Brak koordynacji między inwestycjami jednostek samorządu terytorialnego nie może stanowić podstawy unieważnienia przetargu.
Jak określić niezbędne warunki przetargu
27 lip 2007
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia (s.i.w.z.) stanowi jeden z najważniejszych dokumentów w przetargu publicznym. Zamawiający na etapie przygotowania postępowania ustala w niej warunki zamówienia, na podstawie których wykonawcy przygotowują swoje oferty.
Zamawiający może prosić o przedłużenie terminu
27 lip 2007
Wykonawcy nie mogą z własnej inicjatywy przedłużać terminu związania ofertą.
Nie wszyscy cudzoziemcy potrzebują zezwolenia na pracę
26 lip 2007
Cudzoziemcem jest każdy, kto nie posiada obywatelstwa polskiego. Ponadto cudzoziemca będącego obywatelem dwóch lub więcej państw należy traktować jako obywatela tego państwa, którego dokument podróży stanowił podstawę wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Warunki zatrudnienia cudzoziemca są zróżnicowane zależnie od tego z jakiego państwa pochodzi.
Podatek rolny i leśny w 2007 r.
26 lip 2007
Obowiązująca od początku tego roku nowelizacja ustaw normujących podatek rolny i leśny ujednoliciła sposób składania deklaracji podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej z terminologią zawartą w przepisach dotyczących informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Jak przygotowywać okresowe sprawozdania z pomocy publicznej
25 lip 2007
Jak należy sporządzać i przekazywać sprawozdania o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie, w tym okresowe sprawozdania o udzielonej pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie?
Przychody, wydatki budżetowe i sprawozdania
24 lip 2007
Jak interpretować art. 183 ustawy o finansach publicznych? Jaka jest szczegółowość planu przychodów i wydatków? Jak prawidłowo sporządzać kwartalne sprawozdanie Rb-NDS?
Burmistrz nie miał prawa zmieniać budżetu
24 lip 2007
Burmistrz, jako organ wykonawczy, nie może w zarządzeniu dokonać zmian w budżecie miasta. Uprawnienia takie ma rada.
Zatrudniony w niepełnym wymiarze nie może pobierać maksymalnego wynagrodzenia
23 lip 2007
Wymiar czasu pracy pracownika samorządowego ma wpływ na wysokość wynagrodzenia ustalonego przez wójta. Pracownik zatrudniony w urzędzie gminy w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzyma wynagrodzenie, którego wysokość zostanie ustalona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w jego umowie o pracę.
Kiedy i jak złożyć skargę na bezczynność organu podatkowego
21 lip 2007
Organy podatkowe powinny działać wnikliwie i szybko. Jeśli jednak urząd jest opieszały, można go ponaglić. Gdy to nie pomoże, pozostaje złożenie skargi do sądu na bezczynność organu.
Związki międzygminne mają problemy z zadłużeniem
19 lip 2007
Nieprawidłowości w zakresie realizacji dochodów i wydatkowania środków publicznych, niezgodne z przepisami gospodarowanie mieniem komunalnym czy brak wywiązywania się gmin z obowiązku terminowego dokonywania wpłat na rzecz związków - to wnioski wynikające z kontroli, której koordynatorem była Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.
Oceny kwalifikacyjne pracowników samorządowych
19 lip 2007
Znane są już kryteria, według których pracownicy samorządowi mają być okresowo oceniani. Wiadomo też, jak ma wyglądać arkusz oceny. Samorządowcy mogą zatem przystąpić do weryfikacji sposobu wykonywania pracy.
Zamówienia publiczne wyrobów medycznych
18 lip 2007
Instytucja zamawiająca nie może bezpośrednio odrzucić proponowanych wyrobów medycznych, posiadających znak CE, z pominięciem procedury ochronnej.
Opodatkowanie obrotu wierzytelnościami
16 lip 2007
Tego, czego nie był w stanie od kilku lat dokonać ustawodawca ani minister finansów, dokonał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w 2007 roku. Temat opodatkowania transakcji zbycia portfela wierzytelności z tytułu kredytów przez banki na rzecz innych podmiotów, w tym na rzecz tzw. zamkniętych funduszy inwestycyjnych sekurytyzacyjnych, pojawiał się cyklicznie w piśmiennictwie już od trzech lat.
Czy gmina może pobierać opłatę planistyczną od darowizny
28 cze 2007
Renta planistyczna jest quasi-podatkiem, pobieranym przy zbyciu nieruchomości, naliczanym od wzrostu wartości nieruchomości przy utworzeniu lub zmianie planu zagospodarowania przestrzennego.
Jakie opłaty lokalne są pobierane na terenie gminy
21 cze 2007
Osoby zajmujące się sprzedażą na targowiskach muszą wnosić opłatę targową. Z kolei drobni przedsiębiorcy, prowadzący np. pensjonaty w miejscowościach o korzystnym klimacie, powinni pamiętać, że turyści lub wczasowicze powinni uiścić opłatę miejscową lub uzdrowiskową.
Jakie opłaty lokalne są pobierane na terenie gminy
21 cze 2007
Osoby zajmujące się sprzedażą na targowiskach muszą wnosić opłatę targową. Z kolei drobni przedsiębiorcy, prowadzący np. pensjonaty w miejscowościach o korzystnym klimacie, powinni pamiętać, że turyści lub wczasowicze powinni uiścić opłatę miejscową lub uzdrowiskową.
Czy radę gminy obowiązują limity ustawowe
21 cze 2007
Czy rada gminy, ustalając na dany rok w uchwale stawki opłaty targowej, miejscowej lub uzdrowiskowej, nie może przekroczyć określonych limitów?
Czy wszystkie osoby wnoszą opłatę
21 cze 2007
Czy opłata miejscowa powinna być pobierana od wszystkich osób przebywających w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne?
Czy pobierać opłatę miejscową z góry
21 cze 2007
Czy można pobierać opłatę miejscową z góry za cały okres planowanego pobytu osoby przebywającej w prywatnym domu wypoczynkowym?
Urzędnika państwowego nie można przenieść do pracy w jednostce samorządowej na podstawie przepisów ustawy o pracownikach urzędów państwowych
09 maja 2007
Czy pracownik urzędu państwowego zainteresowany podjęciem pracy w urzędzie gminy może zostać przeniesiony przez pracodawcę samorządowego w porozumieniu z pracodawcą dotychczasowym, na podstawie przepisu art. 10 ust. 2 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych?
Jak oceniane są kwalifikacje urzędników administracji samorządowej
26 kwi 2007
Na jakim etapie powinny być sprawdzane kwalifikacje pracowników samorządowych? Jak procedury administracyjne mogą pomóc w ocenie działalności poszczególnych pracowników samorządowych?
Można zróżnicować stawki podatku od nieruchomości w zależności od rodzaju przedmiotu opodatkowania
23 kwi 2007
Sprawozdania jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych
11 kwi 2007
Każda jednostka samorządu terytorialnego winna przekazać do RIO komplet sprawozdań (Rb-Z, Rb-N, Rb-UZ i Rb-UN) zbiorczych, a dla instytucji kultury, SP ZOZ oraz funduszy celowych lub innych osób prawnych należy sporządzić komplet sprawozdań jedynie w sytuacji, gdy danego typu jednostki nadzorowane przez jednostkę samorządu terytorialnego wykazują jakieś należności i zobowiązania.