REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość budżetowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Udokumentowanie zakupu od rolnika

Jesteśmy jednostką budżetową, nie jesteśmy podatnikiem VAT. Chcemy kupić wiklinę od rolnika, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Jak powinien być udokumentowany taki zakup? Czy wystarczy rachunek, na którym będą podane dane naszej jednostki z NIP i dane osobowe rolnika jako sprzedawcy? No i oczywiście nazwa towaru, ilość, cena, termin płatności, numer konta i adnotacja "Wystawca rachunku zwolniony podmiotowo z VAT".

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli 2019 r.

Projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli został skierowany do konsultacji 28 grudnia 2018 r. Wynagrodzenie nauczyciela ma wzrosnąć o 5%. Ile zarobi nauczyciel w 2019 r.?

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy sprzedaży komputerów do szkół?

Sprzedaż sprzętu komputerowego dla szkół może być opodatkowana stawką 0% VAT. Konieczne jest jednak spełnienie ściśle określonych warunków. W praktyce najwięcej wątpliwości wzbudza sprzedaż laptopów oraz monitorów interaktywnych.

Odpowiedzialność kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej za działanie lub zaniechanie stanowiące naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych co do zasady nie podlegają jednostki organizacyjne należące do sektora finansów publicznych ani ich organy, lecz osoby fizyczne. Odpowiedzialność ponoszą osoby kierujące tymi jednostkami, będące ich pracownikami lub wchodzące w skład organów tych jednostek.

REKLAMA

Sprawozdanie Rb-28S za styczeń 2019 r. po zmianach

Począwszy od okresu sprawozdawczego za styczeń należy uwzględnić zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z 18 lipca 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1395). Zmieniono m.in. formularz sprawozdania Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego. Została dodana nowa kolumna „grupa paragrafów”.

Abonament RTV - paragraf 430 czy 443?

W jakim paragrafie ująć opłatę za abonament RTV? Czy właściwy będzie paragraf 430 „Zakup usług pozostałych” (konto 402) czy paragraf 443 „Różne opłaty i składki” (konto 403)?

Błędny odczyt licznika - rozliczenie korekty

Jesteśmy zakładem budżetowym. Otrzymaliśmy 2 listopada fakturę korygującą za prąd, która została wystawiona 14 października, a dotyczy faktury pierwotnej z datą sprzedaży 30 sierpnia. Powodem korekty jest błędny odczyt licznika. Jak należy rozliczyć VAT oraz CIT z tego tytułu? Czy należy zrobić korektę wstecz?

Prawidłowe wykazywanie danych w sprawozdaniu budżetowym Rb-27ZZ

Samorządowa jednostka budżetowa realizuje w imieniu jednostki samorządu terytorialnego (gmina) zadania z zakresu administracji rządowej dotyczące pobierania dochodów na rzecz budżetu państwa. W związku z tym jednostka budżetowa sporządza i przekazuje gminie sprawozdanie Rb-27ZZ. Skarbik gminy nakazał jednostce wypełniać w sprawozdaniu jednostkowym Rb-27ZZ dane w zakresie dochodów potrąconych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego i dochodów przekazanych - wyłącznie w części należnych budżetowi państwa. Celem jego dyspozycji była konsolidacja danych ze wszystkich podległych jednostek organizacyjnych gminy, które sporządzają te sprawozdania w celu utworzenia zbiorczego sprawozdania Rb-27ZZ. Nadmienić należy, że podział dochodów odbywa się na szczeblu jednostki organizacyjnej, a podzielone dochody są odprowadzane na rachunek gminy. Mamy wątpliwości, czy taki nakaz skarbnika gminy jest prawidłowy pod względem przepisów prawa.

REKLAMA

Czy pracodawca może potrącić nadpłacony zasiłek

Po kontroli ZUS okazało się, że do podstawy zasiłków chorobowych nieprawidłowo wliczyliśmy dodatki specjalne wypłacane pracownikom do określonego terminu. W związku z tym sporządziliśmy korektę dokumentacji płacowej i nadpłacone świadczenia chorobowe musimy zwrócić do ZUS. Czy możemy żądać od pracowników zwrotu nienależnie pobranych zasiłków?

Pominięcie części przedmiotu zamówienia jako przyczyna unieważnienia postępowania

Zamawiający opracowując dokumentację postępowania obowiązany jest m.in. do określenia przedmiotu zamówienia jak również dokonania jego opisu. Powyższe jest niczym innym jak wskazaniem, w tym w szczególności potencjalnym wykonawcom, kategorii towarów lub usług jakie zamawiający chce nabyć. Przykładem przedmiotu zamówienia może być np. odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców gminy, któremu współtowarzyszyć mogą świadczenia powiązane np. przeprowadzenie działań edukacyjnych lub konkursów dotyczących segregacji odpadów. W praktyce pojawia się pytanie czy nieuwzględnienie, pomimo istnienia po stronie zamawiającego takiego zamiaru, świadczenia dodatkowego w dokumentacji zamówienia może stanowić podstawę do unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia.

Instrukcja przekazywania rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach (art. 98 Pzp) w 2019 r.

Urząd Zamówień Publicznych opublikował informację dotyczącą przekazywania rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach (art. 98 Pzp). Sprawozdania należy przekazać do 1 marca 2019 r.

Podatki lokalne: Jednolite wzory deklaracji i informacji już od 1 lipca 2019 r.

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 lipca 2019 r. obowiązywać będą jednolite formularze na podatki lokalne.

Co się zmieni w podatkach w 2019 r.?

Rok 2019 przyniesie wiele zmian w podatkach. Sprawdź najważniejsze zmiany dla firm w podatkach 2019 r.

Ulga mieszkaniowa wydłużona do 3 lat

Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianach dotyczących ulgi mieszkaniowej. Sprawdź co ma się zmienić!

Zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany w ustawie o Policji 2018 i 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmieni!

Zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018

Prezydent podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018. Zmiany dotyczą m.in. Karty Dużej Rodziny.

Zmiany w ustawie o VAT 2019 r.

Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług z podpisem Prezydenta. Sprawdź co się zmieni w 2019 r.

Zmiany w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej już od 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej już od 1 stycznia 2019 r. Prezydent w dniu 18 grudnia 2018 r. podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Podatek akcyzowy 2019 r. - zmiany

Prezydent podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany wchodzą w życie już 31 grudnia 2018 r.

Podatek handlowy 2019 r.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej podpisana przez Prezydenta. Sprawdź co się zmieni!

Życzenia Noworoczne!

W nowym roku redakcja portalu infor.pl życzy dużo radości i szczęścia. Niech Nowy Rok wypełni się zdrowiem, szczęściem i sukcesami, tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Życzenia świąteczne!

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy Państwu najlepsze życzenia: dużo radości i szczęścia - zarówno podczas Świąt, jak i w Nowym Roku 2019. Niech Nowy Rok wypełni się zdrowiem, szczęściem i sukcesami, tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Restrukturyzacja długu JST 2019 r.

Wielkie uproszczenia dla samorządów już w 2019 r. Nowe zapisy w ustawie o finansach publicznych wchodzą w życie 1 stycznia 2019 r. Zmiany dotyczą restrukturyzacji długu jst.

Wynagrodzenia urzędników 2019 r.

Urzędnik zarobi więcej już w 2019 r. Jakie podwyżki dostanie ta grupa zawodowa? O ile ma wzrosnąć kwota bazowa?

Czy podczas zimowej przerwy świątecznej w roku szkolnym 2018/2019 nauczyciel może iść na urlop?

Zimowa przerwa świąteczna już niedługo. Uczniowie będą mieli wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Z dni wolnych nie skorzystają jednak nauczyciele. Nauczyciel zgodnie z przepisami prawa może wziąć urlop wypoczynkowy w okresie ferii zimowych oraz letnich.

Wigilia 2018 r. wolna dla pracowników administracji państwowej

Nie tylko pracownicy administracji rządowej będą mieli wolne w Wigilię. Dzień 24 grudnia 2018 r. będzie dniem wolnym również dla pracowników administracji państwowej.

Ustawa okołobudżetowa 2019 r. podpisana

Ustawa okołobudżetowa 2019 r. podpisana przez Prezydenta. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.

Krajowa Administracja Skarbowa - zmiany 2019

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw podpisana przez Prezydenta. Zmiany wchodzą w życie już w 2019 r.

Klasyfikacja budżetowa wydatków majątkowych - różnice pomiędzy ujęciem w § 605 a § 606

Z uzyskanych przez jednostkę informacji wynika, że z § 605 można zapłacić tylko i wyłącznie za te środki trwałe, które księgowane są następnie na koncie 013 „Pozostałe środki trwałe”. Natomiast z § 606 finansuje się wszystkie te zakupy, które księgowane są na koncie 011 „Środki trwałe”. Nie ma żadnej możliwości, aby zapłacić z paragrafu wydatków bieżących (§ 421) niczego, co następnie zaksięgowane będzie na koncie 013. Z § 421 - z pozyskanych informacji - można sfinansować tylko to, co jest kosztem, nie jest środkiem trwałym (ani podstawowym, ani pozostałym). Czy faktycznie wydatki z § 605 i § 606 można w ten sposób uprościć?

Potrącanie VAT ze realizowanych dochodów na rzecz budżetu państwa

Starostwo powiatowe w imieniu jednostki samorządu terytorialnego - powiatu pobiera dochody na rzecz budżetu państwa z tytułu opłat za korzystanie z nieruchomości Skarbu Państwa. Część opłat wnoszona jest z podatkiem od towarów i usług. Bywają sytuacje, że kontrahenci nie zapłacą w terminie opłat wraz z podatkiem. Wówczas starostwo powiatowe musi rozliczyć należny VAT i odprowadzić go do urzędu skarbowego. Terminy przekazywanego podatku i odprowadzanych dochodów budżetowych nie pokrywają się ze sobą. Czy okresowo VAT można przekazywać wraz z pobranymi dochodami budżetu państwa na rachunek wojewody w określonych ustawowo terminach według stanu zgromadzonych środków na 10 i 20 dzień danego miesiąca, a w kolejnych okresach pomniejszać o wartość skorygowanego podatku z bieżących dochodów?

Kwalifikacje i warunki wykonywania zawodu pracownika socjalnego

Szczególna forma organizacji pomocy społecznej wymusza współpracę z pracownikami o specjalistycznych kwalifikacjach i doświadczeniu. Wymagania stawiane pracownikom są ściśle związane z charakterem wykonywanej przez nich pracy.

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych 2019 r.

Już 1 października 2019 r. zmieni się kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Sprawdź zmiany 2019 r.!

Zmiany w dokumentacji ZUS w związku z elektronizacją akt pracowniczych

Zmiany w dokumentacji ZUS w związku z elektronizacją akt pracowniczych już od 1 stycznia 2019 r. Jak przygotować się do zmian? Wyjaśniamy na czym polegają zmiany oraz podpowiadamy jak należy się do nich przygotować.

Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych

Od 1 stycznia 2019 r. podatnik będzie informował o zamiarze dobrowolnego prowadzenia ksiąg rachunkowych w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym dobrowolnie prowadził księgi rachunkowe. Jak przygotować się do zmian? Wyjaśniamy na czym polegają zmiany oraz podpowiadamy jak należy się do nich przygotować.

Elektronizacja sprawozdań finansowych

W 2019 r. rewolucyjne zmiany w elektronizacji sprawozdań finansowych. Jak przygotować się do zmian 2019? Wyjaśniamy na czym polegają zmiany oraz podpowiadamy jak należy się do nich przygotować.

Split payment - rozksięgowanie wpłat na pomocniczym koncie VAT

Czy mając wpłatę na konto VAT do rachunku podstawowego, czyli wydatków i dochodów, należy wpłaty księgować na koncie 130 z wyodrębnioną analityką? Czy powinno się stworzyć nowy numer konta w planie kont, na którym będą księgowane wyciągi bankowe z konta VAT? Taka sama sytuacja dotyczy konta ZFŚS, czyli 135, i pozostałych rachunków, czyli konta 139, czy do nich też zakładane jest z automatu konto VAT?

Rozliczenie nadwyżki inwentaryzacyjnej

Inwentaryzację środków trwałych znajdującą się na terenie strzeżonym przeprowadzono na 30 kwietnia 2018 r. Termin przeprowadzenia inwentaryzacji według harmonogramu to 1 maja 2018 r. do 30 czerwca 2018 r. Komisja inwentaryzacyjna 5 czerwca 2018 r. spisała zakupiony środek trwały, który został przyjęty do ewidencji księgowej 15 czerwca 2018 r. Jak należy prawidłowo postąpić z powstałą różnicą inwentaryzacyjną?

Wigilia i mikołajkowe paczki a podatek i składki

PYTANIE: Pracodawca planuje zorganizować wigilię dla pracowników i ich rodzin. W ramach uroczystości przewidziany jest poczęstunek, występy artystyczne, rozdanie paczek dla dzieci pracowników oraz przekazanie przedświątecznej pomocy finansowej - wszystko w ramach środków z zakładowego funduszu świadczeń pracowniczych (dalej: ZFŚS). Czy sfinansowanie takiego wieczoru jest dopuszczalne w ramach funduszu? Jeżeli tak, to czy tego rodzaju świadczenia podlegają opodatkowaniu? Czy dofinansowanie paczek dla dzieci powinno podlegać zróżnicowaniu?

Dzierżawca jako podatnik podatku rolnego

Ustawa o podatku rolnym w swej ogólnej regulacji wśród podatników wskazuje właścicieli, posiadaczy, posiadaczy samoistnych oraz użytkowników wieczystych gruntów.  Co do zasady podatnikami podatku rolnego nie są posiadacze zależni. Z tej ogólnej zasady wynika, że dzierżawca gruntu rolnego nie jest podatnikiem podatku rolnego.  Od tej zasady ustawodawca przewidział istotne wyjątki.

Odpis na ZFŚS w 2019 r. - planowane zmiany

Z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2019 r. wynika zmiana w ustawie o ZFŚS dotycząca wysokości odpisu na ZFŚS w 2019 r. Proponuje się „zamrożenie” ZFŚS na poziomie obowiązującym w 2014 r.

Instruktaż: Jak prawidłowo postępować z nadpłatami w dochodach budżetowych?

Nadpłaty to dochody nienależnie wpłacone na konto jednostki - przykładowo podwójnie zapłacona faktura czy zaokrąglona kwota wynikająca z decyzji, bo dłużnik nie pamiętał jej dokładnie albo zapłacił po terminie i „dołożył” kwotę na pokrycie odsetek. Mamy zatem bardzo różne kwoty nadpłat - od kilku groszy nawet po tysiące złotych. Pojawia się więc pytanie - co zrobić z nadpłatą?

Zmiany w sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji już od 1 stycznia 2019 r.

Rewolucyjne zmiany dla rolników już od 1 stycznia 2019 r. Prezydent podpisał w dniu 29 listopada 2018 r. ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji.

Nowe ulgi podatkowe już od 1 stycznia 2019 r.

Nowe ulgi podatkowe, w tym ulga termomodernizacyjna, już od 1 stycznia 2019 r. W dniu 29 listopada 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zwrot podatku akcyzowego - zmiany od 1 stycznia 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zmiany wchodzą w życie już 1 stycznia 2019 r.

Wzmocnienie nadzoru nad rynkiem finansowym już od 1 stycznia 2019 r.

Prezydent w dniu 29 listopada 2018 r. podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Sprawdź co się zmieni!

Zmiany w Państwowej Inspekcji Pracy już w grudniu 2018 r.

Prezydent w dniu 29 listopada 2018 r. podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracowników m.in. sfery budżetowej.

Nagroda jubileuszowa dla wójta 2018 i 2019 r. - jak naliczyć?

Kiedy wójtowi można przyznać nagrodę jubileuszową? W jakiej wysokości naliczane są nagrody? Czy staż pracy przy naliczaniu nagrody ma znaczenie?

Centrum podatkowej pomocy dla samorządów już w styczniu 2020 r.

Centrum podatkowej pomocy dla samorządów ma stanowić część administracji skarbowej. Czy Centrum ułatwi pracę samorządom, czy wręcz odwrotnie?

Czy pracownicy szpitali będą mieć wolną Wigilię 2018 r.?

Wolną Wigilię mają pracownicy niektórych firm prywatnych, administracji rządowej, jak również sądów. Pracownicy szpitali są grupą zawodową wyjątkową. Niezależnie czy jest święto, czy nie, pracować (choćby w systemie dyżurowym) muszą.

REKLAMA