Czy pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszej emerytury?
13 lis 2013
Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W jakim wieku przysługują tym pracownikom prawo do wcześniejszych świadczeń?
Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia
05 lip 2013
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w czasie trwania umowy o pracę może przedłużyć zwolnienie nawet po wygaśnięciu stosunku pracy, jeżeli niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie 30 dni. Jakie są warunki nabycia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia?
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych– obowiązki płatnika
13 mar 2013
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych pracownika stanowi obowiązek płatnika składek. Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia.
Pracowniczy system ubezpieczeń społecznych – konstrukcja i finanse
22 lut 2013
Obecnie
obowiązująca ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych w istotny sposób
poszerzyła krąg osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Obecnie
zakres podmiotowy pracowniczego ubezpieczenia społecznego obejmuje nie tylko pracowników
najemnych, ale wszystkich osiągających przychód z własnej pracy.
Ewidencja odszkodowania od ubezpieczyciela
09 sty 2013
Jak zaewidencjonować wpływ w 2012 r. odszkodowania od
ubezpieczyciela za uszkodzenie słupa oświetleniowego na skutek
dewastacji, które wpłynęło na konto wydzielonego rachunku dochodów
szkoły? W uchwale znajduje się zapis o możliwości przyjęcia
odszkodowania. Czy należy użyć zapisu: Wn 132 i Ma 770 czy Wn 132
i Ma 760? Są różne interpretacje w tym zakresie.
Prawo do trzynastki i odprawy rentowej chorego pracownika
05 wrz 2011
Czy pracownik, któremu umowa o pracę na czas określony wygaśnie 31 sierpnia 2011 r., a który jest chory od 1 marca tego roku (i prawdopodobnie będzie chory aż do końca trwania umowy), nabędzie prawo do trzynastki za 2011 r.? Czy liczy mu się czas pozostawania w stosunku pracy, czy też czas świadczenia pracy? Czy jeżeli pracodawca wie, że po okresie zatrudnienia pracownik prawdopodobnie nadal będzie chory i będzie ubiegał się o rentę, to jest zobowiązany do wypłaty odprawy rentowej takiemu pracownikowi (gdyby przedstawił on decyzję o przyznaniu renty)?
Wypadek przy pracy i przysługujące świadczenia
06 cze 2011
Wypadek przy pracy zdefiniowany został jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub
śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.
Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami
20 lip 2010
Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.
Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego
09 cze 2010
Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.
Odprawa emerytalna przysługuje tylko raz
04 gru 2009
Instytucja zatrudnia emeryta na 1/2 etatu. Obecnie jest on w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia. Czy należy mu ponownie wypłacić odprawę emerytalną?
Koszty pracownicze przy "trzynastce"
30 lis 2009
Jakie koszty pracownicze uzyskania przychodów występują przy „dodatkowym wynagrodzeniu rocznym”? Przedstawiamy wyjaśnienie mechanizmu kosztów niezbędnych przy wyliczaniu "trzynastek".
Błędy w dokumentach ubezpieczeniowych
28 paź 2009
Wypełnianie przez płatników dokumentacji dla ZUS ciągle sprawia dużo trudności. Błędy pojawiają się zarówno w dokumentach zgłoszeniowych (np. ZUS ZPA, ZUS ZUA i ZUS ZZA), jak i rozliczeniowych. Jak je naprawić - zmienić dane czy je skorygować?
Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym
27 lip 2009
W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?
Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli
24 cze 2009
Uchwalona przez Sejm RP 24 kwietnia 2009 r. ustawa o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli ma na celu łagodzenie skutków zmian w systemie edukacji i jest adresowana do nauczycieli mających stosunkowo długi staż pracy w oświacie.
Ile można dorobić do emerytury
27 kwi 2009
Osiąganie dodatkowych przychodów przez emeryta może wpłynąć na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia. Warto więc dokonać kalkulacji, czy podjęcie dodatkowej pracy albo działalności będzie opłacalne. W tym celu trzeba poznać zasady zawieszania oraz zmniejszania emerytur.
Nagrody i premie w podstawie świadczeń chorobowych
11 lut 2009
Czy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych i zasiłku macierzyńskiego należy uwzględnić:1) nagrodę dyrektora, jeżeli zarządzenie w sprawie przyznawania nagród za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej nie zawiera żadnych postanowień o zachowaniu prawa do nagrody za okres pobierania zasiłków,2) premię, jeżeli w zarządzeniu dyrektora w sprawie ustalenia regulaminu premiowania pracowników istnieje zapis, że „potrącenie premii może być dokonane m.in. w przypadku usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby”?
Kiedy uwzględnić pracownicze koszty uzyskania przychodów
17 gru 2008
Pracownik naszej jednostki od 1 do 30 września 2008 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, za które Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił zasiłek chorobowy (został przekroczony limit 33 dni w roku, zakład pracy nie jest płatnikiem zasiłków). Czy za ten okres zakład pracy powinien wypłacić dodatek stażowy, który nie jest pomniejszany za czas choroby, oraz czy pracownikowi należy potrącić koszty uzyskania przychodu oraz ulgę podatkową? Dodatkowo pracownik uzyskał we wrześniu nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy.
Kiedy pracownik samorządu ma prawo do wcześniejszej emerytury
03 sie 2007
Urodziłem się w 1948 roku. Przez 26 lat byłem zatrudniony w urzędzie gminy na podstawie umowy o pracę. Niedawno znacznie pogorszył się mój stan zdrowia. Słyszałem, że pracownicy gminni, którym lekarz orzecznik ZUS stwierdził niezdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat. Czy w związku z tym będę mógł ją uzyskać po ukończeniu 60 roku życia?