28 kwietnia 2015 - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
28 kwi 2015
28 kwietnia 2015 obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W dzień obchodów organizowane są kampanie mające na celu poruszanie tematów dotyczących problematyki bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.
Nieleczone przeziębienie trwa siedem dni a leczone tydzień - ZUS i tak to sprawdzi
24 mar 2015
Jeśli pracownik rzeczywiście jest chory i zagraża zdrowiu pozostałych pracowników, niewątpliwie powinien zgłosić się do lekarza i leczyć się zgodnie z jego zaleceniami. Infekcje trzeba „wyleżeć”, aby nie doszło do powikłań. Zapis na zwolnieniu lekarskim jest obligatoryjny, co znaczy, że zarówno ZUS jak i pracodawca ma prawo sprawdzić stan zdrowia pracownika oraz zasadność usprawiedliwienia nieobecności.
Wypadki przy pracy - podsumowanie 2014 roku
19 mar 2015
GUS przedstawił podsumowanie wypadków przy pracy w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku. Według opracowania w tym czasie miało miejsce 59 270 wypadków przy pracy, w tym 177 wypadków śmiertelnych, 352 ciężkich i aż 58 741 lekkich. W odniesieniu do analogicznego okresu z 2013 roku, liczba wypadków ogółem spadła o 2%. Warto dodać, iż na każdego poszkodowanego przypadało średnio aż 32 dni niezdolności do pracy.
Świadczenie rodzicielskie - nowe wsparcie dla rodziców od 2016 r.
06 mar 2015
Świadczenie rodzicielskie ma być przyznawane niezależnie od dochodu rodziny kwocie 1000 zł . Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 stycznia 2016 r.
Waloryzacja emerytur i rent 2015
24 lut 2015
Z dniem 1 marca 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Waloryzacja zostanie przeprowadzona z urzędu, co oznacza, że nie należy zgłaszać w tej sprawie wniosku.
Uposażenia funkcjonariuszy celnych w czasie zwolnienia lekarskiego w 2015 r.
10 lut 2015
Funkcjonariusz celny otrzyma od kwietnia 2015 roku 80% uposażenia za zwolnienie lekarskie zgodnie z nowelizacją ustawy o Służbie Celnej. Unormowanie takie ma na celu zbliżenie Służby Celnej w zakresie uprawnień wynikających ze stosunku służbowego do innych służb mundurowych.
Całkowita i częściowa niezdolność do pracy
28 sty 2015
Za niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Procedura wypadkowa krok po kroku
03 lis 2014
W momencie wystąpienia zdarzenia, które może wyczerpywać znamiona definicji wypadku przy pracy, automatycznie powstaje na pracodawcy obowiązek zabezpieczenia miejsca wypadku oraz powołania zespołu powypadkowego, który ustali okoliczności i przyczyny zdarzenia. Efektem pracy zespołu powypadkowego jest sporządzenie protokołu powypadkowego.
Ubezpieczenie wypadkowe - historia
27 paź 2014
Skąd wzięła się idea ochrony pracownika podczas pracy? Poznaj genezę ubezpieczenia wypadkowego.
Umorzenie zaległości składkowych - odmowa ZUS
17 wrz 2014
Kiedy ZUS może odmówić umorzenia zaległości składkowych płatnikowi niedysponującemu majątkiem? Czy sytuacja rodzinna ma wpływ na decyzję organu?
Dobrowolne składki do ZUS-u
23 maja 2014
Dobrowolne opłacanie składek do ZUS-u jest dobrym rozwiązaniem dla osób, nieposiadających tytułu do ubezpieczeń obowiązkowych na przykład z tytułu umowy o pracę,
Składki zdrowotne w jednostkach i zakładach budżetowych
28 lis 2013
Każdy pracodawca, także jednostka budżetowa i zakład budżetowy, ma obowiązek opłacać składki zdrowotne za każdego pracownika. Na jakich zasadach odprowadza się te składki?
Składki zdrowotne od zasiłków stałych
28 lis 2013
Zasiłek stały jest formą pieniężnego świadczenia wypłacanego przez pomoc społeczną. Art. 37 ustawy o pomocy społecznej określa osoby którym przysługuje zasiłek stały oraz zasady jego ustalania. Wypłata zasiłku stałego jest zadaniem własnym gminy.
Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia
28 lis 2013
Pracodawca zatrudniający osobę na umowę zlecenia powinien pobrać od niej oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie stwierdzić, jakie będą wynikać zobowiązania względem ZUS w przypadku zawierania konkretnej umowy. Kiedy ubezpieczenie zdrowotne w przypadku umowy zlecenia jest obowiązkowe?
Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu pracowników-urzędników
26 lis 2013
Pracownicy są objęci obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. Jakie zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązują pracowników - urzędników?
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego
26 lis 2013
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego osoby podlegającej temu obowiązkowi oraz opłaceniu składki w terminie i na ściśle określonych zasadach. Jakie sa zasady dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego?
Czy możliwe jest zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny
26 lis 2013
Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma możliwość, ale także i obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia ich do ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak wypełnić druk ZUS ZZA – zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego
26 lis 2013
Zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego następuje na formularzu ZUS ZZA. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.
Jak wypełnić druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny
26 lis 2013
W celu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny wypełnia się formularz ZUS ZCNA. Jest on dostępny w każdej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zasady oskładkowania umów zlecenia
21 lis 2013
Umowa zlecenia to umowa cywilnoprawna atrakcyjna pod wieloma względami dla pracodawców. Przedmiotem umowy zlecenia jest fakt wykonywania pracy na rzecz zleceniodawcy. Wynagrodzenie przysługuje nie za rezultat wykonanej pracy ale za działania wykonywane na rzecz zleceniodawcy.
Prawo do odprawy dla zwalnianego emeryta
21 lis 2013
Emerytowany nauczyciel został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu. 31 sierpnia 2012 r. został zwolniony na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy należy mu się odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę?
Jakie świadczenia z ZFŚS przysługują nauczycielowi emerytowi?
21 lis 2013
W 2003 roku likwidacji uległa szkoła podstawowa. W tym samym roku, nauczyciele założyli tzw. małą szkołę, która otrzymuje dotację z gminy. Nauczycieli nie obowiązuje Karta Nauczyciela. W 2008 roku nauczyciel małej szkoły przeszedł na emeryturę. Nadal pracuje w małej szkole. Czy w tej sytuacji nauczycielowi należy się odpis na fundusz socjalny jako emerytowi ze szkoły podstawowej?
Do jakich świadczeń mają prawo osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu?
18 lis 2013
Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.
Jak dokonuje się wyrejestrowania pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego?
18 lis 2013
Wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się w razie wygaśnięcia tytułu do tego obowiązkowego ubezpieczenia. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZWUA.
Odpowiedzialność zarządcy drogi a powierzenie odśnieżania osobie trzeciej
18 lis 2013
Czy zawsze powierzenie czynności związanych z odśnieżaniem firmie, która profesjonalnie zajmuje się tego typu czynnościami zwalnia zarządcę drogi z odpowiedzialność za skutki wypadku na oblodzonym chodniku?
Ubezpieczenie mienia powiatu
18 lis 2013
Ponieważ powiat jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia powiatu, a zarząd i ochrona mienia powiatu powinny być wykonywane ze szczególną starannością (art. 50 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym t.j.: Dz. U. z 2013 r. poz. 595) wybór ubezpieczenia tegoż mienia ma niezwykle istotne znaczenie.
Odpowiedzialność cywilna zarządcy drogi i jego ubezpieczyciela za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta
18 lis 2013
Ponieważ to na zarządcy drogi spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa ruchu na podlegającej mu drodze, zobowiązany jest on szereg czynności, których niedopełnienie skutkować może odpowiedzialnością cywilną, za szkody powstałe w skutek zaniedbań. Do takich czynności zaliczyć należy odpowiednie oznakowanie drogi informujące o występującym zagrożeniu dla bezpieczeństwa ruchu związanym z występowaniem dzikich zwierząt.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa
18 lis 2013
Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz. U. nr 34, poz. 173, dalej jako ustawa o odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych) pojawiły się ubezpieczenia od odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości
18 lis 2013
Zawarcie umowy o zarządzanie nieruchomością z licencjonowanym zarządcą nieruchomości podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej jakkolwiek znacznie ogranicza, to nie wyłącza odpowiedzialności deliktowej właściciela nieruchomości.
Zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone przy wykonywaniu władzy publicznej
18 lis 2013
W polskim systemie prawnym zasadą jest, że podmioty, które wykonują władzę ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą, jeżeli poprzez niezgodne z prawem wykonywanie tej władzy zostanie wyrządzona szkoda.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ)
18 lis 2013
Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. Z 2013 r., poz. 217) dalej jako "ustawa o działalności leczniczej" każdy podmiot leczniczy - przez który rozumie się podmioty wykonujące działalność leczniczą w tym m.in. SPZOZ-y, obowiązany jest zawrzeć w zakresie określonym w art. 25 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Ubezpieczenie sprzętu powierzonego beneficjentom ostatecznym
18 lis 2013
Podmioty realizujące różnego rodzaju programów finansowane ze środków unijnych niejednokrotnie powierzają w ramach tychże programów sprzęt komputerowy beneficjentom ostatecznym programu. Ewentualne negatywne konsekwencje związane z uszkodzeniem bądź zniszczeniem powierzonego sprzętu może w znacznej mierze ograniczyć odpowiednie ubezpieczenie. Jest to o tyle istotne, że podmioty realizujący w.w. programy zobowiązane są zazwyczaj zapewnić beneficjentom programu nieprzerwane korzystanie z powierzonego sprzętu przez określony nierzadko kilkuletni okres czasu.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zarządcy drogi
18 lis 2013
Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, którego przedmiotem jest odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego, a jego celem jest ochrona ubezpieczonego przed skutkami finansowymi szkód, do których naprawienia jest on zobowiązany na podstawie przepisów prawa cywilnego. Co za tym idzie ubezpieczenie to pozwala ograniczyć finansowe następstwa naruszenia, czy też niedopełnienia licznych i bardzo szeroko rozumianych obowiązków zarządcy drogi.
Ubezpieczenia w jednostkach samorządu terytorialnego, a przepisy ustawy prawo zamówień publicznych
18 lis 2013
Konieczność wyboru usług ubezpieczeniowych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach zamówień publicznych gdy wartość przedmiotu umowy przekracza równowartość 14 tys. euro w połączeniu ze specyfiką tych usług rodzi wiele trudności, a wybór naprawdę korzystnej oferty w znacznej mierze zależy od precyzyjnego sformułowania warunków zamówienia.
Ubezpieczenia grupowe pracowników w jednostkach samorządu terytorialnego a przepisy ustawy o finansach publicznych
18 lis 2013
Kwestia dopuszczalności oraz skutków zawarcia przez jednostki sektora finansów publicznych (a w tym także przez jednostki samorządu terytorialnego) umów ubezpieczenia grupowego pracowników budzi wiele kontrowersji, których źródłem są przede wszystkim przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r., Nr 157, poz. 1240 ze zm. dalej jako ustawa o finansach publicznych).
Ubezpieczenie komunikacyjne floty samochodowej
18 lis 2013
Ubezpieczenie floty pojazdów pozwala z reguły znacznie obniżyć koszty składek, w stosunku do tych, które należałby płacić ubezpieczając każdy pojazd z osobna, a także dostosować zakres i warunki ubezpieczenia do wymagań i specyfiki konkretnej jednostki. Dlatego też rozwiązanie to jest warte rozważenia nawet w przypadku jednostek dysponujących niewielka flota pojazdów.
Odpowiedzialność gminy za wypadki w szkole
18 lis 2013
Gmina jako organ prowadzący szkołę ponosi odpowiedzialność cywilną za szkody powstałe podczas zajęć lekcyjnych w tym m.in. za szkody do których doszło w skutek zaniedbań ze strony nauczycieli w nadzorze nad uczniami.
Definicja nieszczęśliwego wypadku w umowach grupowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
18 lis 2013
Nieszczęśliwy wypadek definiuje się najczęściej jako zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczony, niezależnie od swej woli, doznał uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł ( tak m.in. T. Sangowski [red.], Ubezpieczenia Gospodarcze, Warszawa 2001).
Ubezpieczenia grupowe na życie w jednostkach samorządu terytorialnego
18 lis 2013
Po wydaniu przez Departament Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów opinii z 10 grudnia 2010 r. sygn. Rf1/033396/1123/ZWQ/2010/2891 rozpoczęła się dyskusją na temat dopuszczalności zawierania umów ubezpieczenia grupowego na życie pracowników przez jednostki sektora finansów publicznych (JSFP), a co za tym idzie m.in. jednostki samorzadu terytorialnego.
Przetarg na usługi ubezpieczenia w jednostkach sektora finansów publicznych ( JSFP)
18 lis 2013
Kwestia konieczności przeprowadzania postępowania przetargowego w celu nabycia ubezpieczenia przez JSFP w każdym wypadku, gdy wartość przedmiotu umowy przekracza 14 tysięcy euro (nawet jeśli jest to umowa ubezpieczenia grupowego pracowników jednostki budzi poważne wątpliwości. Wybór oferty ubezpieczenia w ramach postępowania przetargowego nastręcza zaś niejednokrotnie wiele trudności wynikających przede wszystkim ze specyfiki usług ubezpieczenia.
Czy śmierci ubezpieczonego zawsze oznacza wypłatę świadczenia przewidzianego w umowie grupowego ubezpieczenia na życie?
18 lis 2013
Wydaje się, iż pojęcie śmierci jest tak jednoznaczne, że w przypadku gdy umiera osoba posiadająca ubezpieczenia na życie (np. w ramach grupowego ubezpieczenia na życie) skutkuje ono wypłatą świadczenia przewidzianego w umowie. Tymczasem gdy przyjrzymy się ogólnym warunkom umów grupowego ubezpieczenia na życie okazuje się, że nie zawsze tak będzie.
Czym jest Elektroniczny System Weryfikacji Świadczeń?
18 lis 2013
Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców to system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jak weryfikowane jest prawo do świadczeń opieki zdrowotnej pracownika?
18 lis 2013
Osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest karta ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne?
18 lis 2013
Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważne, ponieważ obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia osoby podlegającej temu obowiązkowi oraz opłaceniu składki na ubezpieczenie zdrowotne w terminie.
Obowiązki ubezpieczającego po zajściu wypadku ubezpieczeniowego
18 lis 2013
Z umowy ubezpieczenia lub ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) mogą wynikać pewne obowiązki, których ubezpieczający dopełnić musi w przypadku wystąpienia wypadku ubezpieczeniowego. Niewywiązywanie się z nich może spowodować ograniczenie, a nawet całkowity brak odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.
Konsekwencje prawne zawarcia ubezpieczenia grupowego przez jednostkę sektora finansów publicznych (JSFP)
18 lis 2013
Analiza rozstrzygnięć organów nadzorczych oraz orzecznictwa sądów powszechnych wskazuje, iż zawarcie umowy ubezpieczenia grupowego przez JSFP jest kwestią niezwykle kontrowersyjną, ponieważ może rodzić szereg konsekwencji prawnych.
Zgłoszenie pracownika-urzędnika do ubezpieczeń społecznych
13 lis 2013
Pracownik, który polega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu musi być obowiązkowo zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Zgłoszenia dokonuje płatnik składek na ubezpieczenie społeczne pracownika.
Obowiązek wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń społecznych
13 lis 2013
Jednym z obowiązków płatnika składek jest wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń społecznych. Wyrejestrowanie następuje w wyniku wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń społecznych, w ściśle określonym przez prawo terminie.
Pracownicy służby cywilnej i ich prawo do wcześniejszej emerytury
13 lis 2013
Pracownicy służby cywilnej są członkami korpusu służby cywilnej, którzy znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o wcześniejsze świadczenia emerytalne. Pracownicy Ci mają prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.
Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne urzędników?
13 lis 2013
Pracownicy i urzędnicy służby cywilnej oraz pracownicy urzędów państwowych podlegają ubezpieczeniom społecznym. Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych.