REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Udzielanie zaliczek na drobne zakupy pracownikom samorządowych jednostek organizacyjnych

O ile w państwowych jednostkach budżetowych zaliczki mogą być udzielane wyłącznie w zakresie określonym w odrębnych przepisach, o tyle dla jednostek samorządu terytorialnego takiego ograniczenia przepisy nie zawierają. W praktyce kwestia ta budzi jednak wiele wątpliwości. Prezentujemy stanowisko Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w tej sprawie.

Jak przyznawać nagrody i premie dla pracowników

Przyznawanie pracownikom premii i nagród nie jest dla pracodawcy obowiązujące, tak jak w przypadku dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych czy za pracę w porze nocnej. Jeśli pracodawca decyduje się na przyznawanie takich świadczeń, powinien dokładnie określić, czy będą to nagrody, czy premie, a w przypadku tych ostatnich – jaki będą miały charakter: uznaniowy czy regulaminowy. Od tego zależy bowiem, czy i kiedy pracownik ma prawo domagać się wypłaty.

Ustalenie praw pracownika do „trzynastki”

Z początkiem 2011 r. ustalamy uprawnienia pracowników do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Jedna z pracownic korzystała w zeszłym roku z kilku zwolnień lekarskich oraz z urlopu macierzyńskiego. W 2010 r. przepracowała łącznie 6 miesięcy. Czy pracownica ta ma prawo do „trzynastki”? Jeżeli tak, to czy „trzynastka” powinna być proporcjonalnie obniżona o okresy nieświadczenia przez nią pracy

Kiedy wypłacić kolejną nagrodę jubileuszową

Pracownik obsługi od 19 lat jest zatrudniony w policealnej szkole zawodowej (samorządowa jednostka budżetowa). W sierpniu 2009 r. uzupełnił on dokumentację z wcześniejszego okresu zatrudnienia, wskutek czego okazało się, że już w lipcu 2008 r. przysługiwała mu nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy. Nagrodę w wysokości 75% wynagrodzenia wypłacono w sierpniu 2009 r. Jak należy postąpić z wypłatą kolejnej nagrody jubileuszowej (za 25 lat pracy), do której pracownik nabędzie prawo w lipcu 2013 r.? Czy wypłacić ją w tym terminie, czy też w sierpniu 2014 r. – czyli po upływie 5 lat od wypłaty poprzedniej?

REKLAMA

Wynagrodzenia w budżetówce w 2010 r.

Zgodnie z budżetem na 2010 r., wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej pozostaną na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku - poinformowała podczas obrad komisji senackiej wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Wynagrodzenia w gospodarce narodowej mają natomiast wzrosnąć o 2 proc.

Jak rozliczyć zaliczkę na poczet pensji

Pracownik jednostki wystąpił o wypłatę zaliczki na poczet swojej pensji za następny miesiąc. Jak i kiedy rozliczyć taką zaliczkę?

Podstawa płatności

Czy podstawą płatności przez jednostkę budżetową nieposiadającą osobowości prawnej – ośrodek pomocy społecznej, niższej kwoty niż jest określona na fakturze, może być faktura, której wystawca (zakład gospodarki mieszkaniowej) nie skorygował?

Sposób obliczania nagrody jubileuszowej

Pracownik obsługi samorządowej szkoły policealnej 25 października 2009 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy. Na jego wynagrodzenie składa się: pensja zasadnicza, dodatek stażowy, miesięczna premia regulaminowa w zmiennej wysokości oraz dodatek za pracę w nocy. Otrzymuje także dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz jednorazowe nagrody (raz w roku – np. za dodatkowe zadania).

REKLAMA

Wynagrodzenia pracowników instytucji pomocy społecznej po zmianach

Pracownicy zatrudnieni w samorządowych jednostkach organizacyjnych – a więc również pracownicy instytucji pomocy społecznej – posiadają status pracowników samorządowych. W 2009 r. problematyka wynagrodzeń pracowników samorządowych została ujednolicona w jednym akcie prawnym – rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Ograniczenia w wynagrodzeniach w bibliotekach samorządowych

W bibliotece będącej samorządową instytucją kultury wypłaca się świadczenia urlopowe. W bibliotece tej na podstawie aktu powołania zatrudniony jest dyrektor oraz na podstawie umowy o pracę – główny księgowy.

Wynagrodzenie pracownika za dyżur

Dyżur to pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy, w wyznaczonym miejscu i czasie, w stałej gotowości do świadczenia pracy. Wynagrodzenie za dyżur zależy od tego, czy w tym czasie pracownik rzeczywiście wykonywał pracę.

Data początkowa dla wyrównania dodatku stażowego

W dniu 15 lipca 2009 r. pracownik złożył do samorządowej jednostki budżetowej pismo dotyczące wyrównania dodatku stażowego za poprzedni okres zatrudnienia (było to dodatkowe miejsce pracy), który trwał od 1 stycznia 1999 r. do 31 marca 2008 r. (przejście na emeryturę). Od 5 kwietnia 2008 r. podjął tu ponownie pracę (podstawowe miejsce pracy) i teraz ma poprawnie naliczany dodatek stażowy. Od kiedy liczyć 3-letni okres do wyrównania: od momentu złożenia pisma z roszczeniem czy od dnia, w którym ustało pierwsze zatrudnienie?  

Jak obliczyć dodatek funkcyjny dla skarbnika gminy

Jestem skarbnikiem gminy. Otrzymuję dodatek funkcyjny według stawki 7 w wysokości 1364 zł, tj. 124% najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania. Czy jest obliczony właściwie, czy nie powinien wynosić, zgodnie z 7 stawką, od 141 do 160% najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania, czyli przynajmniej 141% × 1100 zł = 1551 zł?

Kadry i płace w sferze budżetowej

Od 1 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych. Jak się okazuje, wciąż stwarzają one pracodawcom spore kłopoty interpretacyjne. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się problemy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych.

Regulamin premiowania

Premiowanie nie jest odrębną formą wynagradzania, lecz stanowi uzupełniający element podstawowego systemu płac, a niekiedy wzmacnia ten system. Większość pracodawców uwzględnia premie w swoich zasadach wynagradzania jako element płacy pracownika, a w niektórych przypadkach nadaje jej znaczącą rolę.

Wypłacenie zbyt wysokiego wynagrodzenia

Tydzień temu pracodawca poinformował mnie, że moje wynagrodzenie było źle naliczane, w efekcie czego otrzymywałem za wysoką pensję. Zostałem również poinformowany o tym, że nadpłacona kwota zostanie potrącona z mojego kolejnego wynagrodzenia – otrzymam wówczas jedynie część należnego mi wynagrodzenia. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? – pyta Czytelnik z Gorzowa.

Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, w zależności od jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Nie ma on jednak prawa do dodatku z tego tytułu.

Wysokość wynagrodzenia w jednostkach samorządowych

Wynagrodzenie osób pracujących na podstawie wyboru lub powołania zostanie utrzymane na poziomie z 2008 r., podobnie jak minimalne wynagrodzenie pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Zasady zaliczania dodatków do podstawy

Czy jednostka budżetowa prawidłowo wylicza podstawę do zasiłku chorobowego w ten sposób, że wlicza do podstawy dodatek stażowy, a wynagrodzenie pracownika i wspomniany dodatek są wówczas pomniejszane proporcjonalnie o dni chorobowego.

Okresy pracy uprawniające pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej

Czy do nagrody jubileuszowej można zaliczyć prowadzenie działalności jako osoba współpracująca (hurtownia spożywczo-przemysłowa)? Które okresy pracy można wliczyć do okresu uprawniającego do takiej nagrody?

Dodatek funkcyjny dla sekretarza szkoły samorządowej, rządowej i społecznej

Którym aktem prawnym powinien kierować się pracodawca, ustalając dodatek funkcyjny dla sekretarza szkoły: rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz w niektórych innych jednostkach organizacyjnych, rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych?

Jak wypłacić trzynastkę żonie zmarłego pracownika

W grudniu zmarł pracownik naszej jednostki. Będziemy wypłacać trzynastkę tego pracownika za 2008 r. jego małżonce. Czy występujemy w tym przypadku jako płatnik, tj. czy powinniśmy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od tego dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2008 r., wypłaconego w 2009 r., a należnego małżonce po zmarłym pracowniku? Czy też takie wynagrodzenie nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ale np. podatkiem od spadków)?

Do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden etat

Pracownik kończy pracę w jednostce samorządowej, w której przepracował 33 lata. Równocześnie przez 1,5 roku był dodatkowo zatrudniony w firmie prywatnej na umowę o pracę. Czy równoległe zatrudnienie będzie doliczane do lat pracy w jednostce samorządowej.

Rozliczanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastek)

Tak zwane trzynastki, jako przychód ze stosunku pracy, stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Najważniejszą zmianą w podatku dochodowym od osób prawnych z punktu widzenia płatników jest wyłączenie od 1 stycznia 2009 r. z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych należności pracowniczych, tj. np. wynagrodzeń i składek ZUS.

Komu przysługuje prawo do "trzynastki"

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane „trzynastką”, przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej. Inni pracodawcy mogą dobrowolnie wypłacać „trzynastkę”. W tym celu w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych muszą ustalić (dowolnie) wysokość takiego świadczenia, termin jego wypłaty oraz zasady nabywania do niego prawa.

Jakie składki od dodatku stażowego wypłacanego za okres choroby

Pracownicy gminy dostają dodatek za wysługę lat - dodatek stażowy, który jest im wypłacany w stałej wysokości zarówno za okres wykonywania pracy, jak i za okres choroby. Kiedy od takiego składnika wynagrodzenia powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a kiedy ten przychód jest zwolniony od składek? Czy w przypadku gdy pracownik choruje i za ten okres otrzymuje wynagrodzenie chorobowe oraz dodatek stażowy, to od tej części dodatku (przypadającej na okres pobierania tego wynagrodzenia) powinna być naliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Jak wykazać okresy zatrudnienia uprawniające do nagrody jubileuszowej

W nagrodę za wieloletnią pracę pracownikowi może zostać przyznana gratyfikacja jubileuszowa. Czy przepisy płacowe mogą uzależnić nabycie prawa do tego świadczenia od udokumentowania posiadanych przez pracownika okresów zatrudnienia świadectwem pracy?

Wójt nie ma wpływu na zmniejszenie swojej pensji

Rada gminy nie potrzebuje zgody pracownika samorządowego, zatrudnionego na podstawie wyboru, aby zmienić jego wynagrodzenie.

Dodatek przysługuje za sprawowanie każdej z funkcji

Nie może być tak, że w przypadku zbiegu kilku uprawnień do uzyskania dodatku funkcyjnego z tytułu zajmowania stanowiska i sprawowania przez nauczyciela funkcji przysługuje tylko jeden wyższy dodatek funkcyjny.

Ustalenie miesięcznej wysokości wynagrodzenia dyrektora jednostki samorządowej

Czy według rozporządzenia Rady Ministrów z 22 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego wynagrodzenie zasadnicze dyrektora powinno wynosić 5000 zł, a dodatek funkcyjny 2000 zł z uwzględnieniem jedynie art. 20 pkt 4 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, by nie przekroczyć kwoty 7065,84 zł?

Co zrobić, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w terminie

Niewypłaconego wynagrodzenia wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę pracownik dochodzić może przed sądem pracy. Takie zachowanie pracodawcy daje mu ponadto podstawę do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Wysokość dodatku funkcyjnego głównych księgowych

W jaki sposób - na podstawie przepisów rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego - należy ustalić stawkę dodatku funkcyjnego głównego księgowego? Czy dodatek ten musi mieścić się w 9 grupie, czy też może on stanowić kwotę niższą i mieścić się np. w 3 grupie?

Jak ustalić nagrodę jubileuszową dla pracownika samorządowego

Prawo do nagrody jubileuszowej zależy od stażu pracy pracownika. Natomiast jej wysokość uzależniona jest od kwoty wynagrodzenia. Jak prawidłowo naliczyć wysokość nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego?

Zmiana wynagrodzenia głównego księgowego

Kiedy pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie mimo niewykonywania pracy

Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje, gdy za czas nieświadczenia pracy pracownik otrzyma wynagrodzenie, np. za urlop wypoczynkowy czy opiekę nad dzieckiem.

Jak zmieniać zasady wynagradzania pracowników samorządowych

Pracodawcy pracowników samorządowych nie mają zbyt wiele do powiedzenia w kwestii np. dodatkowych składników do wynagrodzenia dla swoich pracowników. Wszystko musi być bowiem zgodne z przepisami tzw. pragmatyków służbowych, które w większości przypadków w wyczerpujący sposób określają zasady wynagradzania konkretnej grupy zawodowej.

Zmienione stawki wynagrodzenia dla wybranych grup pracowników samorządowych

Rozporządzenia zmieniające rozporządzenia dotyczące zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego oraz w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich pozwalają podwyższyć wynagrodzenia zarówno tych osób, które dzisiaj zarabiają na poziomie minimum, jak i tych, którzy otrzymują maksymalne wynagrodzenia. Niestety, podwyżki nie objęły wszystkich.

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Czy pracownikowi zatrudnionemu w jednostce budżetowej (dom pomocy społecznej) należało wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2007 r., w przypadku gdy:pracownik od 1 października 2006 r. do 30 czerwca 2007 r. przebywał na urlopie bezpłatnym,we wrześniu 2007 r. również przebywał na urlopie bezpłatnym od 14 do 21 września 2007 r. (tj. 8 dni)?Nadmieniam, że pracownik jest zatrudniony w naszej jednostce od 1 sierpnia 2005 r. w połowie wymiaru czasu pracy.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla wójta

Czy dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2007 r. dla wójta gminy można wypłacić na wniosek i z podpisem przewodniczącego rady gminy? Czy też tzw. „trzynastka” dla wójta gminy powinna być przyznana przez radę gminy uchwałą?

Oświadczenia majątkowe urzędników i samorządowców

Zbliża się ostateczny termin na złożenie oświadczeń majątkowych. Są one składane np. przez radnych i wójtów co roku do 30 kwietnia. Oświadczenie majątkowe przechowuje się przez sześć lat. Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości.

Dochody burmistrzów i wójtów pod kontrolą fiskusa

Do końca kwietnia samorządowcy muszą złożyć oświadczenia majątkowe. Za złamanie tych przepisów radny straci dietę, a wójt prawo do wynagrodzenia.

Jak może być egzekwowany zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Czy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez urzędników może wpływać na jakość prac urzędu? Czy można i w jakim stopniu pogodzić prowadzenie działalności gospodarczej z pracą w samorządzie?

Będą jednolite terminy dla oświadczeń majątkowych

Samorządowcy będą mieć 30 dni od ślubowania na złożenie wszystkich oświadczeń majątkowych.  Radni, wójtowie, burmistrzowie będą mogli zaskarżać zarządzenia wojewody o wygaśnięciu mandatu. Z przepisów trzeba jeszcze usunąć regulacje o sankcji wygaśnięcia mandatu za brak złożenia oświadczenia.

Jak są ustalane wynagrodzenia dla pracowników samorządowych

Kto i kiedy decyduje o wzroście wynagrodzeń w administracji samorządowej? Kiedy osoby zatrudnione w samorządzie mogą liczyć na podwyżki?

Gdy pracownik odbiera dzień wolny za pracę w święto, nie powinno się zmniejszać mu ryczałtu za jazdy lokalne

 

Prawo do trzynastki sekretarza gminy

Sekretarz został odwołany uchwałą rady gminy 14 grudnia 2006 r. W okresie od 28 listopada 2006 r. do 4 kwietnia 2007 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od 5 kwietnia do 9 maja 2007 r. był na urlopie wypoczynkowym. Okres wypowiedzenia kończył się 31 lipca 2007 r. Czy w takim przypadku sekretarzowi należało naliczyć dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2007 r.?

Za udział w posiedzeniu przysługuje dieta

SENTENCJA: O tym, czy dane świadczenie jest dietą, decyduje istota tego świadczenia, a nie jego nazwa. Wynagrodzenia pozaetatowych członków samorządowych kolegiów odwoławczych były - i są nadal - wolne od podatku dochodowego.

Fundusz nie sfinansuje pensji pracownika

Ze środków ZFRON pracodawca nie będzie mógł sfinansować wynagrodzenia pracowników korzystających z turnusu rehabilitacyjnego czy dodatkowego urlopu.

Zatrudniony w niepełnym wymiarze nie może pobierać maksymalnego wynagrodzenia

Wymiar czasu pracy pracownika samorządowego ma wpływ na wysokość wynagrodzenia ustalonego przez wójta. Pracownik zatrudniony w urzędzie gminy w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzyma wynagrodzenie, którego wysokość zostanie ustalona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w jego umowie o pracę.

REKLAMA