REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo pracy, Urlop rodzicielski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wczoraj był poród. Od kiedy urlop dla matki? A od kiedy dla ojca? [Rachunkowość budżetowa]

Co do zasady nie ma przeszkód, by ojciec dziecka korzystał z przysługującego mu urlopu rodzicielskiego jednocześnie z matką wykorzystującą urlop macierzyński.

Sejm uchwalił: 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z zasiłkiem 70% pensji i 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego

Zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w środę uchwalił Sejm.

Urlop macierzyński, rodzicielski oraz ojcowski w 2018 r.

Rodzice coraz chętniej korzystają z urlopów. Ponad 82 tys. mężczyzn skorzystało z urlopu ojcowskiego w okresie od stycznia do czerwca 2018 r.

Urlop macierzyński oraz rodzicielski 2018

Rodzice coraz chętniej korzystają z urlopów na dziecko. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podaje, że w styczniu 2018 r. skorzystało z urlopów  - 274,8 tys. kobiet oraz 17,3 tys. mężczyzn.

REKLAMA

Mobbing w sądach

Prawa pracownicze naruszane są wszędzie. Nierzadkie jest także zjawisko mobbingu. Łamaniom praw pracowniczych oraz mobbingowi w sądach chce zapobiegać Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ile trwa urlop macierzyński?

Pracownica, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, macierzyńskiego oraz wychowawczego. Na urlop macierzyński pracownica może iść już w ciąży.

Pracownicy coraz chętniej korzystają z urlopów rodzicielskich

Pracujący rodzice coraz chętniej korzystają z urlopów rodzicielskich. Na opiekę nad dzieckiem przysługują aż 52 tygodnie urlopu płatnego.

Rodzice coraz chętniej korzystają z urlopów

Jak wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej coraz więcej osób korzysta z urlopów rodzicielskich. Z uprawnienia tego korzystają nie tylko matki, ale również ojcowie.

REKLAMA

Dni wolne od pracy w 2018 r.

W 2017 roku liczba dni wolnych od pracy, uwzględniając wszystkie weekendy oraz święta to 115. Jaki będzie rok 2018?

Jak udzielać urlopu rodzicielskiego na nowych zasadach?

Od 2 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Obecnie maksymalnie 16 tygodni tego urlopu można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Przed zmianą przepisów nie było takiej możliwości.

Urlopy dla rodziców 2016

Do stycznia 2016 roku na kształt uprawnień związanych z rodzicielstwem składało się kilka rodzajów urlopów – urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski oraz wychowawczy, a także urlop ojcowski. Jakie zmiany zostały wprowadzone przez ustawodawcę w styczniu 2016 roku w odniesieniu do poszczególnych uprawnień związanych z rodzicielstwem?

Na ile części można podzielić urlop rodzicielski

Pracownica planuje skorzystanie z urlopu rodzicielskiego. Z góry zakłada, że zostanie on podzielony na części. Ile ich może być? Czy podział urlopu rodzicielskiego dopuszczalny jest tylko na 3 części?

Urlop rodzicielski 2016 - do ukończenia przez dziecko 6 lat

2 stycznia 2016 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące urlopu rodzicielskiego. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Urlop rodzicielski 2016 - zmiany

Od 2016 roku urlop rodzicielski będzie przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Będzie go można wykorzystać jednorazowo lub w częściach – od 2016 roku w nie więcej niż czterech (dotychczas maksymalnie trzech częściach).

Kiedy pracownica może zrezygnować z całości lub części urlopu rodzicielskiego

Pracownica złożyła wniosek o urlop rodzicielski 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Teraz chce zrezygnować z jego części i powrócić do pracy. Czy pracodawca musi się na to zgodzić?

Urlop rodzicielski 2016 - przepisy przejściowe

Urlop rodzicielski czeka kilka zmian, które wchodzą w życie 2 stycznia 2016 r. Czy rodzice ze swoich uprawnień będą korzystali na starych czy na nowych zasadach?

Urlopy dla rodziców - zmiany w 2016 r.

Najistotniejszą zmianą w 2016 roku będzie wydłużenie możliwości wspólnej opieki nad dzieckiem oraz wprowadzenie możliwości wymiany częściami urlopu między rodzicami-pracownikami. Dodatkowe uprawnienia uzyskają również rodzice posiadający inny niż umowa o pracę tytuł do ubezpieczenia.

Urlop rodzicielski łączony z pracą w 2016 r.

W 2016 r. urlop rodzicielski łączony z pracą u pracodawcy udzielającego urlopu będzie ulegał proporcjonalnemu wydłużeniu. Nowelizacja Kodeksu pracy w tym zakresie będzie obowiązywała od 2 stycznia 2016 r.

Urlop rodzicielski - zmiany od 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która w głównej mierze ma obowiązywać od początku 2016 r. wydłuża i uelastycznia sposoby korzystania z urlopu rodzicielskiego. W myśl noweli w przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze, wymiar urlopu rodzicielskiego ulegać będzie wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż do 64 tygodni lub do 68 tygodni w przypadku urodzenia więcej dzieci przy jednym porodzie.

Urlop rodzicielski i wychowawczy do początku nauki w szkole

Projekt tzw. ustawy rodzinnej upraszcza system urlopów związanych z opieką nad dzieckiem oraz ma ułatwić korzystanie z elastycznych form czasu pracy ze względu na obowiązki rodzinne. Zgodnie z projektem rodzice będą mogli korzystać z urlopów rodzicielskich i wychowawczych do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a zatem również na początku nauki w szkole.

Prawo o szkolnictwie wyższym po nowelizacji

Publikacja stanowi pierwszy na rynku wydawniczym komentarz do Prawa o szkolnictwie wyższym po największej od 2011 r. nowelizacji ustawy uchwalonej w dniu 11 lipca 2014 r. Jest to praktyczny komentarz, który prezentuje wykładnię wszystkich przepisów ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ze szczególnym uwzględnieniem nowych regulacji.

Urlop rodzicielski - prezydencki projekt zmian

„W przyszłym tygodniu przedstawię ustawę zmieniającą Kodeks pracy tak, by było możliwe bardziej elastyczne - a więc z korzyścią dla rodzin, dla pracujących rodziców, dla dzieci - korzystanie z urlopów rodzicielskich" - zapowiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

Od 2016 roku nowe świadczenie dla rodziców

Od 2016 r. rodziny przez rok po urodzeniu dziecka będą otrzymywały nowe świadczenie, które wyniesie co najmniej 1 tys. zł miesięcznie. Minister pracy i polityki społecznej zapowiada również zmiany w świadczeniach rodzinnych.

Urlop rodzicielski - zmiany w 2015 r. w Sejmie

W lutym 2015 r. ma trafić do Sejmu prezydencki projekt ustawy rodzimej, przewidujący m.in. możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu. Zgodnie z projektem pracodawca miałby obowiązek zaakceptować wniosek pracownika np. o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, ruchomy czy indywidualny czas pracy oraz skrócony tydzień pracy.

Kiedy można zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego

Pracownica złożyła wniosek na cały przysługujący urlop rodzicielski. W chwili obecnej wykorzystała 12 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jej sytuacja uległa zmianie ponieważ ma opiekunkę do dziecka (bezrobotna mama). Złożyła wniosek o przerwanie urlopu rodzicielskiego i wcześniejszy powrót do pracy. Czy jest to możliwe? Zakład pracy może w każdej chwili ją przyjąć z powrotem, ale jak to wygląda w świetle przepisów?

Urlop rodzicielski - wzór wniosku

Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego trwającego 26 tygodni (art. 1821a § 1 k.p.). Urlop rodzicielski może być podzielony maksymalnie na 3 części, przypadające jedna po drugiej i trwające minimum 8 tygodni. Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice równocześnie. W takim przypadku wymiar urlopu wykorzystanego przez każde z nich sumuje się.

Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

Od 17 czerwca 2013 r. obwiązują nowe zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Komu na nowych zasadach przysługuje urlop rodzicielski? Jak go wykorzystać? Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Świadectwo pracy - roszczenia nauczyciela

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wykroczeniem przeciwko prawom pracownika jest niewydanie należnego mu świadectwa pracy. Wydanie wadliwego świadectwa pracy (brak wymaganych danych, zamieszczenie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym itp.) nie jest natomiast wykroczeniem.

Urlop wychowawczy – zmiany od 1 października 2013 r.

Urlop wychowawczy po zmianach od 1 października 2013 r. będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jeden miesiąc urlopu będzie mógł zostać wykorzystany przez drugiego rodzica.

Urlop macierzyński i okresy choroby a prawo do trzynastki

Czy nauczycielce przebywającej w 2010 r. na urlopie macierzyńskim i zasiłkach chorobowych (łącznie 244 dni) przysługuje trzynasta pensja za zeszły rok?

Prawo do trzynastki i odprawy rentowej chorego pracownika

Czy pracownik, któremu umowa o pracę na czas określony wygaśnie 31 sierpnia 2011 r., a który jest chory od 1 marca tego roku (i prawdopodobnie będzie chory aż do końca trwania umowy), nabędzie prawo do trzynastki za 2011 r.? Czy liczy mu się czas pozostawania w stosunku pracy, czy też czas świadczenia pracy? Czy jeżeli pracodawca wie, że po okresie zatrudnienia pracownik prawdopodobnie nadal będzie chory i będzie ubiegał się o rentę, to jest zobowiązany do wypłaty odprawy rentowej takiemu pracownikowi (gdyby przedstawił on decyzję o przyznaniu renty)?

Jak przyznawać nagrody i premie dla pracowników

Przyznawanie pracownikom premii i nagród nie jest dla pracodawcy obowiązujące, tak jak w przypadku dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych czy za pracę w porze nocnej. Jeśli pracodawca decyduje się na przyznawanie takich świadczeń, powinien dokładnie określić, czy będą to nagrody, czy premie, a w przypadku tych ostatnich – jaki będą miały charakter: uznaniowy czy regulaminowy. Od tego zależy bowiem, czy i kiedy pracownik ma prawo domagać się wypłaty.

Zatrudnianie w jednostkach organizacyjnych JST osób blisko ze sobą spokrewnionych

Czy w przedszkolu samorządowym można zatrudnić na stanowisku księgowej córkę głównej księgowej? Czy są przepisy, które zabraniają, aby księgowa (córka) podlegała głównej księgowej (matce)? Jeśli tak, to czy można zamiast stanowiska księgowej stworzyć stanowisko referenta ds. organizacyjnych (mowa o córce), która by wykonywała prace w księgowości, np. księgowanie w programach komputerowych typu płace, finanse itp.? Czy do objęcia tych stanowisk wymagane jest ukończenie szkoły o profilu finanse/rachunkowość?

Bilety dla pracowników jako narzędzie pracy

Pracownicy gminy, realizując zadania służbowe, poruszają się komunikacją miejską. Czy należy pobrać podatek dochodowy od wartości zakupionych przez gminę imiennych, miesięcznych biletów dla pracowników?

Umowa na okres próbny a pracownicy samorządowi

Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych regulują w art. 16 rodzaje umów o pracę, jakie zawiera się z pracownikami samorządowymi. Czy w związku z tym, w przypadku takich pracowników można zastosować formułę umowy o pracę na okres próbny?

Wypadek przy pracy i przysługujące świadczenia

Wypadek przy pracy zdefiniowany został jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

Jak opodatkować wartość noclegu pracownika

Jednostka nie zapewniła bezpłatnego zakwaterowania pracownikom czasowo przeniesionym. Czy wartość dodatku za nocleg, w wysokości do 150% diety, podlega wliczeniu do podstawy opodatkowania? Czy podlega opodatkowaniu wartość noclegu w hotelu pracowniczym lub kwaterze prywatnej?

Szkolenia pracowników samorządowych

Obowiązek uczestniczenia w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych przez pracowników samorządowych wynika bezpośrednio z przepisów szczególnych – w tym przypadku z ustawy o pracownikach samorządowych. W planach finansowych urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych, urzędów gmin i innych jednostek samorządowych powinny być na te cele przewidziane środki finansowe.

Sporządzanie planów urlopów

Udzielanie urlopów wypoczynkowych jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Dobrze skonstruowany i przestrzegany plan urlopów pomaga uzyskać wcześniejszą kontrolę nad wykorzystywaniem urlopów wypoczynkowych przez pracowników, połączoną z możliwością narzucenia im urlopu w określonym terminie.

Ustalenie praw pracownika do „trzynastki”

Z początkiem 2011 r. ustalamy uprawnienia pracowników do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Jedna z pracownic korzystała w zeszłym roku z kilku zwolnień lekarskich oraz z urlopu macierzyńskiego. W 2010 r. przepracowała łącznie 6 miesięcy. Czy pracownica ta ma prawo do „trzynastki”? Jeżeli tak, to czy „trzynastka” powinna być proporcjonalnie obniżona o okresy nieświadczenia przez nią pracy

Zatrudnienie samorządowców po wyborach

Część osób sprawujących władzę wykonawczą w samorządach realizuje swe funkcje w ramach stosunku pracy. W związku z tym po wyborach zatrudnienie niektórych samorządowców ustaje, a innych się rozpoczyna. Drugą grupą pracowników samorządowych, w przypadku których wybory bezpośrednio wpływają na zatrudnienie, są doradcy i asystenci.

Odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z pracy

Między jednostką a byłym pracownikiem została zawarta ugoda w sprawie wypłaty odszkodowania za niesłuszne zwolnienie z pracy. Czy takie odszkodowanie będzie zwolnione z podatku dochodowego?

Wezwanie do pracy w okresie wypowiedzenia

Zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia odbywa się za jego zgodą. Bez zgody pracownika jest to możliwe jedynie wtedy, gdy wymaga tego uzasadniony interes pracodawcy, a celem zwolnienia nie jest szykanowanie pracownika.

Kiedy wypłacić kolejną nagrodę jubileuszową

Pracownik obsługi od 19 lat jest zatrudniony w policealnej szkole zawodowej (samorządowa jednostka budżetowa). W sierpniu 2009 r. uzupełnił on dokumentację z wcześniejszego okresu zatrudnienia, wskutek czego okazało się, że już w lipcu 2008 r. przysługiwała mu nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy. Nagrodę w wysokości 75% wynagrodzenia wypłacono w sierpniu 2009 r. Jak należy postąpić z wypłatą kolejnej nagrody jubileuszowej (za 25 lat pracy), do której pracownik nabędzie prawo w lipcu 2013 r.? Czy wypłacić ją w tym terminie, czy też w sierpniu 2014 r. – czyli po upływie 5 lat od wypłaty poprzedniej?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników – stanowisko Ministerstwa Pracy

Nowe przepisy dotyczące obowiązków pracodawcy w związku z podnoszeniem kwalifikacji przez pracowników wzbudzają uzasadnione kontrowersje. Dlatego Ministerstwo Pracy na swojej stronie internetowej opublikowało wskazówki, jak należy prawidłowo interpretować nowe zapisy.

Wynagrodzenie pracownika za dyżur

Dyżur to pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy, w wyznaczonym miejscu i czasie, w stałej gotowości do świadczenia pracy. Wynagrodzenie za dyżur zależy od tego, czy w tym czasie pracownik rzeczywiście wykonywał pracę.

Wycieczka w ewidencji czasu pracy

Jednostka samorządowa organizuje wycieczkę dla pracowników. Co należy wpisać w listę obecności – czy pracownik musi wziąć urlop, czy może być nieobecność usprawiedliwiona płatna?

Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, w zależności od jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Nie ma on jednak prawa do dodatku z tego tytułu.

Oświadczenia majątkowe urzędników i samorządowców

Zbliża się ostateczny termin na złożenie oświadczeń majątkowych. Są one składane np. przez radnych i wójtów co roku do 30 kwietnia. Oświadczenie majątkowe przechowuje się przez sześć lat. Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości.

REKLAMA