REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdrowie, Nowości prawne 2019

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w aktach pracowniczych już od 1 stycznia 2019 r.

Rewolucyjne zmiany w aktach pracowniczych już od 1 stycznia 2019 r. Zmiany dotyczą m.in. krótszego okresu przechowywania akt pracowniczych.

Zmiany w transporcie zbiorowym 2019 r.

Przestarzały tabor, trasy nieobsługiwane przez przewoźników, dla których jest to nieopłacalne komercyjnie to tylko niektóre problemy związane z transportem zbiorowym. Problemy, o których mowa w zdaniu poprzednim rozwiązać ma projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Brakuje lekarzy i pielęgniarek

W Polsce brakuje lekarzy oraz pielęgniarek. Kolejki w przychodniach są coraz dłuższe, szpitalne oddziały ratunkowe przeżywają oblężenie. Problemem są również kompetencje lekarzy oraz pielęgniarek, które często nie przystają do wymogów branży i pracodawców. Rada Sektorowa ds. Kompetencji w Opiece Zdrowotnej i Pomocy Społecznej chce opracować katalog kompetencji kluczowych dla personelu medycznego. Przy obecnym deficycie kadrowym potrzebne są też rozwiązania, które zwiększą efektywność lekarzy i pielęgniarek w codziennej pracy.

Upublicznienie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego już w 2018 r.

Państwo będzie miało większy wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Od 1 stycznia 2021 r. dyspozytornia medyczna będzie komórką organizacyjną urzędu wojewódzkiego.

REKLAMA

Zmiany w podatku akcyzowym od 2019 r.

Nowela ustawy o podatku akcyzowym wprowadzająca podatek na płyn od e-papierosów i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Zmiany w podatku akcyzowym już od 2019 r.

Nauczycielski urlop dla poratowania zdrowia 2018 r.

Zmiany w nauczycielskim urlopie dla poratowania zdrowia już obowiązują. Na badania nauczyciela skieruje dyrektor szkoły, zaś o urlopie decyduje wyłącznie lekarz medycyny pracy.

Finansowanie służby zdrowia 2018 - 2025

Minister Zdrowia podsumował ile udało się przeznaczyć na zdrowie w 2017 r., obiecał także że płace w służbie zdrowia wzrosną.

Zmiany w urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciela od 1 stycznia 2018 r.

Dyrektor szkoły skieruje nauczyciela do lekarza medycyny pracy. Nauczyciel, który otrzyma urlop dla poratowania zdrowia zachowa prawo do comiesięcznego wynagrodzenia.

REKLAMA

Zmiany w ratownictwie medycznym dobre dla pacjenta

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że zmiany w ratownictwie medycznym będą dobre dla pacjentów. Co się zmieni?

Klauzulę opt-out wypowiedziało już 2310 lekarzy

Służba zdrowia ma poważne problemy. Klauzulę opt-out wypowiedziało już 2310 lekarzy. Czy będzie miał kto Nas leczyć?

Jakie zmiany czekają lekarzy rezydentów w 2018 roku?

Gdy 2 października 2017 roku młodzi lekarze rezydenci rozpoczęli protest głodowy cała Polska usłyszała o rezydentach, ale kim oni są? Dlaczego protestowali? Czy ich protest spowodował zwiększenie wydatków na Służbę Zdrowia?

Jakie zmiany czekają ratowników medycznych w 2018 roku?

Już 1 stycznia 2018 roku mają wejść w życie przepisy nowelizujące ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Czy strajk głodowy młodych lekarzy jest nielegalny?

Od 2 października 2017 roku młodzi lekarze rozpoczęli strajk głodowy żądając podwyżek, poprawy warunków pracy i zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Cała Polska martwi się o zdrowie młodych lekarzy, ale pojawia się pytanie czy zatem każdy pracownik może rozpocząć bezkarnie strajk głodowy i zastraszyć swojego pracodawcę? Czy warto poświęcać swoje zdrowie dla pieniędzy? Kto powinien ponieść konsekwencje w razie powstania szkód zdrowotnych młodych lekarzy? Czy tak radykalne formy strajku nie powinny być zakazane?

Wynagrodzenia zasadnicze pracowników medycznych w latach 2018-2021

Do dnia 31 grudnia 2021 r. podmioty lecznicze mają obowiązek podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze pracowników wykonujących zawody medyczne. W ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych określono sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych.

Koniec papierowych zwolnień lekarskich już w 2018 r.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W połowie 2018 r. papierowe zwolnienia lekarskie zostaną całkowicie zastąpione elektronicznymi.

Świadczenie rehabilitacyjne 2017 r.

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest wciąż niezdolny do pracy. Warunkiem koniecznym do otrzymania świadczenia są pozytywne rokowania dotyczące odzyskania tej zdolności. Maksymalny czas przysługiwania świadczenia rehabilitacyjnego to 12 miesięcy.

Zwolnienie lekarskie wyłącznie w formie elektronicznej od 2018 r.

Zwolnienia lekarskie w formie papierowej wystawiane będą tylko do końca 2017 r. Okres przejściowy, w którym obie formy l4 są dopuszczalne został skrócony.

Podwyżki wynagrodzeń w służbie zdrowia do 2021 r.

Najmniej zarabiający pracownicy służby zdrowia będą mogli liczyć na coroczny wzrost wynagrodzeń. To propozycje Ministerstwa Zdrowia.

Usługi dietetyczne a VAT

Kiedy usługi w zakresie porad dietetyka stanowić będą usługi, które skorzystają ze zwolnienia z VAT? Przyjrzyjmy się zdrowemu żywieniu w aspekcie prawa podatkowego.

Od września 2016 r. seniorzy kupią bepłatnie leki

Projekt, nad którym pracuje ministerstwo zdrowia zakłada, iż osoby, który ukończyły 75 rok życia będą miały prawo do bezpłatnych leków. Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas poinformował, iż projekt ruszy 1 września 2016 r.

E-zdrowie nie ruszy na początku 2016 r.

Minister Zdrowia poinformował, iż z nowym rokiem nie wyjdzie nic z tzw. platformy e-zdrowie. Platforma miała obejmować m.in. e-recepty, a z czasem także np. e-skierowania i e-zlecenia.

Książeczka zdrowia dziecka - nowy wzór w 2016 r.

Szpitale w 2016 r. będą wydawały książeczkę zdrowia dziecka według nowego wzoru. Zgodnie z nowymi przepisami rodzice będą okazywać książeczkę zdrowia dziecka podczas każdego badania profilaktycznego, w tym również badania stomatologicznego, aby lekarz, położna lub pielęgniarka mogli zamieścić w niej odpowiedni wpis.

MZ: podwyżki dla pielęgniarek i położnych nie są zagrożone

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, iż podwyżki dla pielęgniarek i położnych nie są zagrożone. Resort zdrowia podkreśla, iż środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych jest zadowolone z ustaleń.

Klauzula sumienia - niekonstytucyjny obowiązek wskazania lekarza

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjny jest obowiązek wskazania innego lekarza lub szpitala przy odmowie świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia oraz niemożność powołania się lekarza na klauzulę sumienia "w innych przypadkach niecierpiących zwłoki". Zakwestionowane przez TK przepisy stracą swą moc z chwilą opublikowania wyroku w dzienniku urzędowym.

Nowy projekt książeczki zdrowia dziecka

W książeczce zdrowia dziecka wpisane będą dane osobowe dziecka, m.in. jego PESEL, płeć i grupa krwi, a także imiona i nazwiska opiekunów. Dokument będzie też zawierał informację o wieku i grupie krwi matki dziecka, szczepieniach i lekach, jakie przyjmowała w trakcie ciąży, a także czy była wówczas narażona na czynniki szkodliwe.

E-recepty z dowodem osobistym

E-zdrowie ma umożliwić pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym m.in. e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia oraz Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Dzięki IKP każdy pacjent ma otrzymać dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta.

Książeczka Zdrowia Dziecka elementem dokumentacji medycznej

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Do tego, aby Książeczka Zdrowia Dziecka stała się elementem dokumentacji medycznej brakuje tylko podpisu Prezydenta. O wprowadzenie książeczki jako dokumentu państwowego od lat zabiegał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Więcej studentów na kierunkach medycznych

Minister zdrowia, w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, przygotował projekt rozporządzenia zwiększającego limit przyjęć na kierunki lekarski oraz lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2015/2016. Zgodnie z projektem od października studia lekarskie mogłoby podjąć o 677 osób więcej niż w obecnym roku akademickim.

Jednolity wzór książeczki zdrowia dziecka

Według autorów projektu ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej umożliwi pełne udokumentowanie przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych, szybkie odnajdywanie informacji istotnych dla dalszego leczenia oraz zachowanie wiarygodności tych informacji.

Dyżury lekarzy rezydentów na podstawie umowy o pracę

Według przedstawicieli OZLL zlecanie niedoświadczonym i dopiero szkolącym się lekarzom pełnienia samodzielnych dyżurów na podstawie umowy cywilno-prawnej jest działaniem niedopuszczalnym i nieuczciwym - zarówno wobec tych lekarzy, jak i pacjentów.

Przepisy mają zmniejszyć skalę otyłości w Polsce

Projektowana ustawa ma wzmocnić mechanizmy diagnozowania problemów zdrowia publicznego i racjonalnego planowania interwencji, które będą wytyczną do działań podmiotów odpowiedzialnych za prowadzenie polityki zdrowotnej, w tym jednostek samorządu terytorialnego, NFZ, służby medycyny pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, kuratoriów oświaty, szkół czy uczelni wyższych" - czytamy w uzasadnieniu. Nowe przepisy mają też ułatwić wspieranie jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności małych gmin, w realizowaniu ustawowych obowiązków związanych z promowaniem i ochroną zdrowia

Wysokość składki zdrowotnej w II kwartale 2015 r.

Wysokość składki zdrowotnej od kwietnia do końca czerwca bieżącego roku będzie wynosić nie mniej niż 364,83 zł. W związku z tym mamy do czynienia z obniżką w stosunku do poprzedniego kwartału- wtedy składka wynosiła 372,55 zł.

28 kwietnia 2015 - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

28 kwietnia 2015 obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W dzień obchodów organizowane są kampanie mające na celu poruszanie tematów dotyczących problematyki bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.

Nowe wzory książeczki zdrowia dziecka i karty przebiegu ciąży

W myśl proponowanych przepisów ujednolicone zostaną wzory: karty przebiegu ciąży, karty obserwacji porodu, książeczki zdrowia dziecka, karty zlecenia wykazu zespołu ratownictwa medycznego, karty medycznych czynności ratunkowych, a także karty medycznej lotniczego zespołu ratownictwa medycznego.

Pakiet onkologiczny i kolejkowy niezgodne z Konstytucją?

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz ocenił, że pakiet kolejkowy i onkologiczny to eksperyment "niebywały w skali świata", wprowadzony bez jakiegokolwiek pilotażu. Jak dodał, zdaniem NRL eksperyment ten nie powinien być monitorowany przez tych, którzy go wprowadzają, ale przez niezależne instytucje, dlatego Rada zdecydowała się powierzyć tę ocenę niezależnej kancelarii prawnej.

Ujednolicony wzór książeczki zdrowia dziecka

Według autorów projektu ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej umożliwi pełne udokumentowanie przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych, szybkie odnajdywanie informacji istotnych dla dalszego leczenia oraz zachowanie wiarygodności tych informacji.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym trafi do konsultacji społecznych

Ustawa o systemie zdrowia publicznego ma zintegrować działania na rzecz zdrowia, prowadzone obecnie przez wiele instytucji, nie zawsze w sposób skoordynowany. W tej chwili część zadań spoczywa na samorządach, część na instytucjach państwowych, takich jak Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, czy Sanepid; są też instytucje zajmujące się pojedynczymi problemami, np. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Od 2015 roku łatwiejszy dostęp do specjalistów

Od 2015 r. dostęp do specjalistów ma być łatwiejszy za sprawą pakietu kolejkowego i onkologicznego. Obecnie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi kilka miesięcy.

Wydatki w NFZ wyższe od przychodów

Dziura w budżecie NFZ to problem nie tylko tego roku. Od kilku lat okazuje się, że wydatki są większe niż przychody ze składki. W tym roku te ostatnie rosną wolniej niż zaplanowano.

NIK: Środki z NFZ powinny być racjonalniej wykorzystane

NIK w swoim raporcie wskazał, że miliardy płynące z NFZ do służby zdrowia powinny być wydawane bardziej racjonalnie. Najwyższa Izba Kontroli zaleciła też poprawę metody wyceny usług medycznych.

Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia

Pracodawca zatrudniający osobę na umowę zlecenia powinien pobrać od niej oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie stwierdzić, jakie będą wynikać zobowiązania względem ZUS w przypadku zawierania konkretnej umowy. Kiedy ubezpieczenie zdrowotne w przypadku umowy zlecenia jest obowiązkowe?

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

Czy pracownicy potrafią efektywnie wypoczywać?

Sprawdź co sądzą specjaliści na temat najczęściej praktykowanych sposobów wypoczynku oraz jakie formy spędzania urlopu uważają za najbardziej skuteczne dla zregenerowania sił.

Syndrom wypalenia zawodowego

Czujemy się zmęczeni, zestresowani, nie mamy siły pracować, jakby uszło z nas powietrze. Nie wolno dopuścić, aby taka sytuacja przerodziła się w stan trwały.

REKLAMA