REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość budżetowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dopuszczalność zawarcia ugody w nowym Prawie zamówień publicznych

Polski ustawodawca od kilku lat bardzo aktywnie zachęca strony postępowań sądowych do polubownego rozwiązywania sporów, w szczególności promując ugody sądowe oraz mediację.

Sprzedaż nieruchomości a VAT - znaczenie ma każda działka

Sprzedaż składników majątkowych, zwłaszcza nieruchomości, stanowi dla jednostek samorządu istotne źródło dochodów. Jednocześnie, przygotowanie nieruchomości do zbycia to niejednokrotnie proces czasochłonny i skomplikowany. Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości o złożonym charakterze tj. składających się z wielu działek w znaczeniu geodezyjnym. W takich sytuacjach należy pamiętać o specyficznym sposobie ustalenia zasad opodatkowania VAT.

Wolne dla pracowników administracji 27 grudnia 2019 r.

Pracownicy administracji rządowej będą mieli wolne w dniu 27 grudnia 2019 r. Dzień ten odpracowany zostanie w sobotę 14 grudnia 2019 r. Podkreślić należy, że dotyczy to pracowników administracji rządowej. Co z pracownikami administracji samorządowej?

Stowarzyszenia i fundacje jako sposób pozyskania środków

Organizacje pozarządowe, w tym zarówno stowarzyszenia, jak i fundacje, mogą prowadzić działalność gospodarczą – usługową, handlową lub produkcyjną. Źródła, z których dana organizacja pozarządowa może pozyskiwać fundusze na swoją działalność, określa statut organizacji.

REKLAMA

Zewnętrzne źródła pozyskiwania środków finansowych przez jednostki sektora finansów publicznych

Działalność samorządu terytorialnego może być finansowana z wielu źródeł i przy zastosowaniu różnych metod. Coraz większe oczekiwania społeczne i wzrost realizowanych zadań wymuszają na jednostkach samorządu terytorialnego poszukiwanie nowych form finansowania ich działalności.

Dyscyplina finansów publicznych - pojęcie

Pojęcie dyscypliny finansów publicznych odnosi się wyłącznie do przestrzegania prawnie wyznaczonych reguł ustalania, poboru i egzekucji należności stanowiących środki publiczne oraz gospodarowania nimi w skali mikroekonomicznej, czyli w jednostkach sektora finansów publicznych oraz poza nimi, jeśli podmioty te korzystają ze środków publicznych.

E-learning dla pracowników MOPS a stawka VAT

Pracownicy miejskiego ośrodka pomocy społecznej wezmą udział w szkoleniu z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, pracy z osobami w depresji oraz stresu i wypalenia zawodowego. Szkolenie będzie przeprowadzone metodą e-learning. Z jaką stawką powinna zostać wystawiona z tego tytułu faktura?

Stawka PIT dla umów zlecenia o wartości powyżej 200 zł

Dom pomocy społecznej zawiera umowy zlecenia z asystentami rodzin. Jaką stawkę podatku dochodowego powinien zastosować po 1 października 2019 r. do tych umów, jeśli kwota wynagrodzenia w umowie jest wyższa od 200 zł?

REKLAMA

Opodatkowanie odpraw i odszkodowań za zakaz konkurencji w spółkach komunalnych

Przy wypłacie wysokich odpraw czy odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia lub zakaz konkurencji w niektórych sytuacjach spółki komunalne mogą pobrać podatek w wysokości aż 70%.

Jak weryfikować wnioski o wypłaty z funduszu socjalnego

Od 4 maja 2019 r. osoby uprawnione muszą udostępniać w formie oświadczeń swoje dane osobowe w celu otrzymania i ustalenia wysokości ulgowych usług, świadczeń i dopłat z ZFŚS, a pracodawca - chcąc je potwierdzić - może wymagać udokumentowania.

Składka zdrowotna za pracownika zwolnionego z PIT i osiągającego niski przychód

Składkę zdrowotną obliczoną według stopy 9% należy porównać z tzw. hipotetyczną zaliczką na podatek, ustaloną przed odliczeniem składki w wysokości 7,75%. W przypadku zastosowania ulgi "zerowy PIT", nie ma uzasadnienia obliczanie składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu od podatku.

Wyrównanie zasiłku chorobowego w razie zaniżenia jego wysokości w wyniku nieprzyjęcia do podstawy dodatku specjalnego

Premie i inne składniki wynagrodzenia, podlegające uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru tego zasiłku w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy.

Podwyżki dla pracowników socjalnych

W 2019 r. wzrosło wynagrodzenie starszych pracowników socjalnych. Przypomnijmy, że pracownicy socjalni protestują od 2018 r. Domagają się oni m.in. podniesienia wynagrodzeń, uregulowania dodatku terenowego, poprawy bezpieczeństwa.

Elektronizacja zamówień publicznych poniżej progów unijnych od 1 stycznia 2021 r. - termin przesunięty

Termin elektronizacji zamówień publicznych poniżej progów unijnych przesunięty z 1 stycznia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. Termin ten jest skorelowany z terminem wejścia w życie nowo uchwalonej ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych.

W 2020 r. mogą wzrosnąć ceny ubezpieczeń mienia dla samorządów

Z powodu rosnącej liczby gwałtownych zdarzeń pogodowych samorządy powinny się przygotować na co najmniej kilkuprocentowy wzrost cen za ubezpieczenia mienia. Zwyżek można się też spodziewać w wysokości składki za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Na szczęście, konsolidując ubezpieczenia jednostek podległych, można zniwelować ich negatywny wpływ na budżet.

Uchwalenie regulaminu wynagradzania nauczycieli

Regulaminy wynagradzania nauczycieli - wprowadzane uchwałą organu prowadzącego szkołę - powinny zostać zmienione w związku z ostatnią nowelizacją Karty nauczyciela. O ile konieczność zmiany jest oczywista, o tyle wątpliwości budzi wymagany tryb uzgadniania regulaminu wynagradzania z organizacjami związkowymi. Wyrok NSA z 23 lipca 2019 r. zdaje się jednak ostatecznie rozstrzygać tę kwestię.

Wzrost odpisu na ZFŚS od 1 sierpnia 2019 r. - pięć kroków, jak wyliczyć wyrównanie

Nowelizacja dotycząca ustawy o ZFŚS wprowadziła obowiązek naliczenia i przekazania na rachunek bankowy ZFŚS zwiększonych kwot odpisów na 2019 r. przez wszystkich pracodawców tworzących fundusz na podstawie ustawy o ZFŚS.

Zaniechanie dokonywania odpisów aktualizujących należności

Należności dla celów bilansowych wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny (art. 28 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 7 uor). Zasada ostrożności oznacza urealnienie kwoty należności z uwzględnieniem stopnia prawdopodobieństwa ich zapłaty przez dłużników.

Ekwiwalent urlopowy nauczyciela zatrudnionego w trakcie roku szkolnego w niepełnym wymiarze pensum

Jak należało obliczyć ekwiwalent za urlop nauczyciela zatrudnionego w placówce feryjnej, zatrudnionego od 2 stycznia do 21 czerwca 2019 r. w wymiarze 2/18. Nauczyciel wykorzystał urlop w czasie ferii zimowych w wymiarze 14 dni.

Lista płac pracownika korzystającego z "zerowego PIT"

Pracownik w wieku 20 lat jest zatrudniony na umowę o pracę na pełen etat i otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie w wysokości 2250 zł brutto. Od października 2019 r. złożył pracodawcy oświadczenie, z którego wynika, że jego przychody w 2019 r. będą w całości korzystały z "zerowego PIT". Uwzględniając fakt, że pracownik był uprawniony do podstawowych kosztów uzyskania przychodów oraz kwoty zmniejszającej podatek, proszę o wskazanie rozliczenia jego listy płac.

Rejestr Należności Publicznoprawnych

Jednym z instrumentów służących skłonieniu do zapłaty podatków, czy opłat lokalnych jest wpis do Rejestru Należności Publicznoprawnych. Dbałość o finanse gminy oraz obowiązek dochodzenia przypadających jej należności publicznoprawnych nakazuje korzystać z możliwości gromadzenia oraz udostępniania uprawnionym podmiotom danych nt. osób zalegających z płatnością podatków i opłat lokalnych. W tym celu rada gminy powinna podjąć stosowną uchwałę.

Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu pracowników jednostek naukowych

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą minimalnego wynagrodzenia pracowników jednostek naukowych PAN.

Rozstrzyganie sporów dotyczących podwójnego opodatkowania na nowych zasadach

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Sprawdź co się zmieni!

Zasady publikowania prospektów w związku z emisją papierów wartościowych oraz zachęcania akcjonariuszy spółek publicznych do długoterminowego zaangażowania 2019 i 2020 r.

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieni?

Zakazy używania i sprzedaży fajerwerków w gminie

Charakterystyczne dla okresu przedświątecznego inicjatywy wprowadzania w gminach zakazów lub ograniczeń w zakresie używania, sprzedaży lub organizowania pokazów z wykorzystaniem wyrobów pirotechnicznych jedynie pozornie znajdują podstawę prawną, wykraczając w rzeczywistości poza kompetencje prawodawcze organów gminy.

Obniżenie stawek podatku akcyzowego dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo–elektrycznym 2019 r.

W dniu 25 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Już niedługo wysokość stawek podatku akcyzowego na samochody osobowe będzie uzależniona  od rodzaju napędu samochodu oraz od pojemności silnika.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu 2019 r.

W dniu 25 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terrory­zmu. Zlikwidowano lukę polegającą na na nieuwzględnieniu w dotychczas obowiązującej ustawie organu uprawnionego do nałożenia kary administracyjnej na instytucje obowiązane skontrolowane.

Wyższe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych w Koszalinie już od 1 stycznia 2020 r.

Rada Miejska w Koszalinie zdecydowała, że już od 1 stycznia 2020 r. wzrosną stawki podatku od nieruchomości i od środków transportowych. O ile wzrosną stawki? Co z pozostałymi miastami?

Praca w sektorze rybołówstwa - zmiany już od 15 listopada 2019 r.

W dniu 18 października 2019 r. podpisana została ustawa z dnia 11 września 2019 r. o pracy na statkach rybackich. Co się zmieni w sektorze rybołówstwa?

Samorządowego oszusta może rozliczyć także sąd pracy

Pracownik, który okradł gminę, w której pracował, musi się liczyć nie tylko z odpowiedzialnością karną, ale też z pracowniczym procesem o naprawienie szkody wyrządzonej umyślnie pracodawcy.

Nowe regulacje dotyczące zamówień publicznych wejdą w życie 1 stycznia 2021 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 września 2019 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo zamówień publicznych. Sprawdź co się zmieni!

Zmiany w zamówieniach publicznych od 1 stycznia 2021 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Sprawdź co się zmieni!

Zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego już od 1 stycznia 2020 r.

W dniu 10 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zmienią się zasady ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu podziału części regionalnej subwencji ogólnej na lata 2020-2021.

Jak samorządy korzystają z ubezpieczeń?

Samorządy często traktują ubezpieczenia jako źródło finansowania bieżących napraw, co może prowadzić do niedoubezpieczenia. O skuteczności ochrony decyduje m.in. metodologia wskazania sumy ubezpieczenia oraz zakres ryzyk objętych polisą.

Związek międzygminny podatnikiem opłaty skarbowej

Związek międzygminny, w skład którego wchodzą trzy sąsiadujące ze sobą gminy, realizuje projekt budowy obiektu sportowego, który będzie służył mieszkańcom każdej z gmin. Czy występując z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, związek będzie musiał uiścić opłatę skarbową?

Bezpłatne obiady dla wszystkich uczniów a PIT

Powiat będzie realizował program, w ramach którego każdy uczeń szkoły podstawowej, niezależnie od sytuacji materialnej jego rodziny, będzie miał możliwość otrzymania bezpłatnego, ciepłego posiłku. Warunkiem otrzymania będzie wyrażenie chęci/zgody przez rodziców ucznia, jednak z rodzicami nie będą w tym zakresie zawierane żadne umowy. Wydawanie posiłków będzie ewidencjonowane. Czy w takiej sytuacji u rodziców uczniów powstanie dochód? Czy powiat powinien wystawić z tego tytułu PIT-11?

Odpowiedzialność odszkodowawcza gminy za zadania zlecone

Za szkody spowodowane przez funkcjonariuszy organów gminy przy wykonywaniu zadań z zakresu administracji rządowej ustawowo zleconych gminom odpowiada Skarb Państwa na podstawie art. 417 § 1 k.c. Takie uzasadnienie sprawy przedstawił Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie z powództwa A.J. przeciwko miastu W. o zapłatę, na skutek apelacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie. Wyrok zapadł na tle następującego stanu prawnego i faktycznego.

Od 7 listopada 2019 r. sąd I instancji będzie mógł nałożyć obowiązek dalszego zatrudnienia zwolnionego pracownika

Od 7 listopada 2019 r. sąd będzie mógł nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego jego zatrudnienia do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Zmiana stanu zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego a druga rata odpisu na ZFŚS

Przed naliczeniem pierwszej raty odpisu na ZFŚS średnioroczny stan zatrudnienia wynosił 67 pracowników. We wrześniu dodatkowo przyjęto do pracy 8 osób i wszystko wskazuje na to, że do końca roku zatrudnienie utrzyma się na poziomie 75 etatów. Czy dokonując we wrześniu przelewu drugiej raty odpisu na ZFŚS, można przeliczyć przeciętną liczbę zatrudnionych i zwiększyć kwotę odpisu, czy może z korektą należy poczekać do 31 grudnia?

Zaświadczenie o niekaralności w aktach osobowych pracownika samorządowego

Czy zaświadczenie o niekaralności można przechowywać w aktach osobowych pracownika samorządowego?

Odprawa dla nauczyciela - paragraf 302 czy 401?

Czy odprawę dla nauczyciela wypłacaną na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela (brak godzin) ujmuje się w paragrafie 302 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń” czy 401 „Wynagrodzenia osobowe pracowników”?

Minimalne wynagrodzenie za pracę - zmiana zasad obliczania od 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. jednostki muszą zmienić angaże pracowników, których wynagrodzenie po odliczeniu dodatku stażowego będzie niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Konferencja „Współczesne wyzwania dla audytu wewnętrznego” - Poznań 2019

Zachęcamy do udziału w Konferencji naukowej pt. „Współczesne wyzwania dla audytu wewnętrznego”, która odbędzie się 23 października 2019 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Opłata targowa 2020 r.

W 2020 r. wzrośnie opłata targowa. Ile wyniesie? Kto jest zwolniony od opłat?

Podwyżki dla nauczycieli już w 2020 r.

Wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 6 proc. na początku września 2020 r. Sprawdź ile zarobi nauczyciel w nowym roku szkolnym.

Opłata reklamowa 2020 r.

Stawki podatków i opłat lokalnych w każdym roku zmieniają się. Ceny podatków i opłat lokalnych wzrosną. O ile? Ile wyniesie opłata reklamowa w 2020 r.?

Podatek od posiadania psa 2020 r.

Znamy stawki podatków i opłat lokalnych w 2020 r. Ile wynosi opłata od posiadania psa w 2020 r.? Czy wszyscy właściciele zapłacą za swoich pupili? Zobacz ile wynosi podatek od posiadania psa w 2021 r.

Podwyżki nie dla urzędników w 2020 r.

W administracji publicznej już niedługo nie będzie miał kto pracować. Zarobki urzędników w 2020 r. będą niższe niż zarobki osób z podstawowym i zawodowym wykształceniem.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej

Z dniem 16 lipca 2019 r. zostało podpisane rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Tekst zawiera zestawienie zmian wprowadzonych niniejszym rozporządzeniem.

Ewidencja księgowa odzyskanych materiałów przyjętych do magazynu

PROBLEM: Jednostka budżetowa wprowadza na stan magazynowy materiały z rozbiórki (np. kostka z rozbiórki chodnika, gruz, znaki drogowe). Materiały przyjmowane na stan magazynowy nadają się do dalszego wykorzystania przez jednostkę. Czy materiały, o których mowa, mogą być wprowadzone na stan pozabilansowo (bez wartości)? Czy należy jednak dokonać komisyjnie ich wyceny i wprowadzić materiały z odzysku do ewidencji bilansowej zapisem 310/760? Jaki sposób postępowania będzie prawidłowy?

REKLAMA