REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość budżetowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższe kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2014

Propozycje zwiększenia kwot części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2014 zostały omówione podczas posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,

Odpis na ZFŚS dla emerytowanych nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych

Odpis na ZFŚS dla emerytowanych nauczycieli - byłych pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych powinien być naliczany według zasad określonych w Karcie Nauczyciela. Taką opinię prezentuje Biuro Analiz Sejmowych.

Fundusze unijne dla Polski na lata 2014-2020

Komisja Europejska zatwierdziła plan wydatkowania funduszy unijnych dla Polski na lata 2014-2020. W tym czasie Polska otrzyma 82,5 mld euro w ramach unijnej polityki spójności.

Dowody i ewidencja przebiegu pojazdu

Kwestia dokumentowania kosztów podróży służbowych ma ścisły związek z rozliczeniami podatkowymi każdej delegacji. Dokumentowania nie wymagają wydatki, które są zwracane w formie ryczałtu.

REKLAMA

Kiedy wydatki na organizację imprez kulturalnych stanowią wydatki strukturalne

Urząd miasta jest współorganizatorem imprez kulturalnych, często są to imprezy odbywające się corocznie. Co jest czynnikiem decydującym o ujęciu wydatków na organizację takich imprez do wydatków strukturalnych? Czy jest to odpłatność (bezpłatne imprezy klasyfikujemy do wydatków strukturalnych), czy również cykliczność imprez?

Jak obliczać czas pracy burmistrza

Burmistrza obowiązują normy czasu pracy określone w Kodeksie pracy, przy czym czas pracy może być organizowany w różne systemy. Najbardziej adekwatny dla tego stanowiska wydaje się jednak system zadaniowy.

Odliczanie VAT od inwestycji w infrastrukturę turystyczną

Możliwość odliczenia VAT zależy od tego, czy ponoszone przez samorząd wydatki są związane z czynnościami opodatkowanymi. Inwestycje związane z zadaniami własnymi do takich czynności nie należą.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w pytaniach i odpowiedziach

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe przepisy ograniczające możliwość odliczania VAT od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych. Jednostki sektora finansów publicznych, które – będąc czynnymi podatnikami VAT – użytkują pojazdy samochodowe, również muszą je stosować. Sygnalizowane przez jednostki problemy dotyczą w szczególności składania informacji VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów.

REKLAMA

Przekazywanie sprawozdań budżetowych w formie elektronicznej

Rezygnacja z przekazywania zdecydowanej większości sprawozdań w formie papierowej na rzecz ich wersji elektronicznej jest jedną z najistotniejszych zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (dalej: rozporządzenie o sprawozdawczości budżetowej).

Nowe progi stosowania PZP a zamówienia współfinansowane ze środków unijnych

Część zamówień współfinansowanych z funduszy unijnych, które były dotychczas realizowane pod reżimem ustawy Prawo zamówień publicznych zgodnie z nowymi przepisami nie będzie objęta tym obowiązkiem. Nowe przepisy, które podwyższają próg stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych obowiązują od 16 kwietnia 2014 r.

Środki unijne dla pracowników oświaty w latach 2014-2015

Środki unijne na aktywizację zawodową pracowników oświaty, którzy utracili pracę będą dostępne w latach 2014-2015. Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło na ten cel 100 mln złotych.

Dobrowolne składki do ZUS-u

Dobrowolne opłacanie składek do ZUS-u jest dobrym rozwiązaniem dla osób, nieposiadających tytułu do ubezpieczeń obowiązkowych na przykład z tytułu umowy o pracę,

Zatwierdzanie sprawozdań finansowych - absolutorium do 30 czerwca

Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu w terminie do 30 czerwca.

Przekroczenie ustawowego terminu płatności podatku od nieruchomości

Czym skutkuje niezapłacenie podatku od nieruchomości w terminie określonym przez ustawę? Wyjaśnienia udzieliła RIO w Katowicach.

Narodowe Siły Rezerwowe - nowe zasady naboru i szkoleń

Nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje m.in. zmiany w systemie motywacyjnym i zachęcania do służby żołnierzy rezerwy. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej 13 maja 2014 r.

Od 2016 roku elektroniczny system poboru opłat na autostradach

Zgodnie z planem do 2016 r. ze wszystkich autostrad, zarówno zarządzanych przez GDDKiA, jak i koncesyjnych, znikną place i stacje poboru opłat. Z prywatnymi firmami zarządzającymi odcinkami autostradami A1, A2 i A4 toczą się już rozmowy. Najbardziej zaawansowane są z firmą Gdańsk Transport Company (GTC), zarządcą autostrady A1 z Gdańska do Torunia.

Ograniczenia w przetwarzaniu danych wrażliwych pracownika

Pozyskiwanie i gromadzenie przez pracodawcę danych osobowych zatrudnionych osób podlega znaczącym ograniczeniom. Można domagać się podania tylko tych informacji o pracowniku, na których zakres wskazują przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw. Szczególnej ochronie podlegają tzw. dane wrażliwe.

Rozliczanie VAT od mediów w 2014 r.

Od 1 stycznia br. obowiązują istotne zmiany w zasadach rozliczania VAT z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług w zakresie tzw. mediów – czyli dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej i gazu, a także świadczenia usług dostarczania wody, odprowadzania ścieków i odbierania odpadów.

Odliczanie VAT od inwestycji w infrastrukturę turystyczną

Możliwość odliczenia VAT zależy od tego, czy ponoszone przez samorząd wydatki są związane z czynnościami opodatkowanymi. Inwestycje związane z zadaniami własnymi do takich czynności nie należą.

Wydatki w NFZ wyższe od przychodów

Dziura w budżecie NFZ to problem nie tylko tego roku. Od kilku lat okazuje się, że wydatki są większe niż przychody ze składki. W tym roku te ostatnie rosną wolniej niż zaplanowano.

Nadzór nad ABW i AW w Sejmie

Nowelizacja ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu znajduje się obecnie w Sejmie. Zakłada ona zmianę w nadzorze nad ABW.

Nadzór publiczny nad biurami rachunkowymi - sprawozdanie KNA

Komisja Nadzoru Audytowego w swoim sprawozdaniu za 2013 rok opublikowała dane o rynku usług audytorskich w Polsce oraz opisuje działalność KNA i nadzorowanych przez nią organów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, w obszarze w jakim wykonują działania z zakresu nadzoru publicznego.

ARiMR przygotuje rolników do korzystania z PROW 2014-2020

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020” został przekazany do akceptacji Komisji Europejskiej.

TK: Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał podwyższenie wieku emerytalnego za zgodne z konstytucją. Sędziowie zakwestionowali jedynie zrównanie wieku kobiet i mężczyzn w emeryturach częściowych.

Refundacja kosztów dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkola w innej gminie

Jak powinna wyglądać klasyfikacja wydatków związanych z refundacją kosztów dotacji udzielonej na dzieci będące mieszkańcami danej gminy, które uczęszczają do przedszkola innej gminy?

Koszty ponoszone przez szkoły wieczorowe i zaoczne, wchodzące w skład CKU

W jaki sposób klasyfikować koszty ponoszone przez szkoły wieczorowe i zaoczne, wchodzące w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego? Odpowiedzi udzieliła RIO w Katowicach.

Umowa faktoringu w sprawozdaniu Rb-Z

Zobowiązania wynikające z umowy factoringu powinny zostać ujęte w kwartalnym sprawozdaniu Rb-Z o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji pod pozycją „kredyty i pożyczki”.

Klasyfikacja zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych

W jaki sposób powinno się klasyfikować wpływy uzyskiwane z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej? Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.

Wydatki w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej specjalnej

W jakim rozdziale powinno się klasyfikować wydatki ponoszone w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej specjalnej? Wyjaśnienia udzieliła RIO w Katowicach.

Zadania kontroli zarządczej w zapobieganiu i wykrywaniu nadużyć

W każdej jednostce należącej do sektora publicznego powinien być zorganizowany system kontroli zarządczej, obejmujący ogół działań podejmowanych przez jednostkę dla zapewnienia realizacji celów i zadań jednostki w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy (art. 68 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych; dalej: uofp).

GDDKiA zyskała nowe uprawnienia

Nowe uprawnienia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad to efekt nowelizacji ustawy - Prawo zamówień publicznych. W czasie prowadzonych przetargów GDDKiA będzie mogła weryfikować nie tylko potencjalnych wykonawców, ale także podwykonawców.

Nowe przepisy UE regulujące działalność biegłych rewidentów i firm audytorskich

Nowe przepisy o audycie mają m.in. wzmocnić niezależność biegłych rewidentów i firm audytorskich, poprawić jakość badań sprawozdań finansowych przeprowadzanych w UE oraz nadzór publiczny nad wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta i działalnością firm audytorskich.

Będzie łatwiej o zwrot VAT

Będzie łatwiej o zwrot VAT - taką zapowiedź przekazał Minister Finansów informując jednocześnie, że przekaże urzędom skarbowym w całym kraju zalecenia, które mają służyć skróceniu terminów oczekiwania na zwrot podatku.

Nowelizacja ustawy Prawo Zamówień Publicznych

Dziś weszła w życie ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 423). Wprowadzono nową wysokość progu zastosowania tejże ustawy - został on zwiększony do 30 000 euro.

Wynagrodzenie dla podwykonawcy - zmiany w prawie zamówień publicznych

Aby wzmocnić ochronę pozycji podwykonawców w zakresie wynagrodzenia, z dniem 24 grudnia 2013 roku weszły w życie zmiany dotyczące ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, 984 i 1047). Wprowadzone poprawki mają uregulować kwestie relacji wykonawca-podwykonawca, dotyczące wypłacanego podwykonawcy wynagrodzenia za udział w realizacji zamówienia publicznego.

Sprawozdania budżetowe 2014 - zmiany

Zmiany w sprawozdawczości budżetowej wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, które weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli 24 stycznia 2014 r. Najistotniejszą zmianą, jaką przewidziano jest rezygnacja z formy pisemnej przy przekazywaniu zdecydowanej większości sprawozdań.

Ewidencja należności w ramach umowy o dofinansowanie projektu

Według regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, należności z tytułu wydatków opłaconych ze środków własnych, a następnie zrefundowane przez instytucję pośredniczącą w ramach umów o dofinansowanie projektów stanowią dochód w momencie ich wpływu na rachunek budżetu.

Sprawozdawczość budżetowa w 2014 roku

Podstawą prawną sporządzania sprawozdań budżetowych w 2014 roku jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Zmiana terminów przekazywania sprawozdań

Oprócz zmiany częstotliwości sporządzania sprawozdań zmieniły się niektóre terminy sporządzania i ich przekazywania.

Ewidencja wygaśnięcia zobowiązania podatkowego i umorzenia zaległości

Czy prawidłowym jest stosowanie konta 720 do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego w wyniku przedawnienia, jak i do umorzenia zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych?

Okresy uprawniające do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Jednym z najważniejszych uwarunkowań otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest przepracowanie u pracodawcy okresu całego roku kalendarzowego. Jednak nagrodę można otrzymać już po przepracowaniu, co najmniej sześciu miesięcy.

Komu przysługuje i kiedy należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej do otrzymywania dodatkowego wynagrodzenia rocznego uprawnieni są pracownicy jednostek sfery budżetowej.

Kiedy nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Zgodnie z ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia po przepracowaniu u danego pracodawcy okresu całego roku kalendarzowego. Prawo takie uzyska również, jeżeli okres jego zatrudnienia wynosił, co najmniej 6 miesięcy, z tym, że za okres ten pracownik otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne a urlop macierzyński

Wprowadzone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zmiany spowodowały, że wszystkim pracownikom jednostek budżetowych, którzy nie przepracowali w roku 2012 wymaganych 6 miesięcy z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Zasady ewidencji dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Zagadnienie związane z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym jest nie tylko kłopotliwe ze względu na ustalenie, komu się należy, ale ze względu na problematykę prawidłowego ujęcia go w księgach rachunkowych. Ewidencji naliczonego wynagrodzenia rocznego pracodawca dokonuje już na koniec roku kalendarzowego, za który naliczał będzie to wynagrodzenie.

Rachunkowość 2015 - będą zmiany

Rachunkowość w 2015 roku czeka kilka zmian, które zawiera nowelizacja ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku. Zmiany wymusza implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek. Efektem tego jest projekt z dnia 22 lipca 2013 roku o zmianie ustawy o rachunkowości.

Umowa o podwykonawstwo w prawie zamówień publicznych

Umowa o podwykonawstwo została uregulowana w nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 24 grudnia 2013 roku. Wprowadzone modyfikacje dotyczą szczególnie podwykonawców i zamawiających oraz ,co za tym idzie, zawieranych umów.

Nowa stawka dla wypłat z IKZE

Zryczałtowana stawka dla wypłat z IKZE ma wynieść 10 procent. Zmiany w IKZE to częśc nowych przepisów dotyczących systemu emerytalnego.

Zmiany w OFE - wchodzi w życie część przepisów

Wchodzi w życie część przepisów o OFE. Zdaniem ekspertów nie zachęcą one do odkładania na emeryturę.

25 mld zł na rewitalizację miast

W ramach Narodowego Funduszu Rewitalizacji Miast do końca 2020 roku do wydania będzie 25 mld zł. O pieniądze może walczyć każde miasto.

REKLAMA