REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświata, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Usługi dietetyczne a VAT

Kiedy usługi w zakresie porad dietetyka stanowić będą usługi, które skorzystają ze zwolnienia z VAT? Przyjrzyjmy się zdrowemu żywieniu w aspekcie prawa podatkowego.

Dotacja dla niepublicznego żłobka na dzieci spoza gminy

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech stanowi, iż dotacja przysługuje na każde dziecko objęte opieką w niepublicznym żłobku. Czy każde dziecko oznacza również inne dzieci spoza terenu danej gminy?

Najważniejsze zmiany prawa podatkowego w 2016 roku

1 lipca 2016 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające nową strukturę urzędów skarbowych. Od 1 stycznia obowiązują zaś m.in. zmiany w Ordynacji podatkowej. Kluczowe zmiany przepisów prawa podatkowego w 2016 r. komentuje Peter Kay, partner w KPMG.

Jak obciążać pracowników kosztami używania telefonów komórkowych

Zgodnie z zarządzeniem starosty, starostwo powiatowe pokrywa miesięczny koszt używania telefonów komórkowych do określonej kwoty. W przypadku przekroczenia limitu pracownik musi zwrócić różnicę między limitem a kwotą wynikającą z faktury za telefon. Czy powiat postępuje prawidłowo, opodatkowując VAT takie obciążenia? Jak należy je dokumentować?

REKLAMA

Ochrona pracy kobiet w okresie ciąży

Zgodnie przepisami Kodeksu Pracy kobiety będące w ciąży podlegają szczególnej ochronie dotyczącej utrzymania zatrudnienia. Jest to ochrona wielowymiarowa, ponieważ polega nie tylko na utrzymaniu miejsca pracy, ale również na trosce o zdrowie kobiety i płodu w sytuacji, gdy wykonywana praca mogłaby w niekorzystny sposób wpłynąć na ich stan. Co więcej ustawodawca zapewnia warunki do sprawowania osobistej opieki nad noworodkiem w pierwszych tygodniach jego życia oraz ułatwia dalsze wychowywanie dziecka.

Jak rozliczyć podatkowo fakturę

Ja prawidłowo rozliczyć fakturę za wykonanie sesji fotograficznej z przeniesieniem autorskich praw majątkowych?

Podstęp a zmiana stosunku pracy nauczyciela

W kodeksie cywilnym znajdują się regulacje dotyczące wad oświadczenia woli, o których zapomina się bardzo często, a które mogą zachodzić przy dokonywaniu zmian dotyczących stosunków pracy.

Gminy rozliczą VAT razem z jednostkami budżetowymi

Dotychczas jednostki budżetowe były uznawane za osobnych podatników. Jeśli ich obroty roczne przekraczały 150 tys. zł, to rozliczały VAT samodzielnie. Teraz konieczne będzie ich wyrejestrowanie. W nowej rzeczywistości będą musiały nauczyć się funkcjonować jak te jednostki, które ze względu na mniejsze obroty dotychczas nie były zarejestrowane, a co z tym idzie – nie wykazywały sprzedaży.

REKLAMA

Czy jednostka niezarejestrowana jako podatnik VAT może wystawiać rachunki

Rozliczana przeze mnie jednostka nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT. Czy na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. nadal możemy wystawiać rachunki?

Handel monetami a VAT

Czy handel monetami jest działalnością gospodarczą? Czy podlega on przepisom ustawy o VAT?

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE) stwierdził, że "podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe będące przedmiotem postępowania głównego, nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności przewidzianego w tym przepisie".

Subwencje, dotacje i dopłaty a VAT

Podatnik, który otrzymuje subwencje, dotację bądź dopłaty, powinien każdorazowo ustalić to, czy i jaki mają one wpływ na cenę jego towarów bądź usług.

Faktura VAT jako dowód w sądzie

Przyjęcie faktur przez dłużnika i ich zaksięgowanie, zdaniem części sądów, stanowić może potwierdzenie pewnego zdarzenia cywilnoprawnego – stworzenie domniemania dokonania czynności prawnych wynikających z treści faktur oraz zaistnienia obowiązku zapłaty za wykonaną umowę. Kłam temu twierdzeniu zadał jednak Sąd Najwyższy, który potwierdził, że faktura VAT jest dokumentem prywatnym, a nie urzędowym. Przepisy podatkowe także nie nadają fakturom VAT szczególnej mocy dowodowej.

Potrącenie kaucji gwarancyjnej a odliczenie podatku naliczonego z faktury

Jednostka budżetowa zapłaciła wykonawcy usługi budowlanej 95% wartości faktury. Pozostałe 5% zostało zatrzymane jako kaucja gwarancyjna. Kwota ta zostanie wypłacona wykonawcy po upływie okresu gwarancji, jeżeli nie zostaną ujawnione usterki w wykonanych pracach. Czy w tej sytuacji można odliczyć całość podatku z otrzymanej faktury?

Czy darowizna kostki brukowej pochodzącej z rozbiórki ulic podlega opodatkowaniu VAT

Miasto jest właścicielem kostki brukowej pochodzącej z rozbiórki miejskich ulic. Kostkę tę chcemy bezpłatnie przekazać organizacji pożytku publicznego na cele statutowe. Czy przekazanie będzie podlegać VAT?

VAT na e-booki – problem zróżnicowanych stawek

Każdy kraj członkowski UE ma możliwość samodzielnie ustalać podstawą stawkę VAT, przy czym musi ona wynosić co najmniej 15 %, chociaż jednocześnie nie jest wykluczone zastosowanie ulg. Zgodnie z powyższym w Polsce książka w wersji papierowej opodatkowana jest stawką 5 % VAT, ale sytuacja diametralnie się różni, gdy ta sama książka jest w formie e-booka – dlaczego?

Ujęcie w księgach rachunkowych gminy zwróconego podatku VAT

Jak powinna wyglądać klasyfikacja środków przekazanych z urzędu skarbowego tytułem zwrotu podatku VAT? W jaki sposób prawidłowo ująć w ewidencji księgowej taką operację gospodarczą?

Odsetki od pożyczek udzielanych z ZFŚS a VAT

Odsetki od udzielonych przez gminę pożyczek z ZFŚS nie stanowią obrotu i nie podlegają opodatkowaniu VAT. Podmiot wykonujący czynności związane z udzielaniem swoim pracownikom pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie działa bowiem w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Ciąża nauczycielki podczas umowy na zastępstwo

Czy umowa tzw. na zastępstwo przedłuża się do dnia porodu? Odpowiedzi należy poszukiwać w przepisach Kodeksu pracy.

Jednostki samorządowe z udziałem w podatku VAT

Ministerstwo Finansów proponuje dywersyfikację źródeł dochodów jednostek samorządu terytorialnego (JST). Uzyskają one udział w podatku VAT, co ma zapewnić im większą stabilizację dochodów oraz zmniejszy wpływ cykli koniunkturalnych na dochody JST. Ponadto zostaną przyjęte jednolite kryteria identyfikacji samorządów najbogatszych i najbiedniejszych z uwzględnieniem potencjału dochodowego i zróżnicowanych potrzeb wydatkowych.

Wynagrodzenie nauczycieli - stawki minimalne od 1 września 2015 r.

Kwota bazowa dla nauczycieli, określona w ustawie budżetowej na 2015 rok nie wzrosła w stosunku do kwoty bazowej obowiązującej od 1 września 2014 r. W związku z powyższym nie zmieniono wysokości kwot minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli.

Gmina musi bezpłatnie dowieźć niepełnosprawnego ucznia do szkoły

Zgodnie z przepisami kształceniem specjalnym obejmuje się m. in. dzieci i młodzież niepełnosprawną, wymagającą stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność. Gmina ma obowiązek zapewnić temu uczniowi bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższej szkoły.

Jak udokumentować sprzedaż przez jednostkę używanych komputerów

Jednostka (powiatowy urząd pracy) nie jest podatnikiem VAT. Przykładowo, obciążając inne jednostki kosztami mediów, wystawiamy noty obciążeniowe. Obecnie zamierzamy sprzedać używane komputery. Jaki dowód powinniśmy wystawić nabywcom?

Etat dla głównego księgowego w placówce oświatowej

Czy główny księgowy w placówce oświatowej musi być zatrudniony na etat? Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

Jak korzystać z samochodów służbowych, aby odliczyć pełny VAT?

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, iż prawidłowe jest wnioskowanie o odliczenie pełnego VAT-u w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo przestrzega przepisów dotyczących korzystania z auta do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W wypadku nawet chwilowej zmiany przeznaczenie auta, klasyfikuje się jego użytkowanie jako mieszane, co uprawnia do odliczenia jedynie 50%.

Jak rozliczyć podatkowo usługę transportową

Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem VAT transakcji "transportu". Usługę transportową świadczy kontrahent z Polski posiadający NIP UE dla kontrahenta z Niemiec posiadającego numer UE. Transport zaczyna się w Polsce kończy w Niemczech.

Czy można odliczyć VAT z faktury, gdy wystawca nie jest podatnikiem VAT

Jednostka budżetowa dokonała zakupu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą (usługi eksperckie). Otrzymała fakturę, z której odliczyła VAT. Okazało się jednak, że przedsiębiorca-ekspert, który wykonał usługę, nie był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Czy w tej sytuacji jednostka powinna skorygować podatek odliczony z otrzymanej faktury?

Obowiązek podatkowy w zamówieniach publicznych - zmiany 2015

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2015 r. Co się zmieni?

Średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej

Czy ustalając średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej od kosztów działalności domu z roku poprzedniego należy odjąć koszty inwestycji i wydatki na remonty, chociaż nie sa w nich zawarte?

Usługi cmentarne świadczone przez gminę a VAT

Czy świadczone przez gminę usługi cmentarne stanowią czynności opodatkowane VAT? Czy gmina ma prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego od ponoszonych przez nią wydatków związanych z cmentarzami komunalnymi, zarówno inwestycyjnych, jak i bieżących?

Odwołanie dyrektora szkoły - sąd powszechny czy administracyjny?

Nie można przyjąć, że akt odwołania dyrektora szkoły należy włącznie do czynności za sfery prawa pracy, a w sprawach tego rodzaju właściwy jest wyłącznie sąd powszechny - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. Odwołany dyrektor szkoły może dochodzić swoich praw nie tylko w sądzie powszechnym, ale również na drodze administracyjnej.

Klasyfikacja 1% dotacji na podręczniki w 2014 roku

W jakich rozdziałach należy klasyfikować wydatki w wysokości 1% wykorzystanej dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe? Wyjaśnienia udzieliło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W którym paragrafie ująć zakup arkuszy do testów psychologiczno-pedagogicznych

Czy arkusze do testów psychologiczno-pedagogicznych wraz z odpowiedziami należy ująć w § 421 „Zakup materiałów i wyposażenia” czy w § 424 „Zakup pomocy naukowych, dydaktycznych i książek”?

Dotacje celowe na podręczniki w 2014 i 2015 roku - nowe przepisy

Przepisy nowego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej określają m.in. wzory wniosków o dotację celową, udzielaną w latach 2014 i 2015. Akt prawny obowiązuje od 8 lipca 2014 r.

Wyższe kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2014

Propozycje zwiększenia kwot części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2014 zostały omówione podczas posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,

Odliczanie VAT od inwestycji w infrastrukturę turystyczną

Możliwość odliczenia VAT zależy od tego, czy ponoszone przez samorząd wydatki są związane z czynnościami opodatkowanymi. Inwestycje związane z zadaniami własnymi do takich czynności nie należą.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w pytaniach i odpowiedziach

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe przepisy ograniczające możliwość odliczania VAT od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych. Jednostki sektora finansów publicznych, które – będąc czynnymi podatnikami VAT – użytkują pojazdy samochodowe, również muszą je stosować. Sygnalizowane przez jednostki problemy dotyczą w szczególności składania informacji VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów.

Środki unijne dla pracowników oświaty w latach 2014-2015

Środki unijne na aktywizację zawodową pracowników oświaty, którzy utracili pracę będą dostępne w latach 2014-2015. Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło na ten cel 100 mln złotych.

Rozliczanie VAT od mediów w 2014 r.

Od 1 stycznia br. obowiązują istotne zmiany w zasadach rozliczania VAT z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług w zakresie tzw. mediów – czyli dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej i gazu, a także świadczenia usług dostarczania wody, odprowadzania ścieków i odbierania odpadów.

Odliczanie VAT od inwestycji w infrastrukturę turystyczną

Możliwość odliczenia VAT zależy od tego, czy ponoszone przez samorząd wydatki są związane z czynnościami opodatkowanymi. Inwestycje związane z zadaniami własnymi do takich czynności nie należą.

Będzie łatwiej o zwrot VAT

Będzie łatwiej o zwrot VAT - taką zapowiedź przekazał Minister Finansów informując jednocześnie, że przekaże urzędom skarbowym w całym kraju zalecenia, które mają służyć skróceniu terminów oczekiwania na zwrot podatku.

VAT w jednostkach budżetowych w Trybunale Sprawiedliwości UE

Trybunał Sprawiedliwości UE wypowie się w sprawie VAT-u w jednostkach budżetowych. Pytanie do TSUE zostało skierowane w sprawie będącej przedmiotem uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 czerwca 2013 r.

Wykonywanie zadań własnych gminy przez spółkę komunalną a VAT

Odkąd zapadła uchwała NSA w sprawie jednostek budżetowych (sygn. akt I FPS 1/13) wciąż pojawiają się nowe poglądy w zakresie opodatkowania VAT samorządowych zakładów budżetowych lub spółek komunalnych wykonujących usługi na rzecz: zarówno podmiotów trzecich, jak i samej jednostki samorządowej będącej założycielem tych zakładów/spółek.

Publiczne przedszkola – wysokość pobieranych opłat

27 listopada 2013 roku Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Edukacji narodowej z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie pobierania opłat za naukę i opiekę w publicznych przedszkolach.

Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w szkołach zawodowych

Medyczna szkoła zawodowa w ramach programu nauczania organizuje zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, podpisując z pracodawcami umowy o praktyczną naukę zawodu. Praktyki odbywają się odpłatnie lub nieodpłatnie. Zgodnie z zapisami w umowie, koszty z tym związane mogą być różnie nazwane, np. dodatek szkoleniowy dla instruktora i opiekuna praktycznej nauki zawodu, koszty związane z realizacją praktyk zawodowych, za praktyczną naukę zawodu, organizacja praktyk, ekwiwalent za odzież roboczą czy wynajem sali.

Termin sporządzenia sprawozdania Rb-WSa w szkole

W jakim ostatecznie terminie szkoła podstawowa powinna przekazać sprawozdanie o wydatkach strukturalnych (Rb-WSa) za 2012 r.? W tym roku 31 marca przypada w niedzielę.

Zakup zmywarko-wyparzarki w żłobku

Jednostka budżetowa (żłobek) dokonała zakupu zmywarko-wyparzarki do naczyń. Czy zakup ten stanowi wydatek strukturalny? Jeśli tak, to w którym kodzie należy go ująć?

Odszkodowanie pracownicze bez podatku

Odszkodowania otrzymane przez pracownika od placówek oświatowych wolne są od podatku, jeżeli ich wysokość lu zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Odszkodowania, których wysokość bądź zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa, przyznawane na podstawie ugody zawartej przed sądem, korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Świadectwo pracy - roszczenia nauczyciela

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wykroczeniem przeciwko prawom pracownika jest niewydanie należnego mu świadectwa pracy. Wydanie wadliwego świadectwa pracy (brak wymaganych danych, zamieszczenie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym itp.) nie jest natomiast wykroczeniem.

31 sierpnia - termin wypłaty świadczenia urlopowego nauczycieli

31 sierpnia upływa nieprzekraczalny termin wypłaty nauczycielom należnego im świadczenia urlopowego. Powyższe reguluje art. 53 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, zgodnie z którym do końca sierpnia każdego roku nauczyciel musi otrzymać świadczenie urlopowe finansowane z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

REKLAMA