REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Pracownicy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Informacja o stanie konta w ZUS-ie - zmiana w 2020 r.

Przepisy Tarczy antykryzysowej zmodyfikowały zasady udostępniania Informacji przez ZUS w 2020 r. Zobacz, co się zmieniło.

Szpitale powiatowe potrzebują stabilnego źródła finansowania

Konieczny jest niezwłoczny wzrost wyceny - o 15% - we wszystkich rodzajach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jedynie taki krok może ustabilizować sytuację finansową naszych szpitali. Z Andrzejem Płonką, starostą bielskim (woj. śląskie), prezesem zarządu Związku Powiatów Polskich, rozmawia Michał Cyrankiewicz

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Co się zmieni?

Zmiany w Służbie Ochrony Państwa 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Służbie Ochrony Państwa. Komendant Służby Ochrony Państwa zyskał nowe uprawnienia.

REKLAMA

Czy pracownik może przyjść do pracy w trakcie e-zwolnienia

Problem: Do systemu PUE wpłynęło e-ZLA pracownika. Pracownik w czasie zwolnienia przyszedł do pracy. Pracodawca zorientował się, że pracownik jest niezdolny do pracy dopiero po kilku dniach. Jakie działania powinien w związku z tym podjąć pracodawca? Jak zachowa się w takiej sytuacji ZUS?

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

W maju 2018 Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieniło?

Ważne zmiany dla Służby Więziennej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która daje szersze kompetencje Służbie Więziennej przy SDE.

Nagroda nie dla ministra

Minister i sekretarz nie dostaną nagrody. Co się zmieni w ministerstwach?

REKLAMA

Złamanie zakazu handlu w niedzielę

W dniu 11 marca 2018 r. placówki handlowe były pozamykane. To pierwsza niedziela bez handlu. Około 500 inspektorów pracy skontrolowało sklepy. Publikujemy wyniki kontroli.

Nabór do Straży Marszałkowskiej w 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę o Straży Marszałkowskiej. W Straży zatrudnionych zostanie 130 nowych pracowników. Ustawa przewiduje także zwiększenie uprawnień.

Emeryci w marcu 2018 dostaną wyrównanie za cały rok

Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wzrośnie dodatkowo ponad 105 tys. emerytur przyznanych z urzędu. Co ważne, wszystkie osoby uprawnione do dodatkowej podwyżki dostaną jej wyrównanie za cały rok.

Wzrost wynagrodzeń w 2018 r.

Jak wynika z informacji GUS w styczniu 2018 wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły o 7,3 proc. r/r. Z kolei zatrudnienie zwiększyło się o 3,8 proc. r/r.

Zmiany w ratownictwie medycznym dobre dla pacjenta

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że zmiany w ratownictwie medycznym będą dobre dla pacjentów. Co się zmieni?

Pracownicy Poczty Polskiej dostali podwyżki

Pracownicy Poczty Polskiej dostali już drugą podwyżkę w tym roku. W 2017 roku Poczta Polska przeznaczy na wynagrodzenia dla swoich 80 tys. pracowników ponad 4,2 mld zł.

FUS z nadwyżką 38,1 mld zł

Nadwyżka jest wysoka. Należy jednak pamiętać, że jest to efekt umorzenia części pożyczek udzielonych FUS w latach 2009-2014.

Pracownicy administracji rządowej bez podwyżek w 2018 r.

Pracownicy administracji rządowej mają szansę na podwyżkę dopiero w 2019 r. Czy specjaliści będą szukać zatrudnienia w sektorze prywatnym lub w samorządach?

Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w Wielkiej Brytanii

Procedura Brexitu została oficjalnie rozpoczęta pod koniec marca 2017 roku. Wielka Brytania i Unia Europejska będą prowadziły negocjacje dotyczące przyszłości wzajemnych stosunków na wielu płaszczyznach. Jednym z najistotniejszych tematów będzie kwestia zachowania uprawnień z zakresu zabezpieczenia społecznego osób pochodzących z krajów członkowskich, które przybyły do Wielkiej Brytanii. Negocjacje w dużej mierze ukonstytuują przyszły status Polaków, którzy mieszkają lub pracują w Zjednoczonym Królestwie, nie posiadając jednocześnie brytyjskiego obywatelstwa.

Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w Niemczech

Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, obywatele polscy mogą swobodnie podróżować po jej terytorium, osiedlać się czy podejmować pracę. Prawu do swobodnego przemieszczania się towarzyszą dodatkowe gwarancje w dziedzinie zabezpieczenia społecznego. W artykule znajdują się opisy świadczeń, do których mają prawo Polacy w Niemczech, jeżeli spełniają określone tamtejszym prawem wymogi.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2017 r.

Od początku 2017 r. podwyższeniu uległa wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Podwyżka spowodowana jest wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę - w przypadku nowych firm oraz prognozy dotyczącej wyższego przeciętnego wynagrodzenia, które stanowi podstawę wyliczenia składek dla przedsiębiorców działających na rynku od dłuższego czasu. Co jeszcze zmienia się w ubezpieczeniach społecznych?

Grudniowe emerytury i renty będą wypłacone przed świętami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci emerytury i renty najpóźniej 23 grudnia, czyli jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Emeryci i renciści otrzymują zwykle swoje świadczenia do 25 dnia miesiąca.

Wiedza Polaków o systemie ubezpieczeń społecznych

Większość Polaków nie wie jakie uprawnienia wynikają z systemu ubezpieczeń społecznych, co więcej - bardzo często mylą poszczególne ubezpieczenia. Mniej niż 10 proc. ma w tej mierze dobry poziom wiedzy. Brak wiedzy powoduje, że oceniamy system ubezpieczeń społecznych i ZUS przez pryzmat emocji. Takie wnioski płyną z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych i Millward Brown.

ZUS chce uregulować outsourcing pracowniczy

Outsourcing pracowniczy nie jest uregulowany w polskim prawie, Kodeks pracy mówi jedynie o przejęciu części lub całości działalności gospodarczej. Ta luka jest wykorzystywana przez tych, którzy próbują prawo obejść. W związku z tym ZUS proponuje rozwiązania prawne, które rozwiązałyby problem outsourcingu pracowniczego.

Niższe emerytury i renty funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL

Emerytury i renty funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL zostaną obniżone - takie rozwiązanie zakłada projekt noweli tzw. "ustawy dezubekizacyjnej". Zgodnie z założeniami projektu maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnia emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy.

Sanatorium z ZUS

Na skierowanie do sanatorium w ZUS czeka się z reguły dwa miesiące. Gdzie można wyjechać? Czy rehabilitacja wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat?

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy – orzecznictwo

Orzecznictwo sądów może pomóc w rozstrzygnięciu, jakie konkretne zdarzenia mogą zostać uznane za wypadek w drodze do lub z pracy. Od spełnienia przesłanek zawartych w definicji takiego wypadku uzależnione jest otrzymanie przez pracownika szczególnych uprawnień.

Kto ma prawo do dwóch emerytur?

Praca w innym państwie uprawnia niekiedy do otrzymywania dwóch emerytur. ZUS wypłaca w kwartale ponad 131 tysięcy emerytur osobom, które pracowały w Polsce i innych krajach.

Nowy portal ZUS

Nowa strona Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma być bardziej nowoczesna i intuicyjna. Portal łączy w sobie wszystkie dostępne dotychczas witryny: pue.zus.pl, mojaskladka.zus.pl czy mojaemerytura.zus.pl.

ZUS chce upowszechniać wiedzę o systemie ubezpieczeń społecznych

W najbliższych latach ZUS stanie przed problemami demograficznymi. "Musimy wykonać dużą pracę, aby wzmocnić wiedzę o znaczeniu systemu ubezpieczeń społecznych w każdej fazie naszego życia" – przekonuje prezes ZUS.

Wysokość zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, wynosi 80% podstawy wymiaru.

Liczba zatrudnionych pracowników jako kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty

Czy kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty może stanowić liczba zatrudnionych pracowników? Czy kryterium takie nie jest sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji?

Nowe kody tytułu ubezpieczenia od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe kody wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Zmieniony wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA umożliwia wykazanie łącznej kwoty wypłaconych w danym miesiącu podwyższeń zasiłków macierzyńskich do kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników - I kwartał 2016 r.

Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2016 r. została ustalona w wysokości 42,00 zł za każdą osobę podlegająca temu ubezpieczeniu. Ustawowy termin uregulowania należnych składek za I kwartał upływa 31 stycznia 2016 r.

Wynagrodzenia pracowników służby zdrowia do zmiany

Pracodawcy i związkowcy przekazali na ręce ministra analizę dotyczącą wzrostu wynagrodzeń pracowników służby zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów rozporządzenia wprowadzającego wyższe płace dla pielęgniarek i położnych wykonujących świadczenia w rodzaju leczenie szpitalne.

Koszty wypadków przy pracy to nie tylko świadczenia

Koszty związane z wypadkiem przy pracy nie dotyczą jedynie świadczeń pieniężnych wypłacanych przez ZUS. Urazy spowodowane wypadkiem, generują zwiększenie zapotrzebowania na usługi służby zdrowia. Dla pracodawcy, koszty związane z wypadkiem pracownika odzwierciedlają się w kosztach absencji chorobowej z tytułu wypadku. Wzrost wypadkowości przy pracy generuje straty ekonomiczne w całej gospodarce w postaci tzw. społecznych kosztów wypadków.

Jaki jest limit godzin nadliczbowych

Mam pytanie dotyczące limitu godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym (art. 151 § 4 KP). Czy rozliczenie rocznego limitu godzin nadliczbowych w wysokości 376 godzin może dotyczyć 12 -miesięcznego okresu rozliczeniowego trwającego od 01 maja do 30 kwietnia następnego roku?

Wynagrodzenia w służbie cywilnej 2014/2015 - poradnik

Wynagrodzenie pracownika służby cywilnej składa się z wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla zajmowanego stanowiska pracy oraz dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej. Jak wygląda sytuacja urzędników służby cywilnej?

Nowy sposób zatrudniania głównych księgowych nadleśnictw

Prezydent 28 lipca 2014 r. podpisał nowelizację ustawy o lasach. Przewiduje ona zmiany w nawiązywaniu stosunku pracy z pracownikami nadleśnictw.

Zusomaty - ułatwienie w kontakcie z ZUS

Zusomaty - interaktywne urządzenia zainstalowane w wybranych placówkach pocztowych - mają być ułatwieniem w kontakcie z ZUS. Od 3 czerwca 2014 roku dzięki zusomatom możliwe będzie złożenie dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - oraz uzyskanie informacji na temat ubezpieczeń społecznych.

Zmiany w OFE - wchodzi w życie część przepisów

Wchodzi w życie część przepisów o OFE. Zdaniem ekspertów nie zachęcą one do odkładania na emeryturę.

PIT za 2013 rok - rozliczenie przez pracodawcę

PIT za 2013 rok może rozliczyć pracodawca. Warunkiem jest złożenie oświadczenia do 10 stycznia 2014 roku.

Ewidencja naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego poza służbą cywilną

W jednostce budżetowej rozrachunki z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych ewidencjonuje się na koncie 229 „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne”. W jaki sposób tego dokonać?

Ewidencja zapłaty składek z ubezpieczenia społecznego w jednostce budżetowej

Zapłata wynagrodzenia, składek ZUS, zasiłków finansowanych ze środków ZUS, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, ujmowana jest w księgach rachunkowych jednostki na podstawie wyciągu bankowego. Prezentujemy przykład prawidłowej ewidencji księgowej zapłaty składek z ubezpieczenia społecznego w państwowej jednostce budżetowej - korpus służby cywilnej.

Ewidencja naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego w jednostce budżetowej

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego w państwowej jednostce budżetowej? Prześledźmy to na przykładzie korpusu służby cywilnej.

Reforma systemu emerytalnego

Proponowana reforma systemu emerytalnego budzi wiele kontrowersji, także w środowisku polityków. Jak oceniane są proponowane zmiany w OFE?

Ewidencja księgowa składek na ubezpieczenia społeczne

Ewidencja księgowa składek na ubezpieczenia społeczne powinna być zgodna z listami płac, rachunkami od umów zleceń oraz odzwierciedlać dane wykazane na deklaracjach rozliczeniowych do ZUS, które są składane w comiesięcznych okresach, w terminie do 5 każdego miesiąca.

Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS

Obsługa zakładowego funduszu świadczeń socjalnych byłych pracowników placówek oświaty, emerytów i rencistów prowadzi zespół ekonomiczno - administracyjny. Związki zawodowe uznały, iż korzystanie ze zbiorowych świadczeń powinno być dofinansowane w równym stopniu. Czy takie dofinansowanie do tych świadczeń podlega oskładkowaniu ZUS?

Jak rozliczyć podróż służbową pracowników kierowanych na szkolenie?

Pracownicy jednostek odbywają szkolenia podnoszące ich kwalifikacje zawodowe, które odbywają się w innych miejscowościach. Według jakiej regulacji prawnej należy rozliczać pracowników? Czy należy zwrócić pracownikowi koszty przejazdu oraz wypłacić diety za podróż na szkolenie?

Jak dokonuje się wyrejestrowania pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego?

Wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się w razie wygaśnięcia tytułu do tego obowiązkowego ubezpieczenia. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZWUA.

Zgłoszenie pracownika-urzędnika do ubezpieczeń społecznych

Pracownik, który polega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu musi być obowiązkowo zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Zgłoszenia dokonuje płatnik składek na ubezpieczenie społeczne pracownika.

Obowiązek wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń społecznych

Jednym z obowiązków płatnika składek jest wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń społecznych. Wyrejestrowanie następuje w wyniku wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń społecznych, w ściśle określonym przez prawo terminie.

REKLAMA