REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość budżetowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek od środków transportowych - stawki w 2015 roku

Stawki podatku od środków transportowych zostały określone w podpisanym przez Ministra Finansów obwieszczeniu w sprawie stawek podatku od środków transportowych.

Janosikowe - zmiany już w kwietniu 2015 roku

Przygotowany przez MF projekt dotyczy tylko województw, a przepisy miałyby obowiązywać w latach 2015-2016 i w tym czasie rząd ma przygotować nowe rozwiązania obejmujące także gminy i powiaty. Propozycja zakłada podniesienie progu dochodów, od których województwa osiągające wyższe dochody będę musiały dokonywać wpłat - ze 110 proc. wzrośnie on do 125 proc. średnich dochodów podatkowych, wyliczonych dla wszystkich województw.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) jest świadczeniem, które po spełnieniu określonych warunków, przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej.

Dokumenty przedmiotowe w zamówieniach publicznych

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego obowiązuje zamknięty katalog oświadczeń i dokumentów, jakich zamawiający może żądać od wykonawców. Przykładem takich dokumentów są m.in.: próbki produktów czy zaświadczenia niezależnego podmiotu o ich jakości.

REKLAMA

6-dniowy tydzień pracy – czy będą zmiany w Kodeksie pracy?

6 –dniowy tydzień pracy przewiduje poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Projektodawcy przekonują, iż zmiany są korzystne dla pracownika.

Maksymalna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi według algorytmu

Maksymalną stawkę opłat za śmieci ma określać algorytm.Tak wynika z uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy "śmieciowej".

Centralne Biuro Śledcze Policji - nowa jednostka

CBŚP będzie jednostką policji podobną do komend wojewódzkich, a komendant CBŚP otrzyma podobne uprawnienia w stosunku do swych podwładnych jak komendanci wojewódzcy.

Udostępnienie zasobów podmiotu trzeciego w zamówieniach publicznych

W kwestii udostępnienia zasobów podmiotu trzeciego kluczowe znaczenie ma oznaczenie świadczenia, do którego zobowiązuje się podmiot trzeci. Bez takiego określenia świadczenia nie można określić bowiem uprawnień wykonawcy i obowiązków podmiotu trzeciego, a konsekwencji nie jest zapewniony rzeczywisty dostęp do zasobów.

REKLAMA

Klasyfikacja wydatków na podręczniki szkolne

Jak ujmować wydatki ponoszone z dotację otrzymaną przez jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie art. art. 22ae ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty? Klasyfikację wydatków na podręczniki szkolne podaje Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie.

Czy wydatki na zakup materiałów w celu przeprowadzenia egzaminu są wydatkami strukturalnymi

Czy wydatki poniesione na zakup materiałów zakupione zgodnie z wytycznymi centralnej komisji egzaminacyjnej w celu przeprowadzenia egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie florysta będą stanowiły wydatek strukturalny, który należy ująć w kodzie 73?

Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami jest sprzeczne z przepisami. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie podkreśla, iż wyłączenie pewnej kategorii podmiotów z danej daniny publicznej nie zostało przewidziane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - zmiany

Zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczą m.in. kwestii zaokrąglania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nad kształtem nowych przepisów pracują sejmowe komisje.

Dodatek za długoletnią służbę wojskową – zmiany od 2015 roku

Dodatek za długoletnią służbę wojskową zostanie zwiększony od 2015 roku. Maksymalny dodatek to 35% po 35 latach służby.

Szpitale bez opłat uzdrowiskowych

Od osób przebywających w szpitalach nie pobiera się opłaty uzdrowiskowej. Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów.

Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Pracownica od 30-06-2010 posiada orzeczenie na stałe o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Pracuje na stanowisku głównego księgowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego 26 dni. Ze względu na stanowisko i wykonywaną pracę (brak możliwości zastępstwa nie wykorzystała 10 dni dodatkowego urlopu (art. 19 Dz. U. z 2014 r. poz. 598) za każdy poprzedni rok od dnia orzeczenia. Złożyła wniosek o wypłatę ekwiwalentu za lata 2011-2013. Czy jest prawna możliwość wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w tej trudnej kadrowo sytuacji? Czy należy odmówić pracownicy wypłaty i zapewnić możliwość wykorzystania zaległego urlopu zgodnie z art. 171 KP?

Zmiany w podległości służbowej służb specjalnych

ABW ma podlegać MSW, wojskowe służby specjalne - MON, a CBA - szefowi rządu. Takie zmiany zapowiada premier Ewa Kopacz.

Czy instalacja i konfiguracja serwisu BIP stanowi wydatek strukturalny

Czy serwis BIP – instalacja oraz konfiguracja (zgodnie z opisem z faktury) należy zaliczyć do wydatku strukturalnego? Jeżeli tak, to do jakiego kodu należy przypisać ten wydatek?

W którym kodzie ująć wydatki poniesione na zakup pomocy dydaktycznych

Czy wydatki poniesione na zakup pomocy dydaktycznych potrzebnych do realizacji kształcenia w zawodzie florysta, czyli kredki, linijka, cyrkiel, ekierka, rękawice nakrapiane, statyw laboratoryjny (łącznik, łapa) – będą stanowiły wydatki strukturalne i w jakim kodzie należy je ująć?

Kwalifikacje kierownika jednostki sektora publicznego do prowadzenia gospodarki finansowej

Wymagania odnośnie do kwalifikacji, jakie trzeba mieć, aby móc zajmować stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej sektora finansów publicznych, nie są określone w sposób jednolity i zależą od tego, czy jest to jednostka państwowa, czy samorządowa oraz od jej typu i rodzaju.

W którym kodzie należy wykazać szkolenia bhp dla nauczycieli

Technikum ekonomiczne zaliczyło do wydatków strukturalnych w kodzie 81 wydatek na „Szkolenie BHP dla pracodawców i kadry kierowniczej” (dyrektor szkoły). Czy jest to działanie prawidłowe, jeżeli nawet przepisy Kodeksu pracy zobowiązują do tego, że pracownik ma być pod względem bhp przygotowany? Czy są może jakieś wyjątki?

Terminy w sprawozdawczości - III kwartał 2014

Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu przypomina o najbliższych terminach w sprawozdawczości w III kwartale 2014 r.

Nowe obowiązki policjantów

Będą zmiany w niektórych uprawnieniach policjantów wykonujących czynności służbowe. Zmiany wynikają z wyroku TK, który w grudniu 2012 roku orzekł, że przepis Kodeksu postępowania karnego pozwalający policjantowi przysłuchiwać się rozmowie osoby zatrzymanej z adwokatem jest niekonstytucyjny.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych uchwalona

Sejm uchwalił nowelę ustawy o finansach publicznych. Nowe przepisy spowodują, że niektóre instytucje publiczne będą miały obowiązek lokowania wolnych środków w formie depozytu prowadzonego przez ministra finansów.

Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem

Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem polega w szczególności na zapłacie ze środków pochodzących z dotacji za inne zadania niż te, na które dotacja była udzielona.

Wydawanie a wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi

W procesie wydatkowania środków publicznych obowiązuje zasada rozdzielenia funkcji dysponenta środków publicznych od wykonawcy wydawanych przez niego dyspozycji. Dysponentem środków publicznych jest osoba, która w imieniu jednostki sektora finansów publicznych ma kompetencje do podejmowania decyzji o wydatkowaniu środków publicznych na określony cel i w określonej wysokości.

Dwa projekty "janosikowego" w Sejmie

W Sejmie trwają obecnie prace nad dwoma projektami zmian w tzw. janosikowym - rządowym i poselskim (PSL). W marcu TK orzekł, że przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, dot. województw są niezgodne z konstytucją.

Terminy w sprawozdawczości jednostek samorządowych - październik 2014

Za wrocławską RIO prezentujemy najważniejsze terminy sprawozdawczości w jednostkach samorządu terytorialnego.

Obowiązek wyjaśnienia okoliczności rażąco niskiej ceny

Czy istnieje obowiązek wzywania wykonawcy do złożenia wyjaśnień okoliczności rażąco niskiej ceny? Odpowiedź znajdziemy w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej.

PFRON w 2015 roku z osobowością prawną

Nowe przepisy mają zachować osobowość prawną Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tym samym PFRON od początku stycznia nie zostałby przekształcony w wyodrębniony rachunek bankowy.

Typowe zapisy strony Wn i Ma kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych

Ewidencja księgowa państwowych i samorządowych jednostek budżetowych rządzi się innymi zasadami niż ewidencja podmiotów prowadzących rachunkowość głównie na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Dzieje się tak za sprawą obowiązywania w jednostkach budżetowych szczególnych zasad rachunkowości i planów kont określanych rozporządzeniami Ministra Finansów na podstawie delegacji ustawowych zawartych w kolejnych ustawach o finansach publicznych, a wcześniej w prawie budżetowym.

"Rzeczywista liczba uczniów" - wyjaśnienia MEN

Przez rzeczywistą liczbę uczniów, którym szkoła ze środków dotacji celowej zapewniła podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe, należy rozumieć liczbę uczniów, którzy rozpoczną edukację w roku szkolnym, za który naliczana jest dotacja (w przypadku klas pierwszych – w roku szkolnym 2014/2015). Takie stanowisko reprezentuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nowe przepisy Prawa zamówień publicznych w październiku 2014

Nowelizacja ustawy - Prawo zamówień publicznych wejdzie w życie 19 października 2014 r. Celem nowelizacji jest podniesienie standardów jakości realizowanych zamówień publicznych.

Klasyfikacja refundacji dotacji dla ucznia przedszkola w innej gminie

Ustawowym obowiązkiem gminy, której uczeń uczęszcza do niepublicznego przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego na terenie innej gminy jest pokrycie kosztów udzielonej dotacji przekazanej dla tej placówki przez gminę na terenie której znajduje się to przedszkole.

Komu należą się dni opieki nad dzieckiem

Matka dziecka jak i ojciec dziecka pracują w tym samym Urzędzie. Do tej pory oboje rodzice tj. każdy po 1 dniu korzystali z uprawnień wynikłych ze sprawowania opieki nad dzieckiem (art. 188 kp.). W obecnej chwili matka dziecka złożyła wniosek o przyznanie jej 2 dni zwolnienia z pracy na dziecko z uwagi na uprawomocniony wyrok Sądu Okręgowego dot. rozwodu

Zwolnienie z opłat na autostradach dla służb mundurowych

Prezydent podpisał nowelę ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z nowym przepisami wszystkie pojazdy służb mundurowych, specjalnych i ratowniczych będą zwolnione z opłaty elektronicznej za przejazd autostradami.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń po wyroku TK

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) uznał za zgodne z Konstytucją RP przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzające opodatkowanie dochodów pracowników z tytułu innych nieodpłatnych świadczeń. Wyrok zawiera jednak wiele aspektów pozytywnych dla pracodawców i pracowników.

Umorzenie zaległości składkowych - odmowa ZUS

Kiedy ZUS może odmówić umorzenia zaległości składkowych płatnikowi niedysponującemu majątkiem? Czy sytuacja rodzinna ma wpływ na decyzję organu?

Kryterium ceny należy uzasadnić

Prezydent podpisał nowelę Prawa zamówień publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami zamawiający, który ogłasza przetarg i ustali cenę jako wyłączne kryterium, będzie musiał uzasadnić taką decyzję.

Jaki jest limit godzin nadliczbowych

Mam pytanie dotyczące limitu godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym (art. 151 § 4 KP). Czy rozliczenie rocznego limitu godzin nadliczbowych w wysokości 376 godzin może dotyczyć 12 -miesięcznego okresu rozliczeniowego trwającego od 01 maja do 30 kwietnia następnego roku?

Klasyfikacja dotacji na zakup darmowego podręcznika w szkole niepublicznej

Udzielenie dotacji celowej na zakup podręczników nie wymaga zawarcia przez jednostkę samorządu terytorialnego umowy z organem prowadzącym niepubliczną szkołę podstawową lub gimnazjum – stwierdza Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie. Rozliczenie dotacji następuje w terminie do dnia 15 stycznia następnego roku.

Podatki i opłaty lokalne w 2015 roku

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w przyszłym roku wzrosną jedynie o 0,4%. Przyczyną jest niska inflacja w pierwszej połowie 2014 roku. Dla samorządów oznacza to, że dochody z tego źródła praktycznie nie wzrosną.

Nowe zasady finansowania pieczy zastępczej

Do tej pory koszty pobytu dzieci objętych pieczą zastępczą ponosił starosta lub - również finansowana przez powiat - placówka opiekuńczo-wychowawcza, w której przebywa dziecko. Od teraz pobyt dziecka będzie finansował ten powiat, na terenie którego przyszło ono na świat.

Urlop rodzicielski - wzór wniosku

Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego trwającego 26 tygodni (art. 1821a § 1 k.p.). Urlop rodzicielski może być podzielony maksymalnie na 3 części, przypadające jedna po drugiej i trwające minimum 8 tygodni. Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice równocześnie. W takim przypadku wymiar urlopu wykorzystanego przez każde z nich sumuje się.

Rząd negatywnie ocenił poselski projekt zmian w "janosikowym"

Poselski projekt zmian w janosikowym przewiduje m.in. zmianę zasad ustalania wpłat województw do budżetu państw i w efekcie obniżenie ich w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów. Posłowie zaproponowali też zmianę zasad podziału części regionalnej subwencji (95 proc. wpłat) między województwa, w których dochody podatkowe, powiększone o część wyrównawczą subwencji ogólnej w przeliczeniu na jednego mieszkańca będą niższe od analogicznych dochodów podatkowych wszystkich województw.

Finansowanie pieczy zastępczej do zmiany

Zmiany w sposobie finansowania pieczy zastępczej wprowadziła nowelizacja ustawy o pieczy zastępczej, która weszła w życie 8 sierpnia 2014 r.

Opodatkowanie tytoniu

Kiedy tytoń podlega opodatkowaniu? Czy dla organu podatkowego istotne jest, w jakiej postaci jest tytoń?

Odszkodowanie a koszty uzyskania przychodu

Czy wypłacenie przez osobę prawną odszkodowania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jakie warunki należy spełnić?

Kryterium oceny ofert – zmiany prawa zamówień publicznych

Uchwalono kolejną nowelizację Prawa zamówień publicznych. Najważniejszym elementem zmian jest ograniczenie stosowania ceny jako jedynego kryterium oceny ofert. Zamawiający ma także prawo domagać się, aby wykonawca realizował zamówienie, zawierając umowy o pracę (a nie np. umowy zlecenia).

Jak i kiedy wypłacać nauczycielom kolejne nagrody jubileuszowe

Pracodawca zaliczy do stażu pracy nauczyciela tylko te okresy pracy, które ma możliwość policzyć i o których wie na podstawie przedłożonych mu dokumentów. O zaliczenie pozostałych okresów (jeżeli takie istnieją) do ogólnego stażu pracy musi zadbać sam zainteresowany.

Jak zaksięgować premię otrzymaną w związku zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej

W ramach umowy z urzędem pracy mieliśmy na stażu osobę niepełnosprawną. Po ukończeniu stażu otrzymaliśmy premię z urzędu pracy z tytułu odbycia stażu przez osobę niepełnosprawną w kwocie 1.790,00 zł. Jak zaksięgować otrzymaną premię, czy ciąży na nas obowiązek odprowadzenia podatku od osiągniętego przychodu?

REKLAMA