Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatnik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatnik.
Biała lista - kiedy trzeba złożyć zawiadomienie ZAW-NR
Aktualizacja: 26.10.2020
Jednostka (podatnik VAT czynny) wystawiła fakturę na kwotę poniżej 15 000 zł. Na białej liście nie ma rachunku kontrahenta. Czy w takiej sytuacji (po zapłacie zwykłym przelewem) należy złożyć zawiadomienie ZAW-NR, czy składa się je tylko w przypadku płatności o wartości powyżej 15 000 zł? »
Status podatnika VAT czynnego w JST po centralizacji a nowy JPK_VAT
Aktualizacja: 07.10.2020
Status podatnika VAT czynnego w JST, który jest zobowiązany do rozliczenia się z organem podatkowym, ma JST (gmina, powiat, województwo). »
Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów
Aktualizacja: 16.09.2019
Od nowego roku zmienią się zasady wystawiania faktur do paragonów. Fakturę dla podatnika VAT będzie można wystawić tylko wówczas, gdy wydany wcześniej paragon będzie zawierał numer identyfikujący nabywcę. »
Oprocentowanie nadpłat (zwrotów) VAT powstałych w związku z centralizacją
Aktualizacja: 06.08.2019
Nadpłaty podatku (a także traktowane na równi z nimi zwroty VAT bądź nadwyżki VAT) w pewnych sytuacjach podlegają oprocentowaniu. Zasady naliczania oprocentowania, a przede wszystkim termin, od którego odsetki są naliczane, są różne w zależności od charakteru nadpłaty. W kontekście jednostek samorządu terytorialnego należy zwrócić w tym zakresie uwagę na jeden z ostatnich wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, który jest wyrazem stabilizującej się linii orzeczniczej, a który rozstrzyga na korzyść gmin o zasadach oprocentowania nadpłat powstałych w związku z tzw. centralizacją. »
Gmina usuwając azbest działa jako podatnik VAT
Aktualizacja: 01.04.2019
Ochrona środowiska czy przyrody, usuwanie i oczyszczanie ścieków, utrzymanie czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych to ustawowe zadania własne gminy, jednak przyjmuje się, że w tego typu przypadkach o świadczeniu usługi świadczy między innymi fakt odsprzedaży usług zakupionych przez gminę od wyspecjalizowanej firmy na rzecz osób fizycznych będących właścicielami nieruchomości. »
Stawka VAT na prace budowlane w domu pomocy społecznej
Aktualizacja: 26.09.2018
PROBLEM: Powiat jako inwestor realizuje projekt inwestycyjny w domu pomocy społecznej (dalej: DPS) przeznaczonym dla osób dorosłych przewlekle chorych psychicznie, których stan zdrowia nie wymaga leczenia szpitalnego, a uzasadnia konieczność zapewnienia całodobowej opieki. W ramach inwestycji zostaną wykonane m.in. prace termomodernizacyjne i instalacja gazowa zasilająca kotłownię. Czy wykonanie prac budowlanych może zostać opodatkowane 8% stawką VAT? »
Poszkodowani w nawałnicach mają dłuższy termin na złożenie zeznań podatkowych
Aktualizacja: 11.09.2017
Termin na złożenie zeznań podatkowych dla poszkodowanych w nawałnicach został wydłużony o 6 miesięcy. Termin, o którym mowa w zdaniu poprzednim liczony jest od dnia powstania obowiązku podatkowego. »
Poszkodowany w nawałnicy nie zapłaci podatku VAT
Aktualizacja: 07.09.2017
Materiały budowlane przekazywane na rzecz poszkodowanych w wyniku nawałnic w terminie od 12 sierpnia do 30 listopada 2017 r. są opodatkowane 0 proc. stawką VAT. »
Należyta staranność w VAT - konsultacje
Aktualizacja: 05.07.2017
Rozpoczęły się konsultacje w sprawie należytej staranności w VAT. Temat bardzo ważny, gdyż dotyczy uszczuplania należności budżetu państwa. Konsultacje potrwają do dnia 28.07.2017 r. »
Aktualizacja: 23.05.2017
Podatnik otrzyma powiadomienie o niezgodności w Jednolitym Pliku Kontrolnym. Ministerstwo Finansów o kolejnej weryfikacji plików JPK_VAT. »
Rejestr VAT - kłopoty podatników
Aktualizacja: 07.03.2017
Z początkiem 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące rejestracji podatników dla celów podatku od towarów i usług. Znowelizowane przepisy służyć mają realizacji założeń Ministerstwa Rozwoju i Finansów dotyczących uszczelniania systemu podatkowego. W praktyce przysparzają one kłopotów nie tylko nowopowstałym podmiotom. »
Kolejna faktura korygująca czy dodatkowa faktura
Aktualizacja: 22.08.2011
Czy poprawną czynnością jest:1) wystawianie korekty do uprzednio wystawionej już korekty faktury?2) dodanie w dokumencie korekty towaru, którego na fakturze pierwotnej nie było?3) zamiana w dokumencie korekty towaru na inny, niż był na fakturze pierwotnej? »
Aktualizacja: 04.08.2011
Z uwagi na zmiany dotyczące podatku od towarów i usług, w szczególności zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2011 r., powstaje pytanie czy w ramach nieodpłatnych przekazań towarów takich np. jak nagrody w konkursach czy też ulotki promujące określony region lub obiekt muzealny, albo w przypadku wręczania prezentów np. członkom zarządu, po stronie podatnika podatku VAT czyli np. gminy, powstanie obowiązek opodatkowania takich czynności podatkiem od towarów i usług. »
Od 1 kwietnia kolejne zmiany w VAT
Aktualizacja: 29.04.2011
Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązują nowe regulacje w VAT. Poszerzono katalog zwolnień z VAT, obowiązują też nowe zasady opodatkowania świadczeń nieodpłatnych oraz odliczania podatku. Dokonała tego ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ministerstwo Finansów wydało również nowe rozporządzenie wykonawcze, które wprowadza nowe zwolnienie. »
IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.
Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »