REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, Opłata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korekta sprzedaży na kasie fiskalnej a zawyżona stawka VAT

Problem korygowania sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej – mimo potencjalnej powszechności problemu – budzi ciągle szereg wątpliwości. Omawiane wątpliwości dotyczyć mogą zarówno samej możliwości dokonania korekty, jak i kwestii technicznych związanych ze sposobem skorygowania obrotu, jak i momentem uwzględnienia korekty w rozliczeniu podatkowym.

Opodatkowanie VAT usług opiekuńczych

Czy odpłatność za usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania podopiecznego, polegające na zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiece higienicznej, zalecanej przez lekarza pielęgnacji oraz zapewnieniu kontaktów z otoczeniem, podlega opodatkowaniu VAT i powinna być wykazywana w poz. 10 deklaracji VAT-7?

Zwrot VAT z instytucji kultury do urzędu miasta

W instytucji kultury nie stosowano proporcji i prewspółczynnika, w związku z czym nie odliczano podatku od towarów i usług. Zrobiono korektę faktur zakupowych z kilku ostatnich lat. Zwrot był znaczący. W konsekwencji zwrotu VAT nie wykorzystano przyznanej dotacji w 100% mimo takiego wykazania w sprawozdaniach. Czy instytucja kultury jako podlegająca pod urząd miasta ma obowiązek zwrócić w całości ten podatek do miasta?

Zwolnienie JST z obowiązku ewidencjonowania VAT za pomocą kas rejestrujących do 31 grudnia 2021 r.

Zwolnienie jednostek samorządu terytorialnego z obowiązku ewidencjonowania VAT za pomocą kas rejestrujących trwa od 1 stycznia 2019 r., jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 r.

REKLAMA

Opłaty za pobyt bezdomnych w noclegowni a VAT

Ośrodek pomocy społecznej (jednostka organizacyjna gminy) prowadzi noclegownię dla bezdomnych. Placówka jest czynna od zmierzchu do godziny ósmej rano następnego dnia. Z pobytu w noclegowni korzystają osoby skierowane decyzją ośrodka pomocy społecznej. Gmina zawarła z innymi gminami porozumienie w zakresie udzielenia schronienia bezdomnym mężczyznom z tychże gmin. Otrzyma z tego tytułu stosowną opłatę składającą się z opłaty stałej (niezależnej od udzielenia bezdomnym schronienia) i opłaty za pobyt (za każdą skierowaną osobę). Czy opłaty te korzystają ze zwolnienia z VAT? Czy należy wystawiać z tytułu ich pobrania faktury?

Prewspółczynnik VAT w praktyce

Prewspółczynnik określa, w jakiej części dany wydatek jest wykorzystywany przez gminę do jakiego rodzaju działalności. Jak go obliczyć?

Korekty VAT - styczeń 2019 r.

Jednostki samorządu terytorialnego w deklaracji VAT za styczeń zobowiązane są dokonać tzw. rocznej korekty podatku naliczonego. Korekta dotyczyć może zarówno odliczonego w 2018 r. podatku naliczonego związanego z wydatkami bieżącymi, jak i rocznego rozliczenia korekty wieloletniej od nabytych lub wytworzonych budynków (budowli) oraz niektórych środków trwałych.

Udokumentowanie zakupu od rolnika

Jesteśmy jednostką budżetową, nie jesteśmy podatnikiem VAT. Chcemy kupić wiklinę od rolnika, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Jak powinien być udokumentowany taki zakup? Czy wystarczy rachunek, na którym będą podane dane naszej jednostki z NIP i dane osobowe rolnika jako sprzedawcy? No i oczywiście nazwa towaru, ilość, cena, termin płatności, numer konta i adnotacja "Wystawca rachunku zwolniony podmiotowo z VAT".

REKLAMA

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy sprzedaży komputerów do szkół?

Sprzedaż sprzętu komputerowego dla szkół może być opodatkowana stawką 0% VAT. Konieczne jest jednak spełnienie ściśle określonych warunków. W praktyce najwięcej wątpliwości wzbudza sprzedaż laptopów oraz monitorów interaktywnych.

Abonament RTV - paragraf 430 czy 443?

W jakim paragrafie ująć opłatę za abonament RTV? Czy właściwy będzie paragraf 430 „Zakup usług pozostałych” (konto 402) czy paragraf 443 „Różne opłaty i składki” (konto 403)?

Co się zmieni w podatkach w 2019 r.?

Rok 2019 przyniesie wiele zmian w podatkach. Sprawdź najważniejsze zmiany dla firm w podatkach 2019 r.

Zmiany w ustawie o VAT 2019 r.

Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług z podpisem Prezydenta. Sprawdź co się zmieni w 2019 r.

Potrącanie VAT ze realizowanych dochodów na rzecz budżetu państwa

Starostwo powiatowe w imieniu jednostki samorządu terytorialnego - powiatu pobiera dochody na rzecz budżetu państwa z tytułu opłat za korzystanie z nieruchomości Skarbu Państwa. Część opłat wnoszona jest z podatkiem od towarów i usług. Bywają sytuacje, że kontrahenci nie zapłacą w terminie opłat wraz z podatkiem. Wówczas starostwo powiatowe musi rozliczyć należny VAT i odprowadzić go do urzędu skarbowego. Terminy przekazywanego podatku i odprowadzanych dochodów budżetowych nie pokrywają się ze sobą. Czy okresowo VAT można przekazywać wraz z pobranymi dochodami budżetu państwa na rachunek wojewody w określonych ustawowo terminach według stanu zgromadzonych środków na 10 i 20 dzień danego miesiąca, a w kolejnych okresach pomniejszać o wartość skorygowanego podatku z bieżących dochodów?

Split payment - rozksięgowanie wpłat na pomocniczym koncie VAT

Czy mając wpłatę na konto VAT do rachunku podstawowego, czyli wydatków i dochodów, należy wpłaty księgować na koncie 130 z wyodrębnioną analityką? Czy powinno się stworzyć nowy numer konta w planie kont, na którym będą księgowane wyciągi bankowe z konta VAT? Taka sama sytuacja dotyczy konta ZFŚS, czyli 135, i pozostałych rachunków, czyli konta 139, czy do nich też zakładane jest z automatu konto VAT?

Sprzedaż komputerów dla szkoły - stawka VAT

Sprzedaż sprzętu komputerowego dla szkół może być opodatkowana stawką 0% VAT. Konieczne jest jednak spełnienie ściśle określonych warunków. W praktyce najwięcej wątpliwości wzbudza sprzedaż laptopów oraz monitorów interaktywnych.

Wysokość opłaty miejscowej w 2019 r.

Stawki maksymalne opłaty miejscowej wyższe niż w roku 2018 r. Kto i w jakiej wysokości ma obowiązek płacić opłatę miejscową? Kto może się z niej zwolnić?

Podzielona płatność w praktyce - przykłady ewidencji księgowej

Od 1 lipca 2018 r. wprowadzony został mechanizm podzielonej płatności. Pomimo dobrowolności wdrożenia tego systemu, znaczna część organów wprowadziła nowe zasady płatności jako obowiązkowe dla swoich jednostek. Jednostki, które dokonują płatności z zastosowaniem podzielonej płatności mają problemy z właściwym ujęciem operacji gospodarczych w księgach rachunkowych.

Opłata targowa 2019 r.

Opłata targowa wprowadzona może być przez radę gminy w drodze uchwały. W roku 2019 wysokość opłaty targowej wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego o 12,26 zł (wzrost stawki maksymalnej).

Podatek od posiadania psa 2019 r.

Opłata od posiadania psów, powszechnie nazywana podatkiem, uregulowana jest w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę wprowadzić może rada gminy, ale nie ma takiego obowiązku. Ile wyniesie opłata od posiadania psa w 2019 roku? Kto musi wnieść opłatę, a kto jest z niej zwolniony? Aktualny stan prawny na 2021 r. sprawdź w artykule dodanym poniżej.

Opłata reklamowa 2019 r.

Opłata reklamowa uregulowana została w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę może wprowadzić rada gminy. Sprawdź ile w 2019 roku wyniesie opłata reklamowa. Od kogo pobiera się opłatę reklamową?

Stawka VAT na prace budowlane w domu pomocy społecznej

PROBLEM: Powiat jako inwestor realizuje projekt inwestycyjny w domu pomocy społecznej (dalej: DPS) przeznaczonym dla osób dorosłych przewlekle chorych psychicznie, których stan zdrowia nie wymaga leczenia szpitalnego, a uzasadnia konieczność zapewnienia całodobowej opieki. W ramach inwestycji zostaną wykonane m.in. prace termomodernizacyjne i instalacja gazowa zasilająca kotłownię. Czy wykonanie prac budowlanych może zostać opodatkowane 8% stawką VAT?

Rezygnacja z metody podzielonej płatności

Z dniem 1 lipca 2018 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące tzw. mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Stosowanie tej metody jest co prawda dobrowolne, ale dobrowolność ograniczona jest wyłącznie do nabywcy towarów lub usług.

Podzielona płatność w jednostce budżetowej

Problem: Jestem księgową w niewielkiej oświatowej samorządowej jednostce budżetowej. Wystawiam w ciągu miesiąca dwie faktury - jedną za wynajem pomieszczenia (dochody budżetowe) i drugą za media w tym pomieszczeniu (dochody własne jednostki). VAT z tych faktur miesięcznie nie przekracza 150 zł i jest w całości odprowadzany do urzędu marszałkowskiego (centralizacja VAT). Nie korzystamy z odliczenia VAT.

Organizacja festynu na terenie szkoły

Problem: We wrześniu rada rodziców zamierza zorganizować na terenie szkoły festyn, na którym powitamy uczniów pierwszych klas. Zostaną odpłatnie udostępnione miejsca pod stoiska gastronomiczne, handlowe, duże dmuchane zabawki dla dzieci. Czy w tej sytuacji podatnikiem VAT będzie rada rodziców czy szkoła?

Opłaty za wydawanie duplikatów świadectw i legitymacji poza VAT

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących kwalifikacji - na gruncie VAT - uzyskiwanych przez jednostki oświatowe dochodów dotyczy konieczności rozliczania opłat za wydawanie duplikatów świadectw i legitymacji szkolnych. W tej kwestii wypowiedział się wojewódzki sąd administracyjny w Rzeszowie.

Opłata klimatyczna w 2018 r.

Ile wynosi opłata klimatyczna? W jakich miejscowościach obowiązuje opłata miejscowa, a w jakich opłata klimatyczna? Kto jej nie płaci? Wakacyjne wyjazdy zawsze obarczone są dużymi kosztami. Warto wiedzieć, że pobyt w niektórych miejscach może być związany z dodatkowymi opłatami.

VAT przy wywłaszczeniu nieruchomości na drogę gminną

Zdaniem WSA odszkodowanie (ustalone stosownie do wartości wywłaszczonej nieruchomości) oraz podatek VAT są odrębnymi instytucjami prawa materialnego, między którymi jest tylko taki związek, że w razie spełnienia przesłanek określonych w ustawie VAT następuje opodatkowanie wywłaszczonego podatkiem od przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie. Podatek VAT jest wydarzeniem następczym w stosunku do ustalenia, na podstawie decyzji właściwego organu, odszkodowania za nieruchomość wywłaszczoną.

VAT od usług doradztwa podatkowego - gminy

Orzecznictwo sądowe potwierdza, że gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu usług prawnych, których celem jest realizacja przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Czy organy podatkowe mogą wymagać od samorządów wstecznej centralizacji VAT?

Czy jednostka samorządu terytorialnego, która w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r., sygn. C - 276/14, chcąc zrealizować prawo do odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych związanych z realizacją inwestycji, które zostały przekazane nieodpłatnie jednostce budżetowej, zobowiązana jest dokonać korekt rozliczeń podatku łącznie wszystkich swych jednostek organizacyjnych i jednostki samorządu terytorialnego?

Odpłatny dowóz przez gminę uczniów, których droga z domu do szkoły jest krótka, podlega opodatkowaniu VAT

Jednostka samorządu terytorialnego realizująca odpłatne usługi dowozu uczniów szkół podstawowych, których droga z domu do szkoły jest krótka i nie przekracza odpowiednio 3 lub 4 km, posiada status podatnika VAT. Usługi dowozu uczniów są sklasyfikowane jako usługi transportu pasażerskiego i opodatkowane 8-proc. stawką podatku.

23 proc. na wyroby medyczne

Ustawa o podatku od towarów i usług dostosowującą polskie prawo do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE i wprowadzającą podstawowe stawki VAT (23 proc.) na niektóre wyroby medyczne podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Zamieszkiwanie na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym a opłaty za odpady komunalne

Nielegalne zamieszkiwanie na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie uzasadnia powstania w stosunku do działkowca obowiązku w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi - to stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czy gmina musi zwrócić odliczony VAT?

Odliczenie podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków majątkowych dotyczących nieruchomości – w szczególności sal sportowych, basenów, stadionów i innych obiektów użyteczności publicznej – objęte jest procedurą korekty 10-letniej. Czy zatem wprowadzenie, w trakcie tego 10-letniego okresu, przepisów o prewspółczynniku może wpłynąć na pierwotnie dokonane odliczenie?

Kwalifikowalność podatku od towarów i usług 2014-2020

Kwalifikowalność podatku od towarów i usług jest jednym z najistotniejszych aspektów realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych.

Korekta roczna VAT w styczniu 2018 r. - wyzwaniem dla samorządów

Na początku 2018 r. samorządy staną przed dużym wyzwaniem. W rozliczeniu VAT za styczeń 2018 r. trzeba będzie dokonać rocznej korekty odliczenia.

Wysokość opłaty uzdrowiskowej w 2018 r.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lipca 2017 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. opłata uzdrowiskowa może wynieść maksymalnie 4,33 zł.

Wysokość opłaty reklamowej w 2018 r.

Ministerstwo Finansów ustaliło maksymalną stawkę opłaty reklamowej na 2018 r. Należy pamiętać, że opłata składa się z części stałej oraz zmiennej. Część stała ma zryczałtowaną wysokość niezależną od pola powierzchni tablicy reklamowej albo urządzenia reklamowego służącego ekspozycji reklamy. Natomiast część zmienna uzależniona jest od wielkości pola powierzchni tablicy albo urządzenia reklamowego.

Elektroniczne programy do generowania JPK_VAT dla mikrofirm bezpłatnie już od 1 stycznia 2018 r.

Mikrofirmy od 1 stycznia 2018 r. obowiązane są do składania elektronicznej ewidencji VAT. Ministerstwo Finansów chce udostępniać im bezpłatnie programy do prowadzenia ewidencji VAT i generowania JPK_VAT .

Split payment już w kwietniu 2018 r.

Od kiedy banki będą mogły pobierać opłaty za prowadzenie rachunków VAT? ZBP postuluje aby termin wejścia w życie ustawy przesunąć z 1 kwietnia 2018 r. na 1 lipca 2018 r.

Podatek od posiadania psa w 2018 r.

Właściciele zapłacą więcej za posiadanie psa. Rok 2018 przyniesie podwyżki podatków i opłat lokalnych. Ile wyniesie opłata za posiadanie psa? Kto jest od niej zwolniony?

Wysokość opłaty targowej w 2018 r.

Opłata targowa może zostać wprowadzona przez radę gminy. Pobierana jest na targowiskach, czyli w miejscach gdzie prowadzona jest sprzedaż. Ile wyniesie opłata targowa w 2018 r.? Kto może zwolnić się od opłaty targowej?

Uproszczony kontakt z administracją skarbową już od 1 stycznia 2018 r.

Zmiany w JPK_VAT już od 1 stycznia 2018 r. Przedsiębiorca wątpliwości rozwieje drogą mailową, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.

Klasyfikacja umów menedżerskich a VAT

Zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami[1] [dalej: ustawa o wynagradzaniu], z członkiem organu zarządzającego spółka komunalna zawiera na czas pełnienia funkcji umowę o świadczenie usług zarządzania.

Płyn do e-papierosów opodatkowany

Włochy, Portugalia, Rumunia, Łotwa, Słowenia, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Węgry i Serbia już opodatkowały płyn do e-papierosów. Teraz kolej na Polskę.

Opłata targowa - wyrok NSA

W wyroku z 27 lipca 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził swoje dotychczasowe stanowisko w kwestii warunków i możliwości różnicowania stawek opłaty targowej.

Samorządowy zakład budżetowy a zwrot VAT gminie

PROBLEM: Samorządowy zakład budżetowy po centralizacji VAT składa deklaracje cząstkowe do gminy. W deklaracjach tych nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wykazuje jako do zwrotu (zgodnie z zarządzeniem burmistrza). W zeszłym roku została wprowadzona zmiana w statucie zakładu, mówiąca o tym, że może on otrzymywać z gminy środki wynikające z rozliczenia podatku VAT. Obecnie gmina nie chce przekazywać zakładowi kwot nadwyżek wynikających ze składanych deklaracji cząstkowych. Jak "zmobilizować" gminę, żeby oddała nam nasze pieniądze? Są to kwoty znaczące, których brak negatywnie wpływa na naszą sytuację finansową.

Stawki dopłat do materiału siewnego w 2017 r.

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2017.

Użyczenie nieruchomości gminie przez powiat bez VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że oddanie Organy podatkowe przypominają kiedy nieodpłatne świadczenie podlega opodatkowaniu VAT (interpretacja indywidualna z 17 maja 2017 roku, sygn. 2461-IBPP3.4512.105.2017.2.SR).

Ustawa o STIR przyjęta przez Radę Ministrów

Ustawa o STIR, czyli o wykorzystywaniu informacji na rachunkach bankowych została przyjęta przez Radę Ministrów. Projektowane przepisy mają na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego.

Zachowanie neutralności opodatkowania podatkiem VAT importu usług po 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. zachowanie neutralności opodatkowania podatkiem VAT importu usług, uzależnione zostało między innymi od terminowego rozliczenia VAT należnego. Opóźnienie w zadeklarowaniu rozliczenia podatku przy nabyciu usługi, od której VAT rozlicza nabywca, może zatem skutkować w określonych przypadkach powstaniem zaległości podatkowej.

REKLAMA