REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość, Podatek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Utracony podatek zwracają gminom Wody Polskie

Z opodatkowania daniną od nieruchomości zwolnione są m.in. należące  do Skarbu Państwa grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi,  jezior oraz co do zasady zajęte pod sztuczne zbiorniki wodne. Z tytułu tego zwolnienia  gminom przysługuje rekompensata. Utracone dochody podatkowe ma samorządom wyrównać Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Podzielona płatność w praktyce - przykłady ewidencji księgowej

Od 1 lipca 2018 r. wprowadzony został mechanizm podzielonej płatności. Pomimo dobrowolności wdrożenia tego systemu, znaczna część organów wprowadziła nowe zasady płatności jako obowiązkowe dla swoich jednostek. Jednostki, które dokonują płatności z zastosowaniem podzielonej płatności mają problemy z właściwym ujęciem operacji gospodarczych w księgach rachunkowych.

Zwrot zasiłku stałego - ewidencja księgowa

Z działu merytorycznego otrzymaliśmy decyzję o nienależnie pobranym zasiłku stałym za okres listopad 2017 r.-luty 2018 r. W związku z tym, że osoba która ma zwrócić nienależnie pobrane świadczenie przebywa w więzieniu ustalono, że świadczenie to należy wpłacić do 31 grudnia 2019 r. Jak zaksięgować takie zdarzenie gospodarcze? Czy poprawne będzie naliczenie: Wn 240/Ma 410 - rok bieżący, Wn 221/Ma 720 - lata ubiegłe? Czy data spłaty ma znaczenie?

Podatek od posiadania psa 2019 r.

Opłata od posiadania psów, powszechnie nazywana podatkiem, uregulowana jest w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę wprowadzić może rada gminy, ale nie ma takiego obowiązku. Ile wyniesie opłata od posiadania psa w 2019 roku? Kto musi wnieść opłatę, a kto jest z niej zwolniony? Aktualny stan prawny na 2021 r. sprawdź w artykule dodanym poniżej.

REKLAMA

Odliczanie przez JST podatku naliczonego od inwestycji, gdy zmieniło się ich przeznaczenie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 25 lipca 2018 r. korzystny dla samorządów wyrok (w sprawie C-140/17) w sprawie odliczenia części VAT dotyczących inwestycji, które początkowo wykorzystywane były do działalności niepodlegającej opodatkowaniu, a następnie - przed upływem (najczęściej) 10-letniego okresu korekty - zostały przeznaczone do wykorzystywania do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Procedura zwrotu podatku akcyzowego rolnikom 2019 r.

Od stycznia 2019 r. obowiązywać mają nowe przepisy dotyczące procedury zwrotu podatku akcyzowego producentom rolnym. Projekt nowelizacji ustawy przedstawiło Ministerstwo Rolnictwa. Omawiana nowelizacja jest już drugą proponowaną w tym roku zmianą procedury zwrotu podatku akcyzowego.

Wpis OPP do KRS warunkuje zwolnienie z podatku od nieruchomości

Nieruchomość, którą podatnik przekaże w użyczenie fundacji, której status jako OPP nie został potwierdzony wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, nie podlega zwolnieniu od podatku od nieruchomości. Wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2018 r.

Rewolucyjne zmiany w ustawie akcyzowej

Aby nie płacić akcyzy, konieczne jest dopełnienie wielu ważnych formalności, w tym złożenie oświadczeń o przeznaczeniu kupowanego węgla. Sprzedawcy węgla obawiają się chaosu po nowelizacji ustawy akcyzowej.

REKLAMA

Ewidencja księgowa wykonania altany dla DPS

Dom pomocy społecznej zamówił altanę. Na fakturze widnieje zapis: ,,wykonanie altany”, wartość - 9300 zł. Jak ująć taką usługę w ewidencji księgowej? Czy właściwy jest § 421 „Zakup materiałów i wyposażenia” jako zakup altany, czy § 430 „Zakup usług pozostałych” jako usługa? Jak postąpić z przyjęciem na konto 013 „Pozostałe środki trwałe” i z umorzeniem?

Zmiany w podatkach 2018 i 2019 r.

Prezydent w dniu 29 czerwca 2018 r. podpisał ustawę z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów modyfikujących regulacje dotyczące podatku od nieruchomości komercyjnych, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Co się zmieni?

Zwolnienie podatkowe przy działalności oświatowej

Ze zwolnienia w podatku od nieruchomości mogą korzystać budynki zajęte na działalność oświatową, nawet jeżeli niektóre sale są odpłatnie wynajmowane podmiotom zewnętrznym. Istotne jest jednak, aby wynajem miał charakter jedynie sporadyczny.

Bonifikata przy sprzedaży mieszkania a podatek dochodowy

Gminy decydujące się na sprzedaż nieruchomości z bonifikatą lub odstępujące od żądania zwrotu bonifikaty nie są zobowiązane do wystawienia PIT-8C. W takiej sytuacji nabywca nieruchomości nie uzyskuje bowiem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zmiany w podatku akcyzowym od 2019 r.

Nowela ustawy o podatku akcyzowym wprowadzająca podatek na płyn od e-papierosów i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Zmiany w podatku akcyzowym już od 2019 r.

Ustawa o akcyzie podpisana przez Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o akcyzie oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Ustawa wprowadza przepisy obejmujące zasady monitorowania uprawy tytoniu oraz produkcji i zbytu surowca tytoniowego.

Podatek od posiadania psa w 2018 r.

Właściciele zapłacą więcej za posiadanie psa. Rok 2018 przyniesie podwyżki podatków i opłat lokalnych. Ile wyniesie opłata za posiadanie psa? Kto jest od niej zwolniony?

Jaka będzie kwota wolna od podatku po 1 stycznia 2018 r.?

Ministerstwo Finansów poinformowało, że kwota wolna od podatku po 1 stycznia 2018 r. wzrośnie do 8 tys.zł.

Opodatkowanie nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego

Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że w przypadku wydzierżawianych przez trwałego zarządcę gruntów Skarbu Państwa podatnikiem powinien być ich dzierżawca, a nie trwały zarządca (sygn. II FSK 487/15).

300 zł miesięcznie podatku za zatrudnienie pracownika sezonowego już w 2018 r.

Projekt ustawy zakładający ryczałtowy podatek za zatrudnienie pracownika sezonowego ma być gotowy pod koniec 2017 r. Czy nowe przepisy wejdą w życie w 2018 r.?

Opodatkowanie usług świadczonych na obszarze portów morskich

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług: usługi świadczone na obszarze portów morskich, polegające na obsłudze środków transportu morskiego lub służące bezpośrednim potrzebom ich ładunków, są opodatkowane VAT według stawki 0%. Do niektórych usług należy jednak stosować stawkę VAT 8%. Do jakich i dlaczego?

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym - projekt 2017 r.

Najważniejszą zmianą jest uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu suszem tytoniowym. Co jeszcze się zmieni?

Podatek rolny 2017 r.

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, oprócz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.  Kwestie związane z podatkiem rolnym reguluje ustawa o podatku rolnym.

Opodatkowanie reklamy na przystankach

Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie o sygn. akt II FSK 2968/14 orzekł, że wiaty przystankowe z kasetonami reklamowymi i nośniki reklamowe powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Zarówno wiaty, jak i nośniki reklamowe uznane zostały za budowle.

Opodatkowanie garaży wielostanowiskowych

Z zasady o solidarnym obowiązku podatkowym wynika, że każdemu z podatników podatku od nieruchomości, powinna zostać doręczona identyczna decyzja podatkowa obejmująca całą wysokość podatku od całej nieruchomości.

Odpisy aktualizujące należności - porady praktyczne

Odpisy aktualizujące należności przysparzają wielu problemów. Poniżej znajduje się praktyczna porada, z której dowiedzieć się można m.in. jak prawidłowo dokonać odpisów.

Księgi prowadzone techniką mieszaną nie są prawidłowo zamykane

Księgi rachunkowe prowadzone w technice mieszanej zwiększają ryzyko wystąpienia błędów, jak również niezgodności. Okazuje się, że ewidencja pomocnicza nie jest prawidłowo zamykana.

Ewidencja księgowa dofinansowania z ZFŚS do wypoczynku zimowego dziecka pracownika

Przyznanie pracownikowi dofinansowania do wypoczynku zimowego dziecka zależy od jego sytuacji życiowej, materialnej oraz rodzinnej.

Od umorzonego czynszu nie zapłacisz podatku

Jednostki samorządu terytorialnego nie będą musiały pobierać podatku od osób fizycznych z tytułu umorzenia należności za wynajem lokali komunalnych i socjalnych.

Wynagrodzenie pracownika związkowca

Szkoła otrzymała notę obciążającą z innej szkoły, z którą zawarto porozumienie dotyczące kosztów wynagrodzenia pracownika związkowca. W jakim paragrafie należy ująć ten wydatek?

Wydatki na nocleg oddelegowanego pracownika - jak rozliczyć

Organ podatkowy zakwestionował brak opodatkowania świadczeń dla pracownika spółki gminnej, oddelegowanego na dwa miesiące do pracy w innej miejscowości. Spółka uznała, że wydatki związane z zakwaterowaniem pracownika w tym okresie zostały poniesione w interesie spółki. Kontrolerzy zakwestionowali natomiast ten argument, wskazując, że pracownik zaoszczędził na kosztach noclegu. Kto ma rację w sporze?

Wynagrodzenie płatnika z tytułu terminowego wpłacania PIT to dochód jednostki

Wynagrodzenie przysługujące płatnikowi z tytułu terminowego wpłacania PIT jest dochodem jednostki, w związku z czym jednostka zobowiązana jest je przekazać na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Jak prawidłowo ująć to wynagrodzenie w księgach rachunkowych jednostki?

Wydatki na wymianę akumulatora w samochodzie - klasyfikacja budżetowa

W warsztacie samochodowym wymieniono wyeksploatowany akumulator w samochodzie jednostki. Jednostka otrzymała z warsztatu fakturę, w której jako opis przedmiotu zamówienia wpisano wymianę akumulatora. Czy wydatek wynikający z uregulowania otrzymanej faktury należy zakwalifikować jako usługę, czy jako zakup materiału?

Ewidencja księgowa operacji związanych z usunięciem usterek

Jakie dokumenty księgowe powinna wystawić jednostka budżetowa z tytułu obciążenia wykonawcy karami umownymi oraz kosztami zastępczego usunięcia usterek? Czy mają to być noty księgowe? Jak ująć w ewidencji księgowej operacje związane z zastępczym usunięciem usterek?

Czy w księgach rachunkowych należy ujmować wartość wypożyczonego środka trwałego

Jednostka na czas kapitalnego remontu samochodu służbowego wypożyczyła samochód z wypożyczalni samochodów. Czy taki samochód trzeba ująć w księgach rachunkowych jednostki?

Ewidencja pozabilansowa w jednostce budżetowej

Jednostki budżetowe zobowiązane są do prowadzenia rozbudowanej ewidencji pozabilansowej. W obowiązującym standardowym planie kont wymienione są konta służące do rejestrowania zdarzeń pozabilansowych. Jak uniknąć problemów związanych z prowadzeniem tych kont?

Klasyfikacja budżetowa - nowy rozdział „85211 Świadczenie wychowawcze"

Nowy rozdział klasyfikacji budżetowej „85211 Świadczenie wychowawcze" został dodany przez Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Jak odróżniać nakłady inwestycyjne od remontowych

W siedzibie jednostki budżetowej wymieniono windę dla niepełnosprawnych na nowszy model, za który zapłacono 140 000 zł. Czy taką kwotę można zapłacić ze środków remontowych, czy trzeba na to mieć zabezpieczone środki na inwestycje?

Jak ewidencjonować zespoły komputerowe

Jednostka budżetowa zakupiła sprzęt komputerowy, na fakturze są 4 pozycje: jednostka centralna, monitor, klawiatura, drukarka. Jak poprawnie to zaksięgować - wszystko jako jeden zestaw na koncie 011 "Środki trwałe", czy osobno komputer na 011 (wartość 3800 zł) i osobno drukarkę na 013 (wartość 1100 zł), ujmując ją bezpośrednio w koszty (paragraf 4210)?

Ryczałt od samochodów służbowych a koszt paliwa

Czy ryczałt za wykorzystywanie samochodu służbowego przez pracowników do celów prywatnych obejmuje również koszt zakupionego przez pracodawcę paliwa, które pracownik następnie zużył na swoje prywatne cele? Jednolitą linię interpretacyjną organów skarbowych w tym zakresie przełamało najnowsze orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2015 r.

Klasyfikacja budżetowa wydatku na poświadczenie podpisu

Jednostka budżetowa dokonała wydatku w zakresie poświadczenia własnoręczności podpisu i otrzymała z kancelarii notarialnej fakturę VAT. Do jakiego paragrafu wydatków należy zaklasyfikować tę operację? Czy właściwy będzie § 4170 „Wynagrodzenia bezosobowe”, czy § 443 „Różne opłaty i składki”?

Sprawozdania budżetowe – zmiany w 2016 i 2017 r.

Zmiany w zakresie sprawozdań budżetowych, mające wejść w życie w 2016 i 2017 r. wynikają głównie z konieczności dostosowana sprawozdań Rb-70 do nowej struktury zatrudnienia w sądownictwie. Drugim istotnym powodem nowelizacji jest uprawnienie jednostek samorządu terytorialnego do organizacji wspólnej obsługi administracyjnej i finansowej.

Darmowa pomoc prawna 2016 - klasyfikacja wydatków

Dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej zostanie zapewniony od stycznia 2016 r. W jakim rozdziale powinno się klasyfikować wydatki związane z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej?

Niezachowanie zasady memoriału

Zasada memoriału, określona w art. 6 ust. 1 uor, mówi, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Oznacza to, że przy ewidencji przychodów i kosztów przyjmuje się, że są one osiągane (ponoszone) w momencie ich wystąpienia, a nie w momencie wykonania operacji pieniężnej (wpływu lub wypływu środków pieniężnych z kasy lub rachunku bankowego jednostki).

Sposób dokumentowania faktu dokonania kontroli merytorycznej

Osoby zobowiązane do wykonania kontroli merytorycznej dowodów księgowych powinny udokumentować jej przeprowadzenie. W praktyce przyjęło się, że fakt ten dokumentuje się poprzez zamieszczenie na dowodzie tzw. opisu merytorycznego oraz złożenie podpisu osoby odpowiedzialnej za wykonanie kontroli z podaniem daty dokonania tej czynności.

Handel monetami a VAT

Czy handel monetami jest działalnością gospodarczą? Czy podlega on przepisom ustawy o VAT?

Nieprawidłowości w uchwałach jednostek samorządu terytorialnego dotyczących udzielania kredytów i pożyczek

Limit, do którego jednostka może zaciągać zobowiązania finansowe, w których pojęciu mieszczą się kredyty i pożyczki oraz zobowiązania z wyemitowanych papierów wartościowych, zazwyczaj obligacji komunalnych, to - według wskazania ustawodawcy - ich suma. Suma ta wyraża się w kwocie określonej w uchwale budżetowej.

Projekty budżetów i planów finansowych na rok 2016 powinny uwzględniać nowe podziałki klasyfikacji

Wprowadzono zmiany w rozporządzeniu o klasyfikacji budżetowej. Zmiany mają zastosowanie od 1 stycznia 2016 r. ale należy je stosować już przy opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2016.

Ewidencja wartości niematerialnych i prawnych

Jeżeli wydatek dotyczący wartości niematerialnych i prawnych przekracza wartość 3500 zł należy go zakwalifikować do § 606 – „Wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych” z odpowiednią czwartą cyfrą.

Jakie kwalifikacje musi mieć księgowa

W minimalnych wymaganiach kwalifikacyjnych na stanowisko urzędnicze - księgowa jest określone, że księgową może być osoba z wyższym wykształceniem, jednakże jest przypis, że musi to być osoba z wykształceniem wyższym o odpowiedniej specjalności umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku, a w odniesieniu do stanowisk urzędniczych i kierowniczych stanowisk urzędniczych, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę, a także wymagania określone w ustawie stosownie do opisu stanowiska. Czy w związku z określeniem "odpowiedniej specjalności umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku" księgową może być osoba, która posiada wykształcenie wyższe administracja?

Należności publicznoprawne niepowiązane z kontami zespołu 7

Należności publicznoprawne niepowiązane z kontami zespołu 7 mogą występować tylko wtedy, gdy należność publicznoprawna jest traktowana jako wierzytelność przysługująca danej jednostce, a oczekiwany jej zwrot ma być traktowany jako zwrot wydatków w rozumieniu finansów publicznych oraz jednocześnie jako korekta kosztów. Zagadnienie to było już analizowane w punkcie dotyczącym tzw. zwrotu wydatków, z tym zastrzeżeniem, że analiza nie dotyczyła wszystkich rodzajów decyzji administracyjnych. Paradoksalnie rzecz dotyczy takich decyzji administracyjnych, które w swej istocie dotyczą skomplikowanego stanu faktycznego, o którym rozstrzyga decyzja administracyjna i który to stan faktyczny można zaklasyfikować do korekty kosztów jako błędu w rozumieniu uor.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku - propozycje posłów

Posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej chcą podwyższenia kwoty wolnej od podatku do ok. 6700 zł oraz coroczne jej indeksowania. Zgodnie z obecnymi przepisami nie podlegają opodatkowaniu dochody do kwoty 3091 zł, a tzw. kwota zmniejszająca podatek to 556,02 zł.

REKLAMA