REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rachunkowość budżetowa, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie odpraw i odszkodowań za zakaz konkurencji w spółkach komunalnych

Przy wypłacie wysokich odpraw czy odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia lub zakaz konkurencji w niektórych sytuacjach spółki komunalne mogą pobrać podatek w wysokości aż 70%.

Składka zdrowotna za pracownika zwolnionego z PIT i osiągającego niski przychód

Składkę zdrowotną obliczoną według stopy 9% należy porównać z tzw. hipotetyczną zaliczką na podatek, ustaloną przed odliczeniem składki w wysokości 7,75%. W przypadku zastosowania ulgi "zerowy PIT", nie ma uzasadnienia obliczanie składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu od podatku.

Rejestr Należności Publicznoprawnych

Jednym z instrumentów służących skłonieniu do zapłaty podatków, czy opłat lokalnych jest wpis do Rejestru Należności Publicznoprawnych. Dbałość o finanse gminy oraz obowiązek dochodzenia przypadających jej należności publicznoprawnych nakazuje korzystać z możliwości gromadzenia oraz udostępniania uprawnionym podmiotom danych nt. osób zalegających z płatnością podatków i opłat lokalnych. W tym celu rada gminy powinna podjąć stosowną uchwałę.

Rozstrzyganie sporów dotyczących podwójnego opodatkowania na nowych zasadach

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Sprawdź co się zmieni!

REKLAMA

Obniżenie stawek podatku akcyzowego dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo–elektrycznym 2019 r.

W dniu 25 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Już niedługo wysokość stawek podatku akcyzowego na samochody osobowe będzie uzależniona  od rodzaju napędu samochodu oraz od pojemności silnika.

Wyższe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych w Koszalinie już od 1 stycznia 2020 r.

Rada Miejska w Koszalinie zdecydowała, że już od 1 stycznia 2020 r. wzrosną stawki podatku od nieruchomości i od środków transportowych. O ile wzrosną stawki? Co z pozostałymi miastami?

Związek międzygminny podatnikiem opłaty skarbowej

Związek międzygminny, w skład którego wchodzą trzy sąsiadujące ze sobą gminy, realizuje projekt budowy obiektu sportowego, który będzie służył mieszkańcom każdej z gmin. Czy występując z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, związek będzie musiał uiścić opłatę skarbową?

Podatek od posiadania psa 2020 r.

Znamy stawki podatków i opłat lokalnych w 2020 r. Ile wynosi opłata od posiadania psa w 2020 r.? Czy wszyscy właściciele zapłacą za swoich pupili? Zobacz ile wynosi podatek od posiadania psa w 2021 r.

REKLAMA

Działania informacyjne organu podatkowego

Zgodnie z ustawą z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji [dalej: upea], w razie uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku wierzyciel powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych. Wcześniej jednak może podjąć wobec zobowiązanego działania informacyjne.

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych już od 1 stycznia 2020 r.

W dniu 13 września 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany dotyczą zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów marynarzy.

Jak fiskalizować obrót na jarmarkach

Instytucja kultury prowadzi sprzedaż swoich wydawnictw i rejestruje obrót przy użyciu kasy fiskalnej. Kasa ta jest zarejestrowana jako stacjonarna. Czy aby zgodnie z prawem prowadzić sprzedaż na jarmarkach i imprezach kulturalnych, musimy zakupić drugą kasę, mobilną?

Nieodpisanie z ksiąg rachunkowych przedawnionych podatków

Po upływie okresu przedawnienia z ksiąg rachunkowych trzeba odpisać przedawnione należności podatkowe. Obowiązkowo na koniec każdego roku obrotowego trzeba ocenić, czy należności są przedawnione.

Konsekwencje obniżki PIT i zwolnienia młodych z podatku dla podatników i samorządów

Wyjaśniamy na czym dokładnie polega obniżenie PIT i zwolnienie młodych z podatku. Czy zmiana przepisów odbije się na podatnikach? Jak duże koszty poniosą samorządy?

Świadczący usługi gastronomiczne w kioskach a opłata targowa

Zakres usługi gastronomicznej jest szerszy niż zakres sprzedaży. Oznacza to, że podmioty, które na targowisku świadczą w obiektach tymczasowych wyłącznie usługi gastronomiczne, nie podlegają opłacie targowej.

Jak opodatkować farmę fotowoltaiczną

Spór, czy podatkiem od budowli należy opodatkować zarówno stałe elementy konstrukcyjne elektrowni słonecznej, jak i ogniwa na nich zamontowane, trwa od lat. Ostatnie wyroki sądów administracyjnych są niekorzystne dla gmin. Stwierdzają bowiem, że podatek od nieruchomości należy pobierać wyłącznie od elementów konstrukcyjnych takich urządzeń.

Korekta VAT a wartość początkowa środka trwałego

W wyniku korzystnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jednostka budżetowa będzie dokonywała korekt podatku naliczonego za lata 2017 i 2018, w tym również od zakupów środków trwałych, zarówno o wartości powyżej, jak i poniżej 15 000 zł. Od 1 stycznia 2017 r. jednostka z tytułu VAT jest jednym podatnikiem z gminą. Czy ta korekta wpływa na zmianę wartości początkowej środka trwałego, w przeciwieństwie do korekty rocznej? Jeśli składniki zostały przekazane nieodpłatnie do innej jednostki, to kto powinien dokonać korekty?

Odsetki od dotacji podręcznikowej podlegającej zwrotowi

Czy w przypadku zaległości niepublicznej szkoły z tytułu zwrotu dotacji podręcznikowej, stwierdzonej w wyniku rozliczenia wykorzystania dotacji na wyposażenie szkoły w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe należy naliczyć odsetki. Jeśli tak to jakie - ustawowe, czy jak od zaległości podatkowych?

Nowa Ordynacja Podatkowa - prace nabierają tempa

W dniu 28 maja 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy – Ordynacja podatkowa. Tym samym – po blisko czterech latach prac i zapowiedzi – realnego kształtu nabierają rozwiązania nowej „konstytucji” podatkowej.

Zmiany w podatku od wydobycia niektórych kopalin 2019 r.

Zmiany polegające na obniżeniu stawek podatku od wydobycia niektórych kopalin z podpisem Prezydenta. Na czym polegają?

Jak opodatkować staw zlokalizowany na gruntach rolnych?

Czy należy zastosować stawki z ustawy o podatku rolnym czy też staw należy opodatkować podatkiem od nieruchomości?

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022

Publikujemy opinię prof. Stanisława Gomułki dotyczącą Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022.

Obiekty sportowe udostępniane stowarzyszeniom a zwolnienie z podatku

Zwolnione z podatku od nieruchomości będą obiekty, które są zajęte przez stowarzyszenia na wyłącznie oznaczony cel np. statutową działalność wśród dzieci i młodzieży w zakresie kultury fizycznej i sportu. Wykorzystanie tych nieruchomości dla innych podmiotów np. osób dorosłych czy osób prawnych oznacza, że nie zostaną spełnione warunki zwolnienia.

Dzierżawa wodociągu nadużyciem prawa?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej coraz częściej odmawia gminom wydania interpretacji indywidualnych dotyczących prawa do odliczenia VAT, powołując się na przesłankę nadużycia prawa. W sprawach, w których stan faktyczny / zdarzenie przyszłe dotyczą dzierżawy sieci wodociągowej orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych jest tymczasem rozbieżne.

Nieprawidłowa ewidencja należności długoterminowych

Konto 226 służy do ewidencji należności długoterminowych. Należności krótkoterminowe ujmuje się na koncie 221 (pkt 30 i 35 załącznika nr 3 do rozporządzenia w sprawie rachunkowości oraz planów kont).

Czy zaległość podatkową można odpracować?

Czy gminy mogą zawierać umowy na świadczenie pracy z dłużnikami z tytułu podatku od nieruchomości na odpracowanie takiej zaległości podatkowej?

Uchwały podatkowe w zakresie opłat lokalnych

Gmina może posiadać swoje własne zasady dotyczące sposobu ustalania, poboru jak również terminów płatności opłat lokalnych. Wyjątek stanowią wysokości stawek opłat lokalnych. Od 1 lipca 2019 r. rada gminy będzie miała obowiązek umożliwić składanie deklaracji na opłatę reklamową za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Kiedy nauczyciel akademicki ma prawo do kosztów autorskich?

Nauczyciel akademicki ma prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu od tej części wynagrodzenia, która dotyczy korzystania przez twórcę z praw autorskich bądź rozporządzania prawami do stworzonego utworu. Fiskus nie kwalifikuje tak jednak prac związanych z administracją czy wykonywaniem zadań organizacyjnych przez nauczyciela akademickiego.

Jak naliczać odpisy aktualizujące należności?

Co najmniej na koniec roku obrotowego, ale przed sporządzeniem sprawozdania finansowego, jednostki sektora finansów publicznych są zobowiązane do naliczenia i ujęcia w księgach rachunkowych odpisów aktualizujących należności.

Korekta sprzedaży na kasie fiskalnej a zawyżona stawka VAT

Problem korygowania sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej – mimo potencjalnej powszechności problemu – budzi ciągle szereg wątpliwości. Omawiane wątpliwości dotyczyć mogą zarówno samej możliwości dokonania korekty, jak i kwestii technicznych związanych ze sposobem skorygowania obrotu, jak i momentem uwzględnienia korekty w rozliczeniu podatkowym.

Opodatkowanie VAT usług opiekuńczych

Czy odpłatność za usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania podopiecznego, polegające na zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiece higienicznej, zalecanej przez lekarza pielęgnacji oraz zapewnieniu kontaktów z otoczeniem, podlega opodatkowaniu VAT i powinna być wykazywana w poz. 10 deklaracji VAT-7?

Kto płaci opłatę targową: franczyzodawca czy franczyzobiorca

Prowadzę sprzedaż odzieży znanych marek na podstawie umowy franczyzy, czyli w imieniu własnym, ale na rachunek mojego kontrahenta (spółka). Czy prowadząc taką sprzedaż na targowisku to ja powinienem uiszczać opłatę targową, czy też mój partner biznesowy?

Korekty VAT - styczeń 2019 r.

Jednostki samorządu terytorialnego w deklaracji VAT za styczeń zobowiązane są dokonać tzw. rocznej korekty podatku naliczonego. Korekta dotyczyć może zarówno odliczonego w 2018 r. podatku naliczonego związanego z wydatkami bieżącymi, jak i rocznego rozliczenia korekty wieloletniej od nabytych lub wytworzonych budynków (budowli) oraz niektórych środków trwałych.

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy sprzedaży komputerów do szkół?

Sprzedaż sprzętu komputerowego dla szkół może być opodatkowana stawką 0% VAT. Konieczne jest jednak spełnienie ściśle określonych warunków. W praktyce najwięcej wątpliwości wzbudza sprzedaż laptopów oraz monitorów interaktywnych.

Podatki lokalne: Jednolite wzory deklaracji i informacji już od 1 lipca 2019 r.

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 lipca 2019 r. obowiązywać będą jednolite formularze na podatki lokalne.

Ulga mieszkaniowa wydłużona do 3 lat

Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianach dotyczących ulgi mieszkaniowej. Sprawdź co ma się zmienić!

Zmiany w ustawie o VAT 2019 r.

Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług z podpisem Prezydenta. Sprawdź co się zmieni w 2019 r.

Podatek handlowy 2019 r.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej podpisana przez Prezydenta. Sprawdź co się zmieni!

Potrącanie VAT ze realizowanych dochodów na rzecz budżetu państwa

Starostwo powiatowe w imieniu jednostki samorządu terytorialnego - powiatu pobiera dochody na rzecz budżetu państwa z tytułu opłat za korzystanie z nieruchomości Skarbu Państwa. Część opłat wnoszona jest z podatkiem od towarów i usług. Bywają sytuacje, że kontrahenci nie zapłacą w terminie opłat wraz z podatkiem. Wówczas starostwo powiatowe musi rozliczyć należny VAT i odprowadzić go do urzędu skarbowego. Terminy przekazywanego podatku i odprowadzanych dochodów budżetowych nie pokrywają się ze sobą. Czy okresowo VAT można przekazywać wraz z pobranymi dochodami budżetu państwa na rachunek wojewody w określonych ustawowo terminach według stanu zgromadzonych środków na 10 i 20 dzień danego miesiąca, a w kolejnych okresach pomniejszać o wartość skorygowanego podatku z bieżących dochodów?

Split payment - rozksięgowanie wpłat na pomocniczym koncie VAT

Czy mając wpłatę na konto VAT do rachunku podstawowego, czyli wydatków i dochodów, należy wpłaty księgować na koncie 130 z wyodrębnioną analityką? Czy powinno się stworzyć nowy numer konta w planie kont, na którym będą księgowane wyciągi bankowe z konta VAT? Taka sama sytuacja dotyczy konta ZFŚS, czyli 135, i pozostałych rachunków, czyli konta 139, czy do nich też zakładane jest z automatu konto VAT?

Dzierżawca jako podatnik podatku rolnego

Ustawa o podatku rolnym w swej ogólnej regulacji wśród podatników wskazuje właścicieli, posiadaczy, posiadaczy samoistnych oraz użytkowników wieczystych gruntów.  Co do zasady podatnikami podatku rolnego nie są posiadacze zależni. Z tej ogólnej zasady wynika, że dzierżawca gruntu rolnego nie jest podatnikiem podatku rolnego.  Od tej zasady ustawodawca przewidział istotne wyjątki.

Zmiany w sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji już od 1 stycznia 2019 r.

Rewolucyjne zmiany dla rolników już od 1 stycznia 2019 r. Prezydent podpisał w dniu 29 listopada 2018 r. ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji.

Nagroda w gminnym konkursie - płatnik PIT

Gmina podpisała umowę dotyczącą wykonania usługi polegającej na zorganizowaniu i przeprowadzeniu akcji promocyjnej w formie loterii. Celem loterii jest zwiększenie wpływów do budżetu miasta poprzez zachęcenie osób niezameldowanych na terenie gminy do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Loteria ma także docenić i nagrodzić tych, których podatek już od lat zasila budżet miasta. Loteria przeznaczona jest dla osób fizycznych zamieszkałych na terytorium RP, które w dniu przystąpienia do loterii ukończyły 18 lat oraz w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 kwietnia 2019 r. złożą deklarację podatkową PIT za 2018 r. w tutejszym urzędzie skarbowym, wskazując w deklaracji gminę jako miejsce zamieszkania, a także spełniają pozostałe postanowienia i warunki regulaminu. Czy gmina będzie płatnikiem podatku dochodowego z tytułu nagrody głównej, wydanej uczestnikowi loterii promocyjnej?

Nieefektywne wydatkowanie środków publicznych

Państwowa jednostka budżetowa posiada budynki i grunty, za które opłaca do urzędu miasta podatek od nieruchomości. Podatek jest płatny w ratach miesięcznych w wysokości po 125 zł. W związku z tym, że jednostka budżetowa otrzymała w planie finansowym środki finansowe na całą roczną kwotę podatku i posiadała wolne środki pieniężne na rachunku bankowym, opłaciła w styczniu z góry całą kwotę rocznego podatku w łącznej wysokości 1500 zł. Podczas przeprowadzanej corocznej kontroli finansowej inspektorzy kontroli - oprócz błędnej klasyfikacji i nieprawidłowego konta księgowego - wskazali na nieefektywne dokonanie wydatków budżetowych. Protokół kontroli z tymi zarzutami jeszcze nie wpłynął, a jednostka ma wątpliwość, czy takie działanie jest nieprawidłowe i stanowi naruszenie przepisów prawa. Dodatkowo, jaki jest właściwy paragraf klasyfikacji budżetowej i konto księgowe kosztów do ewidencji podatku od nieruchomości?

Wigilia i mikołajkowe paczki a podatek i składki

Pracodawca planuje zorganizować wigilię dla pracowników i ich rodzin. W ramach uroczystości przewidziany jest poczęstunek, występy artystyczne, rozdanie paczek dla dzieci pracowników oraz przekazanie przedświątecznej pomocy finansowej - wszystko w ramach środków z zakładowego funduszu świadczeń pracowniczych (dalej: ZFŚS). Czy sfinansowanie takiego wieczoru jest dopuszczalne w ramach funduszu? Jeżeli tak, to czy tego rodzaju świadczenia podlegają opodatkowaniu? Czy dofinansowanie paczek dla dzieci powinno podlegać zróżnicowaniu?

Sprzedaż komputerów dla szkoły - stawka VAT

Sprzedaż sprzętu komputerowego dla szkół może być opodatkowana stawką 0% VAT. Konieczne jest jednak spełnienie ściśle określonych warunków. W praktyce najwięcej wątpliwości wzbudza sprzedaż laptopów oraz monitorów interaktywnych.

Wzory deklaracji na podatek od środków transportowych 2019 r.

Nowe deklaracje na podatek od środków transportowych już od 1 stycznia 2019 r. Gmina łatwiej zweryfikuje zasadność korzystania z preferencyjnych stawek podatku od środków transportowych dla pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi.

Inwentaryzacja dróg i ulic

W jaki sposób należy przeprowadzić inwentaryzację dróg i ulic będących na stanie gminy? W tym roku w naszej jednostce przypada termin spisu z natury wszystkich środków trwałych. Na szkoleniu dowiedzieliśmy się, że drogi i ulice też trzeba zinwentaryzować w drodze spisu z natury (obiekt inwentarzowy - dostęp do nich nie jest utrudniony). W jaki sposób to zrobić?

Zmiany w podatku dochodowym już od 1 stycznia 2019 r.

W dniu 6 listopada 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych in­nych ustaw. Zmiany w podatku dochodowym wchodzą w życie już 1 stycznia 2019 r. Sprawdź co się zmieni.

Montaż klimatyzatora - czy jest wydatkiem inwestycyjnym?

Pytanie: Przed zmianą przepisów dotyczących środków trwałych zamontowanie klimatyzatora traktowałam jako wydatki inwestycyjne, ponieważ koszt przekraczał zawsze 3500 zł. Obecnie ze środkami trwałymi mamy do czynienia dopiero od 10 000 zł. Zastanawiam się, do jakiego paragrafu powinien zostać zakwalifikowany zakup i montaż klimatyzatora ściennego. Pierwsza moja myśl to paragraf 430 „Zakup usług pozostałych”. Dalsze wydatki dotyczące konserwacji klimatyzatorów ujmuję zawsze w paragrafie 427 „Zakup usług remontowych”, stąd moje wątpliwości. Jakie jest zdanie Państwa eksperta na ten temat?

Podatek od posiadania psa 2019 r.

Opłata od posiadania psów, powszechnie nazywana podatkiem, uregulowana jest w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę wprowadzić może rada gminy, ale nie ma takiego obowiązku. Ile wyniesie opłata od posiadania psa w 2019 roku? Kto musi wnieść opłatę, a kto jest z niej zwolniony? Aktualny stan prawny na 2021 r. sprawdź w artykule dodanym poniżej.

REKLAMA