REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2019, Podatnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy płatnika nie wiążą wnioski złożone przez podatnika

Proszę o informację dot. interpretacji z art. 31a pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków, o których mowa w art. 32 ust. 6 i 8 oraz art. 41 ust. 11.

Podatek VAT w samorządowych inwestycjach w OZE

Jednostki samorządu terytorialnego są coraz bardziej zainteresowane inwestowaniem w odnawialne źródła energii (OZE) oraz tzw. zieloną energią. Trend, który prowadzi do ochrony środowiska i zmniejszenia emisji CO2, popularyzują organy władzy publicznej. Jednak samorządy napotykają wiele trudności na gruncie podatkowym. Jako inwestorzy mają problem z rozliczaniem VAT.

Biała lista - kiedy trzeba złożyć zawiadomienie ZAW-NR

Jednostka (podatnik VAT czynny) wystawiła fakturę na kwotę poniżej 15 000 zł. Na białej liście nie ma rachunku kontrahenta. Czy w takiej sytuacji (po zapłacie zwykłym przelewem) należy złożyć zawiadomienie ZAW-NR, czy składa się je tylko w przypadku płatności o wartości powyżej 15 000 zł?

Status podatnika VAT czynnego w JST po centralizacji a nowy JPK_VAT

Status podatnika VAT czynnego w JST, który jest zobowiązany do rozliczenia się z organem podatkowym, ma JST (gmina, powiat, województwo).

REKLAMA

Jakiego sprzętu komputerowego dotyczy obowiązkowa podzielona płatność?

Jednym z warunków wystąpienia obowiązkowej podzielonej płatności jest dokonanie zakupu towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. W pozycji 60 tego załącznika wymienia się „Komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych”. Tak ogólne określenie przedmiotu nabycia rodzi pytanie o to jaki konkretnie sprzęt należy zakupić, aby mógł wystąpić obowiązek dokonania zapłaty przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności?

Zmiany w prawie celnym 2020 r.

W dniu 20 grudnia 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne. Sprawdź co się zmieni!

Zmiany w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019

W dniu 20 grudnia 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019. Ustawa wprowadza zmiany w tzw. ustawie okołobudżetowej

Czy z powodu obniżenia podatku PIT budżety samorządów będą malały?

Odpowiadamy na pytanie czy obniżka PIT przełoży się na zmniejszenie dochodów samorządów. Zdania są podzielone.

REKLAMA

Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu pracowników jednostek naukowych

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą minimalnego wynagrodzenia pracowników jednostek naukowych PAN.

Rozstrzyganie sporów dotyczących podwójnego opodatkowania na nowych zasadach

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Sprawdź co się zmieni!

Obniżenie stawek podatku akcyzowego dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo–elektrycznym 2019 r.

W dniu 25 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Już niedługo wysokość stawek podatku akcyzowego na samochody osobowe będzie uzależniona  od rodzaju napędu samochodu oraz od pojemności silnika.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu 2019 r.

W dniu 25 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terrory­zmu. Zlikwidowano lukę polegającą na na nieuwzględnieniu w dotychczas obowiązującej ustawie organu uprawnionego do nałożenia kary administracyjnej na instytucje obowiązane skontrolowane.

Praca w sektorze rybołówstwa - zmiany już od 15 listopada 2019 r.

W dniu 18 października 2019 r. podpisana została ustawa z dnia 11 września 2019 r. o pracy na statkach rybackich. Co się zmieni w sektorze rybołówstwa?

Zmiany w zamówieniach publicznych od 1 stycznia 2021 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Sprawdź co się zmieni!

Od 7 listopada 2019 r. sąd I instancji będzie mógł nałożyć obowiązek dalszego zatrudnienia zwolnionego pracownika

Od 7 listopada 2019 r. sąd będzie mógł nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego jego zatrudnienia do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów

Od nowego roku zmienią się zasady wystawiania faktur do paragonów. Fakturę dla podatnika VAT będzie można wystawić tylko wówczas, gdy wydany wcześniej paragon będzie zawierał numer identyfikujący nabywcę.

Obowiązkowy split payment już od 1 listopada 2019 r.

W dniu 29 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Obowiązkowy split payment już od 1 listopada 2019 r.

Oprocentowanie nadpłat (zwrotów) VAT powstałych w związku z centralizacją

Nadpłaty podatku (a także traktowane na równi z nimi zwroty VAT bądź nadwyżki VAT) w pewnych sytuacjach podlegają oprocentowaniu. Zasady naliczania oprocentowania, a przede wszystkim termin, od którego odsetki są naliczane, są różne w zależności od charakteru nadpłaty. W kontekście jednostek samorządu terytorialnego należy zwrócić w tym zakresie uwagę na jeden z ostatnich wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, który jest wyrazem stabilizującej się linii orzeczniczej, a który rozstrzyga na korzyść gmin o zasadach oprocentowania nadpłat powstałych w związku z tzw. centralizacją.

Jak fiskalizować obrót na jarmarkach

Instytucja kultury prowadzi sprzedaż swoich wydawnictw i rejestruje obrót przy użyciu kasy fiskalnej. Kasa ta jest zarejestrowana jako stacjonarna. Czy aby zgodnie z prawem prowadzić sprzedaż na jarmarkach i imprezach kulturalnych, musimy zakupić drugą kasę, mobilną?

Konsekwencje obniżki PIT i zwolnienia młodych z podatku dla podatników i samorządów

Wyjaśniamy na czym dokładnie polega obniżenie PIT i zwolnienie młodych z podatku. Czy zmiana przepisów odbije się na podatnikach? Jak duże koszty poniosą samorządy?

Oczyszczalnie ścieków a podatek od nieruchomości

Trwają obecnie spory, czy oczyszczalnia ścieków może stanowić jeden przedmiot opodatkowania – budowlę, czy też należy ją traktować jako konglomerat różnych obiektów budowlanych opodatkowanych w zależności od ich cech konstrukcyjnych jako budynki lub budowle.

Nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych 2019 r.

W nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących uregulowano warunki oraz sposób prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Sprawdź co jeszcze się zmienia i co nowe uregulowania oznaczają dla jednostek.

Co się zmieni w Prawie zamówień publicznych w 2019 i 2020 r.?

Rząd przyjął projekt nowego Prawa zamówień publicznych. Jedną z ważniejszych zmian ma być większa skuteczność przetargów.

Odsetki od dotacji podręcznikowej podlegającej zwrotowi

Czy w przypadku zaległości niepublicznej szkoły z tytułu zwrotu dotacji podręcznikowej, stwierdzonej w wyniku rozliczenia wykorzystania dotacji na wyposażenie szkoły w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe należy naliczyć odsetki. Jeśli tak to jakie - ustawowe, czy jak od zaległości podatkowych?

Prawo do emerytury już po 25 latach służby

Rewolucyjne zmiany w emeryturach pracowników mundurowych. Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej m.in. emerytur policyjnych przyjęty przez rząd.

Nowa Ordynacja Podatkowa - prace nabierają tempa

W dniu 28 maja 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy – Ordynacja podatkowa. Tym samym – po blisko czterech latach prac i zapowiedzi – realnego kształtu nabierają rozwiązania nowej „konstytucji” podatkowej.

Pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania w szkołach już we wrześniu 2019 r.

W dniu 27 maja 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zgodnie z nowymi przepisami pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania zajmą się opieką zdrowotną uczniów. Czy pielęgniarki będą w każdej szkole?

Uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług w 2019 i 2020 r.

Prezydent w dniu 24 maja 2019 r. podpisał ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ma na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług.

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych w związku z RODO - część I

W dniu 4 maja 2019 r. weszła w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych, która uszczegóławia zasady ochrony danych osobowych przewidziane w RODO.

Zmiany w podatku od wydobycia niektórych kopalin 2019 r.

Zmiany polegające na obniżeniu stawek podatku od wydobycia niektórych kopalin z podpisem Prezydenta. Na czym polegają?

Jak opodatkować staw zlokalizowany na gruntach rolnych?

Czy należy zastosować stawki z ustawy o podatku rolnym czy też staw należy opodatkować podatkiem od nieruchomości?

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022

Publikujemy opinię prof. Stanisława Gomułki dotyczącą Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022.

Obiekty sportowe udostępniane stowarzyszeniom a zwolnienie z podatku

Zwolnione z podatku od nieruchomości będą obiekty, które są zajęte przez stowarzyszenia na wyłącznie oznaczony cel np. statutową działalność wśród dzieci i młodzieży w zakresie kultury fizycznej i sportu. Wykorzystanie tych nieruchomości dla innych podmiotów np. osób dorosłych czy osób prawnych oznacza, że nie zostaną spełnione warunki zwolnienia.

1100 zł dla emerytów i rencistów w 2019 r.

Prezydent w dniu 23 kwietnia 2019 r. podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Sprawdź kto otrzyma nowe świadczenie.

Od 29 marca 2019 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym

W dniu 29 marca 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadziła istotne zmiany w ustawie z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych 2019 r.

W dniu 5 lutego 2019 r. rozporządzeniem Ministra Finansów zmieniono rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Rozporządzenie ma na celu dostosowanie do nowych uregulowań ustawowych podziałek klasyfikacji budżetowej.

Gmina usuwając azbest działa jako podatnik VAT

Ochrona środowiska czy przyrody, usuwanie i oczyszczanie ścieków, utrzymanie czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych to ustawowe zadania własne gminy, jednak przyjmuje się, że w tego typu przypadkach o świadczeniu usługi świadczy między innymi fakt odsprzedaży usług zakupionych przez gminę od wyspecjalizowanej firmy na rzecz osób fizycznych będących właścicielami nieruchomości.

Uchwały podatkowe w zakresie opłat lokalnych

Gmina może posiadać swoje własne zasady dotyczące sposobu ustalania, poboru jak również terminów płatności opłat lokalnych. Wyjątek stanowią wysokości stawek opłat lokalnych. Od 1 lipca 2019 r. rada gminy będzie miała obowiązek umożliwić składanie deklaracji na opłatę reklamową za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Ewidencja czasu pracy po zmianach

Od 1 stycznia 2019 r. w ewidencji czasu pracy podajemy - poza samą liczbą przepracowanego czasu - przedziały czasowe, w których pracownik świadczył pracę. Podobne zapisy dotyczą dyżurów, przy czym w odniesieniu do nich wskazujemy również miejsce ich pełnienia.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych 2019 r.

Zmiany do rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych weszły w życie już 1 stycznia 2019 r. Co się zmieniło?

Zwolnienie JST z obowiązku ewidencjonowania VAT za pomocą kas rejestrujących do 31 grudnia 2021 r.

Zwolnienie jednostek samorządu terytorialnego z obowiązku ewidencjonowania VAT za pomocą kas rejestrujących trwa od 1 stycznia 2019 r., jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 r.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela w 2019 r.

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. O ile wzrośnie pensja nauczyciela? Od kiedy samorządy mogą wypłacać wyższe wynagrodzenie nauczycielom?

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli podpisane 2019 r.

Zmiany w wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Rozporządzenie podpisane. O ile wzrośnie pensja nauczyciela?

Zamówienia in-house 2019 r.

Materia zamówień in-house po raz pierwszy uregulowana w unijnym prawie stanowionym w dyrektywach zamówieniowych z 2014 r. stała się istotnym elementem prac nad nowelizacją P.z.p. w 2016 r. Pomimo, że obowiązujące regulacje budzą problemy zarówno praktyczne jak i teoretycznoprawne, w projekcie nowego P.z.p.[1] nie wprowadzono istotnych zmian w szczególności o charakterze konstrukcyjnym. Powyższe nie oznacza pełnej tożsamości zaproponowanych rozwiązań względem obowiązujących.

Zmiany w nadzorze nad rynkiem finansowym 2019 r.

Komisja Nadzoru Finansowego organem właściwym do do nadzoru mikroostrożnościowego. Rząd w dniu 5.02.2019 r. zajmie się dostosowaniem sekurytyzacji do unijnych przepisów.

Nowa ustawa budżetowa 2019 r.

W dniu 30 stycznia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę budżetową na rok 2019 z dnia 16 stycznia 2019 r. Ustawa budżetowa weszła w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w ustawie o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego już od 15 lutego 2019 r.

W dniu 30 stycznia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 17 stycznia 2019 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw. Co się zmienia?

Sprawozdanie Rb-28S za styczeń 2019 r. po zmianach

Począwszy od okresu sprawozdawczego za styczeń należy uwzględnić zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z 18 lipca 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1395). Zmieniono m.in. formularz sprawozdania Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego. Została dodana nowa kolumna „grupa paragrafów”.

Podatki lokalne: Jednolite wzory deklaracji i informacji już od 1 lipca 2019 r.

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 lipca 2019 r. obowiązywać będą jednolite formularze na podatki lokalne.

Co się zmieni w podatkach w 2019 r.?

Rok 2019 przyniesie wiele zmian w podatkach. Sprawdź najważniejsze zmiany dla firm w podatkach 2019 r.

REKLAMA