REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość budżetowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłata za ślub poza urzędem stanu cywilnego 2015

Przy ustaleniu obowiązującej w 2015 roku opłaty za ślub poza urzędem stanu cywilnego wzięto pod uwagę szereg czynników m.in. koszt dwukrotnego przejazdu kierownika urzędu na miejsce uroczystości.

Podwyżki dla funkcjonariuszy od 2016 r. w planach MSW

Minister Piotrowska zapowiedziała, że spróbuje wywalczyć podwyżkę dla podległych jej służb mundurowych. Docelowo chce, żeby wynagrodzenia funkcjonariuszy wzrosły od 2016 roku.

Zwrot dotacji niewykorzystanej do 31 grudnia

Co do zasady, należy dokonać zwrot dotacji niewykorzystanej do 31 grudnia do jednostki samorządu terytorialnego. Trzeba zrealizować ten obowiązek do końca stycznia kolejnego roku.

Wysokość wynagrodzenia urzędników państwowych a informacja publiczna

Zasadą jest, że wysokość zarobków urzędników jest informacją publiczną podlegającą udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Sprawa jednak może się nieco skomplikować gdy chodzi o tzw. Informację przetworzoną.

REKLAMA

Akty stanu cywilnego 2015 - Prezydent podpisał nową ustawę

Od 1 stycznia 2015 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego. Nowe Prawo o aktach stanu cywilnego zastępuje ustawę z 1986 r., która - w ocenie MSW - po wielu nowelizacjach nie spełnia już standardów przejrzystej legislacji i jest przestarzała.

Sprawozdania w grudniu 2014 r.

22 grudnia upływa termin złożenia do RIO sprawozdań za listopad 2014 r.: Rb-27S oraz Rc-28S.

Jak wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy

Pracownik na własny wniosek ma indywidualny rozkład czasu pracy, który mówi o dobowej normie czasu wynoszącej 8 godzin oraz opisuje godzinę rozpoczęcia pracy "najpóźniej" o godzinie 8.40 a godzinę zakończenie "najpóźniej" o 16.40.

Ustawa o finansach publicznych - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. w celu sfinansowania środków niezbędnych na pokrycie deficytu jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła przyjmować w depozyt wolne środki od samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest jednostka samorządu terytorialnego.

REKLAMA

W 2015 roku prawdopodobne połączenie AMW i WAM

Minister Obrony Narodowej zapowiada, iż połączenie AMW i WAM będzie odbędzie się prawdopodobnie w połowie 2015 roku. Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami nowa instytucja, która miałaby wypełniać zadania obecnych dwóch agencji, ma działać pod nazwą Agencja Mienia Wojskowego.

Zadłużenie samorządów w 2015 roku bez zmian?

Propozycje zmian dotyczących zadłużenia samorządów zostały negatywnie ocenione przez rząd. Powodem jest potencjalne zagrożenie fonansowe poszczególnych jednostek.

INFORRB poleca: Weryfikacja sald kont niewykazujących obrotów

Obowiązkowej inwentaryzacji okresowej podlegają wszystkie aktywa i pasywa wykazane w księgach rachunkowych jednostki, stąd też przeprowadzając weryfikację sald wykazanych w ewidencji księgowej na koniec danego roku obrotowego, nie można pomijać wartości tych składników majątkowych (np. należności, zobowiązań, inwestycji rozpoczętych), w odniesieniu do których w danym roku nie zarejestrowano żadnych operacji wpływających na zmianę ich wartości.

Likwidacja podatku od nieruchomości płaconego przez gminy

Senat zajmie się propozycją ws płacenia przez gminy podatku od nieruchomości. Obecne przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, prowadzą do paradoksalnej sytuacji, w której gmina zobowiązana jest do zapłacenia na swoją rzecz podatku za mienie stanowiące jej własność.

Dotacja przeznaczona na wynagrodzenia pracowników szkoły prywatnej

Czy szkoła prywatna może z uzyskanej dotacji pokrywać wynagrodzenie pracowników? Czy odpowiedź na to pytanie może być uzależniona od rodzaju stanowiska?

Terminy w sprawozdawczości w grudniu 2014 roku

Prezentujemy najważniejsze terminy w sprawozdawczości jednostek samorządu terytorialnego w grudniu 2014 roku.

W 2015 roku wyższe dodatki za wysługę lat

Trwają prace nad zmianą zasad naliczania dodatku za wysługę lat. Wyższe dodatki mają od 2015 roku otrzymać osoby dłużej pozostające w służbie.

Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik wypowiedział umowę o pracę na czas określony - okres wypowiedzenia 3 mies. Czy pracodawca sam, bez prośby pracownika może skrócić okres wypowiedzenia o 1 miesiąc? Kiedy nastąpi rozwiązanie umowy? Czy za 3 miesiąc wypowiedzenia należy wypłacić wynagrodzenie?

INFORRB poleca: Nieprawidłowości w wypełnianiu arkuszy spisu z natury

Arkusze spisowe powinny być wypełniane w sposób czytelny i trwały. Jeśli na arkuszu spisowym przeznaczonym do ujęcia wyników spisu z natury w danym polu spisowym pozostały niewypełnione pola – należy je wykreślić w taki sposób, aby nie było możliwe późniejsze dopisanie jakiejkolwiek treści.

Przetargi śmieciowe na nowych zasadach

Przetargi śmieciowe w gminach mają odbywać się albo na odbiór, albo na odbiór i zagospodarowanie śmieci. Jednocześnie w umowie byłaby wskazana instalacja, do jakiej odbierający odpady będzie je woził.

Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy

Chciałam zapytać czy należy się urlop okolicznościowy na pogrzeb babci/dziadka współmałżonka, a tym samym brata czy siostry współmałżonka?

Wybory samorządowe - propozycje zmian

SLD proponuje zmiany w przepisach dotyczących wyborów samorządowych. Postulaty są efektem awarii systemu informatycznego PKW.

Udostępnianie wykonawcy zasobów przez podmioty trzecie

Udostępnianie wykonawcy zasobów przez podmioty trzecie stanowiło jeden z punktów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Jak po 19 października 2014 roku zmienił się układ stosunków pomiędzy zamawiającym, wykonawcą i podmiotem trzecim udostępniającym zasoby?

Opisywanie i wartościowanie stanowisk pracy w administracji publicznej - czemu służy?

Podstawowym zadaniem systemu wartościowania jest stworzenie wewnętrznej, urzędowej hierarchii stanowisk od najbardziej złożonych i odpowiedzialnych po najprostsze, działające pod pełnym nadzorem. Wynikiem całej pracy ma być więc lista, gdzie jakieś stanowiska będą wyżej, a inne niżej. To z całą pewnością wywołuje w każdej organizacji duże emocje. Czy zatem opisywanie i wartościowanie stanowisk pracy rzeczywiście może być przydatne w administracji publicznej?

W 2015 roku zamrożone płace w sektorze finansów publicznych

Przygotowany przez resort finansów projekt przewiduje m.in., że zamrożony ma być, na poziomie z 2014 r., fundusz wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych. Od zasady tej przewidziano pewne wyjątki. Komisja zarekomendowała dwie poprawki do ustawy okołobudżetowej.

Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem

Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem przez beneficjenta podlega odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Dotacje najczęściej są przekazywane beneficjentom w formie decyzji administracyjnej bądź w formie umowy i to właśnie owe dokumenty wskazują beneficjentowi jak przekazaną dotację należy wykorzystać.

Procedura zamknięcia ksiąg rachunkowych w likwidowanej szkole

Zamknięcie ksiąg rachunkowych oznacza doprowadzenie ich do stanu, w którym nieodwracalnie wyłączona jest możliwość dokonywania zapisów księgowych w tychże księgach (zbiorach danych tworzących księgi rachunkowe). Taką definicję podaje ustawodawca w art. 12 ust. 5 o rachunkowości.

Dzień wolny za święto w sobotę 2015

W 2015 roku dzień wolny za święto przypadające w sobotę zapewniają Święto Wojska Polskiego i Boże Narodzenie (drugi dzień). Pracodawca jest obowiązany udzielić dodatkowego dnia wolnego pracownikowi, wykonującemu pracę w pełnym wymiarze godzin.

Zadłużenie samorządów do zmiany

Zdaniem posłów limity zadłużenia samorządów są niewystarczające. Nowy projekt w tym zakresie zostanie rozpatrzony przez rząd.

Kiedy przysługuje urlop wychowawczy?

Czy kobiecie po urlopie macierzyńskim przysługuje urlop wychowawczy, jeśli ta osoba została zwolniona po porodzie dziecka (jest bezrobotna)? Gdyby zatrudnić taką osobę, kiedy mogłaby przejść na urlop wychowawczy i jakie koszty poniósłby pracodawca?

Weryfikacja salda

Metoda ta stosowana jest do tych rodzajów majątku, których nie inwentaryzuje się poprzez spis z natury i potwierdzenie salda. Celem inwentaryzacji w drodze weryfikacji sald jest ustalenie, czy rzeczywiście posiadane dokumenty potwierdzają istnienie określonego salda oraz czy jest ono realne i prawidłowo wycenione.

Dodatki do wynagrodzeń żołnierzy będą wyższe

Wzrosną dodatki do wynagrodzeń najstarszych stażem żołnierzy - zapowiada MON. Na nowych regulacjach skorzysta większość żołnierzy z wysługą od 16 do 35 lat służby wojskowej.

Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień - dochód jednostki samorządowej

Czy opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień jest dochodem jednostki samorządu terytorialnego? Czym skutkuje fakt nałożenia na zobowiązanego takiej opłaty?

Zasiłki przez internet - większa ochrona danych osobowych

MPiPS wycofuje się z części zapisów dot. ubiegania się o zasiłki przez internet. Zmienione zapisy dotyczą możliwości sięgania przez pracowników socjalnych do danych objętych tajemnicą bankową.

Wysokość odsetek ustawowych - konsultacje społeczne

Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało do konsultacji projekt rozporządzenia ws. odsetek ustawowych. Według projektu mają one wynosić one wynosić 8 procent.

Odsetki ustawowe - zmiany

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem w sprawie zmian w odsetkach ustawowych. Celem zmian jest obniżenie ich wysokości.

Czy konieczne są badania lekarskie i szkolenie bhp przy ponownym zatrudnieniu?

Po dwumiesięcznej przerwie zamierzamy ponownie zatrudniać pracownika. Będzie on wykonywał tę samą pracę co wcześniej. Czy musimy kierować go na badania lekarskie i szkolenie bhp, jeżeli w czasie tych dwóch miesięcy świadczył pracę tego samego rodzaju u innego pracodawcy?

Sporządzenie sprawozdań

Likwidowana szkoła, przy okazji zamknięcia ksiąg, ma obowiązek sporządzić sprawozdania, przede wszystkim sprawozdanie finansowe, ale również sprawozdania budżetowe oraz inne, których obligatoryjność wynika z odrębnych przepisów (np. sprawozdania GUS).

Jak prawidłowo należy udokumentować inwentaryzację środków trwałych, która nie wykazała różnic?

Przeprowadzona w naszej jednostce inwentaryzacja środków trwałych nie wykazała różnic (co stwierdzono po porównaniu danych z arkuszy spisowych z ewidencją analityczną). Główna księgowa uznała, że w tej sytuacji nie trzeba sporządzać żadnych innych dokumentów z rozliczenia inwentaryzacji. Postępowanie to zostało jednak ocenione przez kontrolujących za błędne. Czy słusznie?

Zamrożenie płac w budżetówce - prace w Sejmie

Posłowie PiS i SLD chcą odrzucenia ustawy okołobudżetowej. Projekt przewiduje m.in. zamrożenie maksymalnych wynagrodzeń osób objętych tzw. ustawą kominową.

Grupa kapitałowa

Pojęcie "grupa kapitałowa" nie zostało zdefiniowane wprost w ustawie Prawo zamówień publicznych. Grupa kapitałowa – zgodnie z definicją zawartą w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów – to wszyscy przedsiębiorcy, którzy są kontrolowani w sposób bezpośredni lub pośredni przez jednego przedsiębiorcę, w tym również tego przedsiębiorcę

Projekty uchwał budżetowych na 2015 rok oraz WPF

15 listopada br. upływa termin dla zarządów jednostek samorządu terytorialnego do przedłożenia organowi stanowiącemu j.s.t. oraz regionalnej izbie obrachunkowej projektu uchwały budżetowej za 2015 rok oraz projektu uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej lub jej zmiany.

Czy pracodawca może cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy

Na wniosek pracownika o zmianę rozkładu czasu pracy pracodawca wyraził zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie art. 142 Kodeksu pracy na czas nieokreślony. W obecnej chwili pracodawca chciałby cofnąć swoją decyzję, chciałby aby pracownik pracował jak pozostali pracownicy. Pracownik ten nie wyraża zgody na zmianę czasu pracy. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca, aby cofnąć swoją decyzję?

Czy pracownik opłacający ryczałt ewidencjonowany ma prawo do ulgi prorodzinnej

Czy pracownik skorzysta z ulgi prorodzinnej za 2014 rok na dziecko- studenta, który w miesiącu VII-VIII 2014 prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym i uzyskał przychód za granicą?

Zasiłki macierzyńskie dla ojców - zmiany

Uprawnionym do zasiłku macierzyńskiego ma być ubezpieczony ojciec dziecka (lub ubezpieczony członek najbliższej rodziny) w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub sytuacji, gdy nie może ona sprawować opieki (np. jest niezdolna do samodzielnej egzystencji). Obecnie ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, gdy matka pracuje i wykorzysta pierwsze 14 tygodni zarezerwowanego wyłącznie dla niej urlopu. W innym przypadku ojciec, nawet jeśli pracował i opłacał składki, nie może z niego skorzystać. Jego prawo do urlopu wynika bowiem z uprawnień matki.

Opłaty "śmieciowe" - zmiany w Senacie

Nowe przepisy mają na celu wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Określają maksymalną stawkę opłaty, uzależniając ją od wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu na jedną osobę, publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Procedura wypadkowa krok po kroku

W momencie wystąpienia zdarzenia, które może wyczerpywać znamiona definicji wypadku przy pracy, automatycznie powstaje na pracodawcy obowiązek zabezpieczenia miejsca wypadku oraz powołania zespołu powypadkowego, który ustali okoliczności i przyczyny zdarzenia. Efektem pracy zespołu powypadkowego jest sporządzenie protokołu powypadkowego.

Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Do określenia wysokości należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej został upoważniony minister właściwy do spraw pracy.

Instrukcja w sprawie gospodarki kasowej

Nieobligatoryjną częścią polityki rachunkowości w jednostkach organizacyjnych sektora finansów publicznych jest m.in. instrukcja w sprawie gospodarki kasowej. Ta część polityki rachunkowości wynika z tzw. praktyki rachunkowości i z faktu, że mimo iż konkretne przepisy nie określają wprost obowiązku opracowania takiego dokumentu, to jednak pewne rozwiązania muszą zostać uregulowane pisemnie.

Średnia cena sprzedaży drewna

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił średnią cenę sprzedaży drewna, obliczoną według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2014 roku.

Średnia cena skupu żyta w podatku rolnym na 2015 rok

Znamy wysokość średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2015.

Apteki nie mogą uczestniczyć w programie Karta Dużej Rodziny

Apteki nie mogą oferować zniżek dla rodzin wielodzietnych w ramach programu Karta Dużej Rodziny - przypomina resort zdrowia. Wprowadzenia takiej możliwości chce m.in. Konfederacja Lewiatan. Ministerstwo jednak nie przewiduje zmian w tym zakresie.

REKLAMA