REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wpłaty pracownika, pracodawcy oraz państwa są przekazywane na Twój prywatny rachunek PPK. Podobnie jak przy rachunku bankowym, masz stały dostęp do swoich oszczędności i możliwość skorzystania ze zgromadzonych środków w każdej chwili.
Parlament zakończył pracę nad ustawą, która wprowadza nowy dodatek "antyemerytalny" dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby. Ustawa przewiduje też, że obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie również służby specjalne, KAS i Straż Marszałkowską.
Zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w środę uchwalił Sejm.
Rząd wydłużył urlop rodzicielski do 9 tygodni. Jednocześnie ustalił wartość zasiłku dla ojców korzystających z tego urlopu do 70% jego pensji.
REKLAMA
Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli do 10 lutego 2023 r.
W lutym samorządy powinny pamiętać o siedmiu terminach na złożenie w sumie siedemnastu sprawozdań do regionalnych izb obrachunkowych. Przypominamy daty i rodzaje dokumentów.
USTAWA z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw Dz.U. rok 2023 poz. 240
Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego pracownik powinien otrzymać podwyżkę, jeżeli w czasie jego nieobecności wzrosło wynagrodzenie w grupie, w której znajduje się ten pracownik.
REKLAMA
Wzajemne rozliczenia między jednostkami. Na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych samorządowe jednostki budżetowe sporządzają sprawozdanie finansowe, które przekazują do jednostki samorządu terytorialnego. Jednostka samorządu terytorialnego (powiat, gmina) sporządza łączne sprawozdanie finansowe, dokonując w nich odpowiednich wyłączeń wzajemnych rozliczeń miedzy jednostkami funkcjonującymi w ramach jednostki samorządu terytorialnego (jednostkami organizacyjnymi). Oznacza to, że łączne sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego jest sumą odpowiednich pozycji poszczególnych części sprawozdań finansowych jednostek budżetowych pomniejszoną o kwoty wzajemnych rozliczeń (wyłączeń).
Depozyty środków pieniężnych dla mieszkańców DPS bywają dla jednostek samorządu terytorialnego kłopotliwe. Dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy pensjonariusz umrze, a postępowania z pozostawionymi przez niego pieniędzmi generują koszty przewyższające zdeponowaną kwotę, ale także konieczności rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu opodatkowania odsetek od depozytów mieszkańców.
Zgodnie z zasadami autozapisu do PPK, z dniem 28 lutego wygasną wszystkie deklaracje o rezygnacji. Może się jednak zdarzyć, że osoba, która zakończyła przed tym dniem zatrudnienie, otrzyma jeszcze wynagrodzenie w marcu (np. premię roczną). Czy w związku z wygaśnięciem deklaracji rezygnacji, takie wynagrodzenie będzie objęte PPK? Prześledźmy to na dwóch przykładach.
Dyscyplinarne zwolnienie z pracy a prawo do trzynastki. Czy pracownikowi zwolnionemu dyscyplinarnie i przywróconemu do pracy przysługuje prawo do trzynastki?
Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację Kodeksu pracy, która precyzuje zasady przeprowadzania kontroli trzeźwości wśród pracowników. Do uzgodnień trafił właśnie projekt rozporządzenia, precyzującego w jaki sposób pracodawcy mają prowadzić w tym zakresie dokumentację pracowniczą.
Laptopy dla uczniów. Zostaną wprowadzone rozwiązania uniemożliwiające odsprzedaż laptopów, które w przyszłym roku otrzymają czwartoklasiści – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
Co do zasady minimalny okres zatrudnienia uprawniający do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego tzw. „trzynastki”, to sześć miesięcy w roku kalendarzowym, są jednak wyjątki – wyjaśnił rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy Juliusz Głuski-Schimmer.
Dramatyczne spłaszczenie poziomu wynagrodzeń - tak Związek Powiatów Polskich ocenia projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dokument właśnie trafił do konsultacji publicznych.
W każdym przypadku, w którym opłata za ogrzewanie lokalu mieszkalnego jest ustalana w sposób odzwierciedlający faktyczne zużycie energii cieplnej, jej dostawa jest świadczeniem odrębnym od usługi najmu. Jeśli zatem usługa dostawy energii cieplnej stanowi usługę odrębną, to ta nie podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Takie stanowisko powszechnie wyrażają organy skarbowe. Ale w takich przypadkach ważne są zapisy zawarte w umowie najmu dotyczące rozliczeń kosztów ciepła. I na to warto zwrócić uwagę.
REKLAMA