REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Finanse publiczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Finansowanie nauki na nowych zasadach

Nowelizacja kładzie nacisk na projakościowe finansowanie nauki. Jednostki, które wskutek okresowej oceny otrzymały najniższą kategorię naukową: C, obejmą zmiany w przyznawaniu tzw. dotacji statutowej.

Za mało miejsc pracy dla niepełnosprawnych ze środków PFRON

Jak wskazuje NIK w latach 2011-2013 samorządy powiatowe otrzymały na rehabilitację osób niepełnosprawnych ok. 2,5 mld zł. Z kwoty tej samorządy przeznaczyły zaledwie 10-13 proc. środków na tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem niezdolnym do pracy z powodu choroby

Nasz pracownik choruje od sierpnia 2014 r. okres zasiłkowy upływa mu 25 lutego br. Dzisiaj tj. 05-02-2015 stanął przed komisją lekarską w ZUS i poinformował nas, że otrzymał stałą rentę. Obecne zwolnienie lekarskie ma do 22 lutego br. Czy pracownik musi dostarczyć zwolnienie lekarskie do 25 lutego br. (do końca okresu zasiłkowego) czy np. można mu udzielić urlopu wypoczynkowego na te kilka dni?

Plan rzeczowo-finansowy uczelni na 2015 rok - formularze

Departament Budżetu i Finansów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotował wzór planu rzeczowo-finansowego na rok 2015 wraz z objaśnieniami do wykorzystania przy opracowywaniu planu rzeczowo-finansowego na 2015 rok.

REKLAMA

28 kwietnia 2015 - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

28 kwietnia 2015 obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W dzień obchodów organizowane są kampanie mające na celu poruszanie tematów dotyczących problematyki bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.

Etat dla głównego księgowego w placówce oświatowej

Czy główny księgowy w placówce oświatowej musi być zatrudniony na etat? Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

Audyt efektywnościowy w administracji publicznej

Prowadząc audyt wewnętrzny, nie wystarczy ograniczyć się do przeprowadzenia audytu zgodności działania jednostki zgodnie z przepisami. Należy także przeprowadzić audyt efektywnościowy, czyli sprawdzić efektywność działania jednostki z punktu widzenia najistotniejszych kryteriów.

Odpracowanie czasu poświęconego na palenie

Pracownika palącego tytoń w czasie pracy można zobowiązać do odpracowania czasu przerw w pracy poświęconych na palenie. W przeciwnym wypadku pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pracownika o czas nieprzepracowany, czyli czas przerw na palenie. Wprowadzenie powyższych rozwiązań możliwe jest tylko pod warunkiem ewidencjonowania przerw w pracy poświęconych na palenie tytoniu.

REKLAMA

Jakie uprawnienia przysługują zatrudnionemu za pracę w nadgodzinach?

Praca w nadgodzinach to przekroczenie przez zatrudnionego wykonywania obowiązków wynikających z umowy zatrudnienia przez czas dłuższy niż 40 godzin w tygodniu. W związku z jej wykonywaniem zatrudnionemu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, 50% lub 100% oprócz normalnej stawki. W zastępstwie wypłaconego wynagrodzenia można przyznać dzień wolny. Na jakich odbywa się to zasadach?

Prawo o szkolnictwie wyższym po nowelizacji

Publikacja stanowi pierwszy na rynku wydawniczym komentarz do Prawa o szkolnictwie wyższym po największej od 2011 r. nowelizacji ustawy uchwalonej w dniu 11 lipca 2014 r. Jest to praktyczny komentarz, który prezentuje wykładnię wszystkich przepisów ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ze szczególnym uwzględnieniem nowych regulacji.

Ile godzin powinni pracować pracownicy medyczni

Zakład pracy chronionej zajmuje się produkcją. Zatrudnia lekarza wykonującego badania profilaktyczne i pielęgniarkę na umowę o pracę w celu zapewnienia doraźnej opieki medycznej wyłącznie pracownikom (art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy o rehabilitacji). Jesteśmy wpisani do rejestru podmiotów leczniczych (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej). W strukturze organizacyjnej przychodnia zakładowa wyodrębniona jest jako odrębny dział w pionie prezesa zarządu. Wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem przychodni finansowane są ze środków przedsiębiorstwa, wszelkie faktury wystawiane są również na firmę.

Wstępne badania lekarskie - nowe przepisy od 1 kwietnia 2015 r.

Od 1 kwietnia przepisy wprowadzają kolejny wyjątek od obowiązku przeprowadzania wstępnych badań lekarskich. Pracownicy, którzy dostarczą nowemu pracodawcy ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, a ten uzna, że warunki wskazane w orzeczeniu odpowiadają tym na nowym stanowisku, nie będą musieli podlegać wstępnym badaniom lekarskim.

Finansowanie zadań zleconych samorządom - nowy zespół

Finansowanie zadań zleconych samorządom przez administrację rządową było jednym z tematów poruszanych na środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Według części samorządowców wraz ze wzrostem liczby zadań przekazywanych samorządom nie idą odpowiednie środki na ich realizację.

Czy premia dla pracownika będącego na urlopie macierzyńskim jest oskładkowana

Pracodawca zamierza wypłacić premie świąteczne pracownikom ze środków obrotowych firmy. Firma zatrudnia ponad 20 osób. Czy wypłacona premia świąteczna pracownikom przebywającym na urlopach macierzyńskich, dodatkowych macierzyńskich i rodzicielskich, urlopie wychowawczym, zasiłku chorobowym oraz zasiłku rehabilitacyjnym powinna zostać oskładkowana? Jeśli premie powinny zostać oskładkowane to z jakim kodem należy uwzględnić te świadczenia w płatniku? Dodatkowo informuję, iż w regulaminie wynagradzania, widnieje zapis iż w/w pracownikom przysługuje premia świąteczna.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych zaakceptowana przez Senat

Instytucje gospodarki budżetowej poszczególnych resortów będą musiały prowadzić bardziej przejrzystą niż dotąd politykę finansową - zakłada zaakceptowany jednogłośnie w czwartek przez Senat projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Instytucje gospodarki budżetowej z nową polityką finansową

Instytucje gospodarki finansowej mają prowadzić przejrzystą gospodarkę finansową. Projektowane zmiany zakładają również, że do zadań dyrektora każdej IGB należeć będzie przygotowanie rocznego sprawozdania z działalności instytucji.

Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi

Proszę o wyjaśnienie kwestii związanej z urlopem wypoczynkowym. Pracownik zamierza przejść na emeryturę z dniem 01.04.2015 r. (umowa zawarta jest z pracownikiem na czas nieokreślony). Ile dni urlopu należy udzielić pracownikowi w roku 2015?

Środki na Muzeum Jana Pawła II w ustawie budżetowej na 2015 rok

Do ustawy budżetowej na 2015 r., którą w minionym tygodniu uchwalił Sejm, wprowadzono poprawkę zgłoszoną przez posłów PO i PSL, która zakładała przekazanie 16 mln zł z budżetu kultury na utworzenie rezerwy celowej pod nazwą "Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej". Minister Finansów przekonuje, iż pieniądze na Muzeum Jana Pawła II są jak najbardziej zasadne.

Kiedy należy skierować pracownika na badania profilaktyczne i szkolenie bhp

Proszę o wyjaśnienie kwestii badań lekarskich w przypadku drugiej umowy z tym samym pracodawcą. Czy w przypadku drugiej umowy zarówno u nauczycieli jak i u pracownika obsługi należy kierować osobę po raz kolejny na badanie lekarskie oraz przeprowadzać szkolenie bhp (druga umowa ma zupełnie inny przydział czynności)?

Podatek od bonów i talonów świątecznych

Jak wynika z badania Benefit Systems i HRNews, ponad 44 proc. pracodawców zamierza wręczyć świąteczne prezenty. Zgodnie z prawem od otrzymanych bonów pracownik musi zapłacić podatek, nie ma znaczenia, czy zostały zakupione z ZFŚS, czy z innych środków.

Podwyżki dla funkcjonariuszy od 2016 r. w planach MSW

Minister Piotrowska zapowiedziała, że spróbuje wywalczyć podwyżkę dla podległych jej służb mundurowych. Docelowo chce, żeby wynagrodzenia funkcjonariuszy wzrosły od 2016 roku.

Wysokość wynagrodzenia urzędników państwowych a informacja publiczna

Zasadą jest, że wysokość zarobków urzędników jest informacją publiczną podlegającą udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Sprawa jednak może się nieco skomplikować gdy chodzi o tzw. Informację przetworzoną.

Ustawa o finansach publicznych - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. w celu sfinansowania środków niezbędnych na pokrycie deficytu jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła przyjmować w depozyt wolne środki od samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest jednostka samorządu terytorialnego.

Zadłużenie samorządów w 2015 roku bez zmian?

Propozycje zmian dotyczących zadłużenia samorządów zostały negatywnie ocenione przez rząd. Powodem jest potencjalne zagrożenie fonansowe poszczególnych jednostek.

Dotacja przeznaczona na wynagrodzenia pracowników szkoły prywatnej

Czy szkoła prywatna może z uzyskanej dotacji pokrywać wynagrodzenie pracowników? Czy odpowiedź na to pytanie może być uzależniona od rodzaju stanowiska?

Opisywanie i wartościowanie stanowisk pracy w administracji publicznej - czemu służy?

Podstawowym zadaniem systemu wartościowania jest stworzenie wewnętrznej, urzędowej hierarchii stanowisk od najbardziej złożonych i odpowiedzialnych po najprostsze, działające pod pełnym nadzorem. Wynikiem całej pracy ma być więc lista, gdzie jakieś stanowiska będą wyżej, a inne niżej. To z całą pewnością wywołuje w każdej organizacji duże emocje. Czy zatem opisywanie i wartościowanie stanowisk pracy rzeczywiście może być przydatne w administracji publicznej?

Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem

Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem przez beneficjenta podlega odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Dotacje najczęściej są przekazywane beneficjentom w formie decyzji administracyjnej bądź w formie umowy i to właśnie owe dokumenty wskazują beneficjentowi jak przekazaną dotację należy wykorzystać.

Kiedy przysługuje urlop wychowawczy?

Czy kobiecie po urlopie macierzyńskim przysługuje urlop wychowawczy, jeśli ta osoba została zwolniona po porodzie dziecka (jest bezrobotna)? Gdyby zatrudnić taką osobę, kiedy mogłaby przejść na urlop wychowawczy i jakie koszty poniósłby pracodawca?

Zamrożenie płac w budżetówce - prace w Sejmie

Posłowie PiS i SLD chcą odrzucenia ustawy okołobudżetowej. Projekt przewiduje m.in. zamrożenie maksymalnych wynagrodzeń osób objętych tzw. ustawą kominową.

Czy pracodawca może cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy

Na wniosek pracownika o zmianę rozkładu czasu pracy pracodawca wyraził zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie art. 142 Kodeksu pracy na czas nieokreślony. W obecnej chwili pracodawca chciałby cofnąć swoją decyzję, chciałby aby pracownik pracował jak pozostali pracownicy. Pracownik ten nie wyraża zgody na zmianę czasu pracy. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca, aby cofnąć swoją decyzję?

Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Do określenia wysokości należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej został upoważniony minister właściwy do spraw pracy.

Ustawa o leczeniu transgranicznym podpisana

Prezydent podpisał tzw. ustawę o leczeniu transgranicznym. Przyznaje ona pacjentowi uprawnionemu do publicznych świadczeń zdrowotnych w Polsce, możliwość zwrotu z NFZ kosztów leczenia w innym państwie UE.

Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Mam pytanie o możliwość zwolnienia pracownicy. Przebywała ona na urlopie wychowawczym. W tym czasie w firmie zostało zlikwidowane jej stanowisko. Właściwie to cała działalność została zlikwidowana, obecnie firma ma dochody jedynie z wynajmu swoich pomieszczeń gdzie kiedyś odbywała się produkcja. W czasie u. wychowawczego pracownica zaszła w ciążę i teraz przebywa na u. macierzyńskim.

6-dniowy tydzień pracy – czy będą zmiany w Kodeksie pracy?

6 –dniowy tydzień pracy przewiduje poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Projektodawcy przekonują, iż zmiany są korzystne dla pracownika.

Kwalifikacje kierownika jednostki sektora publicznego do prowadzenia gospodarki finansowej

Wymagania odnośnie do kwalifikacji, jakie trzeba mieć, aby móc zajmować stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej sektora finansów publicznych, nie są określone w sposób jednolity i zależą od tego, czy jest to jednostka państwowa, czy samorządowa oraz od jej typu i rodzaju.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych uchwalona

Sejm uchwalił nowelę ustawy o finansach publicznych. Nowe przepisy spowodują, że niektóre instytucje publiczne będą miały obowiązek lokowania wolnych środków w formie depozytu prowadzonego przez ministra finansów.

Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem

Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem polega w szczególności na zapłacie ze środków pochodzących z dotacji za inne zadania niż te, na które dotacja była udzielona.

Zakład pracy chronionej - podatek od nieruchomości

Czy zakład pracy chronionej korzysta ze zwolnienia z podatku od nieruchomości? W jakim zakresie?

Informacja z wykonania budżetu za I półrocze do 31 sierpnia

31 sierpnia 2014 r. mija termin dla zarządów jednostek samorządu terytorialnego do przedstawienia organowi stanowiącemu oraz regionalnej izbie obrachunkowej: informacji o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2014 r.

Klasyfikacja zakupu sztandaru dla OSP przez radę gminy

Czy na zakup sztandaru na jubileusz miejscowej OSP Rada Gminy może przeznaczyć pieniądze z budżetu gminy i jak powinno się sklasyfikować takie wydatki?

Jak policzyć wynagrodzenie za częściowo przepracowany dzień

Pracownica świadczyła pracę w godzinach 7:00 -11:45 w 8-godzinnym systemie pracy. Następnie poinformowała przełożonego, że musi iść do lekarza. Następnego dnia dostarczyła zwolnienie lekarskie na dziecko, które datą początkową obejmowało również częściowo przepracowany poprzedni dzień. Jak policzyć wynagrodzenie za czas przepracowany? Czy zaokrąglić do pełnych godzin i jak wykazać ten dzień w karcie czasu pracy?

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę od 13.08.2013 r. Od 30.01.2014 do 30.03.2014 przebywał na zasiłku opiekuńczym na dziecko a od 31.01.2014 do 29.04.2014 przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w przypadku przedłużenia zwolnienia można rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę z dniem 30.04.2014 r. (art. 53 k.p.)

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych wchodzi w życie

Część nowych przepisów ustawy o finansach publicznych weszła w życie 11 lipca 2014 r. Pozostałe zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia tj. 25 lipca 2014 r.

Jak rozliczyć czas pracy pracownika urzędu państwowego

Jesteśmy pracownikami służby cywilnej, ale część pracowników objęta jest ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Są to pracownicy załóg pływających.

Aktywa jednostek sektora finansów publicznych w depozycie ministra

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw rozszerza obowiązek lokowania wolnych środków jednostek sektora finansów publicznych w formie depozytu u ministra finansów. Zmiany są przedmiotem prac sejmowych.

Ratownictwo górskie nieprawidłowo finansowane

Środki finansowe od ministerstwa nie pokrywają wszystkich kosztów akcji ratowniczych. Jak wynika jednak z kontroli NIK system ratownictwa w górach działa sprawnie.

Nowelizacja ustawy o NBP

Projekt zakłada m.in. wyodrębnienie instrumentów na rzecz zapewnienia stabilności krajowego systemu finansowego od instrumentów polityki pieniężnej. Ma to umożliwić elastyczne reagowanie NBP w sytuacjach kryzysowych z uwzględnieniem bieżących warunków w systemie finansowym i gospodarce.

Klasyfikacja wydatków komendy powiatowej dotyczących pracowników fizycznych oraz funkcjonariuszy

Jednostki sektora finansów publicznych ponoszące wydatki w ramach bezpieczeństwa wewnętrznego posługują się załącznikiem nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych w celu właściwego zaklasyfikowania wydatków. Wyodrębnione paragrafy w załączniku nr 8 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej opierają się na ogólnej klasyfikacji wydatków ujętych w załączniku nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej.

Finanse publiczne na nowych zasadach

Rada Ministrów przyjęła 3 czerwca 2014 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Nowe zasady dotyczą m.in.: lokowania nadwyżek finansowych Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Ograniczenia w przetwarzaniu danych wrażliwych pracownika

Pozyskiwanie i gromadzenie przez pracodawcę danych osobowych zatrudnionych osób podlega znaczącym ograniczeniom. Można domagać się podania tylko tych informacji o pracowniku, na których zakres wskazują przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw. Szczególnej ochronie podlegają tzw. dane wrażliwe.

REKLAMA