REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rezygnacja z ustalenia proporcji przy odliczaniu VAT

Praktyczne trudności w określeniu procentowego udziału wykorzystywania nieruchomości do działalności gospodarczej nie są przesłanką do przyznania gminie pełnego prawa do odliczenia VAT.

Rejestr VAT - kłopoty podatników

Z początkiem 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące rejestracji podatników dla celów podatku od towarów i usług. Znowelizowane przepisy służyć mają realizacji założeń Ministerstwa Rozwoju i Finansów dotyczących uszczelniania systemu podatkowego. W praktyce przysparzają one kłopotów nie tylko nowopowstałym podmiotom.

Rodzice coraz chętniej korzystają z urlopów

Jak wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej coraz więcej osób korzysta z urlopów rodzicielskich. Z uprawnienia tego korzystają nie tylko matki, ale również ojcowie.

Podwyżka 2,25 zł dla urzędnika

Pracownicy urzędów wojewódzkich mogą nie dostać w tym roku podwyżek. Zamiast tego powstaną nowe miejsca pracy.

REKLAMA

Czy komornik jest podatnikiem VAT?

Czy komornik może być zwolniony z płacenia VAT? Zgodnie z ustawą o VAT za podatnika nie uznaje się organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że komornik jest podatnikiem VAT i nie może być z tego obowiązku zwolniony na podstawie przepisu przytoczonego w zdaniu poprzednim.

Dobra sytuacja na rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy jest dobra - tak wynika z danych GUS. Polacy zarabiają też coraz lepiej. Przedsiębiorcy zaś muszą dbać i konkurować o pracowników.

Ewidencja księgowa dofinansowania z ZFŚS do wypoczynku zimowego dziecka pracownika

Przyznanie pracownikowi dofinansowania do wypoczynku zimowego dziecka zależy od jego sytuacji życiowej, materialnej oraz rodzinnej.

Dyrektor dostanie niższą trzynastkę

W związku z nowelizacją ustawy o służbie cywilnej w 2017 roku mogą powstać problemy w ustaleniu jej wysokości. Jak zmieniły się przepisy? Na co trzeba uważać?

REKLAMA

JPK VAT - termin na przekazanie do Ministra Finansów

Informację za styczeń 2017 r. o prowadzonej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT należy przekazać do Ministra Finansów do dnia 27 lutego 2017 r.

Nadpłata trzynastki za 2016 r.

Sprawa zwrotu nadpłaty musi zostać uzgodniona z pracownikiem. Może to nastąpić w drodze potrącenia z bieżącego wynagrodzenia. Pracownik może nadpłatę zwracać także w ratach.

Dochody i wydatki budżetu państwa 2016 r.

Źródłem dochodów budżetowych jest przede wszystkim podatek VAT. W 2016 r. dochody z budżetu państwa z podatku od towarów i usług wyniosły aż 126,6 mld. zł. Z kolei największym obciążeniem dla budżetu państwa jest program Rodzina 500 plus.

Dane na fakturach po centralizacji rozliczeń VAT

Na fakturach wystawianych i otrzymywanych przez gminę poza NIP-em mogą znajdować się dodatkowe dane jednostki. Jako, że jednostki oraz zakłady budżetowe nie są już podatnikami odrębnymi od gminy, faktury dotyczące dostaw towarów lub usług, mogą być wystawiane jedynie na jej rzecz.

Podatek od pomocy z funduszu socjalnego

Pracownicy będą zobowiązani zapłacić podatek od świadczeń z funduszu socjalnego. Podatkiem obciążeni będą także pracodawcy.

Wysokie kary za wyłudzenia VAT

Za wyłudzenie VAT będzie grozić kara nawet 25 lat więzienia. Zmienią się przepisy Kodeksu karnego, ustawy o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz kontroli skarbowej.

Świadectwo pracy w 2017 r. - wyjaśnienia MRPiPS

Pracodawcy mają obowiązek wydawać nowe świadectwa pracy. Na jakich zasadach? Czy będzie łatwiej pracodawcom? Poniżej wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dni wolne od pracy w 2018 r.

W 2017 roku liczba dni wolnych od pracy, uwzględniając wszystkie weekendy oraz święta to 115. Jaki będzie rok 2018?

Wynagrodzenie pracownika związkowca

Szkoła otrzymała notę obciążającą z innej szkoły, z którą zawarto porozumienie dotyczące kosztów wynagrodzenia pracownika związkowca. W jakim paragrafie należy ująć ten wydatek?

Surowe kary za oszustwa na szkodę budżetu UE - dyrektywa PIF

Dyrektywa PIF ma wprowadzić wspólną definicję przestępstw na szkodę interesów UE. Do przestępstw takich należą chociażby pranie brudnych pieniędzy, sprzeniewierzenie funduszy oraz transgraniczne oszustwa związane z VAT.

Kiedy wykonawca ma obowiązek podpisać umowę o pracę - opinia prawna

Wykonawca przed podpisaniem umowy o pracę, z osobą wykonującą wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia, powinien stwierdzić czy czynności wykonywane przez personel mają charakter pracowniczy w rozumieniu art. 22 § 1 Kodeksu pracy.

Spadek bezrobocia

Urzędy pracy otrzymały od pracodawców zgłoszenia o prawie 1,5 mln wolnych miejsc pracy oraz aktywizacji zawodowej. Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie było od 24 lat.

Wydatki na nocleg oddelegowanego pracownika - jak rozliczyć

Organ podatkowy zakwestionował brak opodatkowania świadczeń dla pracownika spółki gminnej, oddelegowanego na dwa miesiące do pracy w innej miejscowości. Spółka uznała, że wydatki związane z zakwaterowaniem pracownika w tym okresie zostały poniesione w interesie spółki. Kontrolerzy zakwestionowali natomiast ten argument, wskazując, że pracownik zaoszczędził na kosztach noclegu. Kto ma rację w sporze?

Centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego - wyjaśnienia MF

Ministerstwo Finansów przygotowało dodatkowe wyjaśnienia dotyczące problematyki centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego. Chodzi m.in. o kwestię w jaki sposób w budżecie jednostki należy prezentować dochody opodatkowane VAT, czy też jak rozliczać otrzymany przez jednostkę zwrot VAT.

Centralizacja rozliczeń VAT nie obejmuje Powiatowego Urzędu Pracy

Ministerstwo Finansów zmieniło stanowisko dotyczące centralizacji rozliczeń, uznając, że Powiatowy Urząd Pracy, jako jednostka budżetowa stanowiąca administrację zespoloną, nie podlega centralizacji rozliczeń w powiecie w zakresie podatku VAT. Wobec czego w procesie centralizacji rozliczeń, wdrażanym w powiecie od 1 stycznia 2017 r., nie należy uwzględniać Powiatowego Urzędu Pracy.

VAT w rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych

Ani ze szczególnych zasad rachunkowości, ani z opisów kont syntetycznych nie wynikają żadne wskazówki, że ewidencja operacji związanych z rozliczeniem VAT przez jednostkę samorządu terytorialnego powinna być prowadzona w ewidencji budżetu, ale należy przyjąć, że rozliczenia gmin, powiatów i województw z urzędami skarbowymi powinny być ujmowane w księgach rachunkowych budżetów tych jednostek.

Centralizacja rozliczeń VAT w gminach a stosowanie prewspółczynnika

Z dniem 1 stycznia 2017 r. zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące centralizacji rozliczeń VAT w sektorze publicznym. Czy w związku z tym, gmina, która będzie w przyszłym roku dokonywała odliczeń VAT od zakupów związanych wyłącznie z działalnością polegającą na dostawie wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków, będzie musiała stosować przepisy o sposobie określenia proporcji (tzw. prewspółczynnika) w odniesieniu do tych zakupów, czy też przepisy te nie będą miały zastosowania, bo zakupy te nie będą wykorzystywane do działalności innej niż działalność gospodarcza gminy?

VAT w jednostkach sektora finansów publicznych od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. z jednostek organizacyjnych sektora finansów publicznych nieposiadających osobowości prawnej podatnikami VAT pozostają jedynie państwowe jednostki budżetowe. Urzędy jednostek samorządu terytorialnego oraz pozostałe samorządowe jednostki i zakłady budżetowe stają się jednostkami organizacyjnymi, które wykonują czynności opodatkowane VAT, ale nie rozliczają się z VAT z urzędem skarbowym, lecz z jednostką samorządu terytorialnego prowadzącą rozliczenia tego podatku z urzędem skarbowym wraz z wymienionymi jednostkami organizacyjnymi.

Odwrotne obciążenie VAT w zamówieniach publicznych

Przy udzielaniu zamówień publicznych na niektóre rodzaje usług bądź dostaw na zamawiającym ciąży obowiązek rozliczenia i odprowadzenia podatku od nabywanych towarów. Mechanizm ten rodzi poważne konsekwencje dla procedury udzielania zamówień publicznych. Powoduje bowiem, że cena nie zawsze będzie obejmowała podatek od towarów i usług. Musi być więc w odpowiedni sposób ujęta w ofercie przedstawianej przez wykonawcę.

ZUS chce uregulować outsourcing pracowniczy

Outsourcing pracowniczy nie jest uregulowany w polskim prawie, Kodeks pracy mówi jedynie o przejęciu części lub całości działalności gospodarczej. Ta luka jest wykorzystywana przez tych, którzy próbują prawo obejść. W związku z tym ZUS proponuje rozwiązania prawne, które rozwiązałyby problem outsourcingu pracowniczego.

Czy gmina może odliczyć VAT od wydatków na przebudowę dróg

Gminie, jako jednostce samorządu terytorialnego, nie przysługuje prawo odliczenia podatku VAT z tytułu prowadzonej inwestycji, polegającej na przebudowie dróg gminnych.

Zmiany w przechowywaniu akt pracowniczych od 2017 r.

Okres przechowywania akt pracowniczych ma być skrócony z 50 do 10 lat - przewiduje projekt zmian w prawie pracy. Zmiany mają wejść w życie w 2017 r.

Sprzedaż używanych mebli przez gminę - stawka VAT

Gmina planuje sprzedać meble kupione w 2012 r. bez prawa do odliczenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować?

Gminy będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT

Gminy oraz ich jednostki, a także zakłady budżetowe będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT mimo scentralizowania samorządowych rozliczeń w tym zakresie. Także po 2017 r.

Centralizacja VAT a deklaracje VAT-7 za grudzień 2016 r.

Jeżeli centralizacja następuje od 1 stycznia 2017 r., to kto składa deklarację VAT za grudzień 2016 r. – gmina czy poszczególne jednostki i zakłady?

Centralizacja VAT w gminach od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. gmina oraz jej jednostki organizacyjne jest zobowiązana wdrożyć scentralizowany sposób rozliczeń VAT, jeśli nie zrobiła tego wcześniej. Z jakimi obowiązkami musi się zmierzyć gmina planująca takie rozliczenie? Do 31 stycznia 2017 r. przedłużono termin przesyłania JPK dla podmiotów sektora publicznego.

Deklaracje VAT – nowe wzory

Od 1 sierpnia obowiązują nowe wzory deklaracji VAT. Dotychczasowe deklaracje co do zasady nadal można wykorzystywać, jednak nie dłużej niż do rozliczenia ostatniego okresu rozliczeniowego roku 2016.

Mniej bezrobotnych na rynku pracy

Wrzesień to kolejny miesiąc, w którym mamy do czynienia ze spadkiem stopy bezrobocia. Według szacunków MRPiPS wyniosła ona 8,4%, czyli o 0,1 pkt. proc. mniej niż w sierpniu.

Jaki jest zakres możliwej kontroli wykorzystywania Internetu przez pracowników

Zamierzamy wprowadzić ograniczenia w zakresie korzystania przez pracowników z Internetu do celów prywatnych. Czy możemy stosować bieżący monitoring odwiedzanych stron internetowych, o czym pracownicy zostaliby uprzednio poinformowani?

Czy ekwiwalent za używanie przez pracownika własnych materiałów biurowych jest zwolniony z podatku?

Pracownicy wodociągów zużywają przy pracy „w terenie” własne materiały eksploatacyjne i narzędzia (papier do drukarek, toner, tusz do pieczątek, drukarka, skaner, długopisy). Czy ekwiwalent wypłacany pracownikowi z tego tytułu może być zwolniony z opodatkowania?

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - skutki

Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. W przypadku niewykorzystania urlopu w tym czasie, staje się on urlopem zaległym. Jakie są skutki niewykorzystania urlopu w terminie? Czy zaległy urlop można zamienić na ekwiwalent?

Centralizacja VAT w pytaniach i odpowiedziach

Czy w związku z centralizacją VAT gminy mogą składać korekty za okresy wcześniejsze? Czy warto zmienić wcześniejsze rozliczenia? Na pytania odpowiada Janina Fornalik starszy menedżer i doradca podatkowym w MDDP.

Centralizacja rozliczeń VAT krok po kroku

Do końca września gminy powinny zdecydować czy dokonać korekty za okresy wsteczne. Obowiązkowa centralizacja VAT ma nastąpić nie później niż 1 stycznia 2017 r.

Centralizacja VAT - jakie korzyści dla podatnika?

5 września 2016 r. została uchwalona specustawa, normująca zagadnienie centralizacji VAT w samorządach. Kilka rozwiązań w niej zawartych można uznać za dość korzystne dla podatnika.

Czy dofinansowanie czesnego stanowi wydatek strukturalny?

Czy do wydatków strukturalnych związanych z podnoszeniem kwalifikacji pracowników administracji samorządowej zalicza się wydatki ponoszone w związku z ich uczestnictwem w studiach podyplomowych i doktoranckich? Co ze studiami licencjackimi i magisterskimi?

Prewspółczynnik - jaką metodę stosować?

Samorządy nie zawsze stosują metodę odliczania VAT, wskazaną przez Ministerstwo Finansów? Czy przepisy pozwalają gminom na opracowanie własnego algorytmu?

JPK w dużych jednostkach sektora finansów publicznych - nowy termin

Termin na przesłanie danych z JPK za drugie półrocze 2016 r. przez duże jednostki sektora finansów publicznych ma zostać przesunięty do 31 stycznia 2017 r. Zmianę przewiduje projekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów.

Jak nie stracić zaległego urlopu?

Zaległego urlopu nie da się gromadzić w nieskończoność. Warto zatem sprawdzić, ile dni wolnych zostało nam z poprzedniego roku i wykorzystać je w terminie. Jakim?

Zaświadczenie o niekaralności pracownika – kiedy zgodne z prawem?

Czy każdy pracodawca może żądać zaświadczenia o niekaralności swoich pracowników lub kandydatów do pracy? Co powinien zrobić pracodawca, jeżeli pracownik dobrowolnie przedłoży mu taki dokument?

Centralizacja VAT w samorządach - obniżenie podatku przez gminy

Gminy nie będą mogły obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nowa poprawka do ustawy ma wejść w życie 1 października 2016 r.

Rozliczenie podróży służbowej odbytej pojazdem pracownika

Pracodawca wskazał na poleceniu wyjazdu służbowego jako miejsce rozpoczęcia podróży służbowej miejscowość oddaloną od miejscowości, w której mieści się siedziba zakładu pracy, o 40 km. Podróż odbywa się pojazdem własnym pracownika.

Podział administracji podatkowej ma sprzyjać specjalizacji

W administracji podatkowej ma powstać wyspecjalizowany urząd, zajmujący się podatnikami osiągającymi przychody powyżej 50 mln euro. Strategiczny urząd ma gromadzić najbardziej wyspecjalizowanych urzędników.

REKLAMA