REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość budżetowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urzędnik mianowany - korzyści

Czy urzędnik mianowany cieszy się większą stabilnością pracy? Kto może przystąpić do egzaminu na urzędnika mianowanego?

Ordynacja podatkowa – pełnomocnictwo szczególne

Pełnomocnictwo szczególne regulują przepisy rozdziału 3a działu IV Ordynacji podatkowej. Pełnomocnictwo to upoważnia do działania we wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

Podatek od nieruchomości - zwolnienie dla gmin

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla gruntów i budynków, stanowiących własność gminy przewidują obowiązujące od 1 styczna 2016 r. przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. RIO w Lublinie zaleca dostosowanie uchwał do nowych przepisów.

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia - elektronicznie lub papierowo

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia od 18 kwietnia 2018 r. będzie mógł być przekazywany tylko w formie elektronicznej. Jakie informacje powinien zawierać formularz JEDZ?

REKLAMA

Rachunkowość i sprawozdawczość 2016 - ostatnie zmiany

Nowe przepisy, dotyczące sprawozdań budżetowych stosuje się po raz pierwszy do sprawozdań miesięcznych za marzec 2016 oraz kwartalnych za I kwartał 2016 r. Zmiany w rachunkowości budżetowej wynikają głównie z wprowadzenia nowych rozdziałów klasyfikacji budżetowej, przeznaczonych do rozliczania świadczenia wychowawczego.

PIT - coraz więcej zeznań podatkowych przez Internet

W 2016 r. 45% podatników złożyło lub planuje złożyć zeznanie podatkowe przez Internet - tak wynika z raportu KPMG w Polsce pt. „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015” Jednocześnie maleje liczba podatników, którzy rozliczają się bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Jak z urzędem skarbowym rozliczają się Polacy?

Klasyfikacja budżetowa - nowy rozdział „85211 Świadczenie wychowawcze"

Nowy rozdział klasyfikacji budżetowej „85211 Świadczenie wychowawcze" został dodany przez Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) - jak stosować?

Wykonawcy od 18 kwietnia 2016 r. mogą składać Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) na formularzu, stanowiącym załącznik do Rozporządzenia wykonawczego KE (UE) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r. ustanawiającego standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Urząd Zamówień Publicznych opracował specjalną instrukcję, dotyczącą korzystania z formularza.

REKLAMA

VAT w samorządach - obligatoryjna centralizacja od 2017 r.

Fundamentalne znaczenie dla sposobu rozliczania VAT przez samorządy ma wyrok TSUE z 29 września 2015 r. Skutkiem wyroku jest obowiązek dokonania centralizacji rozliczeń VAT w samorządach. Projekt specjalnej ustawy w tym zakresie zakłada obligatoryjną centralizację od 1 stycznia 2017 r.

Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych w sferze budżetowej

Ostateczne zamknięcie i otwarcie ksiąg rachunkowych jednostki i placówki kontynuującej działalność powinno nastąpić do 30 kwietnia roku następnego, a w jednostkach, których sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu, w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy.

Paragraf 470 po zmianach w 2016 r.

Wydatki poniesione na pokrycie kosztów dojazdu pracownika na szkolenie rozliczone na podstawie polecenia wyjazdu służbowego, począwszy od 1 stycznia 2016 r., klasyfikujemy do paragrafu 470. W jaki sposób ewidencjonować wszystkie koszty i wydatki poniesione w związku ze skierowaniem pracownika na szkolenie przez jednostkę?

Sprawozdania budżetowe po zmianach w 2016 r.

Sprawozdania budżetowe po zmianach po raz pierwszy mają zastosowanie do sprawozdań miesięcznych za marzec 2016 i kwartalnych za I kwartał 2016 r. Najważniejsza zmiana związana jest z możliwością korzystania przez samorządy ze wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i administracyjnej.

Sprawozdanie Rb-27S - nowe zasady

Sprawozdanie Rb-27S według nowych zasad należy sporządzić już za marzec 2016 r. Jak ujmować dochody budżetowe w sprawozdaniu Rb-27S?

Zamówienia publiczne - jakie przepisy stosować od 18 kwietnia 2016 r.?

Urząd Zamówień Publicznych wyjaśnia, jakie przepisy należy stosować do postępowań wszczętych od 18 kwietnia 2016 r. Proces legislacyjny dotyczący rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw nie został jeszcze zakończony. Mając jednak na względzie opóźnienie we wdrożeniu ww. dyrektyw do porządku krajowego, w celu uniknięcia ryzyka popełnienia przez polskich zamawiających ewentualnych nieprawidłowości związanych z powyższym, w szczególności w zakresie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego oraz konkursów finansowanych ze środków UE oraz uwzględniając zasadę bezpośredniej skuteczności dyrektyw - w odniesieniu do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wszczynanych od dnia 18 kwietnia 2016 r. - Urząd Zamówień Publicznych wskazuje co następuje:

Podatek od handlu detalicznego - stawki

Stawki podatku od handlu detalicznego mają wynosić 0,4, 0,8 i 1,4 procent. Założenia rządu przewidują kwotę wolną w wysokości 1,5 mln miesięcznie.

Nowe Prawo zamówień publicznych - nowelizacja ustawy

Najpóźniej do dnia 18 kwietnia 2016 roku miała wejść w życie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych, tym samym do aktualnego stanu prawnego wprowadzając liczne innowacje dotyczące między innymi trybów postępowania, oceny oferty i wyboru oferty najkorzystniejszej, zasad wspólnego ubiegania się o zamówienie czy też umów w zamówieniach publicznych.

Jak odróżniać nakłady inwestycyjne od remontowych

W siedzibie jednostki budżetowej wymieniono windę dla niepełnosprawnych na nowszy model, za który zapłacono 140 000 zł. Czy taką kwotę można zapłacić ze środków remontowych, czy trzeba na to mieć zabezpieczone środki na inwestycje?

Jak ewidencjonować zespoły komputerowe

Jednostka budżetowa zakupiła sprzęt komputerowy, na fakturze są 4 pozycje: jednostka centralna, monitor, klawiatura, drukarka. Jak poprawnie to zaksięgować - wszystko jako jeden zestaw na koncie 011 "Środki trwałe", czy osobno komputer na 011 (wartość 3800 zł) i osobno drukarkę na 013 (wartość 1100 zł), ujmując ją bezpośrednio w koszty (paragraf 4210)?

Ryczałt od samochodów służbowych a koszt paliwa

Czy ryczałt za wykorzystywanie samochodu służbowego przez pracowników do celów prywatnych obejmuje również koszt zakupionego przez pracodawcę paliwa, które pracownik następnie zużył na swoje prywatne cele? Jednolitą linię interpretacyjną organów skarbowych w tym zakresie przełamało najnowsze orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2015 r.

Urlopy dla rodziców 2016

Do stycznia 2016 roku na kształt uprawnień związanych z rodzicielstwem składało się kilka rodzajów urlopów – urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski oraz wychowawczy, a także urlop ojcowski. Jakie zmiany zostały wprowadzone przez ustawodawcę w styczniu 2016 roku w odniesieniu do poszczególnych uprawnień związanych z rodzicielstwem?

Opis przedmiotu zamówienia sprzeczny z zasadami uczciwej konkurencji

Kiedy można skutecznie podnieść zarzut, iż opis przedmiotu zamówienia narusza zasady uczciwej konkurencji? Ustalenie, czy zamawiający pośrednio narusza zasadę uczciwej konkurencji, nie jest łatwe.

Wykluczenie wykonawcy, który złożył wadium

Najczęściej stosowaną formą wadium, którą wybierają wykonawcy, to wniesienie wadium w pieniądzu lub poprzez przedłożenie gwarancji bankowej. Co w sytuacji, gdy gwarancja bankowa wygaśnie, w trakcie trwania postępowania przetargowego?

Liczba zatrudnionych pracowników jako kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty

Czy kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty może stanowić liczba zatrudnionych pracowników? Czy kryterium takie nie jest sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji?

Opłata za utraconą wodę jeszcze w 2016 r.

Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić opłatę za utraconą wodę jeszcze w 2016 r. Nowe przepisy miałyby przeciwdziałać suszy. Jak pomysł oceniają samorządy?

Wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych w 2016 r.

W 2016 r. wynagrodzenia zasadnicze pracowników samorządowych nie uległy zmianie. Projekt podwyżek w tym zakresie jest w planie prac Rady Ministrów.

Średnia wysokość świadczenia kompensacyjnego

Średnia wysokość świadczenia kompensacyjnego to obecnie 2 tys. zł brutto. Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, wychowawcom oraz innym pracownikom pedagogicznym.

Świadczenie wychowawcze: sprawozdania rzeczowo-finansowe

Sprawozdania rzeczowo-finansowe z realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego w okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r. będą przedkładane wojewodzie w okresach miesięcznych. Od 1 października 2017 r. będzie obowiązywał kwartalny cykl przedkładania sprawozdań.

Klasyfikacja budżetowa 2016 - nowe przepisy rozporządzenia

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 lutego 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 26 lutego 2016 r.

Sprawozdawczość budżetowa 2016 - zmiany w rozporządzeniu

Pierwsze zmiany rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej weszły w życie 1 kwietnia 2016 r., kolejne zaczną obowiązywać na początku 2017 r.

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia - zmiany w zamówieniach publicznych

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia ma stanowić oficjalne oświadczenie wykonawcy, w którym stwierdza on m.in. spełnianie kryteriów kwalifikacji. Nad nowelizacją Prawa zamówień publicznych pracuje obecnie Sejm.

Referencje w przypadku świadczenia usług

Co potwierdzają referencje w przypadku świadczenia usług? Czy referencje dowodzą, jakiego rodzaju usługi świadczył wykonawca oraz jaki był ich zakres?

Jakie obowiązują zasady finansowania zakupów inwestycyjnych

Czy jednostka budżetowa może dokonać zakupu środków trwałych za kwotę powyżej 3500 zł i sfinansować go z paragrafu 4210?

Wynagrodzenia pracowników administracji 2016

W 2016 r. ulegają podwyższeniu maksymalne stawki wynagrodzeń pracowników administracji rządowej, niebędących członkami służby cywilnej. Najwyższe pensje tej grupy urzędników po zmianach wynoszą od 2000 do 6400 zł w zależności do kategorii zaszeregowania.

Opłaty za parkowanie w sobotę bezprawne?

Czy opłaty za postój na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania mogą być pobierane w soboty? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu podważył taką praktykę.

500 plus a dane osobowe

Program Rodzina 500 plus wiąże się w przetwarzaniem szerokiego zakresu danych osobowych. GIODO przypomina, iż to gmina powinna zgłosić zbiór danych osobowych prowadzony w celu realizacji świadczeń.

Umowa zlecenie a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych

Osobom zatrudnionym na podstawie cywilnoprawnych umów o pracę i samozatrudnionym zostanie przyznane prawo zrzeszania się w związkach zawodowych – takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Jakie będą konsekwencje nowych przepisów?

Projekt nowej Ordynacji podatkowej w październiku 2017 r.

Projekt nowej Ordynacji podatkowej ma być gotowy w październiku 2017 r. Nowe przepisy przewidują m.in. dłuższe terminy na wniesienie odwołania.

500 zł na dziecko - wnioski w rodzinach łączonych

Wnioskowanie o 500 zł na dziecko w rodzinach łączonych może być skomplikowane. Niektóre sytuacje wymagają złożenia więcej niż jednego wniosku.

Dni wolne od pracy w 2017 r.

Kiedy przypadają dni ustawowo wolne od pracy w 2017 roku? W jakie dni warto wziąć urlop i przedłużyć sobie okres wypoczynku? Jak zaplanować długi weekend majowy w przyszłym roku?

Sprawozdanie finansowe za 2015 rok - jakie wzory obowiązują?

Jednostki budżetowe powinny sporządzić sprawozdanie finansowe za rok 2015 do końca marca 2016 r. Czy wzór bilansu uległ zmianie?

Zatrudnienie w administracji - nowe stanowiska w samorządach

W samorządach przybywa nowych miejsc pracy. Jest to związane przeważnie z potrzebą obsługi programu "500 plus". W administracji rządowej trend jest odwrotny.

Podwyżki dla pracowników administracji spoza służby cywilnej w 2016 r.

Wynagrodzenia pracowników nie będących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej wzrosną od 1 stycznia 2016 r. To efekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów.

Czy opodatkować VAT wniesienie do spółki komunalnej samochodu przekazanego gminie

Gmina ma zamiar przekazać aportem spółce komunalnej (w której posiada 100% udziałów) samochód ciężarowy. Samochód ten został kupiony w 2008 r. przez zakład budżetowy gminy (VAT z tytułu zakupu został przez zakład budżetowy w całości odliczony), natomiast w 2014 r., w związku z likwidacją zakładu budżetowego, został przekazany gminie. Czy wniesienie samochodu aportem do spółki komunalnej będzie opodatkowane VAT według stawki 23%, czy zwolnione z podatku?

Klasyfikacja budżetowa wydatku na poświadczenie podpisu

Jednostka budżetowa dokonała wydatku w zakresie poświadczenia własnoręczności podpisu i otrzymała z kancelarii notarialnej fakturę VAT. Do jakiego paragrafu wydatków należy zaklasyfikować tę operację? Czy właściwy będzie § 4170 „Wynagrodzenia bezosobowe”, czy § 443 „Różne opłaty i składki”?

E-faktury w zamówieniach publicznych

Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenie e-faktur w zamówieniach publicznych na początku 2018 r. Zmiany podyktowane są koniecznością implementacji Dyrektywy 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych.

Ujmowanie zaangażowania wydatków w sprawozdaniu Rb-28S

Zaangażowanie wydatków wykazuje się w kwotach narastająco od początku do końca roku. Kwota zaangażowania wydatków roku bieżącego nie powinna być niższa aniżeli kwota wykonanych wydatków oraz zaciągniętych zobowiązań, których termin płatności nie przekracza roku budżetowego, za które sporządzane jest sprawozdanie Rb-28S.

Podatek od niektórych instytucji finansowych - interpretacja ogólna MF

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 3 marca 2016 r. wyjaśnił m.in. takie kwestie jak określenie podstawy opodatkowania czy definicja podatnika. Następny problem, którym zajął się Minister Finansów, to kwestia ustalania powiązań pomiędzy podatnikami będącymi zakładami ubezpieczeń lub zakładami reasekuracji.

Kodeks pracy - kolejne zmiany w 2016 r.

Zmiany w Kodeksie pracy, które mają wejść w życie jeszcze w 2016 r. dotyczą potwierdzania pracownikowi na piśmie umowy o pracę. Celem zmian jest ograniczenie pracy nierejestrowanej.

Wykazanie w sprawozdaniu Rb-28S w kolumnie „Zaangażowanie” naliczonego dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Dodatkowe wynagrodzenie roczne stanowi tytuł wydatku następnego roku, wobec czego zaangażowanie w danym roku budżetowym ujmować będzie kwotę dodatkowego wynagrodzenia rocznego, wypłaconego w danym roku budżetowym.

Określenie celu i zakresu kontroli zarządczej

Precyzyjne i trafne ujęcie celu stawianego przed kontrolą zarządczą w JST wraz ze wskazaniem jej zakresu powinno służyć uporządkowaniu jednolitego rozumienia czym jest kontrola zarządcza i późniejszego stosowania się do przyjętych regulacji.

REKLAMA