REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, Opieka nad dzieckiem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

„Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami” to pierwsza na rynku wydawniczym publikacja tego typu, która omawia rewolucyjne zmiany w prawie pracy dostosowujące polskie przepisy do dyrektywy work life balance i tzw. dyrektywy rodzicielskiej.

26 kwietnia weszła w życie największa zmiana w kodeksie pracy od kilku lat. Jakie zmiany?

26 kwietnia weszła w życie największa zmiana w kodeksie pracy od kilku lat. Jakie zmiany?

Wynagrodzenie za opiekę nad zdrowym dzieckiem - czy wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?

Czy należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie za opiekę nad zdrowym dzieckiem?

Podwyżka po urlopie macierzyńskim [nowelizacja kodeksu pracy]

Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego pracownik powinien otrzymać podwyżkę, jeżeli w czasie jego nieobecności wzrosło wynagrodzenie w grupie, w której znajduje się ten pracownik.

REKLAMA

Jak rozliczać godziny nadliczbowe urzędników? [Minister rodziny i polityki społecznej wyjaśnia]

Godziny nadliczbowe pracowników administracji publicznej nienależących do korpusu służby cywilnej należy rozliczać zgodnie z regulacjami Kodeksu pracy. Oznacza to, że za każdą godzinę nadliczbową pracownikowi przypada półtorej godziny czasu wolnego od pracy, ale tylko wtedy, gdy pracownik nie złoży wniosku o czas wolny.

Narzucenie pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych

Urlopy wypoczynkowe powinny być co do zasady wykorzystywane w roku, w którym przysługują. Tak się jednak nie zawsze dzieje z wielu powodów - przerwania urlopu, przesunięcia terminu wypoczynku, czy po prostu niewnioskowania o cały urlopu - i część pracowników pozostaje z końcem roku z większą lub mniejszą częścią niewykorzystanego wypoczynku. Powstaje tzw. urlop zaległy, którego udzielenie rządzi się swoimi prawami - termin urlopu nie musi być uzgadniany z pracownikiem, zaś wypoczynek z poprzedniego roku powinien zostać udzielony co do zasady do końca września.

Prawo do dodatkowego urlopu pracownika socjalnego w kontekście urlopu wychowawczego i bezpłatnego

Dodatkowy urlopu wypoczynkowy. We wrześniu 2021 r. pracownica socjalna wróci z urlopu wychowawczego po 2,5-letniej nieobecności. Czy prawo do dodatkowego urlopu otrzyma dopiero za 3 lata? Czy urlop bezpłatny i opieka nad zdrowym dzieckiem z art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy mają wpływ na prawo do urlopu dodatkowego?

Praca zdalna. Jakie zmiany w Kodeksie Pracy?

OPZZ otrzymało wstępny i roboczy projekt ustawy, zawierającej szereg nowych i ważnych zasad, które de facto na nowo definiują pojęcie pracy zdalnej, wprowadzonej do prawa pracy przepisami specustaw COVID-19.

REKLAMA

Nadgodziny pracowników samorządowych

Ogólną zasadą, która wynika z kodeksu pracy jest fakt, że za pracę w godzinach nadliczbowych w pierwszej kolejności należy się czas wolny, zaś w wyjątkowych sytuacjach określonych w przepisach, dodatek do wynagrodzenia. Natomiast w przypadku pewnych pragmatyk służbowych praca w nadgodzinach jest zupełnie inaczej rozliczana niż na gruncie Kodeksu pracy. Przykładem takich przepisów jest ustawa o pracownikach samorządowych.

Polityka rodzinna oraz społeczna - najważniejsze zmiany 2018 r.

Łatwiejsze zakładanie instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, Program Opieka 75+, e-zwolnienia lekarskie to tylko niektóre zmiany w polityce rodzinnej i społecznej oraz polityce zatrudnienia.

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej 2018 r.

Dokumentację pracowniczą należy przechowywać 50 lat. Okres ten ma zostać skrócony do 10 lat. Czy nowe zasady zaczną obowiązywać już w 2018 r.?

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Po urodzeniu dziecka istnieje możliwość by starać się o jednorazową zapomogę z tego tytułu. To wsparcie ze strony państwa potocznie nazywane jest becikowym. Kwestie dotyczące procedury i warunków przyznania becikowego zostały uregulowane w rozdziale 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Rodzice coraz chętniej korzystają z urlopów

Jak wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej coraz więcej osób korzysta z urlopów rodzicielskich. Z uprawnienia tego korzystają nie tylko matki, ale również ojcowie.

Świadectwo pracy w 2017 r. - wyjaśnienia MRPiPS

Pracodawcy mają obowiązek wydawać nowe świadectwa pracy. Na jakich zasadach? Czy będzie łatwiej pracodawcom? Poniżej wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

ZUS chce uregulować outsourcing pracowniczy

Outsourcing pracowniczy nie jest uregulowany w polskim prawie, Kodeks pracy mówi jedynie o przejęciu części lub całości działalności gospodarczej. Ta luka jest wykorzystywana przez tych, którzy próbują prawo obejść. W związku z tym ZUS proponuje rozwiązania prawne, które rozwiązałyby problem outsourcingu pracowniczego.

Jak nie stracić zaległego urlopu?

Zaległego urlopu nie da się gromadzić w nieskończoność. Warto zatem sprawdzić, ile dni wolnych zostało nam z poprzedniego roku i wykorzystać je w terminie. Jakim?

Zaświadczenie o niekaralności pracownika – kiedy zgodne z prawem?

Czy każdy pracodawca może żądać zaświadczenia o niekaralności swoich pracowników lub kandydatów do pracy? Co powinien zrobić pracodawca, jeżeli pracownik dobrowolnie przedłoży mu taki dokument?

Telepraca – obowiązki pracodawcy

Kodeks pracy na pracodawcę zatrudniającego pracowników w ramach telepracy nakłada szereg obowiązków. Przed wprowadzeniem takiego rozwiązania warto zatem rozważyć czy praca zdalna będzie właściwym rozwiązaniem z punktu widzenia interesów pracodawcy, jak i bieżących potrzeb pracowników.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a liczba dzieci

Nie będzie zmian, dotyczących uzależnienia wymiaru dni wolnych na opiekę nad dzieckiem od liczby posiadanego potomstwa. O inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie apelował Rzecznik Praw Dziecka.

Jakie należności przysługują z tytułu podróży służbowej

Pracownik został wysłany na weekend w delegacje służbową za granicę. Czy w związku z tym przysługuje mu z tego tytułu dzień wolny od pracy?

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego

W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego wynoszącego od 1 stycznia 2016 r. 1.000 zł, kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Osobami uprawnionymi do otrzymania podwyższenia zasiłku macierzyńskiego są osoby, które mają prawo do zasiłku macierzyńskiego w związku z urodzeniem się dziecka lub w związku z przyjęciem dziecka na wychowanie.

Dni wolne od pracy w 2017 r.

Kiedy przypadają dni ustawowo wolne od pracy w 2017 roku? W jakie dni warto wziąć urlop i przedłużyć sobie okres wypoczynku? Jak zaplanować długi weekend majowy w przyszłym roku?

Kodeks pracy - kolejne zmiany w 2016 r.

Zmiany w Kodeksie pracy, które mają wejść w życie jeszcze w 2016 r. dotyczą potwierdzania pracownikowi na piśmie umowy o pracę. Celem zmian jest ograniczenie pracy nierejestrowanej.

Porzucenie pracy – jakie konsekwencje?

Czy porzucenie przez pracownika pracy może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę? Kiedy takie zachowanie pracownika będzie skutkowało konsekwencjami finansowymi?

Na ile części można podzielić urlop rodzicielski

Pracownica planuje skorzystanie z urlopu rodzicielskiego. Z góry zakłada, że zostanie on podzielony na części. Ile ich może być? Czy podział urlopu rodzicielskiego dopuszczalny jest tylko na 3 części?

Kodeks pracy - planowane zmiany w 2016 r.

Projekt zmian w Kodeksie pracy wprowadzi obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Planowane zmiany są przedmiotem konsultacji społecznych.

Kiedy pracownica może zrezygnować z całości lub części urlopu rodzicielskiego

Pracownica złożyła wniosek o urlop rodzicielski 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Teraz chce zrezygnować z jego części i powrócić do pracy. Czy pracodawca musi się na to zgodzić?

Urlopy dla rodziców - zmiany w 2016 r.

Najistotniejszą zmianą w 2016 roku będzie wydłużenie możliwości wspólnej opieki nad dzieckiem oraz wprowadzenie możliwości wymiany częściami urlopu między rodzicami-pracownikami. Dodatkowe uprawnienia uzyskają również rodzice posiadający inny niż umowa o pracę tytuł do ubezpieczenia.

Jak udzielać dni wolnych na opiekę nad dzieckiem po zmianach od 2 stycznia 2016 r.

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik będzie mógł dokonać wyboru, czy chce korzystać ze zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat w dniach czy godzinach. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik będzie miał prawo do 2 dni lub 16 godzin takiego zwolnienia. Wprowadzenie możliwości uzyskania zwolnienia na opiekę na dziecko w wymiarze godzinowym pozwoli na korzystanie z niego tylko przez część dnia pracy, co w wielu przypadkach jest wystarczające.

Ochrona pracy kobiet w okresie ciąży

Zgodnie przepisami Kodeksu Pracy kobiety będące w ciąży podlegają szczególnej ochronie dotyczącej utrzymania zatrudnienia. Jest to ochrona wielowymiarowa, ponieważ polega nie tylko na utrzymaniu miejsca pracy, ale również na trosce o zdrowie kobiety i płodu w sytuacji, gdy wykonywana praca mogłaby w niekorzystny sposób wpłynąć na ich stan. Co więcej ustawodawca zapewnia warunki do sprawowania osobistej opieki nad noworodkiem w pierwszych tygodniach jego życia oraz ułatwia dalsze wychowywanie dziecka.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem - zmiany 2016

W 2016 r. pracownik będzie mógł zdecydować czy woli wykorzystać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w postaci dnia czy godzin. Obecnie przepisy umożliwiają skorzystanie z urlopu w wymiarze dni.

Świadczenia zdrowotne dla matek 2015/2016

16 października wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej oraz opieki nad noworodkiem. W 2016 roku trafi do obiegu nowa Książeczka Zdrowia Dziecka.

Urlop rodzicielski - zmiany od 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która w głównej mierze ma obowiązywać od początku 2016 r. wydłuża i uelastycznia sposoby korzystania z urlopu rodzicielskiego. W myśl noweli w przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze, wymiar urlopu rodzicielskiego ulegać będzie wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż do 64 tygodni lub do 68 tygodni w przypadku urodzenia więcej dzieci przy jednym porodzie.

Ciąża nauczycielki podczas umowy na zastępstwo

Czy umowa tzw. na zastępstwo przedłuża się do dnia porodu? Odpowiedzi należy poszukiwać w przepisach Kodeksu pracy.

Jakie uprawnienia przysługują zatrudnionemu za pracę w nadgodzinach?

Praca w nadgodzinach to przekroczenie przez zatrudnionego wykonywania obowiązków wynikających z umowy zatrudnienia przez czas dłuższy niż 40 godzin w tygodniu. W związku z jej wykonywaniem zatrudnionemu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, 50% lub 100% oprócz normalnej stawki. W zastępstwie wypłaconego wynagrodzenia można przyznać dzień wolny. Na jakich odbywa się to zasadach?

Mobbing i molestowanie - warto przerwać milczenie

Jak podkreślają eksperci, udowodnienie mobbingu jest bardzo trudne, a zbieranie dowodów może trwać bardzo długo. Według nich warto jednak znaleźć w sobie siłę, by przerwać ten wyniszczający psychicznie i fizycznie proceder.

Urlop rodzicielski - prezydencki projekt zmian

„W przyszłym tygodniu przedstawię ustawę zmieniającą Kodeks pracy tak, by było możliwe bardziej elastyczne - a więc z korzyścią dla rodzin, dla pracujących rodziców, dla dzieci - korzystanie z urlopów rodzicielskich" - zapowiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

6-dniowy tydzień pracy – czy będą zmiany w Kodeksie pracy?

6 –dniowy tydzień pracy przewiduje poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Projektodawcy przekonują, iż zmiany są korzystne dla pracownika.

Nowe zasady finansowania pieczy zastępczej

Do tej pory koszty pobytu dzieci objętych pieczą zastępczą ponosił starosta lub - również finansowana przez powiat - placówka opiekuńczo-wychowawcza, w której przebywa dziecko. Od teraz pobyt dziecka będzie finansował ten powiat, na terenie którego przyszło ono na świat.

Finansowanie pieczy zastępczej do zmiany

Zmiany w sposobie finansowania pieczy zastępczej wprowadziła nowelizacja ustawy o pieczy zastępczej, która weszła w życie 8 sierpnia 2014 r.

Podróż służbowa nauczyciela – koszty przejazdu

Przepisy karty nauczyciela nie regulują kwestii podróży służbowej nauczycieli zarówno na obszarze kraju, jak i poza jego granicami. W tym zakresie zgodnie z treścią art. 91 c ust. 1 KN regulacja prawna znajduje się w przepisach kodeksu pracy.

Dłuższy urlop macierzyński - terminy

Chcąc skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego musimy pamiętać o terminach. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podpowiada, kiedy złożyć odpowiednie wnioski.

Bilety dla pracowników jako narzędzie pracy

Pracownicy gminy, realizując zadania służbowe, poruszają się komunikacją miejską. Czy należy pobrać podatek dochodowy od wartości zakupionych przez gminę imiennych, miesięcznych biletów dla pracowników?

Umowa na okres próbny a pracownicy samorządowi

Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych regulują w art. 16 rodzaje umów o pracę, jakie zawiera się z pracownikami samorządowymi. Czy w związku z tym, w przypadku takich pracowników można zastosować formułę umowy o pracę na okres próbny?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników – stanowisko Ministerstwa Pracy

Nowe przepisy dotyczące obowiązków pracodawcy w związku z podnoszeniem kwalifikacji przez pracowników wzbudzają uzasadnione kontrowersje. Dlatego Ministerstwo Pracy na swojej stronie internetowej opublikowało wskazówki, jak należy prawidłowo interpretować nowe zapisy.

Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego

Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.

Ograniczenia w wynagrodzeniach w bibliotekach samorządowych

W bibliotece będącej samorządową instytucją kultury wypłaca się świadczenia urlopowe. W bibliotece tej na podstawie aktu powołania zatrudniony jest dyrektor oraz na podstawie umowy o pracę – główny księgowy.

Jak obliczyć odprawy dla pracowników samorządowych

W zakresie uprawnień do odpraw pracownicy samorządowi są w korzystniejszej sytuacji niż pracownicy, których obowiązują tylko przepisy prawa pracy. Obliczanie wysokości takich świadczeń przysługujących samorządowcom, bywa jednak nieco trudniejsze.

REKLAMA