REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2019, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samorządowego oszusta może rozliczyć także sąd pracy

Pracownik, który okradł gminę, w której pracował, musi się liczyć nie tylko z odpowiedzialnością karną, ale też z pracowniczym procesem o naprawienie szkody wyrządzonej umyślnie pracodawcy.

Zmiany w zamówieniach publicznych od 1 stycznia 2021 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Sprawdź co się zmieni!

Od 7 listopada 2019 r. sąd I instancji będzie mógł nałożyć obowiązek dalszego zatrudnienia zwolnionego pracownika

Od 7 listopada 2019 r. sąd będzie mógł nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego jego zatrudnienia do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Zmiana stanu zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego a druga rata odpisu na ZFŚS

Przed naliczeniem pierwszej raty odpisu na ZFŚS średnioroczny stan zatrudnienia wynosił 67 pracowników. We wrześniu dodatkowo przyjęto do pracy 8 osób i wszystko wskazuje na to, że do końca roku zatrudnienie utrzyma się na poziomie 75 etatów. Czy dokonując we wrześniu przelewu drugiej raty odpisu na ZFŚS, można przeliczyć przeciętną liczbę zatrudnionych i zwiększyć kwotę odpisu, czy może z korektą należy poczekać do 31 grudnia?

REKLAMA

Zaświadczenie o niekaralności w aktach osobowych pracownika samorządowego

Czy zaświadczenie o niekaralności można przechowywać w aktach osobowych pracownika samorządowego?

Obowiązkowy split payment już od 1 listopada 2019 r.

W dniu 29 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Obowiązkowy split payment już od 1 listopada 2019 r.

Obowiązek założenia nowych akt osobowych dla pracownika, z którym zawarto kolejną umowę bezpośrednio po poprzedniej, trwającej w dniu 1 stycznia 2019 r.

Od 1 sierpnia 2019 r. pracodawca zamierza po raz drugi podpisać z pracownikiem umowę o pracę na okres jednego roku. Dla tej samej osoby w dniu 31 lipca 2019 r. upłynęła terminowa umowa o pracę, zawarta 31 sierpnia 2018 r. Czy dla tego pracownika można kontynuować prowadzenie dokumentacji pracowniczej, jeżeli zawarto z nim nową umowę o pracę bezpośrednio (bez dnia przerwy) po poprzedniej umowie, trwającej 1 stycznia 2019 r.?

Konsekwencje skrócenia przez ZUS zwolnienia lekarskiego pracownika

Pracodawca otrzymał z ZUS pismo skracające zwolnienie lekarskie pracownika. Niestety pismo to dotarło po wypłacie zasiłku chorobowego. Jak skorygować listę płac, dokumenty ZUS? W jaki sposób możemy ubiegać się o zwrot nadpłaconego zasiłku? Czy pracownik jest zobligowany do jego zwrotu?

REKLAMA

Nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych 2019 r.

W nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących uregulowano warunki oraz sposób prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Sprawdź co jeszcze się zmienia i co nowe uregulowania oznaczają dla jednostek.

Co się zmieni w Prawie zamówień publicznych w 2019 i 2020 r.?

Rząd przyjął projekt nowego Prawa zamówień publicznych. Jedną z ważniejszych zmian ma być większa skuteczność przetargów.

Czy za dzień częściowo przepracowany przysługuje świadczenie chorobowe

Po przepracowaniu 6 godzin pracownik poprosił pracodawcę o zwolnienie go ze świadczenia pracy i udał się do lekarza. Lekarz wystawił choremu na częściowo przepracowany dzień zwolnienie lekarskie. Czy za ten dzień należy się pracownikowi wynagrodzenie? Czy oprócz tego przysługuje jemu wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy?

Prawo do emerytury już po 25 latach służby

Rewolucyjne zmiany w emeryturach pracowników mundurowych. Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej m.in. emerytur policyjnych przyjęty przez rząd.

Przepisów o prawach konsumenta nie stosuje się do gminy

Mam pytanie dotyczące możliwości ewentualnego zwrotu zamówionych wejściówek na Koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca dla pracowników Urzędu Gminy. Wejściówki zostały zamówione na podstawie zlecenia w określonej całkowitej wartości (określona liczba). Należność za wejściówki ma zostać zapłacona przelewem na konto w terminie do 7 dni od daty otrzymania faktury. Faktura w chwili obecnej nie została jeszcze wystawiona, a sam koncert jeszcze się nie odbył.

Urlop udzielony poza planem urlopów

Stworzony plan urlopów ma moc wiążącą pracownika. W terminie przewidzianego w planie wypoczynku pracodawca może nie dopuścić podwładnego do pracy.

Nowa Ordynacja Podatkowa - prace nabierają tempa

W dniu 28 maja 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy – Ordynacja podatkowa. Tym samym – po blisko czterech latach prac i zapowiedzi – realnego kształtu nabierają rozwiązania nowej „konstytucji” podatkowej.

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe asystenta rodziny

Praca asystenta rodziny wykonywana jest w ramach umowy o pracę w wymiarze pełnego etatu w systemie zadaniowego czasu pracy. Asystent wykonuje obowiązki także w godzinach popołudniowych oraz w dni ustawowo wolne od pracy, również w weekendy - łącznie 40 godzin tygodniowo. Zatrudniony w ośrodku pomocy społecznej asystent rodziny niekiedy również świadczy pracę w porze nocnej. W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie urlopowe asystenta, biorąc pod uwagę, że poza dodatkami za pracę w porze nocnej nie otrzymuje on innych zmiennych składników wynagrodzenia? Czy do podstawy urlopowej wlicza się nagrodę przyznaną pracownikowi? Jaka jest różnica między premią uznaniową a nagrodą?

Ocena pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkole na stanowiskach urzędniczych

Pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w szkołach na stanowiskach urzędniczych (w tym kierowniczych) podlegają okresowej ocenie. Bezpośredni przełożony pracownika - a więc najczęściej dyrektor szkoły - ma obowiązek dokonać oceny na piśmie, nie rzadziej niż raz na dwa lata i nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Niedzielny dyżur pracownika samorządowego

Pracownik samorządowy pełnił dyżur w domu w niedzielę. Czy w ramach rekompensaty przysługuje mu dzień wolny od pracy?

Pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania w szkołach już we wrześniu 2019 r.

W dniu 27 maja 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zgodnie z nowymi przepisami pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania zajmą się opieką zdrowotną uczniów. Czy pielęgniarki będą w każdej szkole?

Uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług w 2019 i 2020 r.

Prezydent w dniu 24 maja 2019 r. podpisał ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ma na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług.

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych w związku z RODO - część I

W dniu 4 maja 2019 r. weszła w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych, która uszczegóławia zasady ochrony danych osobowych przewidziane w RODO.

Zmiany w podatku od wydobycia niektórych kopalin 2019 r.

Zmiany polegające na obniżeniu stawek podatku od wydobycia niektórych kopalin z podpisem Prezydenta. Na czym polegają?

Jakie jest zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego?

Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego opublikowany w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski. Zawody uporządkowane zostały alfabetycznie.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022

Publikujemy opinię prof. Stanisława Gomułki dotyczącą Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022.

Stopa bezrobocia w marcu 2019 r.

Najnowsze dane dot. stopy bezrobocia w marcu 2019 r. opublikowane przez Eurostat. Dobry wynik Polski.

Potrącenia alimentów z diet z tytułu podróży służbowych

Od bieżącego roku egzekucji podlega 50% kwot diet przysługujących z tytułu podróży służbowych - jeżeli ma ona na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów. Nadal wolne od egzekucji są zwroty kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków.

Dodatkowy urlop strażaka po powrocie z urlopu wychowawczego

Czy wymiar dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego strażaka powracającego do służby po urlopie wychowawczym trwającym co najmniej miesiąc zawsze ulega obniżeniu o okres tego urlopu wychowawczego?

ZUS ZSWA do 31 marca 2020 r.

We wtorek 31 marca 2020 r. mija termin, w którym płatnicy muszą złożyć zgłoszenia ZUS ZSWA. Obowiązek złożenia dokumentu ZUS ZSWA dotyczy pracodawców zatrudniających pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Urzędy zamknięte 2 maja 2019 r.

Pracownicy urzędów administracji rządowej w dniu 2 maja 2019 r. mają wolne. Urzędy otwarte będą w pierwszą sobotę po majówce, czyli 11 maja 2019 r.

Licencja doradcy restrukturyzacyjnego po 1 stycznia 2020 r.

W dniu 23 kwietnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego oraz niektórych innych ustaw. Większość zmian wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

1100 zł dla emerytów i rencistów w 2019 r.

Prezydent w dniu 23 kwietnia 2019 r. podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Sprawdź kto otrzyma nowe świadczenie.

Od 29 marca 2019 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym

W dniu 29 marca 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadziła istotne zmiany w ustawie z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Więcej niż jeden środek transportu w podróży służbowej

Pracownikowi należy się zwrot kosztów podróży środkiem transportu wskazanym przez pracodawcę. Czy delegowany może mieć wpisane w rachunku kosztów podróży służbowej dwa różne środki transportu?

Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych 2019 r.

W dniu 5 lutego 2019 r. rozporządzeniem Ministra Finansów zmieniono rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Rozporządzenie ma na celu dostosowanie do nowych uregulowań ustawowych podziałek klasyfikacji budżetowej.

Uchwały podatkowe w zakresie opłat lokalnych

Gmina może posiadać swoje własne zasady dotyczące sposobu ustalania, poboru jak również terminów płatności opłat lokalnych. Wyjątek stanowią wysokości stawek opłat lokalnych. Od 1 lipca 2019 r. rada gminy będzie miała obowiązek umożliwić składanie deklaracji na opłatę reklamową za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Pomoc superwizora - obowiązek czy uprawnienie pracownika socjalnego

Czy kierownik domu pomocy społecznej może pracownikowi socjalnemu narzucić obowiązek korzystania ze wsparcia superwizora? Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać superwizorem?

Kiedy rada może odmówić zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym?

Celem przepisów ustawy o samorządzie gminnym nie jest udzielenie bezwarunkowej ochrony w sferę uprawnień radnego w płaszczyźnie regulowanej przepisami prawa pracy, pozbawiając pracodawcę możliwości rozwiązania stosunku pracy z radnym.

Ewidencja czasu pracy po zmianach

Od 1 stycznia 2019 r. w ewidencji czasu pracy podajemy - poza samą liczbą przepracowanego czasu - przedziały czasowe, w których pracownik świadczył pracę. Podobne zapisy dotyczą dyżurów, przy czym w odniesieniu do nich wskazujemy również miejsce ich pełnienia.

VAT od obiadów dla pracowników jeszcze nierozstrzygnięty

Trwa samorządowa batalia dotycząca zasad rozliczania dochodów dla potrzeb VAT. Tym razem przyszedł czas na opłaty wnoszone przez pracowników jednostek z tytułu zapewnienia wyżywienia.

Choroba w okresie przyjmowanym do obliczenia wynagrodzenia urlopowego

Jak powinny wyglądać przykładowe obliczenie wynagrodzenia urlopowego dla pracownika samorządowego, który w ubiegłym miesiącu chorował? Pracownik ten otrzymuje premię regulaminową (zmienną we wszystkich 12 miesiącach) oraz dodatek za pracę w porze nocnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych 2019 r.

Zmiany do rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych weszły w życie już 1 stycznia 2019 r. Co się zmieniło?

Zwolnienie JST z obowiązku ewidencjonowania VAT za pomocą kas rejestrujących do 31 grudnia 2021 r.

Zwolnienie jednostek samorządu terytorialnego z obowiązku ewidencjonowania VAT za pomocą kas rejestrujących trwa od 1 stycznia 2019 r., jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 r.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela w 2019 r.

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. O ile wzrośnie pensja nauczyciela? Od kiedy samorządy mogą wypłacać wyższe wynagrodzenie nauczycielom?

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli podpisane 2019 r.

Zmiany w wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Rozporządzenie podpisane. O ile wzrośnie pensja nauczyciela?

Dodatek za pracę na zastępstwo w podstawie trzynastki

Czy jeśli pracownik opieki społecznej, w związku z zastępowaniem innego pracownika, otrzymał w grudniu 2018 r. dodatek za pracę w terenie, to czy składnik ten powinien być uwzględniony w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy może jednak należy go traktować jako jednorazową wypłatę, która nie jest wliczana do podstawy trzynastki?

Zamówienia in-house 2019 r.

Materia zamówień in-house po raz pierwszy uregulowana w unijnym prawie stanowionym w dyrektywach zamówieniowych z 2014 r. stała się istotnym elementem prac nad nowelizacją P.z.p. w 2016 r. Pomimo, że obowiązujące regulacje budzą problemy zarówno praktyczne jak i teoretycznoprawne, w projekcie nowego P.z.p.[1] nie wprowadzono istotnych zmian w szczególności o charakterze konstrukcyjnym. Powyższe nie oznacza pełnej tożsamości zaproponowanych rozwiązań względem obowiązujących.

Zmiany w nadzorze nad rynkiem finansowym 2019 r.

Komisja Nadzoru Finansowego organem właściwym do do nadzoru mikroostrożnościowego. Rząd w dniu 5.02.2019 r. zajmie się dostosowaniem sekurytyzacji do unijnych przepisów.

Nowa ustawa budżetowa 2019 r.

W dniu 30 stycznia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę budżetową na rok 2019 z dnia 16 stycznia 2019 r. Ustawa budżetowa weszła w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w ustawie o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego już od 15 lutego 2019 r.

W dniu 30 stycznia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 17 stycznia 2019 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw. Co się zmienia?

Dodatkowy urlop w podstawie trzynastki

Pracownikowi socjalnemu, tak jak każdemu innemu pracownikowi samorządowemu, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Te przepisy to ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

REKLAMA