Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Szkolenia i kursy - wykazywanie usług zwolnionych w deklaracji VAT
Aktualizacja: 26.06.2020
Jednostka budżetowa organizuje płatne szkolenia i kursy dla osób fizycznych. Podlegają one zwolnieniu z VAT. Czy należy wykazywać je w deklaracji VAT-7 jako zwolnione i niefakturowane przychody? Czy trzeba pilnować limitu 20 000 zł, jeżeli część tych wpłat przechodzi przez raport kasowy? »
Kwarantanna - jak rozliczyć w OPS zakupy dla potrzebujących
Aktualizacja: 15.05.2020
Do ośrodka pomocy społecznej zadzwoniła z prośbą o zrobienie zakupów rodzina objęta kwarantanną. Opiekunka kupi potrzebne produkty, a wyznaczona jednostka dostarczy je do domu osób potrzebujących pomocy. Pojawia się jednak problem z rozliczeniem. Ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości fizycznego przekazania pieniędzy. Czy właściwe będzie zrobienie zakupów ze środków ośrodka? W jaki sposób rodzina ma te pieniądze zwrócić? W przypadku tego rodzaju pomocy nie przeprowadzamy wywiadu, nie będzie też właściwe wystawienie noty księgowej. Nasz ośrodek nie rozlicza VAT. Opisane zdarzenie nie jest sprzedażą. Jak prawidłowo dokonać rozliczeń? »
Odnawialne źródła energii - stawka VAT dla dotacji po ujednoliceniu stawek
Aktualizacja: 08.05.2020
Jaką stawką (stawkami) opodatkować otrzymaną dotację - czy nadal przyporządkowywać dotację do instalacji i opodatkować według dwóch stawek, czy do całości zastosować jednolitą 8% stawkę VAT? »
Nowa matryca stawek VAT - termin przesunięty na 1 lipca 2020 r.
Aktualizacja: 24.03.2020
Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianie terminu stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r. »
Czynności pomiędzy MOPS a szkołą - opodatkowanie VAT
Aktualizacja: 18.03.2020
Miejski ośrodek pomocy społecznej wykorzystuje w swej działalności pojazd specjalistyczny - bus przeznaczony do przewozu osób niepełnosprawnych. Przy jego użyciu świadczy głównie usługi transportu osób niepełnosprawnych zamieszkujących teren gminy na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne. Wykorzystuje go także (nieodpłatnie) do dowozu dzieci niepełnosprawnych z terenu gminy do szkół. Okazjonalnie bus jest udostępniany (odpłatnie) placówkom oświatowym w celu dowozu uczniów na różnego rodzaju konkursy, imprezy, wycieczki. Czy takie odpłatne udostępnianie busa wraz kierowcą na rzecz jednostek oświatowych będących jednostkami budżetowymi gminy stanowi usługę podlegającą opodatkowaniu VAT? »
Wiążąca informacja stawkowa w instytucji kultury
Aktualizacja: 18.03.2020
Instytucja kultury prowadzi klubokawiarnię, w której między innymi sprzedaje kawę, herbatę, wodę, soki, wino, ciasta i inne przekąski. W związku z wejściem w życie nowej matrycy stawek VAT zastanawiamy się, jakie stawki powinniśmy stosować po 1 kwietnia 2020 r. do sprzedawanych przez nas artykułów spożywczych? Czy powinniśmy wystąpić z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej? »
Zakup autobusów a odliczenie VAT w gminie
Aktualizacja: 18.03.2020
Gmina planuje zakup kilku autobusów, które przekaże na podstawie umowy dzierżawy spółce komunalnej, w której posiada 100% udziałów. Za dzierżawę autobusów gmina wystawi faktury z VAT. Spółka będzie dokonywała przewozów lokalnych na terenie gminy. Czy w takim przypadku gminie przysługuje odliczenie podatku naliczonego w związku z zakupem autobusów? »
VAT od tzw. składek zmiennych gmin - wyrok WSA
Aktualizacja: 05.02.2020
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wygrała w pierwszej instancji spór z Krajową Administracją Skarbową. Zgodnie z interpretacją KAS, Metropolia od ub. roku płaci podatek VAT od tzw. składek zmiennych gmin - np. na finansowanie komunikacji publicznej. »
Sprzedaż nieruchomości a VAT - znaczenie ma każda działka
Aktualizacja: 26.11.2019
Sprzedaż składników majątkowych, zwłaszcza nieruchomości, stanowi dla jednostek samorządu istotne źródło dochodów. Jednocześnie, przygotowanie nieruchomości do zbycia to niejednokrotnie proces czasochłonny i skomplikowany. Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości o złożonym charakterze tj. składających się z wielu działek w znaczeniu geodezyjnym. W takich sytuacjach należy pamiętać o specyficznym sposobie ustalenia zasad opodatkowania VAT. »
E-learning dla pracowników MOPS a stawka VAT
Aktualizacja: 22.11.2019
Pracownicy miejskiego ośrodka pomocy społecznej wezmą udział w szkoleniu z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, pracy z osobami w depresji oraz stresu i wypalenia zawodowego. Szkolenie będzie przeprowadzone metodą e-learning. Z jaką stawką powinna zostać wystawiona z tego tytułu faktura? »
Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów
Aktualizacja: 16.09.2019
Od nowego roku zmienią się zasady wystawiania faktur do paragonów. Fakturę dla podatnika VAT będzie można wystawić tylko wówczas, gdy wydany wcześniej paragon będzie zawierał numer identyfikujący nabywcę. »
Transakcje nieruchomościowe w gminie a VAT
Aktualizacja: 10.09.2019
Opodatkowanie VAT transakcji na nieruchomościach dokonywanych przez gminy w praktyce stwarza wiele problemów. Nie zawsze łatwo jest ustalić, czy dana czynność w ogóle podlega opodatkowaniu, a jeżeli tak, to w jaki sposób powinna być opodatkowana. »
Oprocentowanie nadpłat (zwrotów) VAT powstałych w związku z centralizacją
Aktualizacja: 06.08.2019
Nadpłaty podatku (a także traktowane na równi z nimi zwroty VAT bądź nadwyżki VAT) w pewnych sytuacjach podlegają oprocentowaniu. Zasady naliczania oprocentowania, a przede wszystkim termin, od którego odsetki są naliczane, są różne w zależności od charakteru nadpłaty. W kontekście jednostek samorządu terytorialnego należy zwrócić w tym zakresie uwagę na jeden z ostatnich wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, który jest wyrazem stabilizującej się linii orzeczniczej, a który rozstrzyga na korzyść gmin o zasadach oprocentowania nadpłat powstałych w związku z tzw. centralizacją. »
Faktura VAT-RR - jak prawidłowo ją wystawić i rozliczyć
Aktualizacja: 29.07.2019
Gmina kupiła kwiaty. Wystawiła z tego tytułu fakturę VAT-RR. Czy jako nabywca powinna naliczyć VAT i przelać na konto sprzedawcy wartość towaru wraz z podatkiem? »
Roboty budowlane a VAT - znaczenie protokołu zdawczo-odbiorczego
Aktualizacja: 23.08.2019
Od 2014 r. trwały spory dotyczące tego, jak prawidłowo rozpoznawać na potrzeby VAT moment wykonania robót budowlanych i jakie znaczenie ma dla określenia tego momentu protokół zdawczo-odbiorczy. Podatnicy stosowali w tym zakresie wykładnię, z którą nie zgadzały się organy podatkowe, a później także sądy administracyjne. W maju 2019 r. wypowiedział się w tym zakresie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. »
Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »