Opłata miejscowa i uzdrowiskowa
10 kwi 2017
Opłata miejscowa jest nazywana potocznie opłatą klimatyczną. Jest ona pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w miejscowościach, które cechuje szczególny walor krajobrazowy, turystyczny. Natomiast opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych które przebywają dłużej niż dobę w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.
Elektrownie wiatrowe - opodatkowanie
06 kwi 2017
To jak powinny być opodatkowane elektrownie wiatrowe zawsze budziło kontrowersje. Zmiana przepisów o tych budowlach spowodowała, że ponownie poruszany jest ten temat.
Zmiany w podatkach i opłatach lokalnych 2017 - elektrownie wiatrowe
07 mar 2017
Z dniem 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy ustawy u podatkach i opłatach lokalnych, które doprowadziły do znacznego obciążenia elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości.
Opłata od posiadania psa 2017 r.
19 sty 2017
Nie w każdej gminie właściciele psów muszą płacić za ich posiadanie. Kwoty opłat z kolei są zróżnicowane. Od czego to zależy?
Zwrot utraconych przez gminy dochodów w podatku od nieruchomości w 2017 r.
25 lis 2016
Nowe regulacje, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 r., dają możliwość stosowania zwrotu utraconych przez gminy dochodów, w związku ze stosowaniem zwolnień z podatku od nieruchomości dla znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody i służących bezpośrednio i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody: gruntów położonych na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową, a także budynków i budowli trwale związanych z gruntem.
Obowiązek podjęcia uchwał podatkowych na 2017 r.
22 lis 2016
Przypominamy o obowiązku odpowiednio wczesnego podjęcia uchwał podatkowych na 2017 rok przez rady gmin. W przypadku uchwalania nowych stawek podatku od nieruchomości lub od środków transportu należy tego dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem przed końcem roku. Tylko wówczas można mieć bowiem pewność, że publikacja podjętych uchwał w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym nastąpi co najmniej na 14 dni przed końcem roku.
Wpływy z opłaty reklamowej w 2017 r.
08 lis 2016
W 2017 r. rada gminy, w drodze uchwały może wprowadzić opłatę reklamową od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Opłata ta nie może jednak przekraczać ustalonej przez Ministra Finansów górnej granicy wysokości kwotowej stawek. Wpływy z opłaty reklamowej gmina ujmuje w paragrafie 038 „Wpływy z opłaty reklamowej”.
Powierzchnia pomieszczeń a podatek od nieruchomości
17 sie 2016
Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie określają jednoznacznie granicy, pozwalającej na naliczenie podatku od całości powierzchni użytkowej nieruchomości, nie zaś tylko od jej połowy. Z tego powodu samorządy stosują różne interpretacje, dotyczące wysokości pomieszczeń.
Jak opodatkować oczyszczalnię ścieków?
25 maja 2016
Czy oczyszczalnię ścieków, w skład której wchodzą budynki, urządzenia i teren urządzony należy traktować jak budowlę czy też jak nieruchomość zabudowaną budynkami?
Podatek od nieruchomości - zwolnienie dla gmin
26 kwi 2016
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla gruntów i budynków, stanowiących własność gminy przewidują obowiązujące od 1 styczna 2016 r. przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. RIO w Lublinie zaleca dostosowanie uchwał do nowych przepisów.
Podatki lokalne 2016 - wady i zalety
07 sty 2016
Kto skorzysta na zmianach w podatkach i opłatach lokalnych, które obowiązują od 1 stycznia 2016 r.? Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian.
Podatki i opłaty lokalne 2016 - korzyści dla samorządów
08 gru 2015
Zmiany w podatkach i opłatach lokalnych wejdą w życie już 1 stycznia 2016 r. Nowe przepisy mogą wpływać na procedury wymiaru i poboru podatków oraz opłat lokalnych. Są szczególnie ważne dla kierowników jednostek samorządowych, czyli wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, skarbników tych jednostek oraz wszystkich osób, którym zostały powierzone obowiązki dotyczące gospodarki finansowej, w tym rozliczeń podatkowych.
Opłata targowa od 2016 r. fakultatywnie
19 lis 2015
Opłata targowa od 1 stycznia 2016 r. staje się opłatą fakultatywną. Oznacza to, iż jej wprowadzenie jest uzależnione od uprzedniej uchwały rady gminy.
Czy przekazanie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych gminie podlega PCC
10 lis 2015
W 2015 r. wciąż do organów podatkowych trafiały pytania o sposób rozliczenia przekazania gminie lub przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. W najnowszych interpretacjach organy skarbowe stoją na stanowisku, że przekazanie to nie podlega PCC.
Zmiany w podatkach lokalnych 2016
10 lis 2015
Od 1 stycznia 2016 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące naliczania podatków lokalnych. Wśród nich istotne znaczenie mają ulgi i zasady opodatkowania nieruchomości wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej.
Opłaty za zajęcie pasa drogowego a Ordynacja podatkowa
23 paź 2015
Czy do opłat za zajęcie pasa drogowego mają zastosowanie przepisy działu III ustawy Ordynacja podatkowa? Wyjaśnień udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie.
Opłaty i podatki lokalne 2015/2016 - zmiany
17 wrz 2015
Pojawienie się nowej opłaty reklamowej oraz zmiany dotyczące podatków lokalnych wchodzące w życie w 2016 r. powinny zostać uwzględnione w uchwałach podatkowych na 2016 rok. Przypomina o tym Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu.
Podatek od gminnych nieruchomości - ważne zmiany od 2016 r.
01 wrz 2015
W dniu 23 lipca 2015 roku Sejm RP uchwalił przygotowaną przez Senat nowelizację przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Zmiana dotyczy rozszerzenia katalogu przedmiotów zwolnionych o „grunty i budynki lub ich części, stanowiące własność gminy, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą lub będących w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów”.
Wysokość opłaty za odpady nie może zależeć od wieku mieszkańca
04 sie 2015
Rada gminy, ustalając stawki opłat za odpady, może je różnicować w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich oraz rodzaju zabudowy. Przy określaniu wysokości opłaty niedopuszczalne jest stosowanie kryterium wieku czy sytuacji bytowej mieszkańców.
Kto ustala opłaty za parking miejski?
04 sie 2015
Czy prezydent miasta może samodzielnie ustalać stawki opłat na parkingach miejskich?
Podatek od nieruchomości - od 2016 r. ograniczone możliwości zmniejszenia
30 lip 2015
Od 1 stycznia 2016 r. zmienią się przepisy umożliwiające zmniejszenia podatku od nieruchomości ze względów technicznych. Możliwość zastosowania preferencji podatkowych zachowają tylko te obiekty budowlane, dla których odpowiednie organy państwowe nakazały rozbiórkę i trwale wyłączyły te obiekty z użytkowania.
Pouczenie o odpowiedzialności karnej skarbowej w deklaracjach na podatki lokalne
12 maja 2015
Czy w deklaracji na podatki od nieruchomości, rolny i leśny można wprowadzić pouczenie o odpowiedzialności przewidzianej w kodeksie karnym skarbowym?
Umorzenie zaległości z tytułu opłaty śmieciowej - interes podatnika
13 kwi 2015
Jak interpretować ważny interes podatnika stanowiący przesłankę umorzenia zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Podkreślenia wymaga fakt, iż jest to pojęcie bardzo szerokie.
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi - kryteria kalkulacji
27 paź 2014
Na opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nie składają się jedynie koszty odbierania, transportu, zbierania, wywozów odpadów, ale także koszty funkcjonowania całego systemu obejmujące dodatkowo koszty odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, także koszty tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej tego systemu.
Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
07 paź 2014
Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami jest sprzeczne z przepisami. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie podkreśla, iż wyłączenie pewnej kategorii podmiotów z danej daniny publicznej nie zostało przewidziane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Podatki i opłaty lokalne w 2015 roku
15 wrz 2014
Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w przyszłym roku wzrosną jedynie o 0,4%. Przyczyną jest niska inflacja w pierwszej połowie 2014 roku. Dla samorządów oznacza to, że dochody z tego źródła praktycznie nie wzrosną.
Zakład pracy chronionej - podatek od nieruchomości
03 wrz 2014
Czy zakład pracy chronionej korzysta ze zwolnienia z podatku od nieruchomości? W jakim zakresie?
Hale namiotowe a podatek od nieruchomości
01 wrz 2014
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 6 marca 2014 r. stwierdził, iż hala namiotowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, albowiem jako tymczasowy obiekt budowlany, który nie jest trwale połączony z gruntem, nie może zostać zaliczona do budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane, a tym samym do budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Podatek od nieruchomości 2015 - jakie zmiany?
11 sie 2014
Od stycznia 2015 r oku możemy spodziewać się zmian w płatnościach podatku od nieruchomości. Na poziom stawek wpływ ma wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r.
Podatek od nieruchomości za pasy startowe - zgodny z prawem?
04 sie 2014
Port lotniczy Balice płaci podatek od nieruchomości tylko od niewielkiej części zajmowanego terenu. Wójt podkrakowskiej gminy Zabierzów chce jednak, aby lotniska płaciły podatek od nieruchomości za pasy startowe
Podatki lokalne 2015
01 sie 2014
Wzrost podatków lokalnych w 2015 roku jest tak niewielki, że w wielu przypadkach kwoty się nie zmienią. Kto odczuje wzrost wysokości danin publicznych?
Zasady poboru opłaty targowej
25 lis 2013
Rada gminy, w drodze uchwały, może zarządzić pobór opłat w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Czy w uchwale rady gminy można zdecydować, że pobór opłaty targowej będzie następował wyłącznie za pośrednictwem banku lub poczty?
Podatek od nieruchomości 2014
19 sie 2013
Podatek od nieruchomości w 2014 r. może wzrosnąć o 0,9 proc. O tyle bowiem ulegną podwyższeniu stawki maksymalne tego podatku.
Podatek od nieruchomości w działalności gospodarczej spółek wodnych
17 lip 2013
Spółka wodna, która prowadzi działalność gospodarczą na rzecz podmiotów w niej nie zrzeszonych podlega podatkowi od nieruchomości
Podatek od nieruchomości dla pracowników służby leśnej?
17 lip 2013
Czy pracownicy służby leśnej, którzy korzystają z udostępnionych im
przez Lasy Państwowe mieszkań i domów, muszą regulować podatek od
nieruchomości?
Podatek od nieruchomości 2013
05 lip 2013
Od 2013 r. obowiązują wyższe górne granice stawek podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości pobierany jest przez samorządy gminne. Podatnikami mogą być wszystkie podmioty niezależnie od statusu prawnego, jeżeli mają określony tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. Górne granice stawek kwot podatków oraz opłat lokalnych są ustalane przez Ministerstwo Finansów.
Podatek rolny 2014
05 lip 2013
Od 1 stycznia 2014 r. podatek rolny będzie naliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Nowy podatek rolny ma być neutralny dla rolników i budżetu państwa. Jak zmieni się sposób odprowadzania podatku rolnego?
Podatek od nieruchomości – zasady poboru przez gminy
03 kwi 2013
Zgodnie z regulacjami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego z 13 listopada 2003 r., gminy oprócz udziałów we wpływach z podatków dochodowych stanowiących dochód budżetu państwa posiadają również dochody z tzw. podatków samorządowych. Jednym z takich podatków samorządowych jest podatek od nieruchomości.
Zapis w ewidencji decyduje o wymiarze podatku od nieruchomości
21 sty 2013
Według Ministerstwa Finansów budynek, w którym prowadzona jest działalność rolnicza, można uznać za budynek służący działalności rolniczej. Tym samym podlega on zwolnieniu z podatku od nieruchomości.
Stawki podatków i opłat lokalnych na 2013 r.
27 sie 2012
Znamy już górne granice stawek kwotowych podatków i
opłat lokalnych jakie będą obowiązywać w 2013 r. W porównaniu do
obowiązujących obecnie stawki wzrosną o 4 proc.
Jak zaokrąglać raty podatków samorządowych
09 lip 2012
Zasady zaokrąglania podatków lokalnych są takie same, jak w wypadku podatków dochodowych. Problem powstaje wówczas, gdy kwota podatku należnego za rok podatkowy jest liczbą nieparzystą.
Deklaracje podatku od nieruchomości w 2012 r.
27 gru 2011
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w
Krakowie wydało, 18 listopada 2011 r., informację
dotyczącą składania deklaracji podatku od
nieruchomości od 2012 r. (nr L.dz. 611/11).
Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych 2012
20 paź 2011
W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 19 października 2011 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i
opłat lokalnych w 2012 r.
Podatek od nieruchomości – zbieg zwolnień dla szkoły
10 cze 2011
Szkoła publiczna zamierza wynająć pomieszczenie organizacji pożytku publicznego. Zajmowane przez szkołę nieruchomości (przeznaczone na działalność oświatową) są zwolnione z podatku od nieruchomości. Czy wynajęcie tych pomieszczeń organizacji spowoduje opodatkowanie tym podatkiem?
Podatek od środków transportowych - kara za niezłożenie deklaracji
19 kwi 2011
15 lutego minął ustawowy termin do złożenie deklaracji na podatek od
środków transportowych DT1. Jak pokazuje praktyka, zwłaszcza w gminach
wiejskich duży odsetek podatników nie wypełnia swojego ustawowego
obowiązku i nie składa deklaracji w wymaganym terminie. Organy podatkowe
dysponują jednak środkami, które mogą zdyscyplinować podatników. Mowa
tutaj o karach porządkowych, czyli sankcji finansowej, nakładanej w
przypadku nieuzasadnionego niestawienia się na wezwanie organu
podatkowego lub niezłożenia deklaracji.
Mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości
14 sty 2011
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozszerzające obowiązek stosowania przez gminy preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości na dodatkowe obiekty.
Kto jest podatnikiem podatku od środków transportowych po przewłaszczeniu pojazdu?
18 lut 2010
Jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności często wykorzystywanym
w praktyce bankowej jest przewłaszczenie. Instytucja ta nie została
skodyfikowana w prawie polskim i funkcjonuje na zasadzie swobody umów.
Podatek od nieruchomości podmiotów gospodarczych
17 lut 2010
Podatek od nieruchomości jest podatkiem od posiadania majątku. Fakt
prowadzenia przez posiadacza majątku działalności gospodarczej
uzasadnia przekonanie o możliwości wykorzystania go w tej działalności
i uzyskania z niego dodatkowych dochodów.
Podatki i opłaty lokalne
22 maja 2009
Jak wiadomo część podatków ma charakter lokalny. Oprócz nich jednak, w pewnych sytuacjach jesteśmy zobowiązani do ponoszenia innych świadczeń o takim charakterze. Przyjrzyjmy się głównym podatkom i opłatom lokalnym.
Rozliczanie pomocy publicznej - ulga inwestycyjna
28 kwi 2009
Czy ulga inwestycyjna przyznawana na podstawie art. 13 ustawy o podatku rolnym jest pomocą w rolnictwie? Czy należy wydać podatnikowi zaświadczenie o uzyskanej pomocy? Jeśli tak, to czy należy w zaświadczeniu wykazać całą kwotę pomocy, jaką może wykorzystać podatnik? Jak i w jakim sprawozdaniu należy wykazywać ulgę inwestycyjną? Czy gmina może domagać się od Ministerstwa Finansów zwrotu utraconych dochodów z tytułu ustawowej ulgi inwestycyjnej?