REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady wypłacania diety radnym

Czy rada powiatu może postanowić w uchwale ustalającej zasady wypłacania diet radnym przewidujące, że za miesiące, w których nie odbywają się posiedzenia rady powiatu albo komisji rady powiatu, następuje obniżenie wysokości wypłacanych radnym kwot?

Zasady podziału subwencji oświatowej dla JST na 2020 r.

Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 12 grudnia 2019 r. zostały ustalone zasady podziału subwencji oświatowej dla JST w 2020 r. Ma być uwzględniana m.in. sytuacja finansowa JST.

Wynagrodzenie menedżerów objętych tzw. ustawą kominową ponownie zamrożone!

W dniu 24 stycznia 2020 r. posłowie przyjęli ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 (tzw. ustawa okołobudżetowa). Oznacza to, że wynagrodzenia niektórych menedżerów objętych tzw. ustawą kominową prawdopodobnie po raz trzeci z rzędu zostaną zamrożone.

Od brutto do netto: zasady rozliczania wynagrodzeń w 2020 r.

Na wynagrodzenie pracownika składają się trzy daniny publiczno-prawne: składki ZUS, składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy. Dopiero po odliczeniu ustawowych odliczeń pracownik otrzymuje kwotę „na rękę”. W 2020 r. nie ma zmian w wysokości składek, natomiast zaliczkę oblicza się według zasad wprowadzonych od sierpnia i października 2019 r. W rozpoczynającym się roku kalendarzowym pracodawca budżetowy nie jest jeszcze zobowiązany do przystąpienia i odprowadzania składki na pracownicze plany kapitałowe. Tym obowiązkiem zostanie objęty dopiero za rok.

REKLAMA

Podwyżki dla pracowników socjalnych

W 2019 r. wzrosło wynagrodzenie starszych pracowników socjalnych. Przypomnijmy, że pracownicy socjalni protestują od 2018 r. Domagają się oni m.in. podniesienia wynagrodzeń, uregulowania dodatku terenowego, poprawy bezpieczeństwa.

Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu pracowników jednostek naukowych

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą minimalnego wynagrodzenia pracowników jednostek naukowych PAN.

Minimalne wynagrodzenie za pracę - zmiana zasad obliczania od 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. jednostki muszą zmienić angaże pracowników, których wynagrodzenie po odliczeniu dodatku stażowego będzie niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podwyżki nie dla urzędników w 2020 r.

W administracji publicznej już niedługo nie będzie miał kto pracować. Zarobki urzędników w 2020 r. będą niższe niż zarobki osób z podstawowym i zawodowym wykształceniem.

REKLAMA

Kto wypłaca wynagrodzenie dyrektorowi samorządowego zakładu budżetowego?

Jednostką organizacyjną, w której świadczy pracę dyrektor, jest zakład budżetowy. Wszelkie zaś decyzje pracownicze, m.in. ustalenie warunków pracy i płacy, zasady nagradzania względem dyrektora podpisuje wójt. Zważywszy na to, że dyrektor nie może jednocześnie występować w imieniu pracodawcy wobec własnej osoby, role takiego reprezentanta pełni wójt.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych 2019 r.

Zmiany do rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych weszły w życie już 1 stycznia 2019 r. Co się zmieniło?

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela w 2019 r.

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. O ile wzrośnie pensja nauczyciela? Od kiedy samorządy mogą wypłacać wyższe wynagrodzenie nauczycielom?

Dodatek za pracę na zastępstwo w podstawie trzynastki

Czy jeśli pracownik opieki społecznej, w związku z zastępowaniem innego pracownika, otrzymał w grudniu 2018 r. dodatek za pracę w terenie, to czy składnik ten powinien być uwzględniony w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy może jednak należy go traktować jako jednorazową wypłatę, która nie jest wliczana do podstawy trzynastki?

Dodatkowy urlop w podstawie trzynastki

Pracownikowi socjalnemu, tak jak każdemu innemu pracownikowi samorządowemu, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Te przepisy to ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

O ile wzrośnie wynagrodzenie nauczycieli w 2019 r.?

O ile wzrośnie wynagrodzenie nauczycieli w 2019 r.? Nauczyciele już w styczniu 2019 r. mieli zarabiać więcej.

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli 2019 r.

Projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli został skierowany do konsultacji 28 grudnia 2018 r. Wynagrodzenie nauczyciela ma wzrosnąć o 5%. Ile zarobi nauczyciel w 2019 r.?

Wynagrodzenia urzędników 2019 r.

Urzędnik zarobi więcej już w 2019 r. Jakie podwyżki dostanie ta grupa zawodowa? O ile ma wzrosnąć kwota bazowa?

"Wczasy pod gruszą" dla emeryta

PYTANIE: Zgodnie z regulaminem ZFŚS, „wczasy pod gruszą” należą się pracownikom po złożeniu wniosku urlopowego na wypoczynek nie krótszy niż 14 dni kalendarzowych. Emeryci nie mają możliwości złożenia takiego wniosku, ale uzyskują prawo do świadczeń z okazji świąt, zapomóg zdrowotnych, losowych i socjalnych oraz do innych dopłat, jak np. wycieczki czy kino. Czy jest możliwość, aby emerytom nie wypłacać tzw. wczasów pod gruszą?

Podwyżki w służbie cywilnej już w 2019 r.

Ostatnie odmrożenie kwoty bazowej w służbie cywilnej miało miejsce 10 lat temu, czyli w 2008 r. Pracownicy służby cywilnej z szansą na podwyżki w 2019 r.

Wyższe wynagrodzenia w służbie cywilnej w 2019 roku tylko dla dyrektorów urzędów?

W 2019 r. w służbie cywilnej na podwyżki mogą liczyć tylko wybrańcy. Urzędnicy obawiają się, że dodatkowe pieniądze trafią do osób zajmujących najwyższe stanowiska.

Wynagrodzenia żołnierzy zawodowych 2019 r.

Od stycznia wzrosną uposażenia żołnierzy zawodowych. W wersji optymistycznej mogą liczyć nawet na 500 zł podwyżki, pesymistycznej – 380 zł. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach.

Kiedy należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby, a od kiedy zasiłek chorobowy pracownikowi, który ukończył 50 lat

Pracownica mająca 30 lat chorowała w okresie od 10 do 19 lutego 2017 r. (10 dni), od 24 maja do 11 czerwca 2017 r. (19 dni) i od 10 do 24 października 2017 r. (15 dni). Jak liczyć okres, kiedy należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby, a od kiedy zasiłek chorobowy, jeżeli między okresami zwolnień są przerwy?

Obniżenie wynagrodzenia wójta a okres wypowiedzenia

Zdaniem Wojewody Dolnośląskiego obniżenie wynagrodzenia wójta powinno nastąpić z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Rozporządzenie obniżające wynagrodzenie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast już obowiązuje

Od 1 lipca 2018 r. obowiązują nowe stawki wynagrodzenia pracowników samorządowych wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 roku (1).

Wysokość odprawy emerytalnej dla pracownika samorządowego

Odprawę emerytalno-rentową można uzyskać tylko raz. Pracownik nie może ponownie nabyć do niej prawa w związku z kolejnym zatrudnieniem i jego rozwiązaniem z powodu przejścia na emeryturę.

Co może zrobić wojewoda w sprawie obniżenia wynagrodzenia wójtom?

Przepisy nie przewidują szczególnych kompetencji nadzorczych wojewody w sprawach związanych z ustaleniem wynagrodzenia wójtów.

Głos w dyskusji na temat obniżenia wynagrodzeń samorządowcom

W dniu 15 maja 2018 r. Rada Ministrów przyjęła tzw. rozporządzenie płacowe, które opublikowane zostało w dniu 17 maja 2018 r. i weszło w życie po dwóch dniach tj. 19 maja 2018 r. Rozporządzenie to, zwarzywszy na jego treść oraz tryb i okoliczności jego wydania, zakwalifikować należy jako znakomity chwyt PR-owski, najwyraźniej mający zniechęcić osoby obecnie pracujące w samorządzie i na rzecz samorządu do wykonywania tych zajęć w przyszłości. W szczególności dotyczy to organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, a także pochodzących z wyborów pośrednich członków kolegialnych organów takich jak zarząd powiatu i województwa.

Podwyżki w służbie cywilnej

W roku 2018 urzędnicy nie mają szansy na podwyżki. Kwota bazowa nie uległa zmianie od 2009 roku. Podwyżki dla urzędników mają być możliwe dopiero po ograniczeniu etatów.

Dieta sołtysa w formie ryczałtu niedopuszczalna

Zdaniem Wojewody Mazowieckiego, niedopuszczalne jest ustalenie diety sołtysa w formie miesięcznego ryczałtu. Rozstrzygnięciem nadzorczym Nr WNP-P.4131.1.2018.PC z dnia 11 stycznia 2018 r. Wojewoda Mazowiecki stwierdził nieważność uchwały w sprawie ustalenia zasady przysługiwania diety sołtysa.

Niższe wynagrodzenia dla nauczycieli od 2019 r.

Zmienić ma się system wynagrodzeń nauczycieli. Uproszczenia systemu wynagrodzeń nauczycieli mogą doprowadzić do obniżenia pensji.

Podwyżki dla pracowników samorządowych w 2018 r.

Dziennik Gazeta Prawna przeprowadził sondę dotyczącą podwyżek w samorządach. Czy urzędy podniosą pensje swoim pracownikom w 2018 r.?

Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej. Są jednak pewne wyjątki.

Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie dla samorządowców

Posłowie PiS pracują nad nowym Kodeksem wyborczym. Przy okazji prac nad kodeksem chcą uregulować kwestie związane z prawem do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy samorządowców.

Pracownicy administracji rządowej bez podwyżek w 2018 r.

Pracownicy administracji rządowej mają szansę na podwyżkę dopiero w 2019 r. Czy specjaliści będą szukać zatrudnienia w sektorze prywatnym lub w samorządach?

Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne dla pracownika samorządowego

W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedź na pytanie czy do wynagrodzenia prowizyjnego mają prawo tylko pracownicy samorządowi zatrudnieni na podstawie umowy o pracę?

Składniki wynagrodzenia pracownika samorządowego

Jakie dodatki do wynagrodzenia zasadniczego otrzyma pracownik samorządowy? Po ilu latach uzyska prawo do dodatku za wieloletnią pracę?

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia, które otrzymujemy za okres choroby? Czy wynagrodzenie chorobowe powinno być ustalone z uwzględnieniem trzynastki? Czy dodatek stażowy wchodzi do podstawy?

Wyrównanie pensji do wysokości minimalnego wynagrodzenia

Minimalne wynagrodzenia od 1 stycznia 2017 r. wynosi 2000 zł. Pracodawca ma obowiązek podnieść każdemu pracownikowi wynagrodzenie do tej właśnie kwoty. Jak to zrobić?

Termin wypłaty nagrody jubileuszowej

Czy nagrodę jubileuszową można wypłacić pracownikowi kilka dni przed uprawnionym terminem?

Czy trzynastka zostanie zlikwidowana?

Pomysł likwidacji trzynastej pensji pojawia się już od dawna. Z likwidacją dodatkowego wynagrodzenia nie zgadzają się szefowie urzędów. Przeciwnicy trzynastki uważają, że te środki powinny iść na premie dla najlepszych pracowników.

Dyrektor dostanie niższą trzynastkę

W związku z nowelizacją ustawy o służbie cywilnej w 2017 roku mogą powstać problemy w ustaleniu jej wysokości. Jak zmieniły się przepisy? Na co trzeba uważać?

Nadpłata trzynastki za 2016 r.

Sprawa zwrotu nadpłaty musi zostać uzgodniona z pracownikiem. Może to nastąpić w drodze potrącenia z bieżącego wynagrodzenia. Pracownik może nadpłatę zwracać także w ratach.

Minimalna stawka godzinowa przy umowie zlecenia 2017

Od początku 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje w zakresie minimalnej stawki godzinowej wynagrodzenia przy umowach zlecenia. Wiąże się to z comiesięcznym rozliczaniem, jak również ewidencjonowaniem czasu pracy.

Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania

Czy na żądanie organizacji związkowej pracodawca jest zobligowany do przekazania informacji o zasadach przyjmowanych w ostatnich latach przy dokonywaniu podwyżek? Czy związek może domagać się informacji o podwyżkach poszczególnych osób, a jeżeli nie, to czy może pytać o konkretne kwoty podwyżek w poszczególnych wydziałach, grupach zawodowych itp.?

Obniżenie wynagrodzenia urzędnikowi służby cywilnej

W jakich sytuacjach urzędnikowi służy cywilnej można obniżyć wynagrodzenie? Czy mają tu zastosowanie przepisy Kodeksu pracy?

Zasiłek okresowy - zmiany w 2017 r.

Zasiłek okresowy od 1 stycznia 2017 r. ma przysługiwać w czasie oczekiwania na orzeczenie o niepełnosprawności. Osoby, które nie posiadają ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, będą razem z wnioskiem o zasiłek stały składać potwierdzenie, iż wystąpiły o jego wydanie.

Minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy 2017

Od początku 2017 r. mają obowiązywać nowe przepisy, dotyczące minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy. Zmiany polegają na zniesieniu zróżnicowania minimalnego wynagrodzenia za pracę dla nowych oraz „starych” pracowników.

Jak ustalić podstawę obliczania nagrody jubileuszowej w 2016 r.

Pracownik w kwietniu 2016 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej. W podstawie uwzględnia się stałe składniki należne w miesiącu nabycia prawa do nagrody oraz średnią z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody – przy składnikach zmiennych. Czy do podstawy nagrody należy przyjąć premię należną za styczeń, luty i marzec, czy wypłaconą w lutym (za styczeń) i w marcu (za luty) i podzielić przez 3?

Jakie uprawnienia przysługują pracownikom w związku z opieką nad dzieckiem do lat 4

Pracownicy opiekujący się dziećmi, które nie ukończyły 4 roku życia, mają szczególne uprawnienia. W przypadku pracowników samorządowych przepisy przewidują wydłużenie czasu przysługiwania tych przywilejów aż do ukończenia przez dziecko 8 lat.

Pełnienie funkcji ławnika przez strażaka a prawo do uposażenia

Strażak systemu codziennego został ławnikiem w sądzie rejonowym. Czy należy mu potrącić z uposażenia za czas wykonywania czynności ławnika wyliczoną kwotę, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika przechodzącego na emeryturę w trakcie miesiąca?

Pracownik złożył wniosek do wójta gminy o przejście na emeryturę z dniem 29 lipca 2016 r. Jak ustalić wynagrodzenie za lipiec, skoro faktycznie przepracuje obowiązujący go wymiar czasu pracy, bo dni 30 i 31 lipca są dniami wolnymi? Pracownik ma stałą miesięczną pensję brutto 4200 zł. Czy przysługuje mu wynagrodzenie w pełnej wysokości, czy inne, niższe?

REKLAMA