REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie i zwalnianie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa cywilnoprawna a umowa o pracę - podobieństwa, różnice, rozliczenie

Każdy pracodawca, niezależnie od swojej przynależności do określonej grupy zawodowej, ma prawo wyboru, na jakiej podstawie współpracować będzie ze swoimi podwładnymi. Dotyczy to zarówno podstawy tej współpracy, jak i jej szczegółowych warunków. Istotne jest jedynie, aby wybrana forma współpracy była zgodna z jej celem i nie naruszała obowiązujących przepisów. Dla ułatwienia tego wyboru przedstawiamy omówienie i zestawienie podstawowych różnic pomiędzy umowami cywilnoprawnymi a umową o pracę.

Zakres kontroli wykorzystywania Internetu przez pracowników

Zamierzamy wprowadzić ograniczenia w zakresie korzystania przez pracowników z Internetu do celów prywatnych. Czy możemy stosować bieżący monitoring odwiedzanych stron internetowych, o czym pracownicy zostaliby uprzednio poinformowani?

Ciąża a okres wypowiedzenia

Zakaz wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży nie oznacza, że wypowiedzenie nie wywołuje skutku prawnego w postaci rozwiązania umowy o pracę. Pracownica może w takim przypadku wystąpić do sądu pracy o przywrócenie jej do pracy lub o odszkodowanie. Co jednak zrobić, gdy pracownica zachodzi w ciążę dopiero w okresie wypowiedzenia?

Spółki komunalne – kontrakty menedżerskie zamiast umów o pracę

Konieczność zastąpienia umów o pracę członków zarządów spółek komunalnych kontraktami menedżerskimi jest najbardziej kontrowersyjnym rozwiązaniem wprowadzonym przez nową ustawę kominową. Obowiązek ten będzie problematyczny zwłaszcza w odniesieniu do osób objętych szczególną ochroną przed wypowiedzeniem.

REKLAMA

Jaki jest zakres możliwej kontroli wykorzystywania Internetu przez pracowników

Zamierzamy wprowadzić ograniczenia w zakresie korzystania przez pracowników z Internetu do celów prywatnych. Czy możemy stosować bieżący monitoring odwiedzanych stron internetowych, o czym pracownicy zostaliby uprzednio poinformowani?

Odszkodowanie i odprawa dla zwalnianego pracownika – podatki, składki

Kwestie dotyczące opodatkowania odszkodowań i odpraw wypłacanych w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w praktyce mogą budzić wiele wątpliwości. Oskładkowanie takich należności wydaje się mniej skomplikowane.

Zaświadczenie o niekaralności pracownika – kiedy zgodne z prawem?

Czy każdy pracodawca może żądać zaświadczenia o niekaralności swoich pracowników lub kandydatów do pracy? Co powinien zrobić pracodawca, jeżeli pracownik dobrowolnie przedłoży mu taki dokument?

Telepraca – obowiązki pracodawcy

Kodeks pracy na pracodawcę zatrudniającego pracowników w ramach telepracy nakłada szereg obowiązków. Przed wprowadzeniem takiego rozwiązania warto zatem rozważyć czy praca zdalna będzie właściwym rozwiązaniem z punktu widzenia interesów pracodawcy, jak i bieżących potrzeb pracowników.

REKLAMA

Zapłata przez urzędnika odszkodowania z powodu błędnej decyzji

Urzędnik za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa może zostać obciążony karą sięgającą dwunastokrotności pensji. Co grozi za celowe wydanie błędnej decyzji?

Decyzja może zostać wydana przez upoważnionego urzędnika

Organ administracji publicznej może upoważniać pracowników obsługujących ten organ do załatwiania spraw w jego imieniu. Czy zatem każdy urzędnik może wydać decyzję? Jaka jest forma i zakres niezbędnego upoważnienia?

Zwolnienie dyscyplinarne w służbie cywilnej

Czy do zwolnienia dyscyplinarnego należy stosować przepisy Kodeksu pracy czy ustawy o służbie cywilnej? Stanowisko Sądu Najwyższego w tej kwestii uległo zmianie.

Zmiany w Kodeksie pracy od 1 września 2016 r.

1 września 2016 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, dotycząca tzw. syndromu pierwszej dniówki. Po zmianach pisemną umowę o pracę pracownik będzie musiał otrzymać przed dopuszczeniem go do czynności będących przedmiotem pracy.

Umowa zlecenie a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych

Osobom zatrudnionym na podstawie cywilnoprawnych umów o pracę i samozatrudnionym zostanie przyznane prawo zrzeszania się w związkach zawodowych – takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Jakie będą konsekwencje nowych przepisów?

Zatrudnienie w administracji - nowe stanowiska w samorządach

W samorządach przybywa nowych miejsc pracy. Jest to związane przeważnie z potrzebą obsługi programu "500 plus". W administracji rządowej trend jest odwrotny.

Kodeks pracy - kolejne zmiany w 2016 r.

Zmiany w Kodeksie pracy, które mają wejść w życie jeszcze w 2016 r. dotyczą potwierdzania pracownikowi na piśmie umowy o pracę. Celem zmian jest ograniczenie pracy nierejestrowanej.

Porzucenie pracy – jakie konsekwencje?

Czy porzucenie przez pracownika pracy może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę? Kiedy takie zachowanie pracownika będzie skutkowało konsekwencjami finansowymi?

Dyrektor w urzędzie - kwalifikacje i nabór po zmianach

Kto, po ostatnich zmianach, ma szansę zostać dyrektorem w urzędzie? Jakie kwalifikacje decydują o zatrudnieniu?

"Złotówka za złotówkę" - dodatkowe obowiązki w gminach

Od nowego roku uzyskiwanie wyższych od kryterium dochodów nie oznacza już braku możliwości pobierania zasiłków na dzieci. Rodzic będzie miał do nich prawo, ale w niższej wysokości. Jest to możliwe dzięki wejściu w życie zasady złotówka za złotówkę. Gminy zwracają uwagę, że wprawdzie nowe przepisy są korzystne dla rodzin, ale powodują znaczne skomplikowanie całego systemu przyznawania świadczeń i konieczność przygotowywania obszerniejszych niż dotychczas decyzji.

Temperatura w pracy zimą 2016

Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.

Stosunek podległości między członkami rodziny w służbie cywilnej

Ustawa o służbie cywilnej przewiduje zakaz powiązań rodzinnych pomiędzy pracownikiem a jego przełożonym. W urzędzie nie może powstać stosunek podległości służbowej pomiędzy małżonkami oraz osobami pozostającymi ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2016 r.

W 2016 r. czekają nas duże zmiany w Kodeksie pracy. Możliwe będzie zatrudnienie pracownika tylko na trzy umowy na czas określony, maksymalnie na 33 miesiące.

Służba cywilna 2016 – umowy o pracę po nowemu

Od 22 lutego 2016 r. w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej umowa o pracę zostanie zawarta (podobnie jak obecnie) na czas określony wynoszący 12 miesięcy. Zmianie ulegnie okres wypowiedzenia takiej umowy.

Przeniesienie urzędnika do innej jednostki

Bez zgody można oddelegować do innego urzędu tylko urzędnika służby cywilnej. Nie ma takiej możliwości w przypadku pracownika.

Jak zakładowy staż pracy wpływa na uprawnienia pracownicze?

Jeden z pracowników był zatrudniony w naszej jednostce kilka lat temu, potem pracował u innego pracodawcy, a obecnie (od 2 lat) ponownie pracuje u nas. Czy ustalając jego zakładowy staż pracy, przyjmujemy tylko obecne zatrudnienie?

W jaki sposób można cofnąć wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę?

Pracownik od pewnego czasu regularnie spóźniał się do pracy, słabo także wykonywał swoje zadania. Dyrektor zdecydował się na wręczenie mu wypowiedzenia. Po rozmowie z pracownikiem podjął jednak decyzję o cofnięciu wypowiedzenia. W jaki sposób formalnie należy to cofnięcie wręczonego wypowiedzenia uregulować?

Umowy na czas określony - zmiany w 2016 roku

Od 22 lutego 2016 roku nastąpi znacząca zmiana w Kodeksie pracy. Będzie one dotyczyła przede wszystkim dopuszczalnej długości następujących po sobie umów na czas określony, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy oraz możliwości ponownego zawarcia umowy na czas próbny z tym samym pracodawcą.

Telepraca - jakie warunki?

Umowa o telepracę musi spełniać określone warunki. Powinny się w niej znaleźć zapisy o miejscu wykonywania pracy, czy praca ma odbywać się w określonych godzinach, czy też będzie obowiązywał zadaniowy tryb pracy.

Ochrona pracy kobiet w okresie ciąży

Zgodnie przepisami Kodeksu Pracy kobiety będące w ciąży podlegają szczególnej ochronie dotyczącej utrzymania zatrudnienia. Jest to ochrona wielowymiarowa, ponieważ polega nie tylko na utrzymaniu miejsca pracy, ale również na trosce o zdrowie kobiety i płodu w sytuacji, gdy wykonywana praca mogłaby w niekorzystny sposób wpłynąć na ich stan. Co więcej ustawodawca zapewnia warunki do sprawowania osobistej opieki nad noworodkiem w pierwszych tygodniach jego życia oraz ułatwia dalsze wychowywanie dziecka.

Skutki wykorzystania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem

Jeżeli pracodawca ma wątpliwości czy pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z celem to może on podjąć działania zmierzające do kontroli sposobu wykorzystania przez pracownika zwolnienia lekarskiego. Wykonywanie w trakcie zwolnienia lekarskiego pracy nie zawsze będzie traktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Czy tymczasowe aresztowanie pracownika można uznać za powód rozwiązania z nim umowy w trybie dyscyplinarnym

Pracownik zatrudniony w naszej jednostce samorządowej został tymczasowo aresztowany. Aresztowanie nie miało związku z jego pracą w jednostce. Czy jest to wystarczający powód, aby rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym - natychmiastowym?

Odmowa poddania się badaniu alkomatem w pracy

W sytuacji, gdy pracodawca stwierdzi, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu i zażąda badania, a ten odmówi - do czego oczywiście ma prawo, pracodawcy przysługuje prawo do wydania polecenia o zaprzestaniu wykonywania obowiązków. Odmowa poddania się badaniu świadczy bowiem na niekorzyść pracownika - dowodzi o jego zgodzie z postawionym zarzutem nietrzeźwości.

Odmowa wykonania polecenia służbowego

Pracownik administracji publicznej musi wykonywać polecenia służbowe swojego przełożonego. Nie może to być jednak ślepe posłuszeństwo. Pracownik jest zobowiązany odmówić wykonania polecenia, które jest niezgodne z prawem albo zawiera znamiona pomyłki.

Umowa zlecenia w urzędzie

Dyrektorzy generalni mogą zatrudniać na kontraktach cywilnoprawnych inne osoby, w tym studentów, którzy będą pomagać urzędnikom w realizacji niektórych zadań. Zainteresowani nie mogą jednak domagać się ustalenia istnienia stosunku pracy. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Monitoring w miejscu pracy - ochrona danych osobowych

Monitoring w miejscu pracy wiąże się z przetwarzaniem danych. Powstaje zatem pytanie, czy tego rodzaju przetwarzanie jest legalne, a jeżeli tak – to w jakich warunkach.

Krótszy okres przechowywania dokumentów pracowniczych

Przechowywanie dokumentów pracowniczych, zgodnie z rządowym projektem zmiany Kodeksu pracy z bieżącego roku, będzie znacznie krótsze niż dotychczas. Projekt nowej regulacji w tym zakresie trafił właśnie do konsultacji publicznych.

Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Według powszechnego stereotypu osoby niepełnosprawne, uważa się za osoby, których stan psychofizyczny uniemożliwia im wypełnianie ról społecznych, w tym pracy zawodowej. Ogromny odsetek osób niepełnosprawnych mógłby podjąć pracę zawodową, dzięki czemu podniósłby swój status finansowy oraz społeczny. Niekiedy stopień niepełnosprawności wymaga dostosowania miejsca pracy przez pracodawcę.

Praca w służbach mundurowych coraz popularniejsza wśród młodych?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekonuje, że coraz więcej osób stara się o pracę w służbach. Nie odstraszają ich zmiany w przywilejach emerytalnych.

Dyrektor izby i naczelnik urzędu skarbowego wybierani w trzyetapowym konkursie

Kandydat na dyrektora izby lub naczelnika urzędu skarbowego zostanie wybrany w trzyetapowym konkursie. Część pisemna składa się z dwóch faz: sprawdzianu wiedzy zawodowej oraz oceny umiejętności kierowniczych. Ostatni etap to rozmowa kwalifikacyjna. Jej celem jest ocena predyspozycji i zdolności ogólnych kandydata.

Odpracowanie czasu poświęconego na palenie

Pracownika palącego tytoń w czasie pracy można zobowiązać do odpracowania czasu przerw w pracy poświęconych na palenie. W przeciwnym wypadku pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pracownika o czas nieprzepracowany, czyli czas przerw na palenie. Wprowadzenie powyższych rozwiązań możliwe jest tylko pod warunkiem ewidencjonowania przerw w pracy poświęconych na palenie tytoniu.

Skarga urzędnika do szefa służby cywilnej

Na gruncie k.p.a. każdy członek korpusu służby cywilnej może pisać skargi i wnioski do szefa służby cywilnej jako organu administracji rządowej. Zgodnie z art. 227 k.p.a. przedmiotem skargi może być zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.

Częste zwolnienia lekarskie podstawą zwolnienia policjanta ze służby

Czy częste przebywanie funkcjonariusza Policji na zwolnieniu lekarskim może stanowić podstawę do zwolnienia ze służby? Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, iż na podstawie wyżej cytowanego przepisu, komendant policji ma prawo zwolnić funkcjonariusza, który notorycznie przebywa na zwolnieniach lekarskich.

Mobbing i molestowanie - warto przerwać milczenie

Jak podkreślają eksperci, udowodnienie mobbingu jest bardzo trudne, a zbieranie dowodów może trwać bardzo długo. Według nich warto jednak znaleźć w sobie siłę, by przerwać ten wyniszczający psychicznie i fizycznie proceder.

Monitoring w miejscu pracy - legalność i zastosowanie

Monitoring w miejscu pracy jest legalny, jednakże pracodawca powinien poinformować o tym pracowników. Ponadto, brak jest uregulowań prawnych dotyczących tej kwestii.

Czy konieczne są badania lekarskie i szkolenie bhp przy ponownym zatrudnieniu?

Po dwumiesięcznej przerwie zamierzamy ponownie zatrudniać pracownika. Będzie on wykonywał tę samą pracę co wcześniej. Czy musimy kierować go na badania lekarskie i szkolenie bhp, jeżeli w czasie tych dwóch miesięcy świadczył pracę tego samego rodzaju u innego pracodawcy?

Umowa o pracę na czas określony tylko na 33 miesiące

Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. To nowy przepis projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany są obecnie przedmiotem uzgodnień międzyresortowych.

Kwalifikacje kierownika jednostki sektora publicznego do prowadzenia gospodarki finansowej

Wymagania odnośnie do kwalifikacji, jakie trzeba mieć, aby móc zajmować stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej sektora finansów publicznych, nie są określone w sposób jednolity i zależą od tego, czy jest to jednostka państwowa, czy samorządowa oraz od jej typu i rodzaju.

Upoważnienie do pełnienia zastępstwa za głównego księgowego w jednostce

Kwestia wystawienia upoważnienia dla osoby zastępującej głównego księgowego podczas jego nieobecności w jednostce często przysparza wielu problemów w praktyce. Artykuł szczegółowo, na przykładach, omawia zagadnienia z tego zakresu.

Ograniczenia w przetwarzaniu danych wrażliwych pracownika

Pozyskiwanie i gromadzenie przez pracodawcę danych osobowych zatrudnionych osób podlega znaczącym ograniczeniom. Można domagać się podania tylko tych informacji o pracowniku, na których zakres wskazują przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw. Szczególnej ochronie podlegają tzw. dane wrażliwe.

Pracownik służby cywilnej a działalność gospodarcza

Pracownik w służbie cywilnej zajmujący kierownicze stanowisko nie może podejmować działalności gospodarczej. Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa i ma na celu przeciwdziałać zjawisku korupcji wśród osób pełniących funkcje publiczne. Jakie są prawne argumenty przemawiające za niemożnością prowadzenia działalności gospodarczej?

Praca w służbie cywilnej - wymagania

Pracownikiem służby cywilnej może zostać osoba, która spełnia określone wymagania. Nabór do służby cywilnej jest otwarty i konkurencyjny.

REKLAMA