REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki i opłaty lokalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek rolny - zwolnienia 2018 r.

Wśród podatników podatku rolnego ustawodawca wymienia m.in. posiadacza zależnego (dzierżawcę) użytków rolnych. Nie każdy jednak dzierżawca będzie obowiązany uiszczać podatek rolny. Podatnikiem będzie tylko ten, który wszedł w posiadanie zależne użytków rolnych we właściwym trybie.

Podatek rolny - co należy ująć w deklaracji?

Zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów w podatku rolnym przy ustalaniu hektara przeliczeniowego dla użytków rolnych klasy VIz stosować należy przelicznik właściwy dla użytków rolnych klasy VI. 

Podatki i opłaty lokalne w 2018 r. - wysokość

Podniesiono stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych. Sprawdź ile zapłacisz w 2018 r.

Wysokość opłaty uzdrowiskowej w 2018 r.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lipca 2017 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. opłata uzdrowiskowa może wynieść maksymalnie 4,33 zł.

REKLAMA

Wysokość opłaty reklamowej w 2018 r.

Ministerstwo Finansów ustaliło maksymalną stawkę opłaty reklamowej na 2018 r. Należy pamiętać, że opłata składa się z części stałej oraz zmiennej. Część stała ma zryczałtowaną wysokość niezależną od pola powierzchni tablicy reklamowej albo urządzenia reklamowego służącego ekspozycji reklamy. Natomiast część zmienna uzależniona jest od wielkości pola powierzchni tablicy albo urządzenia reklamowego.

Podatek od posiadania psa w 2018 r.

Właściciele zapłacą więcej za posiadanie psa. Rok 2018 przyniesie podwyżki podatków i opłat lokalnych. Ile wyniesie opłata za posiadanie psa? Kto jest od niej zwolniony?

Wysokość opłaty targowej w 2018 r.

Opłata targowa może zostać wprowadzona przez radę gminy. Pobierana jest na targowiskach, czyli w miejscach gdzie prowadzona jest sprzedaż. Ile wyniesie opłata targowa w 2018 r.? Kto może zwolnić się od opłaty targowej?

Opłata targowa - wyrok NSA

W wyroku z 27 lipca 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził swoje dotychczasowe stanowisko w kwestii warunków i możliwości różnicowania stawek opłaty targowej.

REKLAMA

Opodatkowanie nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego

Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że w przypadku wydzierżawianych przez trwałego zarządcę gruntów Skarbu Państwa podatnikiem powinien być ich dzierżawca, a nie trwały zarządca (sygn. II FSK 487/15).

Opodatkowanie pomieszczeń zarządu oraz administracji spółdzielni mieszkaniowej

Pomieszczenia zarządu i administracji spółdzielni są w całości opodatkowane według najwyższej stawki jako  związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast w zakresie budowli należących do spółdzielni mieszkaniowej opodatkowaniu nie będą podlegały te z nich, które są położone na gruntach związanych z budynkami mieszkalnymi i które służą wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.  

Zmiany w rozliczaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych (KR RIO) w sprawozdaniu z działalności za 2016r. zaproponowała wprowadzenie obowiązku ujawnienia rozliczenia zrealizowanych dochodów z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zestawieniu z wydatkami poniesionymi na finansowanie systemu.

Wysokość opłaty uzdrowiskowej w 2017 r.

Opłata uzdrowiskowa uregulowana została w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę może wprowadzić rada gminy. Pobierana jest ona od osób fizycznych, które przebywają w miejscowości posiadającej korzystne właściwości klimatyczne, dłużej niż dobę.

Zasady udzielania ulg podatnikom podatków i opłat lokalnych

W niniejszym artykule wyjaśniono na jakich zasadach można udzielić ulg podatnikom podatków oraz opłat lokalnych. Zobowiązania zostały podzielone na dwie grupy, czyli podatki od nieruchomości, rolne i leśne oraz druga grupa - opłaty o cywilnoprawnym charakterze i opłata adiacencka oraz planistyczna.

Czy stadion piłkarski jest budowlą opodatkowaną podatkiem od nieruchomości?

Tak. Stadion piłkarski jest budowlą opodatkowaną podatkiem od nieruchomości. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 marca 2017 r. (sygn. akt II FSK 295/15) płyta boiska oraz zadaszone trybuny są budowlą opodatkowaną podatkiem od nieruchomości.

Podatek rolny 2017 r.

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, oprócz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.  Kwestie związane z podatkiem rolnym reguluje ustawa o podatku rolnym.

Opłata reklamowa 2017 r.

Rada gminy może wprowadzić opłatę reklamową od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Opłata reklamowa może być pobierana jedynie na obszarach, dla których obowiązują zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Celem wprowadzenia takiej opłaty jest stworzenie podstaw do zarządzania krajobrazem.

Podatek od nieruchomości 2017 r.

Podatek od nieruchomości ma charakter lokalny, jest pobierany przez organ samorządu gminnego. Rada gminy w drodze uchwały ustala jego wysokość. Podatek ten został uregulowany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa

Opłata miejscowa jest nazywana potocznie opłatą klimatyczną. Jest ona pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w miejscowościach, które cechuje szczególny walor krajobrazowy, turystyczny. Natomiast opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych które przebywają dłużej niż dobę w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.

Elektrownie wiatrowe - opodatkowanie

To jak powinny być opodatkowane elektrownie wiatrowe zawsze budziło kontrowersje. Zmiana przepisów o tych budowlach spowodowała, że ponownie poruszany jest ten temat.

Zmiany w podatkach i opłatach lokalnych 2017 - elektrownie wiatrowe

Z dniem 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy ustawy u podatkach i opłatach lokalnych, które doprowadziły do znacznego obciążenia elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości.

Opłata od posiadania psa 2017 r.

Nie w każdej gminie właściciele psów muszą płacić za ich posiadanie. Kwoty opłat z kolei są zróżnicowane. Od czego to zależy?

Zwrot utraconych przez gminy dochodów w podatku od nieruchomości w 2017 r.

Nowe regulacje, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 r., dają możliwość stosowania zwrotu utraconych przez gminy dochodów, w związku ze stosowaniem zwolnień z podatku od nieruchomości dla znajdujących się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody i służących bezpośrednio i wyłącznie osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody: gruntów położonych na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową, a także budynków i budowli trwale związanych z gruntem.

Obowiązek podjęcia uchwał podatkowych na 2017 r.

Przypominamy o obowiązku odpowiednio wczesnego podjęcia uchwał podatkowych na 2017 rok przez rady gmin. W przypadku uchwalania nowych stawek podatku od nieruchomości lub od środków transportu należy tego dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem przed końcem roku. Tylko wówczas można mieć bowiem pewność, że publikacja podjętych uchwał w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym nastąpi co najmniej na 14 dni przed końcem roku.

Wpływy z opłaty reklamowej w 2017 r.

W 2017 r. rada gminy, w drodze uchwały może wprowadzić opłatę reklamową od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Opłata ta nie może jednak przekraczać ustalonej przez Ministra Finansów górnej granicy wysokości kwotowej stawek. Wpływy z opłaty reklamowej gmina ujmuje w paragrafie 038 „Wpływy z opłaty reklamowej”.

Powierzchnia pomieszczeń a podatek od nieruchomości

Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie określają jednoznacznie granicy, pozwalającej na naliczenie podatku od całości powierzchni użytkowej nieruchomości, nie zaś tylko od jej połowy. Z tego powodu samorządy stosują różne interpretacje, dotyczące wysokości pomieszczeń.

Jak opodatkować oczyszczalnię ścieków?

Czy oczyszczalnię ścieków, w skład której wchodzą budynki, urządzenia i teren urządzony należy traktować jak budowlę czy też jak nieruchomość zabudowaną budynkami?

Podatek od nieruchomości - zwolnienie dla gmin

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla gruntów i budynków, stanowiących własność gminy przewidują obowiązujące od 1 styczna 2016 r. przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. RIO w Lublinie zaleca dostosowanie uchwał do nowych przepisów.

Podatki lokalne 2016 - wady i zalety

Kto skorzysta na zmianach w podatkach i opłatach lokalnych, które obowiązują od 1 stycznia 2016 r.? Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian.

Podatki i opłaty lokalne 2016 - korzyści dla samorządów

Zmiany w podatkach i opłatach lokalnych wejdą w życie już 1 stycznia 2016 r. Nowe przepisy mogą wpływać na procedury wymiaru i poboru podatków oraz opłat lokalnych. Są szczególnie ważne dla kierowników jednostek samorządowych, czyli wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, skarbników tych jednostek oraz wszystkich osób, którym zostały powierzone obowiązki dotyczące gospodarki finansowej, w tym rozliczeń podatkowych.

Opłata targowa od 2016 r. fakultatywnie

Opłata targowa od 1 stycznia 2016 r. staje się opłatą fakultatywną. Oznacza to, iż jej wprowadzenie jest uzależnione od uprzedniej uchwały rady gminy.

Czy przekazanie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych gminie podlega PCC

W 2015 r. wciąż do organów podatkowych trafiały pytania o sposób rozliczenia przekazania gminie lub przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. W najnowszych interpretacjach organy skarbowe stoją na stanowisku, że przekazanie to nie podlega PCC.

Zmiany w podatkach lokalnych 2016

Od 1 stycznia 2016 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące naliczania podatków lokalnych. Wśród nich istotne znaczenie mają ulgi i zasady opodatkowania nieruchomości wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej.

Opłaty za zajęcie pasa drogowego a Ordynacja podatkowa

Czy do opłat za zajęcie pasa drogowego mają zastosowanie przepisy działu III ustawy Ordynacja podatkowa? Wyjaśnień udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie.

Opłaty i podatki lokalne 2015/2016 - zmiany

Pojawienie się nowej opłaty reklamowej oraz zmiany dotyczące podatków lokalnych wchodzące w życie w 2016 r. powinny zostać uwzględnione w uchwałach podatkowych na 2016 rok. Przypomina o tym Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu.

Podatek od gminnych nieruchomości - ważne zmiany od 2016 r.

W dniu 23 lipca 2015 roku Sejm RP uchwalił przygotowaną przez Senat nowelizację przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Zmiana dotyczy rozszerzenia katalogu przedmiotów zwolnionych o „grunty i budynki lub ich części, stanowiące własność gminy, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą lub będących w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów”.

Wysokość opłaty za odpady nie może zależeć od wieku mieszkańca

Rada gminy, ustalając stawki opłat za odpady, może je różnicować w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich oraz rodzaju zabudowy. Przy określaniu wysokości opłaty niedopuszczalne jest stosowanie kryterium wieku czy sytuacji bytowej mieszkańców.

Kto ustala opłaty za parking miejski?

Czy prezydent miasta może samodzielnie ustalać stawki opłat na parkingach miejskich?

Podatek od nieruchomości - od 2016 r. ograniczone możliwości zmniejszenia

Od 1 stycznia 2016 r. zmienią się przepisy umożliwiające zmniejszenia podatku od nieruchomości ze względów technicznych. Możliwość zastosowania preferencji podatkowych zachowają tylko te obiekty budowlane, dla których odpowiednie organy państwowe nakazały rozbiórkę i trwale wyłączyły te obiekty z użytkowania.

Pouczenie o odpowiedzialności karnej skarbowej w deklaracjach na podatki lokalne

Czy w deklaracji na podatki od nieruchomości, rolny i leśny można wprowadzić pouczenie o odpowiedzialności przewidzianej w kodeksie karnym skarbowym?

Umorzenie zaległości z tytułu opłaty śmieciowej - interes podatnika

Jak interpretować ważny interes podatnika stanowiący przesłankę umorzenia zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Podkreślenia wymaga fakt, iż jest to pojęcie bardzo szerokie.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi - kryteria kalkulacji

Na opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nie składają się jedynie koszty odbierania, transportu, zbierania, wywozów odpadów, ale także koszty funkcjonowania całego systemu obejmujące dodatkowo koszty odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, także koszty tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej tego systemu.

Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami jest sprzeczne z przepisami. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie podkreśla, iż wyłączenie pewnej kategorii podmiotów z danej daniny publicznej nie zostało przewidziane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Podatki i opłaty lokalne w 2015 roku

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w przyszłym roku wzrosną jedynie o 0,4%. Przyczyną jest niska inflacja w pierwszej połowie 2014 roku. Dla samorządów oznacza to, że dochody z tego źródła praktycznie nie wzrosną.

Zakład pracy chronionej - podatek od nieruchomości

Czy zakład pracy chronionej korzysta ze zwolnienia z podatku od nieruchomości? W jakim zakresie?

Hale namiotowe a podatek od nieruchomości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 6 marca 2014 r. stwierdził, iż hala namiotowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, albowiem jako tymczasowy obiekt budowlany, który nie jest trwale połączony z gruntem, nie może zostać zaliczona do budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane, a tym samym do budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Podatek od nieruchomości 2015 - jakie zmiany?

Od stycznia 2015 r oku możemy spodziewać się zmian w płatnościach podatku od nieruchomości. Na poziom stawek wpływ ma wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r.

Podatek od nieruchomości za pasy startowe - zgodny z prawem?

Port lotniczy Balice płaci podatek od nieruchomości tylko od niewielkiej części zajmowanego terenu. Wójt podkrakowskiej gminy Zabierzów chce jednak, aby lotniska płaciły podatek od nieruchomości za pasy startowe

Podatki lokalne 2015

Wzrost podatków lokalnych w 2015 roku jest tak niewielki, że w wielu przypadkach kwoty się nie zmienią. Kto odczuje wzrost wysokości danin publicznych?

Zasady poboru opłaty targowej

Rada gminy, w drodze uchwały, może zarządzić pobór opłat w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Czy w uchwale rady gminy można zdecydować, że pobór opłaty targowej będzie następował wyłącznie za pośrednictwem banku lub poczty?

Podatek od nieruchomości 2014

Podatek od nieruchomości w 2014 r. może wzrosnąć o 0,9 proc. O tyle bowiem ulegną podwyższeniu stawki maksymalne tego podatku.

REKLAMA