REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry i płace

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w ustawie zatrudnianiu osób niepełnosprawnych 2018 r.

Prezydent 25 maja 2018 podpisał ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieniło?

Zmiany w Państwowym Ratownictwie Medycznym 2018 r.

Prezydent 25 maja 2018 podpisał ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, ale część regulacji jest rozłożona w czasie i będzie wchodzić w życie stopniowo w latach 2019-2020.

Przed podpisaniem umowy o pracę

Na wszystkich etapach zatrudnienia pracodawca jest obowiązany przestrzegać wielu szczegółowych przepisów. Zakres informacji, które może żądać pracodawca od osoby ubiegającej się o pracę jest ograniczony przepisami prawa.

Podwyżki w służbie cywilnej

W roku 2018 urzędnicy nie mają szansy na podwyżki. Kwota bazowa nie uległa zmianie od 2009 roku. Podwyżki dla urzędników mają być możliwe dopiero po ograniczeniu etatów.

REKLAMA

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok

Problem: Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy terminowej – od 1 sierpnia 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r., jednak z końcem lutego 2018 r. chcemy rozwiązać umowę za wypowiedzeniem. Pracownik 1 lutego 2018 r. złożył rachunek dotyczący poniesionych kosztów na okulary korygujące, potrzebne do pracy. Czy w tej sytuacji należy pracownikowi wypłacić zwrot poniesionych wydatków na ten cel?

Urlop wychowawczy nauczyciela szkoły feryjnej po 1 stycznia 2018 r.

1 stycznia 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące m.in. urlopu wychowawczego nauczyciela. Co się zmieniło? Czy nauczyciel uprawniony do urlopu może wnosić o obniżenie jego wymiaru czasu pracy?

Dieta sołtysa w formie ryczałtu niedopuszczalna

Zdaniem Wojewody Mazowieckiego, niedopuszczalne jest ustalenie diety sołtysa w formie miesięcznego ryczałtu. Rozstrzygnięciem nadzorczym Nr WNP-P.4131.1.2018.PC z dnia 11 stycznia 2018 r. Wojewoda Mazowiecki stwierdził nieważność uchwały w sprawie ustalenia zasady przysługiwania diety sołtysa.

Niższe wynagrodzenia dla nauczycieli od 2019 r.

Zmienić ma się system wynagrodzeń nauczycieli. Uproszczenia systemu wynagrodzeń nauczycieli mogą doprowadzić do obniżenia pensji.

REKLAMA

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w każdej szkole już niedługo

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad ustawą o pomocy dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami. Pracownicy poradni mają być bardziej dyspozycyjni dla rodziców oraz uczniów.

Brakuje lekarzy i pielęgniarek

W Polsce brakuje lekarzy oraz pielęgniarek. Kolejki w przychodniach są coraz dłuższe, szpitalne oddziały ratunkowe przeżywają oblężenie. Problemem są również kompetencje lekarzy oraz pielęgniarek, które często nie przystają do wymogów branży i pracodawców. Rada Sektorowa ds. Kompetencji w Opiece Zdrowotnej i Pomocy Społecznej chce opracować katalog kompetencji kluczowych dla personelu medycznego. Przy obecnym deficycie kadrowym potrzebne są też rozwiązania, które zwiększą efektywność lekarzy i pielęgniarek w codziennej pracy.

Zawarcie umowy o pracę 2018 r.

Nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy wymaga zgodnego oświadczenia woli dwóch stron: pracodawcy i pracownika. Co do zasady umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie (jeśli umowa została zawarta ustnie najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy pracodawca powinien potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków).

Regulacja środków unikania konfliktu interesów już od 1 marca 2018 r.

Projektowana obecnie ustawa o jawności życia publicznego zakłada uregulowanie aktualnie rozproszonych szeroko rozumianych środków unikania konfliktu interesów przez osoby pełniące funkcje publiczne w jednym akcie prawnym.

Podwyżki dla pracowników samorządowych w 2018 r.

Dziennik Gazeta Prawna przeprowadził sondę dotyczącą podwyżek w samorządach. Czy urzędy podniosą pensje swoim pracownikom w 2018 r.?

Prowadzenie akt osobowych pracowników

Pracodawca, który nie prowadzi dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników, a także pozostawia ją w warunkach grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem jest narażony na karę grzywny od 1 000 do 30 000 zł.

Sygnalista w Polsce już od 1 stycznia 2018 r.

W projekcie ustawy o jawności życia publicznego przewidziano wprowadzenie nieznanej dotychczas polskiemu porządkowi prawnemu instytucji sygnalisty, regulując zasady i środki jego ochrony.

Praca w godzinach nadliczbowych pracowników samorządowych

Czas pracy pracowników samorządowych uregulowany został w Kodeksie pracy oraz w ustawie o pracownikach samorządowych. W artykule omówione zostały kwestie nadgodzin pracowników samorządowych, dodatkowe wynagrodzenia, a także praca w soboty, niedziele i święta.

Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej. Są jednak pewne wyjątki.

Jakie zmiany czekają lekarzy rezydentów w 2018 roku?

Gdy 2 października 2017 roku młodzi lekarze rezydenci rozpoczęli protest głodowy cała Polska usłyszała o rezydentach, ale kim oni są? Dlaczego protestowali? Czy ich protest spowodował zwiększenie wydatków na Służbę Zdrowia?

Jakie zmiany czekają ratowników medycznych w 2018 roku?

Już 1 stycznia 2018 roku mają wejść w życie przepisy nowelizujące ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Czy strajk głodowy młodych lekarzy jest nielegalny?

Od 2 października 2017 roku młodzi lekarze rozpoczęli strajk głodowy żądając podwyżek, poprawy warunków pracy i zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Cała Polska martwi się o zdrowie młodych lekarzy, ale pojawia się pytanie czy zatem każdy pracownik może rozpocząć bezkarnie strajk głodowy i zastraszyć swojego pracodawcę? Czy warto poświęcać swoje zdrowie dla pieniędzy? Kto powinien ponieść konsekwencje w razie powstania szkód zdrowotnych młodych lekarzy? Czy tak radykalne formy strajku nie powinny być zakazane?

Wynagrodzenia zasadnicze pracowników medycznych w latach 2018-2021

Do dnia 31 grudnia 2021 r. podmioty lecznicze mają obowiązek podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze pracowników wykonujących zawody medyczne. W ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych określono sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych.

W zreformowanej szkole nie ma kto uczyć

Nauczyciele poszukujący pracy mogą przebierać w ofertach. W Wielkopolsce 107 etatów czeka na nauczycieli. W warszawskich przedszkolach poszukiwanych jest aż 250 nauczycieli.

Odwołanie dyrektora w przypadku likwidacji, połączenia lub podziału instytucji kultury

Zasadą ustawową jest, że dyrektor instytucji kultury może zostać odwołany wyłącznie w ustawowo określonych przypadkach. Na kanwie tej zasady powstają jednak wątpliwości, co do tego, w jakim trybie i na jakich zasadach może zostać on odwołany w przypadku reorganizacji instytucji kultury.

Rozwiązanie stosunku pracy z radnym

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego odmowa wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym musi być związana z pełnieniem przez niego mandatu radnego.

Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie dla samorządowców

Posłowie PiS pracują nad nowym Kodeksem wyborczym. Przy okazji prac nad kodeksem chcą uregulować kwestie związane z prawem do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy samorządowców.

500+ dla nauczycieli dyplomowanych niezgodne z Konstytucją

Nauczyciel dyplomowany może otrzymać dodatek za dobrze wykonywaną pracę. Pozostali nauczyciele nie mają szansy na taki specjalny dodatek. Zdaniem prawników oraz pracowników oświaty taki przepis narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.

Ile trwa urlop macierzyński?

Pracownica, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, macierzyńskiego oraz wychowawczego. Na urlop macierzyński pracownica może iść już w ciąży.

Zwrot kosztów podróży pracownika sfery budżetowej 2017 r.

Zwrot kosztów podróży przysługuje pracownikom na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Do pracowników sfery budżetowej stosuje się jednak inne przepisy dotyczące rozliczania podróży służbowej, określone w ministerialnym Rozporządzeniu. O czym musi pamiętać urzędnik wyjeżdżający w podróż służbową?

Pracownicy administracji rządowej bez podwyżek w 2018 r.

Pracownicy administracji rządowej mają szansę na podwyżkę dopiero w 2019 r. Czy specjaliści będą szukać zatrudnienia w sektorze prywatnym lub w samorządach?

Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne dla pracownika samorządowego

W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedź na pytanie czy do wynagrodzenia prowizyjnego mają prawo tylko pracownicy samorządowi zatrudnieni na podstawie umowy o pracę?

Składniki wynagrodzenia pracownika samorządowego

Jakie dodatki do wynagrodzenia zasadniczego otrzyma pracownik samorządowy? Po ilu latach uzyska prawo do dodatku za wieloletnią pracę?

Czy kandydat na dyrektora szkoły może poświadczyć zgodność kopii dokumentu z oryginałem?

W wyroku z dnia 26 maja 2015 r. (sygn. akt: I OSK 337/15), Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że bardziej wiarygodne są kopie dokumentów poświadczone za zgodność z oryginałem przez określone osoby, niż kopie poświadczone przez samego zainteresowanego.

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy nie spełniają wymogów przejścia na emeryturę bez względu na wiek (art. 88 Karty Nauczyciela) oraz nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Zasady jego przyznawania reguluje ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (dalej: u.n.ś.k.).

Urlopy wypoczynkowe niepełnoetatowców

Prawo do urlopu wypoczynkowego to przywilej dla osób pracujących w oparciu o umowę o pracę. Zasady obliczania liczby dni możliwych do wykorzystania na urlop wypoczynkowy reguluje Kodeks pracy (dalej: k.p.) również w stosunku do tzw. niepełnoetatowców.

Przynależność do związku zawodowego a wypowiedzenie umowy o pracę

Czy przynależność do związku zawodowego chroni pracownika samorządu przed zwolnieniem? Na to pytanie odpowiedział Sąd Najwyższy. Zgodnie z wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2017 r. ochrona szczególna działacza związkowego nie ma charakteru bezwzględnego.

Zmiany w Karcie nauczyciela oraz systemie finansowania oświaty

Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje zmiany w Karcie nauczyciela oraz w systemie finansowania oświaty. Co się zmieni? Kto zyska a kto straci na tych zmianach?

Zmiany w Powiatowych Urzędach Pracy

Czy urzędy pracy zostaną przeniesione z administracji samorządowej do rządowej? Pomysł ten budził i budzi kontrowersje. Zdaniem powiatów wywoła to chaos i przysporzy wielu problemów, jak na przykład korzystanie ze środków UE.

Definicja samotnego rodzica - kontrowersyjny wyrok WSA w Krakowie

Gminy są zaskoczone wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. W wyroku WSA uznał, że rodzic dziecka zawierający związek małżeński z nowym partnerem nie traci statusu samotnego rodzica.

Świadczenie pielęgnacyjne oraz specjalny zasiłek opiekuńczy także dla bezrobotnego

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z systemami wsparcia rodzin status bezrobotnego nie będzie miał wpływu na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Zabraknie pieniędzy na wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli

Resort edukacji obiecał nauczycielom, że ich pensja wzrośnie o 15 proc. w ciągu trzech lat. Subwencja oświatowa nie pokryje wszystkich wszystkich wydatków, które wynikają z wynagrodzeń dla nauczycieli.

Umowa zlecenie a urlop wychowawczy

Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym może podjąć pracę zarobkową. Warunkiem jest jedynie to, że praca zarobkowa nie może kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia, które otrzymujemy za okres choroby? Czy wynagrodzenie chorobowe powinno być ustalone z uwzględnieniem trzynastki? Czy dodatek stażowy wchodzi do podstawy?

Dodatkowe miejsca pracy dla nauczycieli już w 2017 r.

Nauczyciele przez reformę oświaty mieli tracić pracę. Resort edukacji zapewnia jednak, że powstaną dodatkowe miejsca pracy. Dyrektorzy nie mogą już zwiększać liczby godzin ponadwymiarowych. Od roku szkolnego 2017/2018 będą mieli obowiązek tworzyć nowe miejsca pracy.

Doskonalenie nauczycieli za granicą

Doskonalenie zawodowe nauczycieli może odbywać się nie tylko w kraju, ale także za granicą. Okres doskonalenie nauczycieli za granicą wlicza się do okresu zatrudnienia w kraju.

Wyrównanie pensji do wysokości minimalnego wynagrodzenia

Minimalne wynagrodzenia od 1 stycznia 2017 r. wynosi 2000 zł. Pracodawca ma obowiązek podnieść każdemu pracownikowi wynagrodzenie do tej właśnie kwoty. Jak to zrobić?

Nauczyciele zatrudnieni poza szkołą – wynagrodzenie

Nauczyciel nie musi szukać zatrudnienia w szkole. Może wybrać inną ścieżkę kariery. Pracy może szukać chociażby w kuratorium oświaty, czy też w urzędach.

Dodatek mieszkaniowy dla nauczyciela

Dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców. Od stanu rodzinnego nauczyciela zależy jego wysokość.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców już od 2018 r.

Zmienią się zasady przyjmowania do pracy sezonowej i krótkoterminowej cudzoziemców. W obecnym stanie prawnym wielu cudzoziemców wykorzystuje oświadczenie oraz polską wizę, która pozwala na pobyt w Schengen i wyjeżdża do innych krajów UE.

Termin wypłaty nagrody jubileuszowej

Czy nagrodę jubileuszową można wypłacić pracownikowi kilka dni przed uprawnionym terminem?

Tworzenie harmonogramów w systemie równoważnego czasu pracy

Jakie są zasady tworzenia harmonogramów czasu pracy? Co należy uwzględnić w takim harmonogramie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. Znaleźć można również wzór harmonogramu.

REKLAMA